Piersicute de iulie august (35)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lorenaflore spune:

Clubul mofturosilor se micsoreaza! Onuta tot aici este! Papa, dar ca porumbita cate un pic! 50 ml branzica/iaurt cu banana dimineata, cam 60 ml piure de legume cu carnita/galbenush, 50 ml cereale cu Lp seara, iar peste zi cam 650 ml laptic mixt Lp 60% si Lm 40%.
Supermami, spor la treaba!
Ioana, Ana ce mai face cu infectia urinara?
Ada, prietena ta rezista! Bravo! Incet, incet, trece de perioada critica. Cand te duci cu Nectarel la Burloiu? Frumoasa rochie! Asteptam poze si cu ea pe manechin, o sa fi o frumoasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

Fetelor, eu sunt necajita, Eric are ceva ce suna ca o tuse magareasca dar nu e. A debutat duminica dimineata, dupa ce credeam ca am scapat de muci. Tuseste urat si se ineaca, cu secretii. Horcaie si gajaie din gat. Nu tuseste des, la vreo ora-doua noaptea se trezeste asa. Problema e mai mult noaptea cand e intins, normal. I-am ridicat perna la 45.
In fine azi l-am dus la pediatra lui (minune ca am gasit programare in aceeasi zi) l-a controlat la plamani, urechiuse, l-a ascultat peste tot nu e nimic grav, "doar" o infectie virala, zice ea, pt care aici nu se da nimic (recte antibiotic). Febra nu are, m-a amuzat cum i-a luat temperatura dr-a, l-a pipait la tample in timp ce il pupa pe capsor... metoda empirica, na. Ii luasem si eu acasa temp. si nu avea febra, in fine. Mi-a dat ok-ul sa-l duc la gradi si l-am depus la tanti lui iubita, si am ajuns si eu la serv. pe la amiaza asa...

Fetelor, intrebare: ce sirop de tuse eficient ati dat voi la bebei? eu i-am dat Prospan e ok dar are efect limitat, nu stiu, i-as da mai mult dar e cica pt copii mai mari de 1 an. Am mai luat si Stodal dar nu i-am dat inca. Pt bebei aici sunt doar homeopate. ce ati dat voi si cu ce efecte?

Papa si mai putin si a scazut 300g la greutate...uffff (ma rog, are de unde).

In rest mititelul e activ si bine dispus. Mobilitatea e la cote maxime, si cand suge la san vrea sa se ridice in picioare. Misuna in 4x4 peste tot...la fel ca la voi, Carmen, de cand i-am dat cale libera (ca pana recent il baricadam cu perne si umpleam spatiul cu jucarii)a prins viteza.Trage de orice.

Valy, ma bucur foarte mult ca papa mai bine Sara si un sfat de-al meu i-a prins bine. Stii tu, pofta vine mancand.

Delia, eu nu as lasa bebelusa sa plece, desi te inteleg perfect, esti in stare de epuizare. Oricum pana pe 8 iulie mai creste si ea, poate va dormi mai bine. Sau mai degraba sa-l trimiti pe Rudy in vacanta la bunica, cand sunt mai mari apreciaza mai mult, cred eu. Te rog sa ma ierti daca mi-am spus vreo parere nelalocul ei.O pup pe Layla cea amatoare de picanterii. Al meu ar manca numai acrituri, am pus mai demult o poza in care molfaie lamaie la restaurant.

Ana, felicitari pt dintzoci!

Balanta, spor la renovari.

Bea, si al meu mai vomita, si el are istoric de regurgitare si se batzaie tot timpul.

Pup toate piersicutele agitate de la dintzisori, sa iasa cat mai repede si fara dureri.

Iiuli, asteptam vesti despre Mihaita.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns muraturica spune:

Lore, nu se micsoreaza clubul. Numarul mofturosilor e constant. A iesit Sara a lui Valy si a intrat Aurora mea. Azi a mancat avocado cu banana cam 80g, apoi cartof cu ficatel atat de putin ca nici nu am avut ce cantari si apoi putin iaurt, cam 30-40 g max. A bagat in schimb lapte vreo 700.
Stiu de la cineva (nu retine cine, scuze) ca dadea Olympus grecesc la bebe. Am incercat si eu si i-a placut (daca se poate spune placut la 30 g mancate). Dar oare nu e prea mult cu 10% grasime? Cat mananca? Adica 10% se apropie de smantana din comert care are 12-15%....Nu o fi prea greu?
Fleur, sper sa se faca bine baiatul. De sirop de tuse nu ma pronunt ca nu stiu. Si a mea are mobilitate de cand e in "libertate". La noi se rezume libertatea la covor ca pe parchet/gresie patineaza si imi e frica sa nu dea cu capul.
Ma striga....
Va pup, ne citim la cafea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

Noi avem mocheta in tot apartamentul, la noi problema e alta, curatarea ei, dau cu aspiratorul dar nu e suficient. Umblam sa angajam pe cineva cu aparatura specializata de curatare. Intre timp, am presarat pe unde umbla el covorase din alea de spuma, nu stiu cum ii zice.
In schimb mi-e frica sa nu dea cu capul de colturile peretilor si mai ales ale mobilei, am mobila joasa si colturoasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilenutza spune:

Fleur e tuse latratoare, suierata?

Nu mai stiu ce vroiam sa zic,

A, Valy frunzele de visin iti lipsesc :), nu sunt esentiale sa stii, ai hushti si tarate?

Azi am facut mamaliga si esec total . Am zis ca-i cu noroc a treia oara dar NU!

A dormit seara de la 18 la 19.15 asa ca acum o pazesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Inaf78 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ilenutza

Fleur e tuse latratoare, suierata?

Nu mai stiu ce vroiam sa zic,

A, Valy frunzele de visin iti lipsesc :), nu sunt esentiale sa stii, ai hushti si tarate?

Azi am facut mamaliga si esec total . Am zis ca-i cu noroc a treia oara dar NU!

A dormit seara de la 18 la 19.15 asa ca acum o pazesc

Ile , mami de V , A si I ,






dar ai lasat o fleoscaita? ca nu toti o accepta vartoasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fleurdelise spune:

Ile, e si latratoare si suierata, nu stiu sa explic prea bine. Barbata-miu zice ca prin tusea asta urata se rupe pleura imbibata cu secretii, ca sa se poata forma alta noua.
Ina, ai fost durere cu mamaliga fleoscaita si vartoasa! Si eu cred ca e mai acceptata cea fleoscaita, eventual malaiul amestecat si cu gris.

Mai fetelor acum citindu-va mi-am dat seama ca am dat baiatului galuste de gris din supa, facute cu ou integral, adica, cu tot cu albus!!! N-a patit nimic, dar stiu ca albusul e una din interdictiile cu care toti doctorii sunt de acord. Si i-am mai dat si un pic de omleta, ii place la nebunie. Cred ca am innebunit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns letitzias spune:

Ada,unde-i rochia???
Daca e doar pe fb,pune si aici link.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns letitzias spune:

Ericut,sanatate multa.
Iuli,voi cum mai sunteti?
Noapte buna fetelor si somn usor piersicutelor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria0408 spune:

Seara buna fetele.

Fleur multa sanatate lui Eric. La noi Stodalul nu a avut niciun efect. Pt tuse eruptiva le-am dat si Eurespal combinat cu Ambroxol sau fiecare individual.

Carmen ma bucur sa aud asemenea vesti

Am si eu cateva intrebari. - parchetul pe care merge bebe il dezinfectati cu ceva anume sau nu? Eu il spal cu pronto , dar cum Silvi numai pe el sta si apoi e cu mana in gura...

Ii spalati pe dintisori ? Daca da cu ce ? Cu peria degetar sau cu cea normala? Pasta de dinti folositi ? De care?

Pepene. - rosu sau galben le-ati dat bebeilor?

Mergi la inceput