Piersicute de iulie august (33)

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxypuy spune:

Yellow!
Bea - in nici un caz nu se pune sare in mancarea lui bb pana la 1 an! Nici zahar. Nu e cam devreme pt peste? Eu stiam ca dupa 10-12 luni se introduce...
Muraturica - eu ii dau branzik cu orice fruct.
Oli - Anto papa fructele cu branzik dimineata pe la 10-11, la a doua masa.
Si daca tot s-au prezentat meniuri zilele astea, hai sa vi-l scriu si pe al nostru:
7-8: 180-210 lp + tzitzi (nu stiu cat)
10-11: 120-150 ml fructe+branzik+cereale, apoi 60-90 lp completare
13-14: 120-150 ml piure legume+carnitza/galbenush, 40-50 ml zeama supa, apoi 60-90 ml lp
16: 100 ml suc fructe
18: 180 lp
21: 180-210 lp sau 150 iaurt cu biscuiti si apoi tzitzi

Cam acesta e meniul nostru, plus-minus, depinde de reprizele de nani, chef, apetit...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxypuy spune:

LML ANA!!! Sa cresti mare si sa fii sanatoasa si norocoasa! Pupicei!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns muraturica spune:

La multi ani Ana.
Roxy, papa tare bine Antonica ta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b_1403 spune:

Buna.
Roxy nu e devreme pentru peste, eu am citit ca se poate ointroduce de la 6 luni dar cu mare atentie daca parintii au alergie la peste. Eu nu sunt alergica la nimic asa ca Mayei i-am dat pana la varsta asta cate putin din toate, nu i-am dat inca carne de vita dar urmeaza si nici capsuni cu toate ca sunt foarte tentata. Pediatra m-a sfatuit sa ii dau incepand cu 8 luni salau sau pastrav ca astea sunt cu carnea mai slaba. Eu l-am facut la gratar si a fost yamii i-a palcut foarte mult.
Astazi combinatia perfecta de pireu de legume cartof dulce, morcov, praz, carnita de pui si gulie.
Valy cum ai facut sfecla?
Voi ce fel de curmale le da-ti copiilor? Eu i-am cumparat deshidratate. E bine asa sau se pot gasi proaspete?
La multe lunite Ana.
O zi buna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ca_Mila spune:

Valy eu am fiert sfecla cu tot cu coaja, si am bagat-o in piureul de legume.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana3110 spune:

Oli, groaznic! Si a mea mai vomita ba chiar in ultimele seri a regurgitat in fiecare seara cate 3-4 guri in jet, dar cred ca e de la gat si muci. Am senatia ca o ineaca niste mucishori undeva dar nu are in nas nimic. In schoimb de 2 zile ma termina cu papa la biberopn. Manaca 2-3 guri si dupa aia il scuipa si se ridica, iar se lasa iar mananca 2-3 guri, iar scuipa si se ridica. Nu-mi dau seama ce are. Am zis ca daca nu se potoleste o duc luni la doctor.

Balanta, eu in locul tau m-as duce direct in HVAR la mare - aer curat, total nepoluat, super frumos, sunt o groaza de familii cu copii, In Milna de ex, vilele sunt pe plaja, e un loc super linistit, oamenii sunt minunati, e perfect pentru familii. Noi ieseam pe balcon direct pe plaja :)


Am papat de dimineata mar+banana+ananas. A fost minunat! Acum sa vad cum mai mananca lapte

Roxy, mie mi-a spus pediatra de peste ca pot sa-i dau de la 8 luni


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IIuli spune:

La multi ani, Ana, sa cresti mare si sanatoasa!
Noi am avut o noapte horror. Bb nu a vrut deloc sa adoarma pana la 12 ( el doarme 9-6 dimineata cu doua-trei maraieli dupa suzi). Aseara era 12 si el voia sa se joace si sa vorbeasca, facea ca indienii de ne spargea urechile si radea in hohote la 12 noaptea . L-am adormit cu greu pela 1, iar dupa jumate de ora a inceput sa planga in somn cum eu nu l-am mai auzit pangand. Tipa foarte tare, parca il durea ceva, il luam in brate, ne plimbam cu el sa il teezim si numai treaz se linistea un pic. Apoi il culcam si dupa 10 min de somn o lua de la capat. Toata noaptea a tinut o gura, la un moment dat nici nu am mai incercat sa dormim, ne-am pus de paza. Abia pe la 7 a acceptat niste lapte si a dormit vreo ora. Suntem toti trei rupti
Ai vostri au facut din astea? Oare ce o fi? Dinti nu avem, nu se vede nimic, ieri a avut o zi ok (a refuzat complet piureul de la pranz, nicio lingurita nu a vrut)..
Acum doarme, ma duc sa mananc ceva..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valy27 spune:

roxypui-mai bine nu scriai meniul ca ma ia iar plansul. a ta papa fffff bineeeeee.
mananca destul de des si mult cantitativ si mai vrea si lp complatere!!???
sucul de fructe din ce fructe-legume i-l dai?

iuli- subscriu- si la mine reuz total ieri la piure.vedem azi...o fii tot de la dinti- chiar daca nu se vede nimik- se formeaza nu stiu ce in osul maxilar...zic si yooooo

ioana si la noi a refuzat laptele-o pacaleam mai mult dormind ,si-i dadeam pe o perna inclinata sa pape.cand manca 100 in 2 reprize-eram happy...la noi era de vit d marita si nu mai avea pofta de mancare.
citind -cica ii mai apuca greata-sila de lp...au perioade-apoi isi revin...a mea cateodata nu vrea sa pape in brate-vrea pe perna pana.

deci:de maine ca face 8 luni pot incerca cu peste?ca si asa ea nu manca pui...ou-greu si ma gandeam sa incerc putina vita...ca vita cu piure de la hipp a mai mancat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clayhanger spune:

Balanta, da, doar daca afli ca e "mai buna" marea noastra iti recomand si eu sa mergi. Motivul: drumurile noastre.

Referitor la gradinita, cred ca sunt singura care nu meniul l-ar lua in considerare (facand presupunerea ca e totusi OK, nicio colega de la serviciu de la mine nu s-a plans vreodata de asta, iar majoritatea sunt f atente cu alimentatia), ci somnul. As alege program scurt ca sa doarma acasa. Poate peste 2 ani va fi cu totul altfel V cu somnul, poate ca va dormi singur si oriunde, dar tot as prefera sa doarma acasa.

Oli, o sa fiu impotriva valului si-o sa zic ca desi faptul ca a mancat mult a dus probabil la episod, LP mi s-a parut mie "prea mult" acolo.

Ca vorbeati si de asta: noua ne-a fost mult mai bine cand a dormit de la primul somn cu noi. Faptul ca in patut se trezea plangand, mi-a semnalat ca lui nu ii e bine sa se trezeasca SINGUR, mai exact atat de diferit de cum adoarmea: daca a adormit la san langa mine, sa se trezeasca si fara san si fara mine, cred si eu ca il apuca panica.

Tot din seria regurgitat/vomitat, al meu a ros ieri la un urs pana si-a facut greata si-a regurgitat - i-a ros o labuta care avea arici (labele din fata ale ursului se prind una de alta cu arici) - yuck!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valy27 spune:

pai...cu sfecla- eu vreau sa-i pun un cubulet....nu pot s-o fierb in coaja...nu?...ca am o sfecla mare....

roxy- sa nu te superi..ca am zis mai bine nu scriau meniul....bine ca a ta papa si mai postati meniuri-sa ma mai inspir si eu- duda odiseei.

Mergi la inceput