Minuni de Noiembrie-Decembrie 2012 #8#

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns S.ellena spune:

Dana, si noi ne-am confruntat cu aceeasi problema cu ochisorul. Si asta inca de cand am venit de la maternitate. Pediatra ne-a recomandat picaturi Tobradex. Cand si cand ii mai tot curgea ochisorul si se umfla (eu credeam ca de la curent)dar trecea repede cu picaturi. Acum vreo 3 sapt insa nu i-a mai trecut deloc. Ii curgea puroi din ochiul drept intr-o veselie. Am lasat picaturile si am trecut la unguent Canamicina insa tot degeaba asa ca m-am programat cu ea la oftalmologie. A apasat-o f tare langa nas, in ambele parti sa vada daca are canalele infundate. Slava Domnului nu sunt infundate. A urlat Eva de mi s-a rupt inima. Dr ne-a dat sa-i preparam niste picaturi cu care ii facem spalaturi. Sunt de culoare maro inchis, Protargol parca se numesc, si-i pun de 3 ori cate 3-4 picaturi in ambii ochi. Ideea e ca i-a trecut, nu-i mai curge nici pic ochisorul. Am mai fost odata la control si azi ne cheama iar. Sper sa fie ultima data pt ca am impresia ca merg degeaba, doctora ne cheama mai mult pt ca e innebunita dupa asta mica. O pupa de o albeste si e moarta dupa mirosul ei de bebe :)))). Am zis ca hai fie, i-o duc si azi dar gata, nu mai fac drumuri degeaba, mai ales ca ochiul e vindecat.
Fetelor, mie pediatra mi-a zis ca la 4 luni sa-i incep diversificarea, sa ma duc sa ma dadaceasca ce si cum. Nu e cam devreme pt un bebe alaptat exclusiv la san?? Ea a zis ca nu dar eu sunt in dubii. Nici nu stiu, o fi mai bine pt ea daca o incepem avand in vedere ca ia fff incet in greutate? Am nascut-o de 3900gr si acum, la 3 luni jumate are 5900 deci a luat fix 2 kg. Mi se pare f putin, kiar daca a luat mult in inaltime- 15 cm.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angiuta spune:

angelique sa dea Domnul sa scapati de probleme si saveamaneti sanatosi!

Popi dar de ce atata graba cu diversificarea? mai asteptati putin mai ales ca Mara e alaptata exclusiv. 6 kg nu e rau la 4 luni, Nadia avea ieri 5280 (3 luni) si cum ziceam suntem pe linia de mijloc in grafice.
Eu stiam de la V ca in piureul de legume se amesteca cu o lingurita de ulei de rapita nu masline dar observ ca tendintele se schimba in cativa ani doar.
Pe lista de legume as adauga si cartoful dulce.
Din experienta mea diversificarea aduce mai multa bataie de cap asa ca nu ma grabesc chiar daca e posibil sa mearga la cresa din iulie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angiuta spune:

s.elena mie moasa de la cursul de gimnastica ( face si un mini-curs de diversificare) mi-a zis ca cel mai devreme se incepe cu diversificarea la 5 luni pentru ca doar atunci e sistemul digestiv suficient de matur ca sa digere si alte alimente in afara de lapte.
Pitica mea e alaptat exclusiv si voi incepe la 6 luni. As fi inceput chiar la 7 dar timpul nu-i de partea mea.
Eu nu sunt de parere ca ia mai repede in greutate daca e diversificat, din contra. Cel putin asa a fost experienta mea cu V, cat a fost alaptat exclusiv a luat forte bine, odata inceputa diversificarea a luat mult mi putin ( dar se misca si mai milt, mersul in patru labe,etc..)
A, uitasem ca moasa a zis ca e foarte important sa se inceapa diversificarea atunci cand bebe arata interes pentru mancare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cellena spune:

Noi am inceput involuntar diversificarea :)) o tineam in brate si beam un activia cand s-a miscat brusc si mi-a dat peste mana, asa ca i-am turnat o parte din butelcuta in cap, pe fata si pe maini. Pana sa apuc eu sa reactionez, a bagat repede manutele in gura, s-a strambat cateva secunde, dupa care a inceput sa rada :)) dupa experienta asta ne-am intors din nou la alaptat exclusiv si daca nu mai torn eu diverse peste ea, mai vedem mancare peste 3 luni :))

Mami de strumf Ema (14.12.12)
www.facebook.com/VandaDesigns" target="_blank">Creatiile mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana0000 spune:

Ioana nu dau cu rosii,lasa ca veniti voi in tara si venim la meditatii la Irina sa ne arate cum sa fim copii cuminti
Angiuta eu voi incepe la 5luni pentru ca nu e alaptat exclusiv,mai mult papa lp in ultimul timp si pentru ca astept sa stea cat de cat in fundulet.Mai discut cu dr la vaccinul de 4luni.Si eu am citit ca la varsta de 5luni sunt capabili sa digere si altceva decat lapte.Nu stiu noi cum am crescut,atatea reguli ma dau peste cap.
Cellena tare asta cu activia Daca nu ii placea scotea afara,dar ei sunt asa curiosi incat si tarana sa le dai si tot ar linge un pic sa vada ce e


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana0000 spune:

Elena la ce dr il duci? Eu cred ca tot la Medicover merg cu el,e civilizat si pe deasupra e si gratis.
Mena vreun pont pt un dr oftalmologie pediatrica?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelique_19 spune:

Dana pupam puiul sa treaca ochisorul.Pe mine ma dispera ca transpira asa,el adoarme la san si cand il ridic pe umar incerc sa il sterg ri face ochii mari si o luam de la inceput.

Bioana multumesc si eu te invidiez pt vremea frumoasa de care ai parte.Eu nu l am mai scos pe Stefanut ca daca se agrava raceala trebuia sa punem branula ca pe gurita nu poate lua orice.Asa ca am preferat sa stau in casa pana trec mucisorii

Angiuta

Iulia ce mai faceti?

Bubu Nicholas cum mai este?




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mami_de2 spune:

Fetelor am fost si noi ieri la control la neonatoloaga aia a mea pe care o tin pt second opinion:D. Ivan e f bine, 7450kg si 67,5 cm la 4 luni si 10 zile: i-am facut si eu eco transfontanela..cica e la moda acum la bebelusi ca intrebasem eu daca e necesar neaparat si la ce pana mea ajuta?? dar cica e ca morfologia in sarcina: daca vrei o faci, daca nu nu..ea o recomanda..asa ca am facut-o. toate sunt in regula...desi ivan a plans non stop si s-a miscat..oare a vazut ce trebuie cum trebuie daca asta mic a plans continuu cu miscari usoare ale capului?:))
Mi-a dat ca de acum sa ii dau cate 4 pic de vigantol pe zi si cate 2 ml de calciu pe zi mult timp de acum incolo pt ca e un bebe care creste mai rapid si trebuie ajutat sistemul osos nu stiu cum mi-a explicat ea acolo... in fine.Ii dau, mi-azis ca cica vitaminele , calciu, fierul,etc la copii nu fac rau si se pot da si fara analize in prealabil pana la varsta de 18 luni fara probleme pt ca ei sunt in crestere f rapida si trebuiesc puse bazele f bine si solid inca de la inceput. Mi-a mai dat sa ii dau si Infant formula de la Calivita (tot niste vitamine) insa pe astea nu i le dau, cica-s 100% naturale.. whatever..Mi-a dat si mie o schema de diversificare pt prima luna..mi-a zis ca pot sa incep cand vreau dupa 5luni..eu o sa incep la 6 cred asa ca nu ma grabesc. Sunt ff multumita de ea ca incepe cu supa de radacinoase crema exact cum vroiam si eu si abia din a 3a saptamana introduce si fructele si carnea..E pe aceeasi lungime de unda cu mine aici. Aaa si am cerut si eu ceva homeopat atat pt mine cat si pt el ca eu iar am racit..sunt praf!! ..si mie mi-a zis ca sa iau oscillo si sa iau Isoprinosine tablete (nehomeopat)ca am intrebat eu de ele si a zis ca-s ff bune iar lui sa ii dau cate 3 granule de Calcarea Carbonica si phosphorica si silicea. Mi-a mai aratat cum sa ii fac si masaj..e masaj de crestere armonioasa chipurile;)) .. f usor .. nu stiam ca trebuie sa masez si manutele in palma..al meu niciodata nu ma lasa ca tinea pumnii stransi dar mi-a aratat cum sa il tin si sa reusesc.. sa ii masez palmele si talpitle de cate 15 ori in cercuri in sensul acelor de ceasornic..la baza fiecarui degetel si restul partilor la fel: totul, absolut totul in sensul acelor de ceasornic .

ps: nu mai stiu daca v-sam zis, eu spal cada unde il pun pe Ivan cu colacul inainte cu Domestos si cu detergent, o fec bine , o clatesc si aia e. oar ee ok? stiti alte chestii ami 'dezinfectante'? faza e ca eu am si potaia.. si il mai baga sotul meu si in cada sa il spele..asa ca nu am riscat pana acum sa spal cada cu altceva decat cu domestos:)))

Popi am o prietena cu bebelusa de 8 luni si merge cu ea de la 5 luni la piscina la MIlitari; aici:
http://clubspamilitari.ro/piscina.html

Dana000, dar daca fierb legumele la abur(ca si io m-am gandit la asta), apa pt supa de unde iau? pun plata??



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns S.ellena spune:

Dana, eu sunt din Pitesti asa ca nu te ajuta cu nimic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana0000 spune:

Lavinia asa e,nu ma ajuta
Mami apa plata si usor racita ca la biberon Sau nu stiu,are cineva alta idee daca fierbi la abur cum sa faci supa? Eu am o oala si cand fierb deasupra pun apa de jos,dar la aparatul asta nu stiu.Ma documentez si iti spun


Mergi la inceput