Mamici si gravi de gemeni- felicitari sugubina(52)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mirela2 spune:

sugubina sunt superbe fetele tale
ref la ajutor, eventual pt curat, mancare, spalat rufe, vb ta la copii eu as vrea sa ma bag si cu tati
mamele noastre au alte idei, gen culcat copii pe picioare, lucru care ma scoate din sarite teribil

patutul e din cel 120/60???

+29 cu motaneii Razvan si Robert si mami de Vlad (12.12.1999)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adipapazi spune:

am venit si noi! adica eu si copiii ioachim si ana, nascuti pe 25 oct.
sugubina, nascuram cam p-apropape pana la urma! ma bucur ca ai ajuns acasa, si noi suntem de pe 8 noiembrie home.
luptam cu alaptatul, avem noroc ca gemenii sunt defazati cam cu 30-40 minute si am timp sa termin cu unul pana incep cu celalalt. mananca la 3 ore, se vede ca saptamana petrecuta la terapie i-a regularizat
mai greu cu baia. cum faceti? ii spalti pe ambii copii zilnic? le intreb in special pe cele care alapteaza exclusiv cu san. ca daca dai cu biberonul, se simplifica treaba.

si eu ii culc in acelasi patut, deocamdata. tot la 3-4 luni ii voi separa.

o tuturor

Adi, mami de chimen si anason

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fluturas2010 spune:

Sugubuna, sunt divine minunile mici

referitor la patut..ai luat unul obisnuit, lat de 60 cm? ce gramaj aveau la nastere?

cred ca orice hainuta e prea mare...si patutul la fel...dar se fac ele mari...

fluturas 27 EMANUEL MIHAI+ MARIA CLARA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sugubina spune:

Fetele multumim de urari m-ati facut sa rosesc (deh am facut si eu doo oo)..Sunteti niste dragute.

Mirela da, e dinala 120/60..cel mic adica si uite cat loc e.

Adipapazi bine ai revenit acasa si tu! Cre ca e o usurare. Ti-au stat la terapie intensiva? de ce?

Ce frumos ca aveti program la 3h..Ale mele nu..Cand vor ele tre sa dau san (exclusiv docamdata,sper sa ne tie). Mai apelez la muls si stochez in frigi pt noaptea sa fie mai usor.

Cu baia da-ieri am facut seara si voi mai face in fiecare seara, impreuna cu Pufi care e f speriecinizat..sa nu le scapam,sa nu li se intample ceva. Insa lor le place mul la baie, dupa facem si masaj si apoi asa de frumos se linisteesc.

Fluturas au avut 3.2kg si 2kg..Patutu e dinala 120/60.

sugubina si Puficele Mara Diana si Ilinca Miruna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kariris spune:

Adi, da eu am spalat fetele in fiecare seara, pe rand, baita, pana la 1 jumatate. Apoi am trecut la baie la pranz, tot pe rand, ca sa doarma bine dupa amiaza si dus scurt seara. In momentul asta la 3 ani si 4 luni le fac dus zilnic si o data la 3-4 zile baita. O vreme le-am facut baia impreuna, dar nu le-o mai fac pt ca au avut o infectie urinara si poate daca nu le faceam baie impreuna una din doua avea sanse sa scape.
De ce crezi ca la cele care au hranit cu biberonul s-a simplificat treaba cu baita fata de cele care alaptau la san? Ti se pare modul de imbaiere diferit?
La mine pana la 4 luni le-a spalat sotul si mi le livra mie la sters, uns, imbracat. Dupa 4 luni m-a lasat doar pe mine.
De dormit au dormit in acelasi patut pana la 3 luni cand le-am pus in patuturi diferite dar astfel incat sa se poata vedea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viss spune:

sugubina- delicioase pozele.adica fetitele, ca ele fac sarmul pozelor.merita tot efortul tratamentelor, sarcinii, si chinul ulterior.
adipazi- bine ai venit si tu acasa. cred ca am pierdut eu, dar la ce spital ati nascut? cum a fost ambianta, personalul? stie careva de Giulesti ceva?
ma bucur ca ati descris patutul, ca si eu am primit unul cu imprumut si azi l-am masurat, e 120/60, exact cum povestiti voi, asa ca citindu-va azi mi-am luat de grija ca nu vor incapea, se vedea clar in poze cat loc liber mai aveau

20 SA+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viss spune:

mai am sa va intreb ceva. desi sunt in sapt 21, de-abea cum 2 zile am simtit mici zvacniri, fine. e vreuna dintre voi care au simtit asa tarziu ca bebicii misca?unele gravide vb de miscat de prin sapt 16/18, chiar au parte de suturi, reprize de miscat serios, la mine dureaza doar cateva secunde, si ceva foarte slab perceptibil..binentels ca ma panic, si ma obsedeaza lucrul asta.de-abea astept sa-mi dea la ficat/ splina

20 SA+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kariris spune:

viss stai linistita ca si eu tot asa tarziu am simtit miscari "timide". Usoare svacniri, niciodata suturi, lovituri puternice. Pe masura ce crestea sarcina nu le-am mai simtit nici pe acelea. Abia asteptam sa merg la eco sa le vad, sa vad ca misca si sunt OK. Eu cred ca datorita faptului ca erau doua si maricele nu prea aveau loc sa faca miscari prea multe. O singura data am simtit si eu o miscare mai ampla si clara, cand si-au schimbat pozitia trecand una in locul celeilalte.
Sarcina usoara in continuare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kariris spune:

sugubina sa-ti traiasca splendorile! sunt tare dulci...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viss spune:

multumesc, kariris. m-am mai linistit nitel.

20 SA+

Mergi la inceput