Mamici si gravi de gemeni- felicitari sugubina(52)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mirela2 spune:

neata

motanii au 1200 cel din dreapta si 1400 cel din stanga
nu au vrut sa stea cu fata, ba aveau mainile, ba picioarele celuilat, ba cordonul ombilical si nu prea le am vazut ochisorii
placenta e ok, lichid au destul, col de 3,33

La multi ani sarbatorilor de ieri

+29 cu motaneii Razvan si Robert si mami de Vlad (12.12.1999)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenacatalin spune:

Felicitari Mirela :)! nici eu nu i-am vaz fata unuia dintre ei aproape deloc pana acum, dar ne vom vedea in curand :D.

La multi ani tuturor pt ieri!

elena+34

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariadna33 spune:

Salutare!
eu am de ieri 2 bubulaci super-nervosi, urla pe 2 voci-Emi tenor si Dragos soprana! am parul cret! le-am facut vaccinurile de 1 an... sunt cam supi, ca nu sunt chiar ok... adica sunt, dar nu "ca la carte", Dragos e sub limita de greutate (si io care ma bucurasem ca a mai luat ceva in ultima vreme...) iar Emi are o forma usoara de rahitism desi e mai plinut ca Dragos, nici fontanela inca nu s-a inchis... bine, ca doctorita mi-a zis ca fontanela e ok sa se inchida pana la 1 an si 2 luni, ca 80% din copiii de la oras au aceasta forma usoara si ca nu e ceva grav, iar Dragos nu e nicio problema ca e un pic mai slabut decat copiii de varsta lui, atata timp cat e vioi si mananca cum trebuie... si cu putzele frate, ma streseaza ca cica tre sa merg cu ei la un doctor specializat sa-i decaloteze ca altfel voi avea probleme mai tarziu, si eu nu vreau asa ceva... hai ca mi-am varsat sacul si io aici...

Lumi, super tare ideea cu saniutele! esti tare! cine e cu inventiile, tu sau sotul? ca si aia cu carucioarele prinse unul de altul mi s-a parut super!

Sugubina, FELICITARI! Sa-ti traiasca puficele si sa fie mancacioase si necolicioase! Si tie mult laptic pentru ele! Refacere rapida![pup

Mirela, felicitari pentru motaneii-grasuneii! Le prieste vad la tine un burtica Te-ai pregatit sufleteste ca fii soacra cu 3 nurori?

Va multumesc tuturor din suflet pentru urari si pentru voturi!

va pupicesc



pozicile noastre daca va plac, ari-1 si ari-2 puteti www.desprecopii.com/pozeconcurs/folderview.asp?folder=clipe%20de%20vara%202010&page=4" target="_blank">vota
multumim!

***************** Cand prezentul va fi trecut, visele vor deveni realitate*****************

mamy de gemenasi dragalasi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela2 spune:

ariadna inca nu realizez, dar incep sa ma antrenez


+29 cu motaneii Razvan si Robert si mami de Vlad (12.12.1999)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitza35 spune:

ariadna ati facut ROR-ul?
Bubulacii sunt nervosi ca reactie postvaccin sau le mai iese vreun dinte...ori s-au gandit ca sunt deja mari,au un an si pot schimba foaia ?

Mie Dragos imi pare ok,nu stiu cat sub barem e,privit din exterior e mai slabut ca Emi,dar asa ii am si eu.Pe cantarul meu, Dragos al meu a avut o crestere in greutate luna asta cam de 700 grame,zici ca e bebe.
Nu-mi fac iluzii ca o ajunge pe Eva, tocmai asteptam dintele nr 2 si la ele mai chinuit procesul,nu ca la Eva careia ii apar cate doi peste noapte fara sa stiu.

Partea oarecum nasoala la noi e ca suntem pe cale sa renuntam la un somn ziua (Dragos deocamdata).Pana atunci s-au gandit sa se decaleze. .Ii culc impreuna la 12, dar Eva nu doarme decat 1.30h, pe cand Dragos baga cam 3 ore de somn...asa ca nu prea imi mai iese culcatul dupa amiaza la simultan. Ieri Dragos nici nu a vrut sa se culce la 17,si asa s-a foit si marait ca a trezit-o si pe Eva...vedem azi ce-mi rezerva


Dragos si Eva _30.11.2009


mucosii


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ariadna33

Salutare!
eu am de ieri 2 bubulaci super-nervosi, urla pe 2 voci-Emi tenor si Dragos soprana! am parul cret! le-am facut vaccinurile de 1 an... sunt cam supi, ca nu sunt chiar ok... adica sunt, dar nu "ca la carte", Dragos e sub limita de greutate (si io care ma bucurasem ca a mai luat ceva in ultima vreme...) iar Emi are o forma usoara de rahitism desi e mai plinut ca Dragos, nici fontanela inca nu s-a inchis... bine, ca doctorita mi-a zis ca fontanela e ok sa se inchida pana la 1 an si 2 luni, ca 80% din copiii de la oras au aceasta forma usoara si ca nu e ceva grav, iar Dragos nu e nicio problema ca e un pic mai slabut decat copiii de varsta lui, atata timp cat e vioi si mananca cum trebuie... si cu putzele frate, ma streseaza ca cica tre sa merg cu ei la un doctor specializat sa-i decaloteze ca altfel voi avea probleme mai tarziu, si eu nu vreau asa ceva... hai ca mi-am varsat sacul si io aici...

Lumi, super tare ideea cu saniutele! esti tare! cine e cu inventiile, tu sau sotul? ca si aia cu carucioarele prinse unul de altul mi s-a parut super!



hei,
f probabil ca sunt asa de la vaccin. ar trebui sa treaca in maximum o saptamana, desi daca despre ROR e vorba, efecte adverse pot aparea in decurs de 1 luna de la data vaccinarii.
si ai mei au usoare sechele de rahitism, de la o varsta nu prea ai ce sa mai faci, dar daca sunt forme usoare, se rezolva prin sport - inot cu predilectie.
la fel, si hunii sunt silfizi, extrem de slabi, au 12kg, respectiv 11,7kg la 2 ani. dar au un tonus bun, mananca de regula f bine, si dr zice ca nu sunt motive de ingrijorare. daca-mi seamana, nu ma mir...
si zic sa mai astepti si cu decalotarea, eventual incerci tu usor-usor la baie, dar treptat, nu tot deodata, ca poti face mai mult rau decat bine. eu asa am facut si acum Edi e decalotat complet, Robi mai are f putin. e oricum prea devreme, la 1 an, pentru decalotare mecanica, daca nu sunt probleme...

tati e geniul saniutelor si al tuturor inventiilor noastre.



Ceata lui pitigoi: Luminita, Edi si Robi - 26.09.2008

"Exista pe lume bucurie mai mare ca un copil: DOI copii!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns manumanu spune:

ARIADNA, si eu zic sa mai astepti cu decalotarea... noua ne-a aratat pediatra pe la 1 an si 2-3 luni, dar am luat-o incet, oricum nu trebuie intervenit in zona aceea, ea se curata de la sine. Pe de alta parte, luna trecuta o colega si-a operat baietelul de 8 ani pentru ca facuse fimoza, cat a fost mic-mic nu i-a facut nimic, dar acum a ajuns la operatie... Nu stii cum e mai bine...

Cate kg are Dragos? Nici noi nu suntem foarte grasi, mai ales Anastasia e silfida tare... Raducu cred ca a depasit deja 13 kg, ii mai cantaresc eu peste 2 saptamani, cand fac 2 ani. Ea avea 11 si ceva, dar tare mi-e teama ca a mai slabit putin in perioada asta, ca-i dau caninii si lipseste pofta de mancare

mamica de Anastasia si Radu, 23 noiembrie 2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns manumanu spune:

LUMI, super saniutele! N-am gasit inca in magazine ce voiam, doar unele de lemn cu spatar dar mi s-au parut super-grele (si scumpe)... mai cautam, ca n-or fi adus toti marfa de iarna.

mamica de Anastasia si Radu, 23 noiembrie 2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sugubina spune:

hola fetele. So e real pe 6nov au sosit la 35s 3z Puficele: Mara Diana-3.2kg si Ilinca Miruna 2kg. Recuperarea in ziua dupa ceza a fost greoae,da nuaptea mi-am facut coraj singura si m-am dat jos din pat in ciuda durerii. Iar de duminik la pranz m-am mutat la rezerva de 2paturi cu ele lg mine. Prima noapte cu ele iar a fost grea,nu am dormit ,le dadeam colostru si o asistenta le-a dat cu seringa putin lapte. Iar ieri la pranz A VENIT LAPTELE fara furii sau dureri. Sug puficele la greu,dupa se patucinizeaza 3h neintoarse. Viata e frumuasa,va pupez.

sugubina 35+ cu Puficele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariadna33 spune:

Citat:
citat din mesajul lui sugubina

hola fetele. So e real pe 6nov au sosit la 35s 3z Puficele: Mara Diana-3.2kg si Ilinca Miruna 2kg. Recuperarea in ziua dupa ceza a fost greoae,da nuaptea mi-am facut coraj singura si m-am dat jos din pat in ciuda durerii. Iar de duminik la pranz m-am mutat la rezerva de 2paturi cu ele lg mine. Prima noapte cu ele iar a fost grea,nu am dormit ,le dadeam colostru si o asistenta le-a dat cu seringa putin lapte. Iar ieri la pranz A VENIT LAPTELE fara furii sau dureri. Sug puficele la greu,dupa se patucinizeaza 3h neintoarse. Viata e frumuasa,va pupez.

sugubina 35+ cu Puficele


wow! in aceeasi zi cu bubulacii mei! deci sugubina, Andrada si cu mine avem copiii nascuti in aceeasi zi!

FELICITARI!!! Sa-ti traiasca puficele, sa creasca mari si voinice! Ma bucur ca ai laptic pentru ele!
iar partea cu "viata e frumoasa" mi-a placut la nebunie!

pozicile noastre daca va plac, ari-1 si ari-2 puteti www.desprecopii.com/pozeconcurs/folderview.asp?folder=clipe%20de%20vara%202010&page=4" target="_blank">vota
multumim!

***************** Cand prezentul va fi trecut, visele vor deveni realitate*****************

mamy de gemenasi dragalasi

Mergi la inceput