Mamici si gravi de gemeni- felicitari sugubina(52)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adishor_1975 spune:

Oliv, felicitari!! Sa-ti traiasca Amelie si Mihai!

Bine ati venit celor care acum s-au inscris. Si eu sunt "new entry"

Astazi inchei saptamana 27, intru in saptamana 28, deci oficial in luna a 7 a ! In sfarsit

Imi fac ganduri (si) in privinta greutatii gemenelor. La eco trimestrul 2 (22 saptamani) fetitele aveau 380 g si 450 g.
Cred ca puteau fi mai grasute.. sper sa recupereze acum, la 'finish'

O data cu intrarea oficiala in luna a 7 a am deschis sezonul la shopping: patut de gemeni, carucior dublu etc. Adica fac intai o analiza a modelelor si preturilor.

Daca aveti recomandari, sfaturi, linkuri, va rog.
Unde ati gasit patut de gemeni?
Ce tip de carucior dublu este mai bun si usor de manevrat?

Mltumesc frumos,
Adishor +28

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

lumy, oliv, am vazut pozele, sa va traiasca copilasii, sunt niste dulci, ce mari au crescut!

oliv, si hunii tot pe la 6 luni au avut tendinta de a sta in fund, tot asa, la noi in brate. doar ca incercam sa nu ii las f mult. deci cred ca e ok ca timp.

zi frumoasa!

Ceata lui pitigoi: Luminita, Edi si Robi - 26.09.2008

"Exista pe lume bucurie mai mare ca un copil: DOI copii!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larisel spune:

Citat:
citat din mesajul lui gabitza35

Citat:
citat din mesajul lui larisel


Deshi fetele au avut de la inceput camera separata si patuzturi separate, am dormit cu ele in camera pana la 5 luni aici acasa (ele fiecare in patul ei si eu intr-un fotoliu extensibil), si intre 5-10 luni tot ele separat si eu cu ele in camera (la tzara) dar astea erau conditziile...Practic m-am mutat in dormitorul matrimonial abia la 10 luni si le supraveghem cu interfon.




se pare ca eu sunt sotia cea mai denaturata...inca nu m-am mutat in domnitorul matrimonial...doar in vizite .Musai trebuie sa fac ceva in acest sens; o sa-l iau pe Dragos frumusel deoparte si o sa-i spun ca nu se cade sa se mai trezeasca noaptea sa manance ca nu mai e bebe,ca vrea si mami sa doarma linistita...langa tati

Dragos si Eva _30.11.2009


mucosii







Oricum si eu inca ma trezesc noaptea...nu pentru lapte sau mai rar, dar ba pentru suzeta, ba pentru ceai etc... de regula de vreo 2 ori pentru fiecare fetitza.

din 09.12.2009 mami de gemanutze


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fluturas2010 spune:

Citat:
citat din mesajul lui adishor_1975

Oliv, felicitari!! Sa-ti traiasca Amelie si Mihai!

Bine ati venit celor care acum s-au inscris. Si eu sunt "new entry"

Astazi inchei saptamana 27, intru in saptamana 28, deci oficial in luna a 7 a ! In sfarsit

Imi fac ganduri (si) in privinta greutatii gemenelor. La eco trimestrul 2 (22 saptamani) fetitele aveau 380 g si 450 g.
Cred ca puteau fi mai grasute.. sper sa recupereze acum, la 'finish'


eeee, adisor acum ar tb sa aiba cam 1 kg..la mine sapt trecuta fetita avea 850 si 1000 gr,

dar de ce nu ai mai facut eco de la sapt 22...
O data cu intrarea oficiala in luna a 7 a am deschis sezonul la shopping: patut de gemeni, carucior dublu etc. Adica fac intai o analiza a modelelor si preturilor.

Daca aveti recomandari, sfaturi, linkuri, va rog.
Unde ati gasit patut de gemeni?
Ce tip de carucior dublu este mai bun si usor de manevrat?

Mltumesc frumos,
Adishor +28


fluturas 27 EMANUEL MIHAI+ MARIA CLARA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yarrina spune:

Adisor eu am luat 2 patuturi nu pat dublu. Carut inca nu am luat..vom lua mai tarziu...sa vedem ce iarna avem...daca il putem folosi in perioada asta.

fericita!! 36+ si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fluturas2010 spune:

adisor, la mine in sapt 27 aveau 1000 si respectiv 850 gr...dar de ce nu ai mai facut eco de atunci???

noi am luat carut baby care de la 0 la 3 ani si la patut ne-am orientat la unul mai lat...adica de 90 nu de 60..si cumparam saltea tare separata ca aia a lui nu e decat de frumoasa...

fluturas 27 EMANUEL MIHAI+ MARIA CLARA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Atassa spune:

Buna,

de ceva timp sunt si eu aspiranta la titlul de mamica si se pare ca mi se indeplineste visul...dar nu fara probleme si temeri. Acum doua zile am fost la prima ecografie si mi s-au inmuiatpicioarele cand doctorul m=-a intrebat: "aveti in familie gemeni"?...oarecum ma asteptam, caci da, bunica mea a fost geamana...

Bucuria nu a putut sa tina prea mult caci mi=a zis ca unul din sacii gestationali (5 saptamani si 1 zi) este deformat si ii parea ceva suspect in dre[tul ovarului stang...

Ca urmare am apelat la un ecografist (nu ginecolog) care mi-a dat o veste si mai proasta: nici vorba de gemelara, sarcina molara...Am fost trimisa la alt ginecolog care a zis ca pledeaza tot pt o gemelara cu unul din sacii gestatiionali aplatizati, deci probabil ca acela se va resoarbne si cu celalalt in regula...

Beta-HCG-ul a fost in jur de 6600 (in limitele sarcii de saptamana 5 si denota mai curand o sarcina gemelara)...sunt chemata iar vineri la control..dar nu prea am rabdare si sunt tare ingrijorata. A mai trecut cineva prin asa ceva?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adishor_1975 spune:

Fluturas si Yarrina, multumesc de sugestii
Ma gandesc de acum ... la patut(uri) si restul.

Am facut multe ecografii in primele 5 luni, cam la 2-3 saptamani faceam o ecografie 'scurta', doar sa vada medicul daca sunt bine fetitzele.
Pe langa ecografiile morfo-fetale care durau mult, medicul ma chema sa-mi dea o reteta, sa ma mai vada si cu acea ocazie le si monitoriza.
Ultima data a fost pe 5 nov, dar fara sa le 'cantareasca'. Si mi-a spus dr Albu ca "totul este bine" si ca ne vedem pe 16 dec la eco trim 3, daca nu mai sunt pana atunci probleme.
Este pentru prima data cand trec 6 saptamani fara sa ne vedem! Chiar ma gandesc sa-i fac o vizita neprogramata
M-am obisnuit sa ma tina sub control atent, mi se pare acum o perioada luuunga, doar daca nu o fi plecat din tara sau in concediu.

In rest, am numai cuvinte de lauda pentru dr Dragos Albu (Medlife)

A propos, la Sala Dalles este Targul Mamelor, intentionez sa merg, sa vad ofertele.

Cu bine, Adishor + 28

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moniland spune:

Adishor, eu am luat doua patuturi de la ikea 120/60 si le-am pus paralel, iar fetitelor tare mult le place ca se vad. Caruciorul il am pe www.mothercare.com/First-Wheels-City-Twin-Pushchair/dp/B000IESEUG?_encoding=UTF8&" target="_blank">acesta

de gemenute Laura Ioana si Irina Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela2 spune:

Citat:
citat din mesajul lui adishor_1975

Fluturas si Yarrina, multumesc de sugestii
Ma gandesc de acum ... la patut(uri) si restul.

Am facut multe ecografii in primele 5 luni, cam la 2-3 saptamani faceam o ecografie 'scurta', doar sa vada medicul daca sunt bine fetitzele.
Pe langa ecografiile morfo-fetale care durau mult, medicul ma chema sa-mi dea o reteta, sa ma mai vada si cu acea ocazie le si monitoriza.
Ultima data a fost pe 5 nov, dar fara sa le 'cantareasca'. Si mi-a spus dr Albu ca "totul este bine" si ca ne vedem pe 16 dec la eco trim 3, daca nu mai sunt pana atunci probleme.
Este pentru prima data cand trec 6 saptamani fara sa ne vedem! Chiar ma gandesc sa-i fac o vizita neprogramata
M-am obisnuit sa ma tina sub control atent, mi se pare acum o perioada luuunga, doar daca nu o fi plecat din tara sau in concediu.

In rest, am numai cuvinte de lauda pentru dr Dragos Albu (Medlife)

A propos, la Sala Dalles este Targul Mamelor, intentionez sa merg, sa vad ofertele.

Cu bine, Adishor + 28


eu am facut fiv cu el si controale si eco pana in sept
din motive financiare nu mi permit sa nasc la medlife, dar in fiecare zi oftez dupa el, ca medic

tu vei naste cu el?

+30 cu motaneii Razvan si Robert si mami de Vlad (12.12.1999)

Mergi la inceput