Bobocei de septembrie-octombrie 2012 (19)

Raspunsuri - Pagina 25

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns corinuka_g spune:

'neata!

sanatate boboceilor bolnaviori si mamicilor!

mirabela dar ce-ai patit? de la ce te-ai simtit asa? sper ca esti mai bine...parintii mei au pui si gaini de casa si cand le taie topesc grasimea si fac jumari...untura topita au pus-o in borcane si mi-au dat si mie...am pus pentru ca stiu ca bebeii au nevoie de grasimi si pentru ca pieptul de pui pe care i l-am gatit nu-i de casa, era cam sec..
galbenus eu nu i-am dat inca, urmeaza..stiu ca se-ncepe cu 1/8 pe zi si se ajunge la 2/saptamana...
carmen lalu zicea de tommi tippee, eu am dr brown's si nuk...

noutati n-avem, david tot cuminte noaptea, papat la 4 si 8 dimineata ...ziua in schimb roade tot, musca, se enerveaza, plange, cred ca-l jeneaza gingiile, desi nu se vede nimic schimbat...
eu am fost dimineata si mi-a scos maseaua...brrr ce senzatie nashpa, prima din viata mea scoasa...sunt amortita inca, nu-mi simt juma' de cap..

pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anca2B spune:

Interesant blogul pediatrei..Am aruncat un ochi pe cateva articole; in unele ma regasesc, in altele nu . Alive, multam de link!

Oana, sanatate multa, sa scapati cat mai repede de raceala! Si eu am inceput sa ma controlez si sa incerc sa nu ma mai panichez asa tare la febra foarte mare! E greu, dar e mai bine fata de copil...

Stela, felicitari pentru somnicul lui Matei! Incet incet se da brazda si el . Nici eu nu cantaresc in vreun fel cat papa Iustin la pranz...dupa cum am mai spus el nu se omoara cu piureurile, are zile cand ia 2-3 lingurite si gata sau zile in care ia aproape tot ce ii pun in castronel (cam 100-150 ml cred eu ca ii pun)

Corinuk, multumim de urari . Posibil sa ii dea si lui David un dintisor ca asa facea si al meu inainte de primul. Ai scos maseaua de minte?

Mirabela, multumim . Offf..stiu cum e cu crizele de bila, te inteleg perfect! Sanatate multa! Luni am avut si eu o semi-criza, sa-i zic, tot cu dureri mari de cap si greata, dar am reusit sa ma mobilizez ca il aveam si pe Matei cu febra mare..Din cauza bilei am patimit si la inceputul sarcinii f rau . Sanatate si lui David . A, ce bine ca ai amintit de cartof cu spirt, o sa ii pun si eu lu' Matei la gatut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns norma36 spune:

Eu ii voi da de doua ori pe saptamana cate un galbenus in pireul de legume. Am inceput cu 1/8, a doua zi nu i-am dat, apoi i-am dat 1/4, azi i-am dat carnita in pireu si maine ii pun 3/4 galbenus apoi iar o zi de carne si ii voi da un galbenu intreg. Dupa care voi continua sa alternez carnea de pui cu galbenusul.

Azi a fost f ok dupa vaccinuri pana la 14; la 14 s-a trezit si a devenit plangacios, ii curge nasul dar numai asa ca apa....nu are febra...A mancat supa si 3/4 din piure si s-a pus pe plans si nu l-am fortat, l-am pus la san si doarme acum. Sa speram ca scapam usor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen spune:

Eu inca nu am inceput sa ii dau nici ou si nici carnita. VOi incepe numai dupa 15 aprilie, pentru ca saptamana viitoare suntem la Oradea la soacra mea.

Mirabela, e nasol cu crizele de fiere, am avut si eu din cand in cand. Aseara, am refacut cunostinta cu durerile de ovare de la ovulatie :).



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Mirabela, aper ca te simti mai bine

Azi Maya nu prea s-a omorat dupa piure, a luat cateva lingurite si gata! Eu nici macar linguritele nu i le numar. Nu prea ma stresez cu mancatul, mananca ea cat vrea.

Mie pediatra mi-a zis sa incep cu un sfert de ou. Mi-a adus tata aseara de la tara oua si un pui. Nu i-am dat azi ca incepusem ieri cu branza si nu vroiam sa ii dau nimic nou de pe o zi pe alta. Maine o sa incep cu carnea de pui. Oare asta merge facuta la abur, cum fac legumele, sau sa o fierb?

Aseara a dormit f prost. Se tot trezea si miorlaia, se mai vaita si in somn. Cred ca dintisorul ala care a iesit. La masa e mai mult interesata sa muste lngurita decat sa manance ce e in ea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Norma, sa-si revina repede puiutul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bob_Pixel spune:

Hello hello !
Am fost si noi azi la pedi, in vizita de rutina. S-a cam suparat domnisoara mea si a tras un plans nervos, dar apoi a adormit in masina si a stat lemn o ora jumate. Noi avem 7340 g, in 5 saptamani am luat 500 grame. Mie mi se par putintele, dar, tinand cont ca e prima luna de diversificare, e ok. Avem unda verde pentru cereale, orez pasat, galbenus (un sfert), piept de pui cat o nuca (i-am luat acum Pui Osenesc, ca arata mai natural), maine ii fac si eu branza calcica. Diseara ii dau cereale cu para, ca nu ma mai apuc de gatit. Azi mi-a refuzat piureul si supa (dovlecel, telina, cartof dulce, ardei kapia). In schimb, a molfait cu mare placere 2 bucati de mango, in saculet.

I-am luat o crema de protectie solara de la Klorane, m-a uscat de 65 lei numaidecat. In zilele insorite, o dau cu crema pe fatzuca, am observat ca o ia soarele rapid si nu vreau s-o prajesc. As vrea s-o ducem la mare, sa facem aerosoli, sa se balaceasca, trebuie sa stabilim perioada, eu nu prea as vrea iulie-august, cand este excesiv de cald. In iunie mi se pare devreme, vreau sa mearga binisor in picioare cand vom pleca, in septembrie nu stiu daca pot primi concediu... dileme dileme.

Ieri am luat-o cu mine la doctor, in sfarsit m-am dus la ginecolog, mi-am facut si testul Papanicolau (il fac in luna martie de vreo cativa ani). A fost tare bucuros doctorul ca a vazut-o, i-am fotografiat ca sa ii pun lui Iris la cutiuta ei cu amintiri o poza cu primul om care pe care l-a vazut. Ne-a dat unda verde pentru bb2 din septembrie, sotul abia asteapta, eu ma cam abtin. Zilele trecute am auzit ca ma intorc singura la munca, colega care a nascut cu 3 saptamani inaintea mea este iar insarcinata si stiu si sexul copilului. Am facut eu niste calcule si reiese ca l-au conceput la 4 luni de la cezariana. L-am intrebat pe doc daca e ok asa si s-a crucit, a zis ca riscul sa-i rupa uterul este foarte mare... eu banuiesc ca au "gresit" si nu si-au dat seama decat cand a fost prea mare sarcina. Eu n-as risca nimic nici macar acum, mai ales ca menstruatia nu mi-a revenit, nu am niciun punct de reper. Ma intreba ieri doc despre ultima menstruatie si l-a bufnit rasul cand i-am zis 8 decembrie 2011 :))

Nasa noastra e insarcinata in 7 luni, curand voi avea o bebelusa mica si noua de smotocit, abia astept sa o vad. Poate ma vor chema in ajutor, ca eu sunt mai in domeniu acum, fata lor cea mare face deja 6 ani, au uitat si ei una-alta.

Am citit pe FB la Bebe-Tei ca vor deschide un nou magazin in Militari, in fosta locatie Kiabi.

Ma duc sa-i fierb apa pentru cereale. Va pupam !

(frumusei tare botoseii tricolori)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Bob, noua pediatra ne-a zis ca "standardul" acum este de 500 g/luna, asa ca Irisuca este exact in grafic! Fata de altii care am auzit ca au stagnat, ba chiar scazut cand au inceput diversificarea....

Si noi am fost luni afara si am stat 2 h. Cine crezi ca s-a bronzat? Si Maya si mami! Zici ca am fost la solar. Pitica pe fata si eu pe fata si maini (in sfarsit am mainile mai negre ca ale sotului :))) Chiar nu credeam ca o sa ne ia soarele! Trebuie sa-i iau si eu o crema.

Si mie mi-ar fi frica sa raman asa repede insarcinata iar dupa cezariana. La 6 sapt ginecoloaga mi-a zis ca dupa 2 ani. Sa vedem acum ce-mi zice.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stella87 spune:

Fetelor, va multumesc frumos pt raspunsurile legate de cantitatea de mancare, e super ca nu va stresati, asa incerc si eu sa fiu. De fapt acum m-am dumirit ca-i ok cantitatea de piure papata zilnic.

Norma, va tin pumnii sa treceti repede si cu bine de efectele vaccinului!

Mirabela, nu stiu cum e o criza de bila, dar suna foarte nasol, sper sa te ocoleasca de acum inainte! Multa sanatate si tie si lui David! Si multumim de precizarile legate de fier. Acum inteleg de ce mi-a zis pediatra la vizita de 6 luni sa-i dau ca 10 zile si abia apoi sa incep fierul, si asa am facut.

Legat de fier, ma uitam pe blogul pediatrei la interviul acordat emisiunii de la prima, totul despre mame, si precizeaza ca mai ales copii alaptati, care nu primesc deloc formula, trebuie sa primeasca supliment de fier dupa 6 luni. Laptele matern nu mai face fata si pana ajunge bebele sa consume suficienta carnita, poate face o carenta de fier. Luand in considerare indicatiile pediatrei noastre, plus ce zice acest pediatru ii voi da lui Matei 5 pic de fier pe zi. (si i le voi da dupa masa de fructe, mersi Mirabela de precizare)

Apropo, sa va zic ce tare e Matei cand ii dau vitaminele. Nu-i nevoie de lingurita. Ii arat sticla, iar el, f fericit, deschide gura si scoate limba ca sa-i torn picaturile. Este eficienta maxima. L-a vazut si mama soacra azi si s-a crucit ce mult ii plac lui Matei sticlele de fier si vigantol! :)) Partea naspa e ca atunci cand termin se cam oftica, ca el ar mai vrea :))

Corinuka, deci ti-ai scos maseaua, cu anestezie... Ce ti-a zis medicul dentist de alaptat? Eu mi-am rezolvat 5 masele si 2 dinti pe viu :))) I-am plombat, dar am o masea din spate (e jumate lipsa) ce trebuie neaparat scoasa. Doctorul a zis ca o scoatem dupa ce termin cu alaptatul, dar tare ma jeneaza, ma doare cu toata gingia cand mananc... :(( As scoatea cu anestezie, dar nu stiu cum sa fac cu alaptarea, ca am inteles ca se duce in lapte anestezicul ala :(

Eu nu i-am dat inca lui Matei carnita, dar avem gaini la tara... Daca ii dau piept de gaina, are ceva? Ca momentan n-avem pui. Ma gandeam sa incep pe la 7 luni, dar as incepe mai repede. Galbenus momentan papam cate jumate, de doua ori pe saptamana. I-am dat si eu gradual. Acum ma gandesc sa-i dau 3 sferturi, nu e mult un galbenus la o masa? (intreb, ca habar n-am)

Se trezeste brotacul, incerc sa revin, Va pup si va doresc o nopate cat mai linistita si multa sanatate puiutilor bolnaviori si mamicilor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen spune:

Buna dimineata,
va servesc cu o cana de ceai si miere sau cafea, iar mai tarziu cu placinta de dovleac .Am cumparat ditamai dovleacul ca sa ii fac lui Paul dar cum plecam o sapt de acasa l-am razalit (ce mi-a ramas din el) si fac o placinta. VOi cum pastrati dovleacul daca aveti mai mult? Cat sta la frigider? A fost un chin sa il tai bucati si sa il curat de pe coaja.

Eu sunt super stresata cu plecarea asta, de cand ma stiu eu ma consum cu facutul bagajelor , mai ales acum cu copil mic imi vine sa car jumatate de casa dupa mine, dar nu avem camion doar o Skodita .
Paul se trezeste cam de 2-3 ori noaptea, eu il mai pun la san cu toate ca daca mai are 2-3 picaturi, am incercat sa nu il pun ci doar sa il iau in brate si sa il linistesc cand se trezeste dar nu readoarme. Cand nu voi mai avea deloc deloc san ce o sa fac? sa ii fac cate 30 ml de lapte ca sa adoarma inapoi? Ceai nu vreau sa ii dau, nici nu stiu daca i-ar place ca nu e obisnuit. La fete nu am avut treaba cu somnul de noapte, la varsta asta dormeau legat pana pe la ora 5 .

Bob la varsta asta e OK sa ia 500 g intr-o luna. Waw, deja vorbiti de bb 2, ce frumos. La noi Daria a venit pe neasteptate dar ANa avea deja 1,3 ani.

Mie MD mi-a spus sa ii dau vit D3 10 pic/zi in luna aprilie, dar inca nu m-am decis sa ii dau.
Am citit si eu de problemele Dianei cu fetita dupa vaccin . Eu am o prietena care are un baiat mare acum dar dupa vaccinul de 1 an, intr-o zi cand a venit acasa, l-a gasit cu un strabism evident, asa deodata. A fost nevoie de cel putin 2 operatii ca sa ii corecteze ochisorul si acum cand e obosit sau plange se cunoaste putin (are 18 ani acum).

Va pup, poate mai apuc sa intru astazi.
Spor la treburi si la scris pe DC.

PS Gabi sunt foarte frumosi botoseii.
Iulia, ce mai faci? Ati gasit alt apartament?




Mergi la inceput