Minuni de Noiembrie-Decembrie 2012 #10#

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mami_de2 spune:

Buna fetelor;
hai ca am reusit sa va citesc si eu:)

Dana000 ador blogul ala easiea ..il citeam si eu des in sarcina!!!
Multumesc tare mult pt robot; abia azi am cumparat adaptorul de UK deci inca nu l-am folosit..dar cred ca ma duc sa fac un smotthie de sflecla rosie si morcov in el..ca doar nu o fi foc si para sa imi fac si io un suc la el..:)mai am de asteptat inca 1 luna pana sa il folosesc pt fii-miu!

fetelor va auzisem pe voi cu slabitul si intr-o zi am mancat si io numa 'frunze' vorba vine... pana seara tremuram.. nu reusesc...deci cat alaptez mie mi-e frica sa tin dieta..fie ea si sanatoasa;
eu intru in toate hainele mele de dinainte, blugii imi vin ff bine cu o sg exceptie: imi iese burtica pe sus zici ca e cozonac la crescut..e sg chestie pt care as tine dieta..deci asta e..de acum la anul ce sa mai..ca anul asta nu prea cred ca voi tine ceva.

Si al meu doarme numa' cu fata in ceva...si in somn se intoarce singur pe burta si doarme cu moaca in saltea de mi-e si frica..l-am pandit intr-o zi si vad ca nu se sufoca.ca isi mai baga ate o manuta sub el ca un om mare..cred ca are instinctul de supravietuire mult mai ok decat cred eu..deci nu cred ca s-ar sufoca in somn.

Cellena faza cu scutecele am patit si io:)) la mine face kk acum la 3 zile deci il schimb cu totul doar o data la3 zile :)) dar la fel: cand face(ca face moale) iese pe toate partile si folosesc pampers premiu care nr 3. Huggies sunt mai inguste si-s si mai rele..am renuntat la ele de la 2 luni. Textile no way! sunt si mai (din ce mi-a zis o prietena care foloseste mi-a zis ca abia dupa ce a facut fii-sa kk tare a putut sa le foloseasca fara probleme...ea le spala toate o data ca are 20 d ebucati si spala cate 10...in plus e chin cu ele ca nu ai voie s ale usuci pe calorifer ci numai afara sau in casa lejer..mai sunt si pretentioase) asa ca atsa e..merg inainte cu astea si stiu ca daca nu-s atenta cand face caca, o data la 2,3 zile il schimb cu totul!

Am fost si noi la controlul de 5 luni! Ivan al meu a luat intr-o luna (din luna a 4a in luna a 5a) 300 de grame!!!! exact cum ati citit: 300 de gr..
Eu una m-am speriat ca mi s-a parut putin insa medicul nu mi-a zis o clipa ca ar fi nasol..E sanatos, l-a consultat, el mananca, eu am lapte sa imi pun si in cap Slava Cerului si multumesc asta non stop Domnului..Diversificarea tot la 6 luni sa o incep..si ca de acum va lua maxim 500 de gr pe luna intre 200 si 500 e ff ok mi-a zis. Mi-a mai zis ca gata, s-au terminat lunile cand lua un kil pe luna..ii ajunge ca nu il vrea Sumo si oricum e fff bine pt varsta lui..are 5 luni si 7600 de gr si 68,5cm ..deci suntem in grafice! Am scanat si foaia de diversificare pe care mi-a dat-o dr, asta, a 2a parerea la care merg.e fff ok..una dintre cele mai ok de pana acum daca nu chiar:cea mai buna si care se apropie cel mai mult de ceea ce eu vreau pt Ivan. suele prima data, fructe mai tarziu, citrice si mai tarziu, cereale spre deloc eu nu o sa ii dau (cerealele astea pe care le tot dau multi pediatri mi se par super procesate...nici eu nu-s de acord cu ele...sunt ok pt un pui mai slaabnog pt ca pufosesc..dar nu cred ca au un aport de vitamine atat de important.. )si eventual apelez la pseudocereale daca chiar e nevoie: quinoa, mei...in rest voi rasni la greu susan, chia, in si o sa ii dau baiatului cu mar ras amestecat..e mult mai ok decat biscuitele. Al meu are scaunele de vreo 2 luni o data la 3 zile..mi-a zis ca atat timp cat e alaptat sa nu imi fac griji, e asa pt ca am eu laptele f gras dar totul va reveni la normal o data ce voi incepe diversificarea.


ps; foile scanate cu diversificarea(parerea a 2 medici)
eu o sa merg pe instinct si pe ce voi considera eu mai bine..dar tind sa merg pe schema a 2a..pare cea mai apropiata de sufletul meu
https://plus.google.com/photos/102193628299565059717/albums/5866064361613995857?banner=pwa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lacramioara2 spune:

Angelique, doctorita noastra m-a sfatuit sa fierb apa, o sticla intreaga de 2 litri , si dupa ce se raceste sa o tin la frigider si sa folosesc cat imi trebuie pana o termin. Asa am facut pana acum si nu avem nicio problema cu burtics ( nici macar o voma mica, nici un pic d constipatie, nimic).


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angiuta spune:

Buna dimineata!

Fetele lasati curele de slabire! Incercati sa mancati cat mai sanatos si atat! Eu am slabit la V fara nici o cura, doar de la alaptat. Spun de la alaptat pentru ca dupa ce l-am intarcat am pus rapid vreo 4 kg.
Chiar ma uitam la filmulete de cand era el mic si la 9 luni chiar slabisem mult, eram practic la fel de slaba ca intainte sa raman insarcinata cu toate ca pe cantar aveam vreo 3 kg mai mult.
Acum sper sa se intample la fel, dar sa vedem...deocamdata nu prea pare ca dau jos.

Bubu uneori chiar e mai bine sa-ti urmaresti instinctele.

Eu una nu prea citesc, nici nu am timp si nici chef.
A, Aschiutza mie mi-a placut cartea lui Uwe Rogge, Kinder brauchen grenzen. Am citit-o cand V avea 3 ani. Imi place cum e scrisa, nu zice ca trebuie sa facem asta sau asta, ci descrie pur si simplu situatii.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lacramioara2 spune:

Citat:
citat din mesajul lui angelique_19

Da Bioana m a uns pe suflet gagalicea mea micuta.Of Bioana cred ca tare obositor este sa mergi si la munca si sa ai si bebel.
Lacramioara este la fel ca tine,eu va admir sincer.Cand e copilul mai mare e altceva.

Mamica printului Stefan Lucian


Draga Angelique, multumesc, crede-ma ca as fi stat si eu acasa macar 6 luni daca nu un an insa pur si simplu nu imi permit financiar vorbind.
Ipoteca aia nu ma lasa si orice inginerii financiare am imaginat nu am gasit o solutie. Nici macar solutia lui Ipopica care si-a vandut casa si s-a mutat cu chirie nu e o optiune ca azi asi vinde mult sub valoarea creditului deci as ramane si cara casa si cu chirie de plata si cu datorie in banca.

Insa, ma bucur ca am prins 4 luni bune cu pitpalacul asa ca decat sa fiu trista pentru ce nu am mai bine ma bucur pentru ce am, atat cat am.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onutz83 spune:

N-am stiut ca apa plata nu se fierbe... Multumesc, fetelor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mena1906 spune:


nu pot sa cred, il pun in fund,pe burta mea, rezemat de picioarele mele, inclinat si se ridicaaaaaa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelique_19 spune:

Lacramioara imi place cum gandesti,te admir mult.

Si eu fierbeam apa plata,eu folosesc devin.

Mena felicitari pt delfinasul care vrea in fundulet.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bioana spune:

Si noi tot apa plata folosom.si cum spunea si CELLENA nu se fierbe. Irina practica mersul cu spatele la drzbracat si imbracat.se ridica pe calcaiei si impinge din fundic si inainteaza.si eu dupa ea...tot asa pana o termin de imbracat...si se amuza nu gluma..
Noapte buna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns epopeasca spune:

Noi tocmai am reusit sa ne papam piciorusul. A mai incercat ea, dar nu a reusit pana acum sa-l si infulece. Am si filmat-o :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onutz83 spune:

Fetelor, referitor la combinatii alimentare, valabil pentru copii si pentru voi: www.cristelageorgescu.ro/mar-morcov-incompatibil/01/2011/" target="_blank">http://www.cristelageorgescu.ro/mar-morcov-incompatibil/01/2011/


Mergi la inceput