Cum curatam pielea ecologica?

Cum curatam pielea ecologica? | Autor: Candy

Link direct la acest mesaj

Are cineva idee cum se curata urmele de pix de pe o canapea din piele ecologica?
Am luat o frumusete de canapea de culoare bej, si baietelul meu mi-a si "incondeiat-o" cu pixul, i-a facut niste urme de toata frumusetea. Am incercat cu apa si sapun, cu lamaie, cu spirt, cu Pur... nimic!
Are cineva o solutie?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miki-miki spune:

Ai incercat cu sprayul de scos pete de la Amway? Nu stiu sigur dc ies dar de obicei scoate orice pata. Cumnata mea il are in permanenta si mi-l lauda mereu. Cica scoate de pe haine cerneala, pix , pete de orice fructe si pana si guma de mestecat. Cumparati-l si dc nu reusesti sa scoti petele de pe canapea il folosesti pt haine. Mai intai sa incerci pe o pata mai mica si sa vezi ce reactie are. (intr-o zona mai nevizibila )


Miki

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns llizzie spune:

Noua vanzatoarea ne-a zis sa o curatam cu Pronto.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nechiforgb spune:

Iata cateva sfaturi de la cei care au reusit sa curete pielea ecologica. Este vorba de o tapiserie din piele bej, care desi fusese curatata cu diverse "produse minune" de la Ma-Fra, My-Ass, etc, era scortoasa si plina de punctulete de jeg in pliuri.
Necesar : - una bucata sapun Dove (1/4 crema hidratanta, evident ;D)
- una bucata periuta unghii (cu fire mai moi din plastic)
- una/doua bucati laveta
- una bucata recipient Lapte Doina (evident !!! ;D)
Se umezeste pielea bine cu apa, apoi se aplica sapun din belsug si se freaca cu peria bine-bine in miscari circulare pe zone mici pana se formeaza o spuma mai groasa.
Se sterge pe zone mici cu o laveta imbibata putin cu apa, pana nu mai e alunecoasa pielea :
Cam asa arata sezutul fata de spatar, dupa spalare :
Cu aceeasi perie, spalata bine si uscata, se aplica tot prin miscari circulare lapte Doina, putin cate putin, tot pe zone :
Curatarea canapelelor din <a href="http://www.nikydecor.ro/piele-ecologica.html">piele ecologica pret</a> se poate realiza eficient folosind un sapun de bebelusi si apa. Este mai putin periculos deoarece nu contine soda.
Trebuie sa evitati:
folosirea detergentilor de vase sau rufe, deoarece acestia pateaza sau decoloreaza tesatura;
solutiile de curatare ce contin alcool (de exemplu, solutii pentru geamuri);
curatarea canapelelor de piele cu materiale abrazive, acestea le pot deteriora;
lichidele de curatare cu acizi sau solventi chimici pentru canapelele de piele sau de imitatie de piele.
Protejarea canapelelor, atat din piele, cat si din material textil, se poate face prin folosirea unor huse (cumparate sau confectionate la comanda), cuverturi din bumbac sau la nevoie se schimba pielea ecologica cu una noua sau cu un material textil.

Mergi la inceput