Bobocei de septembrie-octombrie 2012 (20)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Salutare!

Bob Irisuca e o scumpete dulce foc. Are o fatzuca de cumintica, zici ca nici nu stie sa planga.

Noi tot circulam cu vremea asta buna, va mai citesc cand apuc de pe mobil pe unde sunt si am timp. Nu retin mare lucru.

Nu-i place deloc galbenusul, imi refuza piureul cand are ou. La fel si vita, daca e doar cartof simplu cu vita, a mancat dar in scarba asa... in rest papa bine fructe, branza, iaurt. Sfecla rosie nu i-a placut in piure, cand i-am dat bucati, a adorat-o.

In rest, totul e ok. Cum sta in picioare, incepe sa sara, toata ziua topaie, e innebunit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

L-am vazut si pe Luca, e un dulce, seamana cu tine Kyt.

Atat ma tine neuronu'.

Va pup.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinuka_g spune:

buna ziua mamici,

felicitari mamicilor care au avut o noapte buna...kytanutz asta e, imi pare rau nu pot fi toate noptile la fel, te-ai plictisi
bob e tare frumusica iris
mirabela ce fain ca iesiti, noi stam in casa ca fraierii...am facut niste cumparaturi doar si ne-am intors...e we-ul cand dani lucreaza si sambata si luni (8-20) si n-are chef decat de odihna..eu nu i-am dat vita inca, vreau sa-ncerc iaurt si sfecla..cartof nu, ca constipa...
gabi am inteles ce-ai scris, mie asa mi s-a parut ca ma critici..asta e bariera discutiilor online...lasand la o parte mesajele de ieri (sper ca m-ai inteles si tu pe mine) si impresia ca m-ai criticat si altadata, m-ai si ajutat mult...cand david avea 3 mese de solide (mai stii?) si mi-ai zis ca ar trebui sa bea mai mult lapte, am ascultat ce mi-ai zis, am gandit si am inteles ca nu fac bine...i-am scos solidele si am luat-o catinel cu o masa doar + lp si a fost mai bine...nici eu nu stiu daca pentru asta ti-am multumit ...

am fost sfatuita sa consult un nutritionist, sa-ncerc sa nu-i dau carnita pentru o vreme, sa iau proteinele din oua, lactate (si iaurt), cereale, sa-i dau totusi seminte de in macinate, fulgi de ovaz...marti o-ntreb si pe pediatra ce crede...voi ce ziceti? (asta daca vret sa-mi mai raspundeti , nu mai sar in sus, promit)
pupici, o duminica placuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Corinuka, eu iti raspund, dar nu stiu ce
Am epuizat toate solutiile pe care le stiam pt constipatie :(

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinuka_g spune:

oli eu mai am cateva, tocmai le-am enumerat...azi m-am gandit la un moment dat ca poate nu vrea el sa faca

apropos gabi, am cetit msg...gand la gand

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papelusca spune:

Corina, ma risc eu sa-ti raspund :)))
ovazul are fibre, aici se mananca foarte mult dimineata (porridge). Eu asta ii dau lui Stefan cand vreau sa-i dau cereale; nu-i dau cereale pt bebei ca au multi aditivi.
Am citit sapt. trecuta cd am avut si noi probleme ca dupa 6 luni se pot introduce si seminte de in macinate. Nu i-as da mai mult de o lgta pe zi.

carnea crezi ca ar constipa? Eu as da carne in primul rand pt fier, al doilea fiind proteinele. Ai grija sa-i dai legume bogate in fier (asta daca nu-i dai supliment).

Oricum, sper sa dai peste un nutritionist bun, ce stie ce face/ spune si sa tina cont de varsta lui David.

bafta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen spune:

Buna seara,
ne-am intors, a fost bine dar tot mai bine e acasa :).
Paul e iar mucos, nu stiu cum dar in ultima zi s-a ales cu muci.
Iris, nici Paul nu a are dinti si nici semne ca i-ar iesi prea repede, fetele mele la 1 an erau cu dintisorii abia mijiti.
Nu am citit tot din urma, ca nu am apucat si saptamana asta nu pot intra pe net. Ma intorc, promit. Pana atunci fiti cuminti si mancaciosi.

Va puuup.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Carmen, bine ai revenit!
Sa-i treaca repede mucii lui Paulica!

Pe mine m-a apucat azi o durere de gat si am bagat repede paracetamol si ceaiuri de frica sa nu racesc si sa-i dau si piticei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elfica spune:

Ieri la biserica am vazut un afis cu ateliere de Pasti si tare mi-ar fi placut sa o duc pe Iulia, dar e prea mica. Insa m-am gandit sa va anunt pe voi,. cele care aveti si copii mai mari. In fiecare sambata din postul Pastelui au loc ateliere unde copiii sunt invitati sa invete sa picteze icoane pe sticla/lemn, sa incondeieze oua, sa intre in lumea povestilor lui Leon Magdan si nu mai stiu ce. Detalii gasiti pe site-ul asociatiei organizatoare: http://educatie-cu-traditie.ro.

Daca nu e cazul vostru, poate anuntati persoane cunoscute, ca e pacat, e o activitate frumoasa si interesanta pt copii.

O zi frumoasa tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bob_Pixel spune:

Neata ! Multumim de aprecieri, va intoarcem tuturor pupicii, ca suntem bine dispusa zilele astea.
Ieri a dormit 3 ore in gradina botanica, dar macar a prins si ea o ora treaza sa vada o frunza, o floare, o iarba. Noaptea s-a frichinit, ca era prea odihnita, deh. Azi o tin treaza, nene, ca ma obisnuisem si eu 2 nopti normale, cu doar 3 treziri cuminti. Cica as avea cearcane adanci. Eu vad ceva cenusiu p-acolo prin zona, da' nu am luat in seama, asa arat eu de cateva luni. Poate reusesc sa ma bronzez si nu se mai vad
De o saptamana avem scaun zilnic. Facem cum facem si umplem pampersul. Ma bucur, sper ca i s-a reglat tranzitul de cand cu diversificarea.
Ieri a papat orez pasat cu piept de pui, apoi para, apoi mango (singura...pfff, ce frica mi-a fost cand tot rupea cu gingiile. N-am rabdat stresului si i-am luat bucatica din mana), iar seara am bagat o portie mini de cereale.
Azi avem legume de dimineata si probabil banana cu iaurt mai incolo. I-am facut ieri iaurt si acum e la frigider, sa se mai intareasca putin, a iesit cam lung, ca iaurtul de baut
A inceput sa se mai obisnuiasca si ea cu oamenii si cu copiii. Inainte se speria daca vedea fetze necunoscute, era o mica salbatica. Acum studiaza intens pe oricine in raza ei vizuala, este foarte serioasa, eu n-o revendic, cu mine nu seamana

O saptamana frumoasa si insorita va dorim!

Mergi la inceput