Piersicute de iulie august (34)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns muraturica spune:

Hello hello
Noi am avut bunicii in vizita (socrii mei) si Aurora a aratat tot ce stie. A fost tare cuminte.
Ma mai inspir si eu de la voi cu posibile idei de mancare. Azi la amiaza nu a vrut nimic din ce i-am dat (piure de morcov+cartof, cartof+branzica, branzica simpla).
Am avut si noi etapa in care nu adormea ziua decat in brate, leganata, dupa un plans bun. Am si scris atunci. A fost cumplit, dar a trecut de la sine. Acum adoarme pe patul mare, cu mine langa ea si o mangai usor pe obrajor. Adoarme in cateva minute si nu se trezeste cand o iau si o pun in patut.Mai face scandal doar daca ii trece ora de somn si devine suprastimulata.
Va pup.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ARUBA spune:

Fetelor eu am decis sa ii introduc usor glutenul pt ca inca alaptez, oricum din ce am citit perioada ideala era intre 4-7 luni, eu abia acum la 8 luni ii introduc cate putin, vreau sa fie inca protejata de laptele matern, ca nu stiu daca o mai duc mai mult de 1 luna cu alaptarea.

When Should Gluten Be Introduced to the Baby’s Diet?
As a result of the research described above, and other evidence, many doctors now think that between the ages of four and six months is the best time to carefully start introducing gluten, in small amounts, to the baby’s diet, while the mother continues to breastfeed. In 2008, the European Society for Pediatric Gastroenterology, Hepatology and Nutrition published a “position paper” that said, in part, “It is prudent to avoid both early (before 4 months) and late (7 months) introduction of gluten, and to introduce gluten gradually while the infant is still breast-fed, inasmuch as this may reduce the risk of celiac disease, type 1 diabetes mellitus, and wheat allergy.”

Sper ca am procedat bine, vad ca voi inca ii feriti de gluten.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

Eu sincer nu as astepta sa se rezolve de la sine cu putza...Daca nu se rezolva?!

Pusi buna ideea cu perisoarele
Si eu sunt in pana de idei de meniu in sensul ca nu mai accepta pasat , si eu tot cu furculitza in pasez. Oricum 8,5 luni inseamna ca se pot da si bucatele

Ca si paste am incerca cuscus care e gata pasat

Laura eu fac carne la blenderul vertical, poti face si pt 2-3 perisoare

Despre siropul de artar , desi era toata lumea in extas, se pare ca e facut din nu stiu ce resturi.Oricum o data educat gustul cu dulce greu mai scapi de el

Mai tineti minte isteria cu pangasiusul? Cand s-a aflat ca se hraneste cu gunoaie,,

Si a mea facea scandal la somn, a fost doar o faza!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ARUBA spune:

Hai ca am mai uitat ceva, voi le dati condimente? Eu am inceput sa ii pun scortisoara in fructe si patrunjel proaspat in felul principal. Ce altceva as putea sa ii dau? Noi mancam picant si condimentat, cred ca e invatata din sarcina si din laptele meu(am menajat-o doar pana la 3 luni ca imi era teama de colici, dar oricum nu a facut). De ex aseara am fost la Sushi si am bagat wassabi si ginger la greu , nu o afecteaza cu nimic vad, e invatata cu gusturile astea de cand era in burtica. Bineinteles ca ei nu o sa ii dau picant prea curand, dar ma gandeam ce fel de verdeturi/condimente folositi?

CU somnul in timpul zilei, pana acum 2-3 saptamani adormea numai in brate pt ca asa a invatat-o tati, de ajunsesem sa il sun sa vina sa o culce, ca numai la el adormea, insa a dezvatat-o soacra si acum adoarme SINGURA jucandu-se cu jucariile, dar nu la ea in patut (ziua nu il suporta) ci la noi in pat, intre perne si cu un adult in preajma (eu/mama/soacra). Acum are 2 reprize de somn in casa (cate 30 min) si una la plimbare, cam 1 ora. E ideal programul, sunt cea mai multumita de cum e acum de la 7,5 luni, totul e fixat pe ore, mese, somn, plimbare... sper sa nu vina iar crizele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

Patrunjel si ceapa verde

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns muraturica spune:

Aruba, cred ca e voie si oregano, cimbru si alte ierburi aromatice. Pana acum i-am dat si eu scortisoara si patrunjel.Am introdus si eu glutenul.Noi mancam super iute si condimentat, dar in sarcina si alaptare m-am cam abtinut cu greu.
Si noi avem program pe ceas. E super, dar parca vad ca orice minune dureaza putin si intra iarasi in vreo etapa agitata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns muraturica spune:

Fetelor oare are voie smantana la varsta ei? Si daca da, ce cantitate ar fi ok?
Branzica de vaci cu cat la suta grasime o dati? Eu am avut cu 20 si 16.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

aruba am bagat glutenul pe 7 luni
usturoi ceapa patrunjel leustean

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pusi spune:

Muraturica, eu iau iaurt Oly 10% grasime, si-l folosesc la Sara pe post de smantana. E cremos si bun.

Aruba, noi am pus in toamna la congelat tot felul de verdeturi din gradina: patrunjel, telina, leustean, marar, etc. Le folosesc in functie de mancarica preparata.



Mami de Sara Ioana (21.07.2012)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxypuy spune:

Yellow! Noi.suntem.intr-o per mai.nashpa...Chitz a facut zilele.trecite o iritatie super nashpa la.fundic, abia am reusit sa o fac bine (Ina, multu de 1000000 de ori!!!), de cateva zile e maraita, mananca f prost, suntem si la un pik de regim, se freaca de zor la gingii, se trez urland noaptea, adoarme cu suspine...ieri am clacat si am av o criza de plans :(( in fine, sper sa treaca.

Gluten eu i-am dat de pe la 6.5-7 luni, incepand cu cate un biscu Hipp, apoi cate o bucatica de paine. Condim vreau sa incep sa-i pun, mi-am scos lista cu ce are voie.dar am tot uitat sa-i pun in piure...usturoiul voi cum il dati? Il puneti la fiert cu legumele?
In seara asta i-am fact putina mamaliga cu branzik, a fost ok, dar cum nu prea are chef de mancat zilele astea, nu a mancat f mult.

Mergi la inceput