Bobocei de septembrie-octombrie 2012 (20)

Raspunsuri - Pagina 23

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns corinuka_g spune:

mirabela primesc cu placere sfaturi
i-am dat si eu pruna 2 zile la rand...a treia zi la cacuta a iesit pruna ...acuma nu stiu care din ele...si nu stiu daca a facut de la faptul c-am scos carnita, ca i-am dat cereale sau seminte de in...nu stiu de ce, tind sa cred c-au ajutat cerealele...
david are dati cand face singur, si de 2-3 ori/zi...cand trec mai multe zile si nu face ori il vad ca se chinuie tare, ca are burtica mare, plange atunci mai faceam cate o clisma ca sa-i inmoi continutul...o sa-l las sa vad cand face singur, eu dandu-i supa, apa, ceai, sucuri, lp..
citisem si eu de persoane care a doua zi deja baga supozitor nu vreau s-ajungem asa...sau citeam ieri de o mamica din cj care "a scos de pe-acolo cu termometru"..brrrr...
multumim de ideile de papica!
norma ma bucur ca la voi merge ata de bine diversificarea..
bobisor merci de rosii, pun de-o salata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Olivette spune:

Neata,

Corina, inca nu m-am hotarat la scaun, dar as tinde pt un 9-36. Scoica mea cica e pana la 13 kg, Maya are in jur de 9.5 si nu mai incape decat daca e doar in body. Daca e mai imbracata nu pot sa inchid centurile.
Rosii nici eu nu-ti dau ca n-au aparut alea romanesti :))
Si eu vreau sa-i dau lysi. Am inteles ca ala lichid cu aroma de lamaie ar fi pt bebei.

Bv Calin pt dintisor! Acu-acu vine si perechea.

Stela, au mai crescut si boboceii nostri, nu mai sunt asa mici. Eu pe Maya o scoteam afara doar cand era ora de somn, ca sa adoarma in 5 min si cum se trezea, repede acasa. Acum o scot tot la ora de somn, dar mai sta o ora treaza si admira peisajul, iar cand se trezeste la fel, mai socializeaza si ea, nu se pune pe urlat.

Referitor la scosul meselor se lapte, se poate spune ca si noi am scos din ele, pt ca sugea la fiecare ora. Ex:
- 10 suge si se trezeste
- 11 fructe cu branzica (mai nou papa 150 ml fructe+ branzica din 200 ml lapte)
- 12 san, apoi plimbat si nani
- 14 legume (ieri a papat 100 ml ciorbita pasata si cu piept de pui, nu mai vroia mai mult, a bsut si 40 ml zeama de la supa de loboda, apoi a baut ambii sani.
De obicei isi face un somn mai lung dupa-amiaza. Ieri a atipit doar de 2 ori cate 10 min si a supt din ora in ora.

Ce simpatic e Mr cu sepcuta!

Norma, chiar ma intrebam pe unde esti! Unde plecati in vacanta?

Eu am fentat raceala cu ceaiuri si paracetamol de la primele simptome. A doua zi nu mai aveam nimic.

Am fost ieri la gineco pt controlul de 6 luni si Pap. Mi-a dat si o trimitere la reumatologie pt durerile de picioare pe care le am.

Si sa imi mai laud si eu pitica: de ieri a inceput sa mearga tinandu-se. Ieri a pus-o maica mea pe Maya la treaba :))). Ii tot arata o jucarie si a facut-o sa mearga dupa ea pe marginea patului. De vreo 6 ori a facut turul patului!
Mai nou se tine si cu o mana si pe cealalta o agita in aer, sau se apleaca sa ia ceva de jos.
Ieri a avut vreo 3 tentative sa stea in picioare fara maini. Isi desprindea mainile de pe mobila, se clatina 2-3 secunde si cadea in fund.

Merg sa o imbrac si sa fugim afara!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns norma36 spune:

Oli - felicitari pt Maya, ce repede incepe sa umble;
- in Viena mergem cateva zile.

Noi am trecut deja la scaun de masina pt ca nu mai incapea in scoica. E tare incantat ca vede pe geam, dar il tinem pe pozitia cea mai inclinata deocamdata. Scoica noastra era pana la 9 kg si Andrei deja are 8,5. L-am cumparat din Germania de la Toys'R'us, a fost 160 euro.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anca2B spune:

Hello!

Suntem si noi pe aici; am dat o tura pe afara, dar nu am stat cat vroiam ca s-a pus pe plans (nu stiu ce-a avut ) si am refuzat sa il car in brate, deci ne-am intors la baza .

Bob, multam pt link! Auzisem si eu ca se va deschide, nu stiam cand..Abia astept sa merg sa vad ce au pe acolo ca in Tei imi era peste mana sa ajung
Corinuk, ma bucur ca ai vesti bune! Cu siguranta incet incet isi va reveni si Daviducu!
Mirabela, haios foc Calin! S-a facut baiat mare Felicitari pt primul dintzoc!
Stela, ce bine ca Matei sta cuminte afara! Al meu nu stiu ce-a patit..mai mult de o ora, o ora jumate nu mai putem sta ca incepe sa maraie, sa bazaie in toate felurile
Olivia, felicitari pt Maya!! Inteleg ca e cea mai activa pana acum din odisee Sau mai sunt bobocei care stau deja in picioare? Oricum Maya a fost mereu sturlumbatica si jucausa Al meu mai are pana acolo...e cam puturos (probabil si de la greutate i se trage), dar perseveram
Norma, ce frumos ca plecati chiar si cateva zile! Si noi am dat scoica pe scaunelul auto si Iustin e mult mai linistit la drum (ii place sa se uite pe geam ) Din fericire am pastrat scaunul de la Matei in conditii f bune si ne-a scutit acum de o cheltuiala

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anca2B spune:

Ma duc ca s-a trezit..A dormit cam 40 min, lucru neobisniuit la el la ora asta
Incerc sa il mai scot un picut afara sa vad cum se comporta.

Revin. Va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns norma36 spune:

Offfffffffffff, pe cand l-am laudat ce bine mananca si nu avem probleme, ce credeti? A vomat toata mancarea de azi, in doua reprize, de a trebuit sa il schimb pe el de doua ori, pe mine, lenjeria de pat din dormitor.........saracutul. Banuiesc ca nu ii place conopida....mai incercam peste 2 saptamani, pana atunci revenim la ce am mancat si pana acum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Norma si al meu voma de fiecare data cand ii dadeam ceva nou, chiar nush de ce, de vreo 2 ori a vomat mai mult. Sper ca s-a linistit si e ok. O fi mancat cam mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Olivia felicitari pt umblareata, clar e cea mai avansata dra ta. Al meu topaie pe loc si rade cu gura pana la urechi.

La scoica am renuntat demult ca nu mai incape, am de la David un scaun miniblu, e f bun si sta bine in el.

Ce bine de voi care plecati, as pleca si eu de Paste undeva, sa vad daca conving sotul, el zice ca e cam frig pt munte cu astia mici. Om vedea.







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirabelac spune:

Ieri i-am pus brocoli in orez cu legume si a papat bine, cu o zi inainte nu a vrut. Acuma posibil si de la dintishor pt ca imi refuzase si fructele, lucru nemaintalnit la el.

Ma duc sa-i dau fructele apoi iesim afara. Toata ziua umblam pe coclauri, ii place, se uita peste tot pana adoarme. Daca doarme bine ziua e mai linistit, doarme bine si noaptea. Azi a fost prima lui zi cand a dormit pana la 8.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns norma36 spune:

Buna dimineata, ca sa fie meniul complet, pe langa vomitatul de ieri, a tusit si stranuntat toata noaptea; febra nu are si e f vesel dar tuseste. Acum doarme dar o voi suna pe pediatra; i-am dat sa bea apa calda si ii voi pune perna electrica pe gat pana doarme. Sper sa se bine ca daca adio baby swim 2 saptamani si vacanta la Viena .
O zi perfecta sa aveti.

Mergi la inceput