Minuni de Noiembrie-Decembrie 2012 #9#

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Cellena spune:

Mi-am luat cat eram insarcinata si nestiutoare mult raspandita "Mama si copilul" a lui Capraru, dar nu prea m-am lipit de ea, pentru ca mi s-au parut prea rigide sfaturile la o prima privire. Aseara, insa, mi-am facut timp sa vad si eu ce scrie in cartea asta, dupa care multe mamici aleg sa-si creasca bebelusii si am ramas interzisa.
Va citez doar cateva chestii care m-au lasat masca, dar trec peste partea de sarcina unde mi-a sarit in ochi doar "In ultimele saptamani de sarcina, gravida va dormi singura in pat", ca si cum ar fi bolnava de cine stie ce boala contagioasa.

1. "Nou-nascutul va fi privit de la distanta; este interzis oricarei persoane (in primele zile, inclusiv tatalui si bunicilor) de a-l lua in brate, de a-l saruta, de a se juca cu el, de a-i vorbi din apropiere si chiar de a-l atinge". - nici nu am ce comenta la fraza asta...

2. "Obiceiul de a lua in brate sau de a alimenta un sugar care plange nu trebuie cultivat. Un sugar "are voie" sa planga circa 2 ore pe zi" - deci daca va plang copiii, lasati-i sa planga, nu-i luati in brate si nici nu le dati de mancare, ca-i dresati prost. Asta cu luatul in brate pot s-o mai inteleg (desi nu-s de acord in niciun fel cu ideea de lasat copilul sa planga), poate se refera la faptul ca sa nu care cumva sa-l rasfatam si sa vrea apoi mereu in brate, toata viata, pana termina facultatea. Dar partea cu hranitul imi depaseste intelegerea total.

3. "Daca la cantarirea de la sfarsitul saptamanii cresterea este sub 150 gr, iar sugarul continua sa planga dupa unele mese si cere sa manance mai des, se poate introduce un preparat de lapte din produsele adaptate sau partial-adaptate(...)Inlocuirea unei mese asigura mamei un repaus fizic si posibilitatea ca secretia lactata sa fie suficienta la celelalte mese" - cred ca orice mama interesata de alaptat care a citit macar un articol pe tema asta stie ca nu asa functioneaza organismul

4."Daca a survenit o noua sarcina in perioada de alaptare, medicul va decide momentul intarcarii, dar nu mai tarziu de luna a V-a de sarcina, cand organismul nu poate face fata la ambii paraziti" - cum sa denumesti "paraziti" un sugar si un bebelus din burta mamei. Am recitit fraza de cateva ori, credeam ca nu mai vad eu bine

5. "Niciodata sugarul nu trebuie sa doarma cu mama in pat!" - in rest, nicio explicatie, de ce nu e bine sa doarma in acelasi pat. Te si sperie tonul asta categoric si lipsa oricarei explicatii

6. "Prezenta tatalui trebuie sa se faca simtita in mod treptat in viata sugarului" - nu inteleg de ce e tatal asa nociv pentru bebe de trebuie introdus treptat in viata lui (apropos, fraza asta apare la capitolul "De la 3 la 4 luni"; sa inteleg ca pana atunci tatal nu are voie la bebe? OMG!!!)

In rest, sustine alaptarea, dar cartea contine infinit mai multe pagini despre formula, intarcare sau diversificare timpurie.

As mai avea o gramada de exemple care m-au socat, dar ma duc sa ma culc. Imi pare rau ca am dat banii pe carte si sper ca parintii mai trec si prin filtrul gandirii tot ce gasesc prin astfel de carti, altfel e trist rau pentru copiii nostri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mena1906 spune:

Eu nu am luat cartea aia. Geeeez:(. Sunt unii care chiar nu trec pein filtrul gandirii si aplica tot... Eu recomand conceptul continuu si bebelusul meu intelege tot.


In marsupi nu comenteaza, Cellena, pt ca ii prind capsele de sustinere a gatului intr-o parte si se uita in cealalta parte pana adoarme.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onutz83 spune:

Va multumesc pentru cuvintele frumoase, fetelor
Cellena, dupa ce ca sunt eu suparata, acum sunt socata... wow... "paraziti" printre altele? Pfff... Deci asta era mentalitatea pe vremea parintilor nostri. Nimic nu era firesc, natural... pfff...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana0000 spune:

Cellena eu am sling reglabil cu inele de la poarta-ma punct ro.
Nu l-am folosit niciodata pentru ca nu suporta sa stea incorsetat.Ieri am probat si un marsupiu clasic,genul ala nerecomandat cu picioarele atarnand (l-am primit si uitasem de el),evident ca se zbatea.Ca si Mena,eu zic sa probezi inainte cu Ema in el,altfel faci ca mine si arunci 160lei.
Sling-ul l-am luat cand eram insarcinata si am fost la baby expo,era acolo o mamica care si-a pus copila in sling si a tacut instant...era din tipul ala de copii cuminti.Not my kind

Onutz si ne mai miram de ce generatia parintilor nostrii se plange ca i-am invatat in brate...pai uite ce lecturau ei.

Mena am citit si eu Bebelusul meu intelege tot , dar si acolo zice sa il lasi sa planga doar ca sa fie in brate.Ei bine,eu nu rezist nici asa,ma maimutaresc,fac orice numai sa nu mai planga.Bine,al meu urla,nu plange cand e nervos,e o diferenta.Cealalta nu am citit-o dar o sa o comand.

Tati e plecat si am dormit impreuna de pe la 2dimineata,ce fericire pe el.L-am culcat de la 9 si l-am pacalit sa nu se trezeasca pana la 9 dim,cu 100de pauze de supt dar am dormit.Doar ca ne supara dintii si ziua numai in brate stam,nu are rabdare sa se joace in pat sau in carut cu jucarii.Si da din ras in plans,ma apuca de fata si ma musca,oare cat mai dureaza dintii astia?Am inteles ca la primii e cel mai rau

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

Cellena, eu wrap nu ti-as recomanda sa mai iei, pt ca bebele tau are deja 3 lunite si toti copiii pe care i cunosc nu au vrut sa mai stea dupa 5 luni in el. Incearca un marsupiu dar cu bebe inauntru, ca sa vezi daca e comod si pt tine. Cu durerile de spate nu e de glumit. Cel mai bine imprmuta-le de la cineva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mena1906 spune:

Citat:
citat din mesajul lui dana0000


Mena am citit si eu Bebelusul meu intelege tot , dar si acolo zice sa il lasi sa planga doar ca sa fie in brate.Ei bine,eu nu rezist nici asa,ma maimutaresc,fac orice numai sa nu mai planga.Bine,al meu urla,nu plange cand e nervos,e o diferenta.Cealalta nu am citit-o dar o sa o comand.

Dana, mami fericita de minune Sebastian 03.12.2012



daca simt ca e plans de zi incarcata ce a avut, il plimb in brate, langa san si il las vreo 5 minute sa planga, apoi incepp sa il impac

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ary_v spune:

Onutz, condoleante! Dumnezeu sa il ierte pe unchiul tau!

Cellena
, eu am marsupiu de la poarta-ma, e fain, comod, bebe lipit de mine (ceva nou pt mine), au si sling si tot ce vrei, uite aici:
http://www.poarta-ma.ro/Luna--marsupiu--Gri-cu-model-geometric_p_80.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mada81lina spune:

Fetelor, iar am lipsit din peisaj
Onut, imi pare sincer rau, si eu am pierdut pe cineva f drag (tata) in urma cu nici 2 luni, si stiu cum e :(
Cellena, si eu am cartea aia, n-am prea citit-o, dar dupa ce ai scris, parca nici nu-mi mai vine a citi

Am terminat cu botezul (2 martie) si cu party nr 2 de la Bucuresti si Buzau (la rudele sotului), tocmai ce ne-am intors in urma cu cateva zile

Klara este bine, creste (nus cate kg ca nu mai am cantar mic, 7500 grame avea ultima oara), si suntem la masura 68 de ceva timp
Am avut noroc, nu mi-a racit, bolnava, febra sau ceva, totul ok decand s-a nascut.
Avem 5 luni si o sapt, sambata i-am dat pt prima oara cateva gurite dintr-un borcanas Hipp (ca legume calumea nu am gasit in comert), ii place, doar ca a facut caca moale cu ceva mucus (in loc de 1/zi a facut 1 normal si 2 moi cu mucus) Ma gandesc sa incerc sa-i fac pasta de morcov, sa vad daca e mai ok
A inceput cineva diversificarea ? Noi suntem doar pe LP si-am zis sa incep mai repede de 6 luni

Fetele, a optat cineva pt 1 an ? Eu da, si-ar cam trebui sa merg mai repede (cu program de 6 ore), ma gandesc sa o dau la bona decat la cresa, fie ea si particulara


Un vot pt burtica mea
http://www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Miss+Odiseea+Sarcinii+editia+2
Eu sunt pe pagina 8 sus, pozele md1.jpg si md2.jpg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cellena spune:

Multumesc pentru raspunsuri Inca cercetez piata. Zici ca imi caut sot, nu sistem de purtare pentru copil

Conceptul continuum, varianta in romana (inteleg ca e tradusa benevol de o mamica): http://www.scribd.com/doc/39580349/Conceptul-Continuum

Si apropo de gradinita vs. bona, am citit la un moment dat un studiu (dar nu mai am linkul pe laptop si nici nu-l mai gasesc la o cautare superficiala pe google) despre copiii trimisi la gradinita/cresa inainte de varsta de 3 ani. Ca sa "supravietuiasca" intr-un mediu in care impart educatoarea cu alti copii, au nevoie sa fie competitivi (nu pentru ca i-ar obliga cineva, ci pentru ca simt nevoia sa fie cei mai iubiti de persoana care ii are in grija - e normal). Pana in 3 ani ei nu au inca dezvoltat spiritul de competitivitate si sunt pusi intr-o situatie in care nu stiu cum sa reactioneze si care ii frustreaza. Ziceau in studiu ca pana la 3 ani e mult mai buna o bona decat gradinita, dar daca nu se poate si nu se poate, parintii trebuie sa aiba grija la mai multe aspecte (pe langa cele clasice cand cauti o gradinita)
- cati copii sunt in grija unei educatoare? are ea timp sa se ocupe de fiecare in parte?
- cat de des se schimba personalul in gradinita respectiva (de la educatoare pana la ingrijitoare). Un mediu schimbator constant suprapus pe frustrarea competitivitatii poate face mult rau

Cu siguranta mai erau aspecte pe care le discutau in studiu, dar mie doar asta mi-a ramas in cap. Daca gasesc linkul pana la urma, il pun aici, sa-l cititi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IPopica spune:

Hello

In primul rand, Onutz, condoleante.

In al doilea rand voiam sa povestesc mai multe, dar m-am oprit la postarea Cellenei si o sa o comentez pe aceasta. Multe chestii sunt scoase din context (apropos de filtrare).

1. completarea suna asa "un astfel de comportament, pe langa inconvenientul de a crea stari de agitatie, poate duce la transmiterea unor infectii" - nu vad nimic deplasat aici, e o masura de precautie pe care o iei sau nu

2. mai departe, scrie foarte clar cum sa verifici motivul pt care plange bebelusul, de unde eu deduc ca nu trebuie sa te limitezi la a-l lua in brate si a-i infige tzatza/biberonul in gura. Sa citam: "plansul este mijlocul prin care un sugar semnaleaza mamei o necesitate sau o suferinta (strike 1). Mama este datoare sa observe, sa urmareasca orarul si durata plansului, sa-l asocieze cu alte manifestari, sa gaseasca solutii pt a-l linistii (strike 2). Ori de cate ori sugarul plange trebuie cautat de la inceput daca este infometat, ud, daca-i este frig sau daca-l chinuie o cuta de la scutece (strike 3)" Si ma opresc; desi paragraful respectiv continua cu multe sfaturi legate de cum sa-ti potolesti bebelul (luat in brate, mangaiat, etc) inclusiv mentiunea ca plansul nu fortifica plamanii deci nu-l lasati sa planga de nebun.

3. Ajungi sa-ti cunosti organismul experimentand si nu citind. Cuvantul "posibilitatea" spune tot: se poate sa ai suficient lapte la urmatoarea masa, se poate sa nu. Organismul meu, de exemplu, are extra lapte la urmatoarea masa, dupa cea in care fac pauza (numai ca si la aia de pauza ii dau tot lapte de-al meu cu cereale, lapte pe care l-am muls fie dimineata, fie seara tarziu dupa ce pica fi-mea)

4. parazit = (Organism animal sau vegetal) care tr#259;ie#537;te #537;i se hr#259;ne#537;te pe seama altui organism, c#259;ruia îi provoac#259; adesea daune, boli sau chiar moartea.
(despre organisme vegetale #537;i animale) Care are drept surs#259; de hran#259; un alt organism.
Din punct de vedere stiintific si lingvistic nu este nimic gresit in a folosi termenul. Daca ne gandim la sensul figurat al cuvantului, da, unii se simt lezati.

5. partea asta nu am reusit sa o gasesc, stiu ca era mentionata undeva, dar o sa-ti dau explicatiile mele. Risc de lovire, acoperire a bebelui. Plus: vreau sa vad adultul a carui gura miroase a micsunele dimineata, care nu transpira nici un pic noaptea, care nu mai scapa din cand in cand cate un vant in somn, caruia nu-i cade nici un fir de par. Cam astea sunt motivele pt care fi-mea nu doarme cu noi in pat; asa sunt sigura ca nu-i viciez aerul, ne odihnim amandoua (probabil ca nu as reusi sa dorm stiind ca mica pisica e langa mine, sau as pica intr-un somn atat de adanc incat cine stie cum m-as urca pe ea), lenjeria pe care doarme este a ei si numai a ei, nu ne lasam noi adultii amprentele jegoase pe ea. Deci parerea mea: strict din motive de siguranta si igiena.

6. Eu as fi bolduit cuvantul TREBUIE. Si in capitolele anterioare se pune accent pe rolul tatalui. Fraza continua cu: "respectand somnul si linistea sugarului, tatal va sta mai mult langa sugar, va invata sa-l tina in brate, va incerca sa-l cunoasca; .....; participa la baia zilnica". Eu am interpretat chestia asta ca sfat pt tatii care inca nu s-au implicat, si nu ca (vezi, doamne) pana atunci nu au avut voie sa se apropie de sugar.

Contine infinit mai multe pagini despre formula si alte alimente pt ca alaptatul e relativ simplu (desi unii il complica aiurea). Ai lapte, mufezi copilul si punct (plus eventualele ingrijiri in caz de rani). Daca nu ai lapte, atunci devine complicat: trebuie sa stii cum, cat, de unde si de ce. Mi se pare normal sa povesteasca mai multe mamelor care dau lapte praf si care din nestiinta sau ignoranta pot face infinit mai multe greseli.
Ce nu-mi place mie la cartea asta, e retetarul - desi mentioneaza in multe randuri ca nu se adauga sare/zahar in multe retete acesta este mentionat.
Foarte de bun simt evolutia psihomotorie a bebeilor.
In rest, totul este, asa cum ai spus si tu, "filtrabil".

Si iata fetelor, acum aveti doua opinii diferite asupra aceluiasi subiect

Mergi la inceput