Bobocei de septembrie-octombrie 2012 (19)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Kytana spune:

Tipa asta parca il descrie pe Luca: http://parenthots.com/features/11-Sleep-tips-for-the-high-need-child.aspx - bine, macar Luca are nopti cand doarme mai bine, dar si nopti cand rutina nu tine, cum a fost aseara de nici baita nu i-am putut face.

Gata, ma imbrac si plec afara. Urati-mi noroc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Salutare dragelor,

Noi azi am fost toata ziua plecati. La pediatra la pranz, are 9.170 (acasa avea 9.040), 69.5 cm (doar cu 1cm mai mult decat luna trecuta, cu toate ca mie mi se pare ca s-a lungit).
De dimi am vrut sa incercam mango. Bleah total! L-a mancat mami. I-am pasat repede un mar, a luat 2-3 lgte si asta a fost masa de fructe.

In deplasare la bunica a papat ditamai bucata de dovleac copt.
Apoi am fost la niste prieteni si am ajuns acasa pe la 8.30.

Pe seara cand ne tot jucam in pat (a se citi: ea se ducea pe marginea patului sa se arunce in cap si eu o trageam de picioare inapoi) ce credeti ca a facut motzata draga? S-a ridicat in picioare Intai pe mine si apoi pe tati.

Ma bag la nani. Maine iar avem zi de umblat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Neata,

Nu v-ati trezit?

Va las eu cafeluta si ceai!

Mama, ce frig e afara!!!! Ieri erau 18 grade si acum imi arata real feel -6 Brrrrr. Acum vreo 2 ore arata -14. Cred ca bate si vantul rau de se simte asa naspa.

Ma duc sa-i pregatesc niste mango cu dovleac. Sa vedem ce succes avem.

O zi buna si calduroasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalu85 spune:

Salutare mamici de pitici nazdravani
-Stella- cand am citit programul vostru de adormit bb parca ma vedeam pe mine Mihnea are tot 10kg si adoarme tot in brate si doar in picioare, eventual sa si topai cu el, iar daca ne asezam pe pat sau canapea imediat simte si se trezeste. Exact cum spui si u, daca nu adoarme destul de bine in brate si incercam sa-l punem in patut deschide imediat ochii. Vroiam sa spun ca noi am incercat sa-l dezobijnuim de brate si ne-am chinuit multe nopti insa nu am reusit, are momente si momente...uneori adoarme pe picioare si este mai
linistit dar de cele mai multe ori nu reusim. Este ff greu sa-l dezvatam pt ca este ff rau si se pune pe urlete pana se invineteste.
-Kytanutza- offff ce rau imi pare...sa stii ca si Mihnea a avut o perioada cand facea asa si cauza a fost foamea...nu se satura de la san si urla de foame pana se
invinetea si i se taia respiratia si o sunam pe pediatra mereu sa-i spun ca nu mai
stim ca sa facem si nu sa gandit nici-o clipa pote plange de foame, ea spunea ca plange de burtica, dar nu era asa pt k ne-am dus la dr. Cobac si ne-am dus si cu un scutec sa vada cum face caca si a spus ca atunci cand face verde sau verde spre negru sau ff inchis este din cauza ca nu este hranit cat trebuie adik este nemancat...si ne-a spus sa-i bagam lp pt ca nevoile lui sunt mari si sanul nu face fata...asta a fost in cazul lui... Dar u poti sa incerci cu diversificarea, adica fa-i un program si respecta ceea ce ai hotarat...incearca sa-i faci o masa de dimineata de fructe cu branzica sau cereale si la pranz piure de legume cu putina carnita sau ou si vezi cum reactioneaza...dar incearca sa nu- mai dai mancare solida aleator, noua asa ne-a zis Cobac k odata cecai inceput diversificarea este ff important sa respecti pe cat poti orele si cantitatea de mancare adica: dimineata cam 80-100 gr de fructe, pranz 100-150 de piure de legume amestecat cu carnita sau cu galbenusul si in cazul nostru iartul cu fructe sau cereale...inainte sa mergem la ea nu stiam exact cum trebuie sa fie mesele dar ne-a spus ca este fff important sa respecti programul si mesele sa fie consistente ca sa se sature...haide fi tare si nu te demoraliza ca va fi bine si nu cred ca Luca este bolnavior

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramona7575 spune:

Moama ce precoce e Maya...bravo!!! Nataliei nu-i place pe burta, nu face intoarceri, ea merge pe spate si impinge din calcaie, sta in picioare binisor (nu o fortzez) dar si in fund.

Mai dragutzelor care aveti probleme cu somnul copiilor, mi se face pielea gaina cand va citesc, nici nu stiu ce sfaturi sa va dau, daca va spun cum este copilul meu m-ati da afara de pe forum... Of, cata rabdare trebuie sa aveti, sunteti de apreciati pentru asta si va trimit un bratz de si multe .
Noi am avut prbl.cu colicii la inceput, am creat o rutina si m=am tinut de ea, e drept, am avut si cu tine. Nu am folosit aspirator sau feon pt.somn, la inceput am crezut ca glumiti cand spuneati sa asa adormiti copii dar am vazut si pe net filmari .
Naty adoarme in carucior in max.5 minute iar de 2 zile o adorm in pat, ma asez langa ea, ii dau tzitzi sau biberon si gata . Aoileu, chiar nu stiu ce as fi facut daca aveam prbl.voastre mai ales ca eu nu am ajutor decat "dai banu`, vine omu`" ( uneori nici asa nu vine)

Amm noroc si de Stefan care face entertainment iar N.e mult mai incantata cu el decat cu mine. Cand mai fac cate ceva la bucatarie se apuca de urlat si am descoperit ca ii place muzica, schimb canalul iar eu dansez, dau din fund iar ea se amuza si uite asa mai slabesc (chiar nu aveam nevoie) si imi fac si treaba

Va pup si ma rog pentru voi sa se linisteasca frumusetile



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anca2B spune:

Felicitari Maya!! E super tare bobocica!

Am fost cu baietii la biserica la impartasit; nu imi inchipuiam ca e asa frig :( , noroc ca nu am renuntat inca la costumul de cosmonaut , nu degeaba i se zice lunii asteia fe-martie. Chiar, Carmen, ce mai faci? Cum e vremea pe acolo? Am auzit e urat rau, iarna in toata regula.

Iustin a papat azi a doua oara para+prune (ii place f mult ) si si-a usurat si burtica cu ocazia asta (a umplut efectiv pampersul)
Legat de concediu la vara - noi vrem sa mergem la mare cu flacaii; pe Matei l-am dus in fiecare an si i-a priit f mult. Aerosolii chiar fac minuni la copii!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen spune:

Buna dimineata,

Am scris si eu un mesaj pe la ora 07 (Paul era treaz de 20 de min ) dar am facut ce am facut si l-am pierdut .

Olivia voi ieri ati avut 18 grade si noi tot dar cu MINUS , portita era intepenita si poarta am legat-o cu lant ca se deschidea din cauza vantului. Parca toata iarna nu a fost asa ger si atat de multe drumuri blocate si inchise. Eu tocmai spalasem toate cizmele si ghetele ca sa le pun in pod si astazi le-am luat din nou.

Kytanut cum mai e Luca? a fost mai linistit astazi? tare imi pare rau ca iti da de furca uneori, poate reusesti sa ii gasesti baiul si te vei bucura de un copil linistit si relaxat.

Lalu ce marisor e si Mihnea, Paul are 7280, astazi l-am cantarit. E tras prin inel dar se tine batzos.

Astazi a mancat caisa la borcanel, de la HIPP si indata ii dau cartof dulce. Din pacate iar e mucos, doar secretii si nu stiu cum sa fac ca am amanat deja odata vaccinul, il mai aman si miercurea asta daca trebuie.

Fetelor, voi ce absorbante mai folositi? Eu nu ma impac deloc cu always, mai degraba bella imi sunt mai bune.

Nu inchei pana nu va servesc cu o feliuta de tort ca are mama baiat mare. Nu pot sa nu ma gandesc ca anul trecut pe vremea asta nu stia mai nimeni ca sunt insarcinata, imi era teama sa spun. Acum ma uit la Paul si ma minunez.

Sotul a plecat la fotbal si ma duc sa stau cu P ca nu are chef de somn.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anca2B spune:

Carmen, am scris in acelasi timp! La multe lunite pt Paulica! Sa fie sanatos si cumintel! Multumesc de tortulet! Ce trece timpul! Acus facem si noi 6 luni! Eu folosesc o.b. in general (nu sariti pe mine, stiu ca nu e tocmai bine, dar asta e) si cateodata always.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalu85 spune:

Lml pentru bb Paul
Fetelor Mihnea a facut fabra 38,8 si nu da niciun semn de raceala si nici dintisorii nu par k dau semne sa apara...ce poate fi?!!! m-am speriat putin...am sunat pediaytra care mi-a vorbit in sictir si ma intrebat dak am vreo urgenta de o deranjez duminica...nesimtita...si i-am zis: "Mihnea are febra 38,8...ma SCUZATI ca va deranjez DOAR pentru atat..." si mi-a zis tot in sictir sa-i dau nurofen si sa-i bag un supozitor (ceea ce facusem deja)...cred ca nu-i convine ca de vreo luna i-am zis ca sunt la mama in alt oras (i-am spus asa special sa nu mai vina...pt k venea odata pe saptamana si imi lua 50lei in conditiile in care nu a fost in stare sa-mi spuna nici k are anemie sa-i fac analize si multe chestii...)
M-am enervat maxim...scroafa...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RamonaCopot spune:

Salutare. Eu stau in vana cu apa fierbinte si va citesc, si pruncii amandoi cu tati!! Cred ca nu mai ies 2 ore de aici
Lalu, daca nu are alt simptom, mucisori, tuse, eruptii la nivelul pielii, putulica rosie si umflata, palpeaza-l un pic pe la urechiuse sa vezi daca are ceva ganglioni sau daca il doare. DacA nimic din astea nu e, atunci mizez pe un rosu un gat. Te pricepi sa te uiti? Daca nu, atunci mergi cu el la noapte la urgente doar pt control, sa fii sigura.
Ehe, apuc si eu sa urez La multi ani, (in direct) unui bobocel. [S] Paulica fara frica!!!
Eu am facut adineauri branzica calcica si ma gandesc sa i-o servesc deseara in combinatie cu para, sa vedem ce parere are.
Kytana, sper sa ii gasesti alinarea lui Luk, cat mai iute.
Nah, gata pauza mea (is plina de draci!!!) Ca o venit baietelul cel mare sa imi zica ca nu-- mai merge laptopul la desene- cica tata-sau doarme .

Mergi la inceput