Proiect - Plante medicinale

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lilanda spune:

quote:
Initial creeata de adusca
1. credeti ca terapia prin plante medicinale va castiga teren pe viitor?

2. folositi plante medicinale pt prevenirea si tratarea diverselor boli? si daca da, care-s cele mai uzuale?

3. cum le procurati?

4. care credeti ca sunt avantajele medicamentelor obtinute din plante medicinale in comparatie cu medicamentele artificiale obtinute prin sinteza chimica .




1. Sincer... nu, daca plantele se folosesc in stare bruta. Evident ca exista medicamente care contin extracte de plante, insa infuziile sau decocturile se folosesc din ce in ce mai putin.
2. NU.
3. Probabil ca daca mi-ar fi prescrise, din farmacie..
4. Habar n-am de reactii adverse, insa cu siguranta nu polueaza mediul...

pozulici si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=24607&whichpage=4" target="_blank">calatoria lui Ilie spre tara lui Hamlet

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilanda spune:

quote:
Originally posted by yank

Imi esti datoare,sa nu uiti!Eu sigur nu o sa uit




Chiar ma minunam cum ai raspuns asa apelului, digiaba!!!
Edit ca sa zic ccc ca citronmelissul e roinita...io o folosesc la mincaruri :-))


pozulici si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=24607&whichpage=4" target="_blank">calatoria lui Ilie spre tara lui Hamlet

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KUKI spune:

O fi prea tarziu, Tudor a plecat deja la scoala ?
Dar raspund, numa' de-a naibii ca sa fii tu datoare la cat mai multa lume

1. Cred ca depinde de tara. In cele puternic industrializate, nu cred sa prinda teren mai mult decat pana acum. In cele mai sarace sau cu traditie in medicina naturista, cred ca da. Chiar si in Ro, cred ca pe langa o oarecare traditie in domeniu, multi romani considera mai ieftine tratamentele prin plante medicinale.
2. Da, folosesc cu succes un ceai si pastile (chinezesti) pe baza de plante pentru o boala cronica, precum si catina iarna preventic pentru raceli, gripe. Si in general la orice nevoie, caut intai varianta naturista de tratament.
3. Plafar, farmacii. Catina o culeg singura de la munte.
4. Primul avantaj este dat de efectul Placebo, efect prezent din cate am citit eu si la o parte din medicamentele artificiale. Pe urma, au mai putine contraindicatii si efecte adverse.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Arhistefy spune:

1. Da
2. Catina, echinacea - prima pentru intarirea sistemului imunitar iar cea de a doua in caz de raceala
3. Le cumpar
4. Cred ca se completeaza reciproc


La toate gandurile negative pe care le-ai putea avea, Dumnezeu are un raspuns pozitiv pentru tine.

Cu drag,
Mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DanielaLaura spune:

1.da;
2.codita soricelului, galbenele,menta, sunatoare, maces, paducel, soc, salcam, muguri de brad, musetel, catina, pataglina, rostopasca, ciubotica cucului, coada calului, cimbrisor;
3.le culeg de pe un deal din spatele casei(locuiesc la poalele muntelui) pe zi insorita, pe la pranz;
4.sunt asimilate in proportie de 95% avand avantajul de a fi produse naturale compatibile cu structura organica umana.
Multa bafta la editat proiectul!
Te mai putem ajuta cu ceva pe aceasta tema?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kisstherain999 spune:

Sper ca nu e prea tarziu:

1. Da
2. echinaceea, galbenele, menta
3. farmacie (echinaceea, menta) si gradina (galbenele)
4. in general nu au efecte secundare si pot fi folosite concomitent cu cele sintetice
Succes.



kiss

"Dream as if you'll live forever: live as if you'll die tomorrow." - James Dean

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adusca spune:

multumesc tare mult fetili, rezultatul chestionarului il preda luni.
nu cunosc in amanunt proiectul lui, insa stiu c-a citit raspunsurile voastre si m-a rugat sa va transmit multumiri si din partea lui.

fetele de pe DC

Viata e ca carosabilu'...unii vine....altii trece....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doruletz spune:

quote:
Initial creeata de adusca

1. credeti ca terapia prin plante medicinale va castiga teren pe viitor?

2. folositi plante medicinale pt prevenirea si tratarea diverselor boli? si daca da, care-s cele mai uzuale?

3. cum le procurati?

4. care credeti ca sunt avantajele medicamentelor obtinute din plante medicinale in comparatie cu medicamentele artificiale obtinute prin sinteza chimica .



1. Nu. Cred ca e o moda care va trece.

2. Pentru boli nu, in nici un caz. Ma duc la medic. Insa folosesc uneori pastile din plante care (cica) ajuta la slabit, iti dreneaza surplusul de apa, sau iti fac un corp de vis, sau altele care iti iau celulita ca prin farmec etc... Evident ca nimic din toate astea nu se produce dar eu imi mai diminuez sentimentul de culpabilitate. Imi zic ca macar am incercat. Ah, si folosesc si produse cosmetice cu plante. Acelasi efect.

3. Le cumpar

4. Depinde. Daca e vorba de exact acelasi principiu activ (aceeasi molecula) extras din plante sau sintetic, in mod normal efectul ar trebui sa fie acelasi. Insa cel extras din plante ar fi mult mai scump datorita procedeelor de extractie si a cantitati mari de plante necesare. Personal, daca as avea de ales intre 2 astfel de medicamente cu aceelasi efect si acelasi principiu activ eu l-as prefera pe cel de sinteza caci ar trebui sa fie mai pur.

bafta la' Tudor!!

Mergi la inceput