Piersicute de iulie august (34)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ioana3110 spune:

Da Oli, el pleaca pe 1 iunie. Noi mai tarziu ca iulie si august e groaznic de cald acolo si am zis sa nu duc fata la cuptor :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

iuli, cum sunteti?


copiii mei sunt f agitati de cateva zile - imi mananca urechile, as putea sa zic . ca or fi dintii, ca o fi vreun salt, habar nu am. cert e ca sunt plangaciosi.
i-am scos si azi afara, dar doar o ora: 5 grade si real feel: 2 grade. si cica e luna aprilie...s-au lungit si abia mai incap in cosmonauti - ma gandesc ca nu le-o fi nici lor comod sa stea in costumele alea care tipa pe ei. sa vina odata caldura, ca doar n-o sa le cumpar acum un rand de haine de iarna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IIuli spune:

suntem ok, tragem denoi.
A fost doctorita, acum a plecat, copilul e ok - in mare. Da, nu mananca, tipa, vomita (in afara de experienta de dimineata, vomita cate o gurita d mancare/ laapte/mucus), transpira de zici ca sunt 35 de grade ( sunt 23 si el e in maieuas). L-a consultat, a zis ca nu sunt semne de deshidratare (a luat cam 300 ml lichid azi pana acum) si sa mai rabdam o sapt-doua ca sa treaca efectul vaccinului. Pe urma mi-a zis ca poate iese vreun dinte - nu ii iese nimic, asa imi tot zicea si dupa vaccinul de 4 luni si nu a iesit nimic. Ce a fost insa funny: mi-a cerut mancarea sa il hraneasca ea; cred ca de mirare, ca statea numai cu gura cascata si se uita cand la mine, cand la dr, a mancat M 100 ml piure. A zis sa insist cu lichide si sa il las in ale lui.

Acum a mai mancat si 90 ml lp completare si a adormit.

Revin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IIuli spune:

Balanta si al meu e agitat tare cu vaccinul asta. Cred ca totusi sunt si elemente de salt - a inceput sa miste manuta la Pa, se ridica in patru, imita sunete - si asta il mai da peste cap. Noi nu am avut cosmonaut, dar am schimbat muuuulte perechi de pantalonasi si geci iarna asta.
Reteta de clatite e: o cana faina grau, o cana faina porumb, doua cani lapte, o lgt praf copt, trei oua (eu nu fac clatitele dulci, ca imi plac cu branza sarata, dar se poate pune si zahar). Ies minunate!
Pt bebe nu stiu sa spun, dar nu cred ca e vreuna mai buna, ci poate doar mai fina.

Ioana, felicitari sotului pt job. Doamne ajuta sa va fie bine. Si noi oscilam mult pe tema asta a plecatului. Eu as putea gasi ceva variante, dar pt sotul meu ar fi mai greu.

Leti, noi in cele doua dati cnd am dus copilul la spital in garda am mers la sanador. E mai aproape de noi si imi e familiar locul. A fost ok, comparabil in general cu Medlife - unde am fost o singura data cu nepotica mea. Ce mi se pare mai ok la sanador e ca e mai mare, fiind spital de adulti&copii, cu mai multe linii de garda si specialitati. Mie asta mi s-a parut ok pt ca atunci cand am fost prima data cu bb aveam o colica renala oribila, asa ca sotul meu a stat cu copilul la consult si eu m facut eco si o perfuzie.

Oli, eu ma bucur ffff tare ca bb era in pat cu mine, ca daca ar fi fost la el in patut nu as fi auzit - nu mai folosim interfonul, e o poveste mai lunga - deci nici nu vreau sa ma gandesc.

Laura, ce bine ca s-a reglat Andrei. Nu stiam ca nu ati mai fost la dr. Felicitari pt meniu. Dr mea (careia i se pare ca sunt cam exagerata cu lp) zice ca dupa 7-8 luni doua mese de ~200 ml lp pe zi sunt suficiente. In completare, apa/ceai. Asta evident cand bb mananca trei mese de solide bine.

Antonia, bine ai venit, cu intarziere. Ce de dinti aveti, numai noi nimic.
Apropo, mai e cineva fara dinti?

Porumbita, de fiecare data cand imi amintesc de reactia baiatului tau la vaccin ma ia cu fiori. Ingrozitor! Asta a fost dupa vaccinul DTP? Ati mai facut i ROR ulterior? La acela a reactionat?

Ana, noua nu ne-a iesit pozitiv IgE, dar mancam ha ca reactioneaza la cel normal. Noi am testat si lp de capra - bb nu l-a acceptat, dar stiu multi copii care mananca si sunt fani. Al meu mananca ok branzica de capra. Daca te intereseaza, caut linkul pt lp.

Va pup ca se trezeste Fat Frumos.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

l am facut la 1 an si 2 luni.

in afara rapelului aluia de la an nu a avutla nici unu nicio reactie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

Misto optiunea asta de raspuns rapid...

Salut fetelor, eu nu am avut de ieri net la servici, iar de acasa nu mai apuc sa intru, serile mele am impresia ca trec in 10 min, de cand aduc baiatul de la gradi, pana ne culcam.

Seara e marait si vrea numai cu mine, in brate. Nu i-au trecut mucii ca de, revenind la gradinita, e un cerc vicios.

Vera, felicitari pt mama!

Freedelia, LML lui Jeff, dupa parerea mea are destule achizitii. Si al meu tot asa "merge" pe langa mobila.

LML si tuturor sarbatoritilor de zilele astea din care imi amintesc de Andrei, scuze tuturor ceilalti ca nu am timp sa verific prima pagina. Sa fiti cu totii sanatosi, cuminti si mancaciosi!

Am citit cate ceva din blogul mamicii pediatru si mi s-a parut ok. Stiam si eu de la verisoara mea farmacista ca Algocalminul e nociv. Eu nu i-as da, chiar daca are efectul cel mai rapid, dar inteleg tentatia cand febra e f mare sa-i dai ce e mai eficient.

Laura, nici eu nu prea stiu ce sa-i dau seara, noroc ca nu e f infometat seara de la un timp, papa mai tarziu la gradi. oricum, variante ar fi branza cu fructe, gris sau orez cu lapte si fructe, paste mici fierte cu lapte, branza.

Ma intreba cineva de ce am revenit la piureuri, adevarul e ca nu le-am parasit deloc, doar ii mai dau din cand ce mancam si noi.

Linte i-am dat din amestecuri la borcanel, nu i-a placut deloc. O sa incerc piure de casa. Voi cum faceti, lasati asa cu pielita sau pasati, in ce?

Iiuli, prin ce ati trecut si voi dupa vaccin, off. Nu stiu ce sa mai zic pe tema asta... Da retete in continuare, ca ai amatori, eu chiar daca nu le-am incercat, le colectionez.

Balanta, avem aceeasi problema cu "cosmonautii", e la al 3-lea pe iarna asta, deja il strange, dar nu-i mai iau altul, gata, la anu de acuma!

Ce mai face sturlubaticul meu: trage de storurile verticale din living, arunca jucarii din tarc, isi ia jucariile de pe jos, el fiind in picioare, sprijinit cu o mana de ceva. Merge in picioare tinut de manute, dar cam oscilant. Este un adevarat baietzoi care mereu trebuie sa traga de ceva, sa arunce sau sa tranteasca. In rest, e un dulce...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

iuli, ma bucur mult ca mihaita e spre bine.
mai devreme imi ramasesera ochii lipiti de semnatura ta si nu intelegeam de ce...apoi am realizat ca:
1. primul meu baietel (pe care l-am pierdut), albert, s-a nascut in 10.08 (dar in 2010)
2. eric&marc au avut dpn-ul in 10.08.2012. ca s-au nascut ei prematur, e alta poveste. altfel spus, varsta lor corectata = cu varsta lui mihaita . si ca sa mai am ceva in comun cu tine, eric are 0 dinti. tot sper sa iasa 1-2 acolo, dar nimic deocamdata. am inteles ca primii dinti pot aparea chiar si la 1 an.


iubitii mei nu mai binevoiesc a lua nimic in greutate de vreo 10 zile, desi mananca bine. e posibil oare ca in perioada de achizitii sa stagneze in greutate? stiu si eu, posibil sa fie ceva modificari si la nivel hormonal in perioada aia?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioana3110 spune:

Iuli, nici noi nu avem dinti dar azi parca am vazut un punctuletz pe gingie, CULMEA, la caninul din dreapta.... oare o sa ii iasa caninii primii?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns letitzias spune:

Iuli,nu vreau sa fiu insistenta,dar de ce nu mai folositi interfonul.Eu am un videointerfon si il folosesc zilnic si d-aia ma intreb de ce ati renuntat.E nociv sau ce?
Dam si noi un ceai de tei ca eu poftesc la el,dar mi-e lene sa cobor sa-l fac asa ca ma culc.
Va pupam.noapte buna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adarev spune:

Haideti la cafea. Am recuperat ce-ati scris ieri.Iiuli, doamne ce poveste si la tine. Cred ca acum este bine Mihaita. Sa stii ca nici noi nu avem niciun dinte. Speram ca ne ies si nu ramanem stirb. Vai, Ioana super ca plecati. O sa fie foarte bine. Am auzit numai povesti super de acolo. In rest suntem bine.

Mergi la inceput