Ce inseamna sa fii o mama buna?

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nemosidori spune:

Sa asculti si punctul de vedere al copilului.Mama mea niciodata nu m-a ascultat.Eu incerc sa fiu altfel.Bine,nu imi iese intotdeauna.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bobitamica spune:

Nu stiu ce definitie ar fi pentu "o mama buna"..dar sa va povestesc un caz...

Cand faceam practica la un leagan de copii am vazut un caz ...
O fata de 17 ani a nascuse o fetita cu handicap psihoneromotor. Fiind minora,parintii aveau drepturi depline asupra copilului ei si l-au dat la leaganul de copii.Fata de 17 ani venea zilnic si plangea langa fetita...spunea mereu"o vreau cu mine,nimeni n-o s-o iubeasca cum o iubesc eu,nimeni n-o va iingriji cum o ingrijesc eu"...era un tablou pe care nu-l pot descrie foarte mult in cuvinte...
Nu aveam copii pe vremea aceea,dar pentru mine, ea era o mama buna.Isi iubea copilul neconditionat,indiferent de boala pe care o avea copilul si varsta ei frageda.

Bobitamica-mami de IRINA
16 iulie2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mentalclas spune:

Imi place subiectul si dupa experienta mea va pot spune ca sa fii p#259;rinte nu e o poveste de groaz#259; sau o dilem#259; permanent#259;(sunt sau nu un p#259;rinte bun?). Un psihiatru american spunea:"Ca sa cresti un copil e nevoie de un sat intreg". Sunt perfect de acord cu asta si faptul ca exist[ acest forum e minunat.
Cred ca o mama bun#259; este aceea care nu incearca s#259; tr#259;iasca prin copilul ei (s#259; î#539;i dau #539;ie ce n-am avut eu,s#259; faci tu ce eu n-am putut face eu etc.) si care nu-si doreste un copil pe care sa-l iubeasca pt. ca ea s-a simtit neiubita.
Un profesor olandez pe care l-am avut spunea cama asa: "Iubeste-ti copilul ca sa plece si partenerul ca sa ramana". Sunt de acord cu asta . Voi ce parere aveti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elaga spune:

Citat:
citat din mesajul lui desprecopii

Sunt putine mamele care nu au vreodata o indoiala – este un risc al meseriei de mama. Si atunci, cum stii ca esti intr-adevar o mama buna? Sa iti dai seama ce anume i se potriveste copilului tau si sa inveti sa ai incredere in tine este cea mai buna abordare, spun mamele care au deja unul sau mai multi copii. Esti o mama buna, chiar daca ai uneori indoieli!
Haideti sa dezbatem un pic si sa avem parerea mamicilor DC. Deci
- ce lucruri speciale fac mamele bune?
- cum ignoram rautatile din partea celor care ne judeca gresit?
- Ne incredem in instinctul de mama/femeie - cand ne crestem copiii sau ascultam ce spun cartile?
- Cui dam socoteala?

astept parerile voastre care conteaza asa de mult!

**************
Citesc cu placere: Supereva.ro | Blogul meu |

Bune intrebari
O mama buna e cea care isi pune copilul pe primul plan si se gandeste ce e bine pentru el pe termen lung.
Instictul nu e suficient. Nu are cum sa fie. Si daca ingrijesti o planta tot incerci sa afli cate ceva de la un cunoscator, dar un copil este o responsabilitate imensa. Citesc cat mai mult si aplic ce mi se pare de bun simt.
Dam socoteala copilului.
N-ai cum sa-i schimbi pe cei din jur. Daca esti impacata ca faci tot ce poti pentru cel mic si constientizezi totodata ca esti om si gresesti, inveti sa nu-i mai bagi in seama cu timpul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raisa5 spune:

Sa fi o mama buna inseamna sa fi totdeauna alaturi de copilul tau, sa il ajuti sa treaca peste momentele grele din viata lui, sa il intelegi.
Aceste sunt putine lucruri dar importatne pe care o mama buna le-ar face.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns somalc spune:

Cred ca o mama buna isi iubeste copilul neconditionat, il ajuta, il asculta, il sprijina, il indruma, incearca sa-l inteleaga! De multe ori gresim dar cred ca este important sa recunoasteam ca am gresit si sa ne indreptam gresala! Nu exista tipare pt. "o mama buna"!
Eu cred ca "meseria" de mama este cea mai grea dar si cea mai frumoasa din lume!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raisa5 spune:

Sa fi o mama buna inseamna sa fi totdeauna alaturi de copilul tau, sa-l ajuti sa treaca peste probleme, si sa ii explici intelesul real al vietii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinuk spune:

extrem de sensibila tema despre care se discuta

foarte frumos tot ce ati scris pana acum

vin si eu cu o definitie/metafora pe care am auzit-o la baietelul meu cel mare (3 ani jumatate)

deunazi l-am surpins vorbind de capul lui (nu de putine ori isi face jocuri singurel...capcanele ii plac mult, constructiile, samd)
si la un moment dat zicea asa

'mama??? ce e mama??
o mama este cineva care te iubeste.. si are grija... si iti spune povesti'


mi-am dat seama ca stie pe de rost toate replicile din peter pan...ii turuia guritza de am ramas masca / iar replica aceasta mi-a destins fruntea si m-a bucurat ft tare..imi venea sa ma duc sa-l strang tare tare in brate, nu am facut-o caci am vrut sa-i las placerea jocului doar a lui (de obicei are prg ft strict si controlat la desene, ei bine, asta a fost un moment in care nu am regretat ca il las sa vada desene)

si da! cred ca in esenta asta este definitia unei mame bune:
iubirea, dragostea cu care isi creste copilashii si disponibilitatea de a se implica si de a fi atenta la nevoile lor


va imbratisez cu drag mamici minunate ce sunteti

Alinuk


la doar un pas...multumim!


www.youtube.com/watch?v=k0TSNlh-ZpE" target="_blank">cantecul de leagan al copilariei /
Andu mik si Teo voinik


............................................................................
Nimic nu-i intamplator!
............................................................................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionella3003 spune:

Citat:
Un profesor olandez pe care l-am avut spunea cama asa: "Iubeste-ti copilul ca sa plece si partenerul ca sa ramana".

Psiholog Pitesti


Foarte bine spus... Asta-mi doresc din toata inima sa-l ajut sa-i creasca aripi, aripi mari si puternice sa-l duca oriunde-l va trimite viata cu curaj si incredere...

si eu sa pot pastra cuibul asa cum este, ca ori de cate ori se va simti obosit, amintirea cuibului de acasa sa-i dea energie sa mearga mai departe

Ionela si Alex (DN 21.09.2004)
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=69542" target="_blank">Cu drag, MAMA

Spune-mi ceva frumos... din dragoste!...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucka_geo spune:

Sunt noua pe acest forum, ba chiar mai mult "in vizita"...Acest subiect ma emotioneaza profund, deoarece am si eu o galusca de 1 an si 5 luni pe care o iubesc mai mult decat orice altceva pe lume. Eu cred ca o mama buna este cea care intotdeauna va pune nevoile copilului mai presus de ale ei, care uita de somn, foame etc. pentru a avea grija de puiul ei. Desi refuz sa cred ca i s-ar putea intampla vreodata ingerasului meu, daca Doamne fereste totusi s-ar intampla, as renunta in orice momunta la viata mea pentru a lui. Desi suna ca un cliseu, chiar i-as da inima mea. Cred ca asa ar trebui sa simta orice mamica...Si atunci cand ai impresia ca cel mic face ceva intentionat, pentru a te enerva, sa iti imaginezi pentru o clipa cum ar fi daca ai afla ca i s-a intamplat ceva sau ca sufera de ceva. SA FACI TOTUL PENTRU EL

Mergi la inceput