Minuni de Noiembrie-Decembrie 2012 #8#

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns laurika1982 spune:

Citat:
citat din mesajul lui mena1906

Facem kinetoterapie... Da... Ma mint singura ca o sa fie bine, ca e bine, ca am un bebe normal dar el e in urma cu achizitiile motrice. Nu apuca jucarii, nu isi sustine capul, pus in pozitie sezand il scapa pe spate. Il alte pozitii il sustine cateva secunde. Ma infioara gandul ca poate hemoragia aia i-a lasat sechele. Poate am obosit sau nu stiu dar am o stare... As vrea pentru un minut sa scap de toate grijile si de toate problemele.1 minut macar. Ai vostri Macarie , Ela cum sunt? Dar celelalte mamici? Nu experienta unui alt copil sa vad macar cat de in urma e, nu am habar ce ar trebui sa faca la varsta asta si daca am habar nu stiu cat de mult. Adica cat de mult ar trebui sa gangureasca? Cat de mult ar trebui sa isi sustina capul singur tinut pe burta? Cat de sus? Dar in pozitie verticala? Ce ar trebui sa faca in plus? Sunt terminata...

de perfect - Gabriel

15-12-2012-cea mai importanta zi din viata mea


salutare!!

Iubita,te rog eu mult, nu ilma compara cu alti copii.stiam caprematurii recupereaza prematuritatea in jurul varstein de 3ani.nu iti mai staorce creierii cu tot felul de intrebari.pentru tine trebuie sa fie perfect si sa iei lucrurilecu usurelul,cu intelegere si incredere.Andrei e mai mititel si mai firav ca frate-su la varsta asta. dar asta nu mafcae sa-lconsider inferior.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Ah da Cellene, stiu ca nu ar trebui sa zic asta.... dar da reteta aia incoace ! Iubesc prajiturile cu ciocolata, mai ales daca nu sunt uscate .

Noi avem soare afara. SI temperatura sub 0 grade, brrrr (emoticon pe post de soare cu dinti).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bubulina42 spune:

Aschiuta, draga noastra draga, e clar ca si gandurile matalutza au fost cuprinse de astenia de primavara, dar macar exista cuvantul primavara prin imprejurimi, ceea ce ar trebui sa ne faca sa zambim, nu??Tu uiti,uitandu-te in oglinda, ca ai o gagalice mica mica ce abia a iesit din ou, asa ca nu uita ca se spune ca organismul are nevoie de aceeasi perioada de timp sa isi revina, cat a avut nevoie sa te faca mamica inca o data.9 luni.ca o fi un pic mai mult, ei si ce? Relax, eu as ignora posibilitatea de a privi in oglinda ca sa imi spun lucruri in defavoarea mea,mai bine uita-te la puiuleti si apoi fii mandra ca burtica aia care nu iti place i-a culcusit, purtat, crescut, hranit, corpul tau a fost o uzina intreaga! fii mandra, nu trista, nu suparata.E mult mai simplu sa astepti vara, salatele., fructele de tot felul si sa gandesti pozitiv, fiindca asta ajuta mult mai mult decat iti poti imagina! puterea gandului e enorma!foloseste-o.Intotdeauna am simtit ca e mult mult mai usor sa gandesc pozitiv decat sa imi las gandurile sa rada de mine, aiurea, inutil.
Si spune tot ce ai de spus,ca de aici suntem aici mai ceva ca intr-o familie, ca de multe ori aici povestim lucruri pe care nu le impartasim alor nostri.
Asa ca vino sa te pup si sa iti soptesc:iubeste-te asa cum esti, Aschiuta draga! esti o mamica minunata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana0000 spune:

Cellena iepurasule,ia da tu aici reteta ca tare imi mai place ciocolata!
Bubu pot sa ma inspir de la tine si sa tin si eu Montignac? Ca m-am ingrasat 3kg de la botez incoace,nu mai stiu ce sa mai fac.
Maine ma duc la birou,avem niste urgente...am emotii,e prima oara dupa ce am intrat in concediu cand trec pe acolo.Tineti-mi pumnii sa rezolv repede
Mi-e groaza de pusul sub lupa de maine,o sa fiu obiect de studiu,Asciutza si eu ma simt fix la fel dar tac din gura ca,in cazul meu,nici nu tin regim.Adica mi-am facut-o cu mana mea.Unele fete se ingrasa in sarcina si slabesc imediat,eu in sarcina nu prea mancam in schimb acum rup...si pietre as baga in mine daca ar fi dulci
ca tre sa ma usuc la par,intins,tot tacamul de diva

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mena1906 spune:

Astenia de primavara mereu mi-o face si mie... Incerc sa ma concentrez asupra puiului. Noi avem um program f bine structurat, facut de el. A facut progrese frumoase cu gimnastica dar...mai avem. Acum ca vad ca se poate tind sa cer mai mult de la el... Incerc sa ma abtin. Oricum din tot ce facem doar kineto ii displace , dar facut de mine i se pare o joaca. Credeam ca o sa ma plictisesc acasa, dar nu e asa. Gimnastica, inot, citit, teatru de papusi, dansat, iesit afara... Am un bb ocupat.

Vroiam sa va intreb care sunt semnele aparitiei dintilor pentru ca isi roade plin de nervi pumnii, baleste de s-a iritat tot pe barba si am observat gingia de jos putin inflamata si albicioasa, iar la atingere e aspra...

dragelor si nu va mai deprimati cu silueta pt ca ne ia 9 luni sa redevenim femei. Suntem mame si suntem minunate toate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IPopica spune:

Buna seara!

Raportam prima zi de altceva in afara de tzitzi
Ceai (baby calm, Fares) nu serveste, nici cu biberon nici cu lingurita. Se stramba de zici ca-i torn matraguna pe gat.
Lapte de-al meu cu cereale (orez simplu - topfer) e "miam, miam". Numai ca aici am fost eu tuta, si nestiind ca rezulta o chestie lichida am preparat melanjul intr-un paharut. Eram ferm convinsa ca va iesi un terci ceva, numai bun de dat cu lingurita, pentru ca pe cutie e o poza cu un castronel plin cu maclavais. In concluzie fi-mea s-a agatat cu amandoua mainile de recipient si intre doua lingurite tipa la mine de mama focului (mai repede, dudo, mai repede). Maine ii dau cu biberonul, sa vedem daca ii mai place .

Angelique, eu inca nu stiu ce-i mai bine pt fi-mea, sunt la capitolul experimente; si probabil tot asa o sa o tin, pt ca fiecare varsta vine cu noutatile ei - banuiesc.
Angiuta, nu m-am suparat, ca de cand cu mameala am o oaresce lentoare in reactii, si pana procesez ceva, se pierde efectul pe drum . Suspicionam ca mai sunt si alte femei cu dileme existentiale referitoare la utilitatea jumatatoiului dupa ce apare copilul; sau mai mult speram ca nu-s eu singura .

Dana, mai arunc o chestie aflata de la o amica; fie-sa tot asa se trezea noaptea din 2 in 2 si o capiase. Dar dupa ce a trecut de 3 luni, cand se trezea noaptea ii baga direct biberon cu ceai in gura; in doua saptamani s-a potolit ghindoaca. Cand nu mai poti, incearc-o si p-asta.

Popeasco, sanatate si urari de bine mamanului!

Mena, jumatatoiul meu ma freaca de cand avea Mara 2 luni, ca fie-sa nu se uita la maini, si in carte scrie ca tre' sa-si studieze mainile. Ete ca ea nici acu nu si le studiaza. Si tot jumatatoiului ii gaseste tot felul de "probleme": aici are o pata alba; ai vazut ca e mai aspra pielea aici?; piciorul asta mi se pare stramb .... etc etc etc. Asa ca ignora-ti sotul, pentru binele neuronului tau . Si lasa standardele inalte, ca parca-l vad pe jumatatoi cand te citesc. Si iti arunc si tie ce-i arunc si lui: la ce ti-au servit premiile si olimpiadele? Esti cumva in fruntea unei companii de succes sau tot la patron lucrezi? Lasa Gabrielul in legea lui, sa faca ce vrea, cand vrea si cum vrea.

Pya, mi-am adus aminte c-am uitat sa ma dau mare: sunt nascuta in Sibiu; am stat acolo doar pana pe la 3 ani ce-i drept, dar Sibiul tot e ceva aparte pt mine

Bubule, ma albesti . Ma mai zbarlesc si io din cand in cand, da' mai domol asa. Nu stiu, nene, cum e cu mancarurile astea, io o sa o indop cu tot ce-mi zice pediatra si daca ii vor placea bine, daca nu, la fel de bine. Daca observ ceva ciudat la ea, renunt sa-i mai dau, si tot asa. O sa experimentez pe bietul copil, ca n-am ce-i face, e prima si e de teste (chiar am citit la un moment dat o scrisoare pentru primul copil - ceilalti frati ii multumeau ca a fost el primul, si astfel parintii au invatat pe el cum sa fie mai buni cu urmatorii copii - mi s-a parut foarte tare, si-am si bocit nitel, dar cred ca era si de la hormonii de pregnanta)

Aschiutza, bine ai venit in clubul burtoaselor bondoace cu pielea lasata. Cardul de membru este gratuit, dar lunar cotizam cate o oglinda

Cellena, cadita i-am dezinfectat-o o singura data, la inceput. In rest doar o spala jumatatoiul dupa fiecare baie (cum o spala, numai el stie). Pentru suzete si jucarii, am luat de la bebe tei niste servetele speciale - un pachet mic, verde. Pe care le folosesc sau nu . In rest nu prea am avut ce sa-i sterilizez daca ea nu a servit biberon .... Daaaar, cu cada mare e alta poveste, da? Si cu multe alte chestii pe care i se pune pata jumatatoiului. Mergem pe burta in continuare si traim duplicitar; cand e el acasa e una, cand suntem doar noi fetele e alta

Ultimul meu motiv de depresie: eu nu am chef sa ma intorc la serviciu. Mai e ceva pana in octombrie, cand tre' sa ma prezint pe metereze, dar al naibii timp se scurge atat de rapid incat parca ma vad ca maine ma trezesc ca tre sa fug la munca. Si nu vreaaaaaaaauuuuuu (si nu castig nici la loto, mama ei de treaba)










Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cellena spune:

Scurt, ca scriu de pe tel si daca nu scriu acum, uit; revin maine cu reteta si alte detalii.
Popi, chiar zilele trecute citisem undeva (habar nu mai am unde) ca cerealele in combinatie cu laptele matern produc lichid si doar in combinatie cu laptele praf il fac mai grosut.

Pup fetele, noapte buna

Mami de strumf Ema (14.12.12)
www.facebook.com/VandaDesigns" target="_blank">Creatiile mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bubulina42 spune:

Boon, iarasi imi vine randul la povesteala,ca au mai aparut multe spuse de voi si hop si eu sa zic cevasilea.
Deci,Dana, or fi avand ei dintii de gand sa iasa candva, dar acum e puseul de crestere, azi dimineata am avut dovada!l-am pus pe cantar dupa ce a facut kk,inainte de masa, dezbracat.are 7.960 kg!! era sa cadem pe jos, amandoi, ca nu se misca, sa zici ca se plimba cantarul la cifre astronomice, statea cuminte si se uita la o maimuta legata de patut, deasupra lui..wow!! asta inseamna aproape o juma de kil saptamana asta, de aia ii sunt intinse maxim salopetele si vreau eu sa ma duc maine sa reinnoiesc stocul, ca ii simt degetelele indoite!!

Insa chiar daca mananca bine, in clipa in care prima picatura de lapte ii ajunge in burta, il doare si pac, se pliaza, plus ca zici ca are in burta focuri de artificii, asa gaze si pocnitoriaud.Maine ne ducem la pediatru sa vedem daca e de fapt cazul sa punem si o baza inainte de lapte, eu asta cred, dar daca gasesc un loc, ma duc sa vad ce zice si el de durerile astea la mancat sid e introdus cereale, ca sigur am sa ii dau...
Lapte:tot ce e formula hopoalergenica pute asa de urat, ca bate mititelul biberonul cu pumnii sau acopera gurita cu mana, nici vorba sa inghita, ii vine sa vomite..So.aici avem o problema si sper sa ma lamureasca maine cineva.

Popi, cred ca ideea e sa pape cu lingurita si sa se invete cu ea.cred.Incearca asa cum a spus Cellena.
Cat despre ceai, sa stii ca aceeasi reactie a avut-o si Nicholas la Baby calm de la Fares,si nici acum nu ii place, accepta numai daca ii e foame asa ca ii dau cand ar trebui sa primeasca laptele, insa eu am ascultat o mamica de aici de pe forum -Looana, cred (care oare ce face??)- si i-am facut ceai de chimen simplu si sa stii ca a avut un succes nesperat, numai ca trebuie sa pui doar un pic.Am renuntat la Baby calm ca avea si menta si N oricum face kk o data pe zi, nu e nevoie sa fie constipat..

ref.job si eu ar trebui sa ma intorc undeva la jumatea lui oct si mi se face rau numai cand ma gandesc, ca nu as vrea sa stau nici o clipa departe de el si sa pierd inceputuri fantastice ale chestiilor noi..Vom vedea noi atunci.. Un mare pentru Mara ta scumpa.

Dana, succes maine, ignora daca intalnesti vreo privire care nu iti place, sper insa sa fie numai pupici si imbratisari acolo!!cat despre MOntignac,hai! eu sunt hotarata sa il tin muuult si bine, ca are o arie enorma de combinatii permise, papi si dulciuri, si cioco, insa cioco tre sa fie cu minim 70% cacao.

Ref iarasi dinti, Nicholas ma pupa pe obraz de ma zapaceste:), imi rontaie degetele de zor, pe ale lui la fel, patura, prosopul, jucaria lui preferata,ratoiul, -insa nu am vazut nimic inflamat, doar doua gingii tari ca piatra...NU stiu cum ar trebui sa fie, chiar daca mi s-a explicat aici:) si am si citit.Nu stiu ce sa zic.

Bioana, la noi continua sa fie o vreme super, azi nu am luat masina ca era aproape magazinareala, insa am avut manusi, fular urias-(sal) peste urechi, sapca si cizme.Beaaaaautiful, nu? asa, ca de primavara, off!de aia am si pus flori la avatar, ca floricelul meu il vad eu aici, non stop, acum doarme dus, dragul de el..

in rest, doresc din toata inima o saptamana buna si plina de sanatate tuturor!Angelique, Onutz, Aschiuta,Deny (unde e Deny, cum mai e??), Mami de 2, Angie, A.C., S.ellena, Pya, Doura,Iulia, Alma, Ela, Gina2,Laurika,toaaate fetele noastre, o mie de pupici de la noi!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns epopeasca spune:

Buna dimineata.

Acum ma cam grabesc, nu prea am timp sa scriu, voi reveni ami tarziu.

Intrebare pentru cele care alaptati: e ok sa mancam capsuni/fructe de padure crude, adica nu in compoty, gem, gatite? Eu la Andreea nu am mancat de teama sa nu faca ea alergie. Ieri am papat primul tort si azi trebuie sa mai facem unul ca se mai anunta musafiri.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angiuta spune:

popeasco poti sa mananci ce-ti pofteste inimioara. Eu am mancat vineri vreo 400 gr. capsuni cu frisca. Sambata si duminica am dat gata 500 gr. prune din alea rotunde, mari.
Eu mananc absolut orice in afara de ceapa calita, varza sau mazare. De la astea ii bolboroseste burtica ficamii.

Mergi la inceput