Minuni de Noiembrie-Decembrie 2012 #8#

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ina_3040 spune:

Sellena asa face caca si Riana, exact consistenta unui ou. E haios sotul tau dar asa fac si eu mai am doar sa il gust :)))

Cu tuns zero eu nu tund fetita, si noi am avut par des si pana la urma parul vine deja in bagajul genetic,nu se inmultesc foliculii de la tuns zic eu, poAte doar sa se intareasca fir.

Apropo mamici de fetite, ati facut deja gauri de cercei si daca da cum a fost, au plans tare, s-au vindecat greu. Imi e tare groaza de asta. Si gauri normale cu ac sau cu pistol?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns S.ellena spune:

Eu le-am rugat pe asistente la maternitate sa-i dea gauri pt cercei. I-au dat chiar in ziua in care am plecat acasa, am luat-o de la spital cu leocoplast pus la urechiuse. Din pacate, am avut primiti de la nasa niste cercelusi ff mici, rotunzi si asistentele cred ca au cam chinuit-o sa ii puna in urechi. Mi-au zis ca trebuie sa-i schimb musai. Avea Eva cam o luna cand i-am cumparat altii mai mari si am mai chinuit-o si noi maxim cand i-am scos pe cei vechi. Erau atat de mici incat nu se puteau deschide. I-am scos unul intr-o seara, in somn, dupa ce aproape a lesinat de atata plans iar pe celalalt in alta seara. A fost cumplit, i-a dat sangele la o urechiusa saracuta, nu vreau sa-mi mai amintesc de cerceii aia. Cred ca Bioana i-a pus Irinei cerceii mai tarziu, ea poate sa ne spuna cum a procedat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana0000 spune:

Raportez o zi de corporatista adevarata,intrat,rezolvat probleme,primit aplauze de la sefa,discutat plan de cariera si plecat acasa cu ce imi doream.Ma intorc la 1iunie dar nu ma duc vinerea
Stiam ca cf legii pot sa stau mai putin cu 2ore dar eu nu vroiam asa ca oricum nu as avea cum sa plec mai devreme zi de zi si vinerea libera e tot ce imi doream.
Maine ma mai duc o tura ca tot mai avem ceva pt audit,dar las masina la metrou ca de dim am facut 1ora jumate pana la serv,la intoarcere doar 40min ca era mult mai liber.

Popi asa ziceau si fetele cu biberonul cu ceai,il mai las 2 sapt,sa vedem cu dintii astia.
Bubule wau asa puseu nu am mai auzit
Lavinia nu tunde copilul,sunt baliverne.Totul tine de genetica,trust meMie mi se pare ca unii copii rasi in cap arata bolnavi de o boala incurabila,nu vreau sa ii pronunt numele.
Revin ca am treaba

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelique_19 spune:

S.ellena multumesc de raspunsul in legatura cu scaunul.Asa fac si eu analizez scutecul la greu si il miros,odata am bagat nasul in el din greseala:)))
Legat de tunsul parului pentru a i se indesi eu nu sunt de acord pentru ca nu este adevarat ce se spune.
Si legat de scaun iar intreb cum ar trebui sa miroasa.Mi e mi se pare ca miroase cam acrisor.

Va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Eu nu am pus cercei. Lili are o ureche strimba, nu e crescut cartilagiul ca lumea si cica asa ii ramine . Eu ma dau de ceasul mortii din cauza asta ca va fi saraca suparata la adolescenta si toata lumea ma incurajeaza ca poate sa isi lase parul lung...

Cercei sa isi puna cind va vrea ea , poate daca o simti cum se fac gaurile nu ii va veni in cap sa isi puna cercei si prin alte locuri (ieri am vazut la tv o fatuca frumoasa ca o papusa si cu 5 piercinguri la gura, de departe se vedea tare nasol).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cellena spune:

bioana, pai sa-ti fie rusine cu atata caldura si soare, cand la noi se inchid maine scolile din cauza zapezii. Si cand ma gandesc ca anul trecut pe vremea asta eram in Spania la caldurica...
dana, nu stiu cum te-ai simtit tu intorcandu-te la munca, dar eu am fost in vizita acum vreo doua saptamani la serviciu si mi-a prins asa bine... am stat cu fetele la o cafea, m-am asezat la vechiul meu birou... M-am intors acasa alt om
mena, a avut si Ema iritatia aia de la balute de care zici tu si daca incepe sa te streseze, sa stii ca Emei i-a trecut cu apa termala de 3 ori pe zi si crema de la Mustela - Stelatopia dimineata si seara. Cand iesim afara o dau tot cu o crema de la Mustela. In cateva zile i-a trecut iritatia, care se facuse urata si se cam intinsese pe toata fata (mai putin pe frunte, unde nu ajungea saliva)
Bubu, apropo ca ziceai de piticuta lui Popi ca ar trebui sa pape cu lingurita: oare e ok lingurita avand in vedere ca ea nu stie inca sa stea in fundulet? Nu mi-am pus problema asta, pentru ca noi nu incepem diversificarea pana n-o vad pe Ema ca sta comod in fund, dar ma intreb si eu...
epopeasca, iti zic si eu, ca si fetele, ca mananc tot ce vreau si n-o afecteaza pe Ema. Am evitat varza gatita si fasolea, pentru ca am impresia ca vomita de la ele. La citrice o sa renunt doar daca o vad ca se irita la fundulet (sper sa nu fie cazul)
Aschiutza, cumnata-mea a avut boala de care ai scris tu si imi povesteste soacra-mea ca a fost crunt.
S.ellena, foarte buna descrierea, exact asa arata si pampersul Emei. Eu nu ma stresez sa-l analizez prea mult daca o vad ca e bine, vesela si ia ok in greutate. Poate ca ar trebui sa fiu mai atenta, mai ales cand citesc despre toti bebelusii cu probleme de stomac, dar prefer sa gandesc pozitiv si sa nu ma stresez. Pana acum am avut noroc si mi-a mers.
De tuns, iti zic si eu ca fetele, ca nu vad legatura intre ras in cap si indesirea parului, asa ca n-am de gand sa fac una ca asta. Mi se pare foarte tare, insa, ca deja ii pui agrafe, cand eu ma uit la Ema si n-are parul mai lung de 1cm :))
Ina si Ema are gaurile tot din maternitate. Nu stiu daca a plans cat i le-au dat, dar cand mi-au adus-o inapoi in salon nu plangea. Ca sa evitam problemele de care povesteste S.Ellena cu cercei prea mici, care o strang, sau dimpotriva, cercei prea mari prin care baga degetul si-si rupe urechea, i-am pus niste cercei mici cu surub. In mod normal m-as fi stresat, ca daca o zgarie, daca o inteapa... Dar din maternitate mi-au zis ca mai nou asta e moda la fetite: cerceii cu surub. Asa ca m-am conformat, cum sa nu fim noi la moda :)) Ce-i drept, n-au zgariat-o deloc-deloc.

Si acum ca v-am obligat sa-mi cititi elucubratiile, in speranta ca poate am scris reteta, pot sa dau send si sa mai scriu un post special pentru prajitura

Mami de strumf Ema (14.12.12)
www.facebook.com/VandaDesigns" target="_blank">Creatiile mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Uitati aici o pagina cu poze de scaun de bebei. Insa traducerea cu google e de doi bani http://www.babycenter.de/ratgeber-in-bildern-stuhlgang-bei-babys#/0 . Oricum poate ajuta ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cellena spune:

Pentru prajitura in sine va trebuie urmatoarele:
350 gr. de ciocolata de casa (eu am folosit cu vanilie)
100 gr. unt
o cana de zahar
o cana de faina
4 oua
+ alte chestii de genul: esenta de rom, de vanilie, eu am pus un pic de cognac si ar mai merge amestecate si niste nuci - data viitoare o sa pun

Topiti ciocolata. In paralel, amestecati untul cu zaharul. Cand s-a topit ciocolata, turnati-o peste unt si zahar si bateti cu mixerul; adaugati ouale si amestecati bine. La sfarsit, adaugati treptat si faina, cu grija, sa nu faca cocoloase.
Incalziti cuptorul (eu am pus prajitura 35 de minute la 170 de grade) si puneti hartie de copt in tava, apoi turnati compozitia. Hartia de copt e neaparat s-o folositi. Eu n-am pus, ca am zis ca e moft si m-am chinuit o gramada sa scot apoi prajitura din tava. Daca as fi fost la Master Chef, m-ar fi descalificat din cauza de aspect :))
Dupa cum ziceam, eu am tinut-o 35 de minute la cuptor.

Pentru crema aveti nevoie de:
200 gr de ciocolata de casa
o cutie de crema de branza (cred ca are cam 200 sau 250 de grame)

Topiti ciocolata si lasati-o sa se raceasca un pic, apoi amestecati-o cu branza. Cand scoateti prajitura din cuptor si e fierbinte, turnati crema peste ea si nivelati-o.
Dupa ce se raceste cu totul, bagati-o la frigider.

Eu am taiat-o imediat ce am scos-o din cuptor sa vad cum e, si era putin lichida, asa ca m-am panicat. Dar tocmai asta e farmecul, ca e foarte cremoasa - o combinatie de blat cu crema. Dupa ce sta un pic la frigider, se intareste.

Pofta buna voua, ca mie mi-a interzis sotul s-o mai fac, ca cica e prea buna si mancam ca spartii :))

Mami de strumf Ema (14.12.12)
www.facebook.com/VandaDesigns" target="_blank">Creatiile mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cellena spune:

Gasisem aceeasi pagina si in engleza, pe babycenter.com, deci exista

Citat:
citat din mesajul lui aschiutza

Uitati aici o pagina cu poze de scaun de bebei. Insa traducerea cu google e de doi bani http://www.babycenter.de/ratgeber-in-bildern-stuhlgang-bei-babys#/0 . Oricum poate ajuta ...

------------------
Still looking for pieces of heaven...



Mami de strumf Ema (14.12.12)
www.facebook.com/VandaDesigns" target="_blank">Creatiile mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana0000 spune:

Revenind : eu sterilizez biberoanele si rar spal jucariile,chiar daca le baga in gura.O sa aiba anticorpi
Cellena si eu ma simt super OK,mi-a prins bine iesirea la birou,mai ales ca am luat niste decizii,mi-am reamintit ca sunt si altceva decat mamica si desi am dormit 3ore azi noapte sunt fresh.Nu ma intelegeti gresit,I love being a mommy dar logic vorbind trebuie sa platim rate (Lacramioara right back at you), sa mai si iesim in lume,sa luam jucarii si hainute.
Camys unde ai facut eco? Al meu si acum vomita dar nu mi-am facut probleme,ia in greutate dar am observat ca mai mult vomita cand suge de la mine,indiferent ce mananc.
Ina si tu si BIoana repede va intoarceti,sa ne povestiti cum va acomodati.Riana merge la cresa?
Eu il las cu mami,cel mai simplu.


Mergi la inceput