am nevoie de mai multe sfaturi, va rog ajutati-ma

am nevoie de mai multe sfaturi, va rog ajutati-ma | Autor: dede_danutza

Link direct la acest mesaj

am descoperit de curand ca sunt insarcinata, ceea ce m-a bucurat foarte mult pentru ca imi doream foarte mult acest lucru, dar este o mare problema. eu sunt casatorita dar copilul nu este al sotului meu, pe care nu l-am mai vazut de mult, iar intre timp am intalnit sa spunem real love, persoana pe care am cautat-o o viata intraga si acum voi avea un copil cu el.
problema e cum sa ii spun sotului si cum sa ii spun familiei ce se intampla.
eu il iubesc pe tatal copilului meu si cu venirea copilului pe lume am fost amandoi de acord nu a fost o intamplare, chiar ne-am dorit acest lucru, dar problema mare este cum sa ii spun familiei ca eu sunt insarcinata.
pe sotul meu nu il mai iubesc, el lucreaza in strainatate, iar relatia noastra s-a racit foarte mult, si uneori imi pare rau ca m-am casatorit cu el.
daca puteti sa imi da-ti un sfat cat de mic v-as fi foarte recunascatoare.
va multumesc dn suflet

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Shine spune:

complicata treaba...

Daca trebuie sa dai explicatii altora este destul de dificil.
Desi este urat sa minti, parerea mea, este sa nu spui. Sarcina se vede abia pe la 3 luni, pana atunci ai suficient timp pentru o despartire oficiala. Acesta poate fi micul tau secret dulce.

Mult succes si ai grija de tine si de bebelushul pe care il ai in burtik.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns serendipindity spune:

Of, Doamne, ce situatie!

Scuza-ma, Danutza, dar daca stiai ca nu-l mai iubesti pe sotul tau, de ce nu i-ai cerut mai devreme divortul? De ce trebuie sa se ajunga mereu la minciuni si secrete bine pazite? De ce nu au oamenii curajul sa recunoasca din timp in fata partenerului ca le e mai bine fara el? Te intreb toate astea nu pentru ca as avea vreo intentie sa te judec, ci pentru ca, in cazul meu, eu am fost cea mintita, tradata, abandonata cu un bebe de doua luni si jumatate. Si nu mi-a fost deloc usor sa-mi revin. De fapt, inca lupt sa gasesc un raspuns la toate intrebarile de mai sus.

Sfatul meu: asuma-ti responsabilitatea pentru faptele tale.
Sanatate si sarcina usoara!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Delidana spune:

Ia legatura cu sotul tau cit mai repede si spune-i adevarul. Apoi du-te si depune actele pentru divort. Sotul tau nu merita sa traiasca in minciuna si nu cred ca mai e nimic de salvat din casnicia voastra. Cu cit iei friiele in mina mai repede cu atit mai repede vei scapa de aceasta situatie.

www.wrongspelling.com" target="_blank">Blog • www.wrongspelling.com/album/" target="_blank">Pozele mele • www.squarethoughts.com/" target="_blank">Fotografie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Clover spune:

Pai acuma ca deja ai ales, nu ramane decat sa le spui cat mai curand si sa depui actele de divort. Cum le spui concret depinde si de cum sunt ei si cum esti tu.

Keep the promises you make to yourself.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lona spune:

Urgent divort, pentru ca daca acesta nu se pronunta pana la nasterea copilului, micutul va fi legal al sotului tau. Este apoi o complicata procedura, tagaduirea paternitatii, iar judecata rtc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ymcar spune:


sfaturi nu dau, eu mi-am facut praf viata mea, asa ca sa dau sfaturi altora ar fi stupid din partea mea.

Am doar o observatie/intrebare... el lucreaza in strainatate pentru el? sau pentru voi? pentru ca asta face o mare diferenta. eu stiu ca oricum un barbat care insela e porc, iar o femeie care inseala este doar nefericita si e dreptul ei etc, dar totusi... dca e fiecate pe picioarele lui, tu aici si el acolo despartirea de fapt s-a produs de mult, mai trebuie doar niste hartii, so... enjoy! La urma urmei nu trebuie sa dai nimanui raportul despre viata ta si nu vad de ce ti-ar pasa de parerea altora. Daca el munceste acolo ca sa construiasca o casa pentru tine, ca sa te intretina pe tine, ca sa construiasca un viitor pentru voi, iar tu intre timp ti-ai gasit iubirea vietii, asa din plictiseala si de prea mult bine... poate e mai bine sa nu mai continui, ai inteles ce vreau sa spun.

My life stinks

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns artar spune:

Iubirea vietii e libera de contract?Daca da, fuguta divort, fuguta nunta si gata...nu vad nici o problema in afara de suferinta sotului dar cine se mai gandeste la cei care nu mai sunt iubiti si sunt abandonati, nu?

Daca nu e...se mai adauga o persona sau mai multe la ceva suferinta si gata!!!

Nu pot sa inteleg de ce in asemenea situatii se cere sfatul ( nu noua ca noi suntem niste "ilustrii" necunoscuti dar prietenilor, familiei...) dupa ce se face "pozna" si nu inainte..Cum ai ramas insarcinata?Esti maritata, iti inseli sotul si nu te protejezi? Ori ai vrut si atunci in subconstient ai luat decizia demult si nu mai conteaza parerea nimanui ori nu ai vrut si atunci..Ufff!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisu79 spune:

si eu cred ca trebuie dat divort urgent.....dar sotul tau nu merita sa afle ca, in timp ce el munceste ca sa aveti o viata mai buna probabil, tu l-ai inselat si mai astepti si un copil care nu e al lui.
ar fi prea mare suferinta si fara rost.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Idaira spune:

Chiar daca tu nu mai ai sentimente pt sotul tau asta nu inseamna ca e valabil si pt el.Daca te-ai pune in locul lui,ai vedea cit de dureroasa si meschina e situatia.Sint femeie,da,dar intotdeauna incerc sa vad ambele fete ale monedei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniella4 spune:

Divorteaza urgent!
..la cum stau lucrurile e mai bine pt toti,si in special pt viitorul bb.

Mergi la inceput