Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (50)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mariadan spune:

multumesc pentu pareri. Oricum voi vedea luni ce si cum. Daca nu are si alte argumente in afara de cel cu organizarea pe noapte mai amanam momentul cateva zile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenada spune:

Mariadan eu am nascut la 38 de saptamani lcu cezariana programata. am mers la control mai des si atata timp cat nu aveam contractii si membranele erau intacte am stat si am asteptat. Un medic bun zic eu ca stie cand nasterea se apropie. Sunt semne care prevestec nasterea. Daca ai colul lung si inchis si nu ai nici contractii dureroase iar bebei sunt ok si iau in greutate abureste doctorul sa te mai tin putin ca orice si e foarte importanta pt dezvoltarea lor si merita totul mai ales fiind obtinuti prin fiv.

Viss iti doresc sarcina usoara si relaxanta si la termen si doi bebei sanatosi.

Va pup fetelor

elena fericita de pitici pretiosi Ana Maria & Matei Stefan - 18 iulie 2009

Piticii mei iubiti



***
CAMPANIA NOASTRA *** www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LAVINUTZA spune:

Buna, Eu sunt de parere ca atunci cand se programeaza nasterea si nu sunt probl care sa indice o urgenta- primeaza starea copiilor si a mamei si disponibilitatea drilor. Mai ales ca la eco se pot insela in privinta greutatii cum au fost atatea cazuri- daca Doamne fereste sunt mai micuti sau vor avea probl sa respire? asa daca spoti sta pana la 38 sapt nu vad dc sa nu o faci si sa elimini cat se poate riscurile. Cel putin eu asa gandesc. Succes pe mai departe si nastere usoara.
Legat de alaptat , experienta mea nu se inscrie in randul celor fericite- la spital in cele trei zile nu am invatat nimic legat de alaptare iar acasa m-am stressat f tare si lipsa somnului , a hranei si stressului ca nu am destul lapte si ca mai bine ma asigur ca mananca biberon au dus in final la diminuarea lapticului#537; de asemeni un rol destul de important l-au avut si sfatuitorii de langa mine care imi spuneau ca nu am lapte ca cutare si cutare si ca ar fi mai bine sa renunt.Si fetele s-au obisnuit f repede cu bibe si nici nu mai sugeau... ma rog. Vorba Elenei daca as fi cu mintea de acum as face altfel- as insista mai mult , m-as odihini mai mult si nu as mai asculta de nimeni. Dar deh...
Va pup,
Lavinia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LAVINUTZA spune:

Scuze- am vrut sa spun ca primeaza mama si copii SI NU disponibilitatea drilor.
Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariadan spune:

elenada colul ti-l vedea, la eco? Te intreb ca pe mine, de ceva vreme, ma tot invita pe masa sa vada starea colului si nu stiu ce sa mai vada, si eu tot aman momentul.
La ultimul eco a zis ca nu vede colul si ca a mai avut o pacienta care la eco era bine si seara i s-au rupt membranele (eu cred ca de la pacienta asta mi se trage si mie cu cezariana, probabil ca deranjat-o noaptea acasa si nu i-a cazut bine).

Ca o paranteza - mie mi se pare ca mi s-a cam lasat burtica, o fi vreun semn ? De fapt sunt sigura ca s-a mai lasat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sugubina spune:

andreiutasg multa lume zice de bine de pompa manuala de la Avent. Vezi ca pe choicebrand. ro (elimina spatiile) gasesti la OFERTA. Sa nu te mulgi inainte de nastere ca am inteles ca poate da contractii.

Maridan mie dr mea mi-a zis sa rezistam pana la 38s. Acum sa traim pana la mai multe si vedem ce o zice atunci. Dc bebeii sunt mai mari dpdv ecografic presupun ca o astfel de decizie se justifica in cazul tau.

viss hai ca nu esti asa mica, esti deja in trim II si deacu riscu e mic de pierdere. Asa am stat si eu cu frica sa stii. Da cand vedeam ca trece zi dupa zi si suntem ok..capatam curaj, imi ziceam:hai ca de data asta e sa fie!


sugubina 30+ cu Puficele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viss spune:

multumesc fetelor, de incurajari, sa de Dzeu sa fie bine, si sa apuc sa va stresez cu zeci de intrebari..azi dup-amiaza am dat o tura prin magazine.vorba vinem-am uitat pe net pe cataloage, cu mobilier,masa de infasat, sterilizatoare..doamne, cate sunt,ce frumoase, si cat de scumpe unele..n-am mai rezistat.la cat sunt inca de nesigura, nu am sa iau nimic, pana in ianuarie..cunosc fete care deja s-au aprovizionat, si azi n-am rezistat si eu tentatiei, sa trag cu ochiul un pic.delicios.
va citesc zilnic, si sunt cu ochii pe voi, ca o sugativa, sa va sug toate informatiile
mariadan- iti tin pumnii ptr luni.

14 SA+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns manumanu spune:

OANA73, te rog activeaza-ti PM... As vrea sa incerc sa te fac cumva sa te razgandesti...iti spun mai multe in mesajul privat. Cat priveste raul, eu pana la 14 saptamani am avut greturi si varsaturi, deci e normal la 8 saptamani sa te simti mai rau. Bebeii se dezvolta.

Citat:
citat din mesajul lui oana73

Buna fetelor!

Din pacate evolutia sarcinii mele nu e prea stralucita. Bebeii sunt bine dar mie mi-e extrem de rau! Vomit des, am stari de lesin....practic ma tin de pereti prin casa.
La 8 saptamani asa rau???
Decizia de a renunta la sarcina e tot mai pregnanta....Realist vorbind: n-am servici, tatal copiilor nu da nici un semn, cu ce voi creste 2 copii? cu 200 lei pe luna?
Il rog pe Dumnezeu sa ma ajute dar....Imi doresc foarte mult sa devin iar mamica...m-am rugat sa raman insarcinata si sa pot duce sarcina la bun sfarsit, crezand ca omul de langa mine e....OM!!! Tare mult m-am inselat!
Poate ca sunt de condamnat....e minunat cand ma gandesc sa-mi tin in brate copii...sa-mi spuna "mama"....dar...oare nu-mi bat joc si de ei si de mine?
Cine ma va ajuta?
Sunt doar eu...Fara nici un ajutor...Sa ma ierte Dumnezeu dar...
Rugati-va pentru sufletul meu.....probabil ca voi face pacatul de moarte...

Sa va dea Dumnezeu multe clipe frumoase langa puii vostrii!!! Eu din pacate nu cred ca-i voi tine in brate...

Multa sanatate viitoarelor mamici si celor care sunt deja mamici.
Va pup dulce si va multumesc ca m-ati ascultat!!!
Cu drag,
Oana


mamica de Anastasia si Radu, 23 noiembrie 2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns manumanu spune:

VISS, sarcina usoara, o sa vezi ca o sa fie bine.

mamica de Anastasia si Radu, 23 noiembrie 2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenada spune:

Mariadan sa stii ca si mie mi-a spus dr ca ecografic nu mai putea sa imi vada bine colul. Stiu ca l-am intrebat eu de col pe la 30 de saptamani si nu a reusit sa vada mare ucru ca era burta mare si bebei apasau pe col si nu se vedea. La 32 de saptamani am facut control pe masa pt ca la fel la eco nu se vedea colul si dr a banuit ca e ceva suspect si cu acordul meu ma controlat pe masa. La acel control a constatat ca colul meu era sters cum ii zic ei si se tinea doar in cerclaj. Eu am avut incredere mare in dr care mi-a urmarit sarcina si stiam ca isi doreste sa duc sarcina cat mai mult posibil. bafta multa


Oana imi pare tare rau ca te gandesti ca fiind o optiune avortul. E tare greu ca nu ai pe nimeni langa tine dar poate totusi se gaseste o solutie. Nu ai incercat sa cauti un centru unde primesc femei insarcinate fara venituri. mai auzisem pe la tv ca ar exista asa ceva si ca le ofera sprijin pana nasc si apoi dupa ce nasc pana reusesc ele sa se puna pe picioare. Poti sa incerci sa mergi si la o manastire. Iti vor oferi gazduire si mancare si le vei ajuta si tu atat cat poti pe ele. Cat despre greturi la sarcinile gemelare uneori sunt mai accentuate pt ca si nivelul homonal e mult mai mare dar e si semn ca ai o sarcina ok si ca bebeii se dezvolta. Mai gandestete poate vei gasi o solutie.

elena fericita de pitici pretiosi Ana Maria & Matei Stefan - 18 iulie 2009

Piticii mei iubiti



***
CAMPANIA NOASTRA *** www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">PETITIA NOASTRA - semneaza si tu!!

Mergi la inceput