Bobocei de septembrie-octombrie 2012 (19)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tzitziri spune:

Norma, eu as mai cere parerea unui doctor si daca nu se poate fara, as merge pe anestezie generala.
Cine ti-a ridicat suspiciuni?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bob_Pixel spune:

Neata !

Scrisesem cate una-alta, dar am apasat backspace si cucu mesaj.

Ziceam ca va multumim pentru urari, sarbatorita mea trage un puisor de somn acum, cand se trezeste, o spal si-o imbrac gigea, ca momentan este in bulendre murdare de piure
De vreo saptamana a prins gustul ridicarilor. Initial se urca pe patura, mami, tati, perne si acum se ridica in picioruse si chiuie (va pun poza sa-i vedeti bulanele fortoase ). E ironic ca se ridica singura, dar ea nici in fund nu sta ca lumea, mai mult de 20 secunde nu sta dreapta in fundulet.
De vorbit, suntem la etapa ta-ta sau tea-ta, bolborosete, scuipa, chiuie. Incerc sa invat mai multe cantecele simple, cu coregrafie, am observat ca-i place sa ma maimutaresc.

Astept primvara odata, sa stau cu Miss toata ziua pe la plimbare.
Kytanutz, multumim pentru poza , sunt superbi irisii !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalu85 spune:

Lml pt boboceii care se sarbatoresc astazi
Fetelor astazi este muult mai bine Mihnea, defapt de aseara si-a revenit...are chef de joaca, papa, este ff bine....a mai facut putina febra azinoapte dar sper ca de astazi sa nu mai faca, suntem la a 3-a doza de antibiotic dar dak nu-i dadeam era mai rau...
Voi ati inceput sa le dati ficatei? dar sfecla rosie fiarta sau coapta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Hihihi, ce dulce e Irisica grasunica!

Asa cum ma asteptam s-a strambat si cutremurat toata fata mea cand a simtit gustul de piersica, dar apoi, surprinzator, a papat trei sferturi din paharel (sunt din acelea Nestle, astea sunt singurele pe care le-am vazut 100% fruct, restul au si orez in ele. Mie personal mi se par prea lichide, piureul pe care i-l fac eu e consistent si daca intorci castronul nu curge. Cu asta am facut dezastru in pat). In scaun o pun doar cand ii dau bucati, in rest sta langa mine in fund si-i dau. Sta f bine in fundulet. Si o ora daca o las, sta si se joaca, se mai plimba, iar se pune in fund...
La noi se vad multe rezultate dupa acest wonder week: sta fb in fund, merge de-a busilea prin camera, din 4 labe se ridica in fund si invers, se ridica in picioare, plange daca ii iei ceva din mana sau nu-i dai, ridica paturile si cearceafurile sa vada ce e dedesubt, daca ii ascund un obiect la spate, se duce dupa el (inainte o pacaleam, nu-si dadea seama unde a disparut. Aseara tot se ducea la cablul de la laptop, am luat-o pe sus si am orientat-o in directia opusa, in ideea ca nu mai stie. Da' de unde! A facut stanga imprejur si a luat-o iar spre cablu). La 19 sapt parca nu sm simtit saltul asa de tare ca acum.

Lalu, ma bucur ca e mai bine Mihnea. Eu ficatei ii voi da dupa un an.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bob_Pixel spune:

Am gasit pe internet niste grafice legate de varsta/greutate si wonder weeks, vi le atasez si voua.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns norma36 spune:

Deci cu ochisorii, eu am vazut ca are o dunguta gri in jurul irisului. Am intrebat pediatra si a zis ca nu a mai vazut dar sa merg la consult ofta daca nu trece in 2 luni. Eu am avzut pe la 3 luni. Am facut eu programare in ianuarie dar numai ieri aveau locuri. Si ne-am dus la control. Doctorita a zis ca nu poate sa isi faca o parere daca nu il examineaza cu ceva aparat 1-2 minute si e clar ca un copil asa mic nu va sta nemiscat. Trebuie anestezie. Si asa cum zice si Mirela nu i-as face anestezie doar ca sa dorm eu linistita dar nici nu vreau sa imi para rau peste un an doi ca daca chiar are ceva poate era mai usor acuma de depistat si corectat. M-am programat la inca un medic sa vedem ce zice el. Oricum daca el zice ca e ok pe cine cred?????
Ce dragut cum fac tot felul de chestiutze noi Iris si Maya....astept si eu cu interes fazele la care va merge in 4 labe sis e va ridica in picioare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RamonaCopot spune:

Citat:
citat din mesajul lui norma36

Deci cu ochisorii, eu am vazut ca are o dunguta gri in jurul irisului. Am intrebat pediatra si a zis ca nu a mai vazut dar sa merg la consult ofta daca nu trece in 2 luni. Eu am avzut pe la 3 luni. Am facut eu programare in ianuarie dar numai ieri aveau locuri. Si ne-am dus la control. Doctorita a zis ca nu poate sa isi faca o parere daca nu il examineaza cu ceva aparat 1-2 minute si e clar ca un copil asa mic nu va sta nemiscat. Trebuie anestezie. Si asa cum zice si Mirela nu i-as face anestezie doar ca sa dorm eu linistita dar nici nu vreau sa imi para rau peste un an doi ca daca chiar are ceva poate era mai usor acuma de depistat si corectat. M-am programat la inca un medic sa vedem ce zice el. Oricum daca el zice ca e ok pe cine cred?????
Ce dragut cum fac tot felul de chestiutze noi Iris si Maya....astept si eu cu interes fazele la care va merge in 4 labe sis e va ridica in picioare.


Salutare,
daca zice ca e ok, sa iti dea explicatia logica a acelui fapt si te documentezi si tu dupa aceea sa te convingi. La oftalmolog infantil ai fost, sau la un oftalmolog normal dar care vede si copii?
eu stiam ceva de genul, ca atata timp cat sunt alaptati ochii copiilor sunt oarecum mai tulburi si abia dupa ce se intrerupe alaptatul se definitiveaza culoarea si se limpezesc ei cum trebuie. Acum, sper sa nu fie babism asta, dar asa mi-a trecut pe la urechi. Tu oare mai alaptezi??
Si David a avut o dunga gri usoara, dar pe la 2 luni parca a disparut.
Sper sa nu fie nimic nici la voi.


ps...abia acum am intrat de pe laptop si am vazut si eu poze atasate la mesaj, ca de pe telefon nu se vede nimic la mine si nu stiam despre ce vorbiti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns norma36 spune:

Multumesc fetelor pt raspunsuri,
Da mai alaptez, de 12 zile am inceput si diversificarea dar nu am renuntat la nici o masa de lapte.
Am fost la oftalmolog de copii da, consulta si adulti dar copiii sunt specialitatea ei. Ea mi-a zis ca dunga asta gri nu va mai trece dar trebuie vazut ce e cu ea. Ar putea si sa nu fie nimic grav dar ar putea si sa fie ceva asupra caruia sa trebuiasca intervenit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Norma, vezi intai ce-ti spune si al doilea dr si decizi apoi ce faci in continuare. Dar sa fie tot un dr de copii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nu_mai_stiu spune:

Hello fetili : ))

Andrei doarme,am ajuns la zi cu cititul.

Carmen o sa pun diseara un link cu retete deancare pe care le fac si slabesc.

Im rest...done..nu mai tin minte ce am citit....

Mirabela mersi de raspunsul cu diversificarea.

Kytana ma bucur ca esti in forma si scrii zilnic.Time-o tot asa.Cat despre pingu...lasa-l sa doaa cum vrea el si unde vrea el ca sa isi formeze un program.

Olivia,ce prostioare mai face domnisoara Maya?



Mergi la inceput