Dintzi de Ba-bau :)

Dintzi de Ba-bau :) | Autor: Androix

Link direct la acest mesaj

Intr-o zi mama mea a avut un necaz cu dantura dezlipindu-i-se o lucrare si ramanand doar cu pivotii la vedere, lucru atractiv pentru nepoata mea de 3 ani si jumatate, Dorothea, care s-a distrat copios incercand in fel si chip sa-si faca bunica sa vorbeasca ssssssasait. Intr-un final, dupa ce am ras cu totii de incercarile ei gen "Mamaie, dar ia spune-mi ce mai faci?" (la fiecare 2 minute), deci intr-un final copilul a concluzionat incurajat de hohotele adultilor: "Mamaie are dintzi de Ba-bau!"
Peste cateva zile discutie intre mine si Dorothea. Domnisorica tocmai "arestase" un drops de cafea care ii este interzis pentru ca are prostul obicei de a le inghiti intregi si se ineaca.
eu: iar ai furat bomboana? ai grija sa nu cumva sa o inghiti intreaga sa dau de necaz cu taica-tu sa ma certe ca ti-am dat voie bomboane!
ea: nuuuuu, ca o sfaram in dinti...
eu: o sfarami in dinti? sa vezi ce o sa rad eu de tine cand o sa ti se inegreasca dintii si o sa-ti cada...
ea: asa ca mamaie?
eu (neintuind nici o clipa unde vrea sa ma aduca): exact ca mamaie
ea: si o sa am dinti de Ba-bau?
eu: da o sa ai dinti de Ba-bau
ea: da tu razi de mamaie ca are dinti de Ba-bau?
eu: nu. nu rad si nici tu nu ar trebui sa razi de biata mamaie
ea: da de ce nu razi ca are dinti de ba-bau?
eu (deja luasem un aer serios si eram mandra ca pot sa fac educatie la copil...): pentru ca nu este nimic de ras
ea(cu o privire care pune capac): pai atunci de mine de ce sa razi?
eu (in gandul meu): na! ti-a trebuit sa tii morala copilului! si cu voce tare sa dreg busuiocu`: bine bine, vezi ce faci cu bomboana aia sa nu te ineci!


Victoria apartine celor ce cred in ea cel mai mult!
Andreea

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns flori76 spune:

Andreea,iubita,nu-i de joaca cu astia mici...

Cand ti-e lumea mai draga,iti scot cate o perla...

Flori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucami spune:

Hai ca rad de una singura! De alta data sa te invatzi minte si sa lasi copilul in pace si sa nu mai razi de dintzii ei de ba-bau!

Hai noroc si sanatate- ca-i mai buna decat toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

ca tot veni vorba de dinti...

Sa-ti traiasca nepotica!

Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_ltd spune:

Na, asa iti trebuie! sa mai razi tu de mocutze istete... Excelenta faza!

Elena, mama Oanei si a lui bb Mihai

Mergi la inceput