Piersicute de iulie august (33)

Raspunsuri - Pagina 15

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

Valy ce bombonica ai in poza

Suc din canuta cu cioc, nu i-am dat nimic in bibe.am una de la nuby, simpla


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valy27 spune:

mersi ile- deci- nuby-canuta cu cioc....ca eu am vreo 2-3 canute...dar nu vrea....se joaca cu ele.apa ii dau cu lingurita sau seringa de nurofen...
cat suc bea?

mai am o obsesie- ca i s-au clapaugit urechile- nu exista solutie pe asa ceva, nu? ex-nicoleta luciu...si altele

Mergi la inceput
Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns muraturica spune:

Nu stiu de dulceturi, dar fructele se pot conserva fara zahar sub forma de compot. Se pun in borcane sterile (eu le bag la cuptor pt sterilizare) si apoi se fierb cu tot cu borcan. La noi se zice ca se fierb in dunti, nu stiu daca e regionalism sau nu. Cu alte cuvinte, intr-o cratita mare se pune o carpa pe fund, apoi borcanele, se umple cu apa, alta carpa deasupra si se fierb asa. Nu mai stiu cat, dar ma pot interesa. E un proces simiar pasterurizarii. Nu stiu cate vitamine raman, dar pe timp de iarna....ma gandesc ca decat deloc. Dulceata cred ca se poate face normal, dar fara zahar. Poate doar fiarta mai mult.
Eu pe iarna asta nu am avut ca in vara cand eram gravida nu am gandit deloc in perspectiva. Intentionez sa fac pt la iarna si sa si congelez niste fructe.
Si sucul de rosii se poate conserva fara sare. La fel, fiert mai mult si pus in recipiente sterile. Nu se tine asa mult ca cel fara sare, dar cat de cat...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

Da Valy asa am

Si eu intentionez sa iau un congelator in vara asta ca sa imi pun una alta pt iarna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

am uitat 50-60ml ca si gustare, niciodata dupa legume imediat, la distanta de 1,5 -2 ore de alta masa.Dar nupot aplica regula asta la LM pt ca ea suge destul de des.O cunosc acum dupa marait cand vrea lapte sau vine la mine si isi baga capul intre
Cum zicea Oli, este iremediabil indragostita de tzatza

Olii unde sunteti?!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valy27 spune:

bune informatii muraturica. la noi - era plina curtea lui soacra'mea...de legume-fructe-dar n-am pus nimik din superstitii- mi-era teama ca nu tin sarcina...si acum imi dau cu pumnii in cap-ca-i dau dovlecei din turcia....



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

O astept pe bambina sa se scoale cu gramezile de rufe aranjate sa dau drumul la masina la spalat si ea nu mai catadicseste.S-a intors pe burta singura, in somn de vreoo 1,5 h
Am masina langa dormitor si am zis ca se scoala si ea ca omul la max 8, dar de unde

Ultimul supt la 7 am.
Ieri nu si-a facut somnul, a dormit doar 2,5 ore la pranz iar seara 45 de minute,deci azi e in recuperari!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ARUBA spune:

Multumesc fetelor pt raspunsuri! Eu pana acum mergeam pe varianta 1 de meniu, ca atare, fara alte completari. Mentionez ca Grace NU accepta completari de LP dupa niciuna din mese, doar dupa amiaza (ora 16 accepta completare LM daca sunt eu in preajma). Pediatra in schimb mi-a zis ca nu vede in regula ca masa de pranz sa fie practic un biberon de LP si sa ii dau eventual un pranz de leguma, incep cu supa si eventual ii propun si un piure mai consistent cu carnita in el. Asta pt ca repet, ea nu accepta biberon dupa mesele de solide, abia la 2-3 ore dupa vrea biberon si atunci vrea unul mare de 180-200 ml, dupa care, evident, timp de 2 ore nu mai vrea nimic altceva.
Deci eu sunt in dilema pt ca daca ma iau dupa ce imi transmite copilul meu, inseamna sa ii dau doar 2 mese de lapte pe zi, dimineata si seara, si in rest solide (fructe, pranz de legume cu carne/ou, si apoi iaurt cu cereale si eventual ceva fruct) sau varianta de pana acum cu 3 mese de lapte si implicit cea de pranz va fi in continuare un biberon de LP.
Intotdeauna am zis ca nu exista reteta standard pt a creste/hrani copiii, dar pe de alta parte eram de acord cu completari de lapte dupa solide pana pe la 1 an, insa copilul meu nu vrea, asa ca probabil voi merge pe varianta pediatrei si voi vedea cum evoluam.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

adica ar trebui sa ii dai doar 2 mese solide si restul lapte
daca si cantitatile sunt mari nu vad de ce nu

eu ii dau 4 solide dar suge in rest la greu,inclusiv noaptea, iar ca si cantitate ea mananca destul de putin solide max 130 fructe si legume, plus 50 suc plus un biscu sau vreo 50-60 iaurt,

Mergi la inceput