Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti(54)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lumy_Clt spune:

Neatza dragelor,

ANUSKKA sunt de acord cu Laura, renunta la marul cu biscuitii.Nu e adecvat varstei. Eu abia azi le-am dat cereale cu gluten, maine mandrele implinesc 7 luni.
Pana si sucul de fructele l-am dat pe la 4 luni si ceva.
Sa stii ca sunt toane cu mancatul, asa pateam si eu cu una din fetite, mai ales ca ea suferea de constipatie.
Ai mare grija cu mancarea, noi diversificare am inceput-o la 6 luni si un pic, si acum au deja 2 mese solide pe zi+ 2-3 lapte.
Cat despre schimbarea lapteului, aceasta se face treptat inlocuirea celui vechi.



binecuvantata cu gemanutele Mara&Maia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larisel spune:

Citat:
citat din mesajul lui ANUSKKA

Buna dimineata.Fetele voi cum va descurcati cu bebeii cand sunteti singure?Sotul meu lucreaza 24 ore si sunt ffffffff stresata cand raman singura.Intru in panica cand plang amandoua odata,dar cel mai greu e cand o hranesc pe una si incepe cealalta sa planga.Ce sa fac,sa o las sa planga sau sa intrerup mancarea si sa o alin si apoi sa continui sa-i dau de mancare celeilalte?Pana acum am lasat-o sa planga ,parca nici sa intrerup masa nu-i bine.Voi cum faceti?Le hranesc cu lapte formula ca nu am avut san deloc.

mamica de Aniela si Daria 27.09.2010



Si eu sunt in aceeashi situatzie (tati lucreaza cate 24 de ore). Zilele alea sunt mai grele, dar cum fetele mele sunt mai mari acum ne descurcam... Eu le hranesc deodata (cand e cazul) si mereu le-am hranit la cerere. Daca se nimerea sa vrea deodata, le sprijineam pe perne foarte ushor ridicate si le tzineam cu ambele maine biberonul fiecareia. In primele 3 luni totushi, eu am avut ajutor permanent (a stat maica-mea cu noi), dar apoi ma descurcam cumva. Cand au mai crescut fetele le hraneam simultan in scoici, iar acum in scaunele de masa. Scosul afara mi s-a parut mult mai greu decat hranitul. Eu stau la bloc si cand ramaneam singura acasa coboram cu scoicile, montam caruciorul (care sta la parter in boxa), mutam fetele in carucior, bagam scoicile in boxa si plecam la plimbare. Acum fiind iarna si fetele mai grele si cam urlacioase afara, le scot mai rar si in zilele cand tati lucreaza stam in casa.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larisel spune:

Citat:
citat din mesajul lui adishor_1975


Pentru a stimula lactatia, voi ati facut ceva anume inainte de nastere?




Eu nu. Dupa cezariana mi-a venit laptele la 2 zile, destul de repede dupa ce am pus bb-linele la san. Am stat la terapie intensiva cu calmante si somnifere 24 de ore si abia apoi m-au dus in rezerva si mi-au adus fetele. Poate laptele ar fi venit si mai repede, nu shtiu.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larisel spune:

Si noi am inceput diversificarea mai tarziu (dupa 6 luni) deshi nnodata nu am alaptat exclusiv (doar pana la 5 luni + aproape mereu supliment de lp). Scaderea apetitului poate fi cauza de boala dar e posibil si sa nu le mai placa gustul si sa trebuiasca schimbat laptele. Un pediatru te sfatuieshte cel mai bine. Acum (la 1 an +) cand ma lovesc de problema refuzului laptelui (mentzionez ca de aproape o luna am trecut pe lapte de vaca de la nan) il indulcesc cu un pic cu fructoza si manaca imediat.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANUSKKA spune:

Abia acum am reusit sa mai intru pe net ca m-am luptat cu Aniela.Am vorbit cu dr de familie care e si pediatru si mi-a recomandat sa schimb laptele,dar acum mananca mandra mea numai la masa de la 11 dimineata face figuri,nu-l vrea.am luat cereale fara gluten si asa am pacalit-o pana acum,l-a mancat.Parca nu i-as schimba laptele decat in ultima instanta,ca i-a mers bine pana acum cu el.S-ar putea sa-mi semene,ca nici mie nu-mi place laptele,maica-mea m-a crescu cu mere cu biscuiti de la 2 luni ca nu sugeam decat 20-30g de sete,si m-a nascut la 7 luni.Vis-a-vis de inceperea diversificatiei nu stiu ce sa zic.stiu ca acum se recomanda sa incepi dupa 6 luni si lapte de vaca dupa un an dar au oare dreptate?Laptele praf e totusi un aliment artificial,la fel si ceaiurile astea instant,si cerealele.....nu stiu sunt derutata.Se spune ca nu se da cartof decat dupa 7-8 luni,dar laptele antiregurgitatii are ca agent de ingrosare amidon din cartof,pe cerealele cu lapte scrie ca nu se dau copiilor cu alergie la laptele de vaca,deci ca baza e tot laptele de vaca atat de condamnat.Teama mi-e ca suntem manipulati de marile firme producatoare,care pt a-si vinde produsele au facut noul plan de alimentare.Nu sunt fan nici celui vechi si nici celui nou,dar nu stiu cum sa fac sa fie cel mai bine pt copii.

mamica de Aniela si Daria 27.09.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns manumanu spune:

ANUSKKA, sunt de acord cu Laura. Nu se face diversificarea dupa ureche, dupa ce ne zice mama, soacra sau altcineva fara calificare in domeniu. Lucrurile s-au schimbat de pe vremea cand eram noi bebelusi. Cred ca nici glutenul, dar nici cerealele inca nu au ce cauta in dieta fetitelor tale la varsta asta... Noi am inceput sa le dam cereale fara gluten la 4 luni si jumatate (au fost nascuti la 37 sapt.), iar cu gluten dupa 7 luni. Nici eu nu am alaptat decat 1 luna cu greu, nu am avut lapte.
Mai bine schimbi laptele, cum te-a sfatuit si pediatra.

Cat priveste laptele de vaca, noi avem acum 2 ani si aproape 2 luni, inca nu am trecut la laptele de vaca, probabil doar in aceasta toamna o vom face. Nu se recomanda inainte de 18 luni, din cate stiu eu. Laptele praf, cat de "artificial" ar fi el, este special conceput pentru sistemul digestiv al bebelusului si copilului mic, in plus contine fier, vitamine, minerale, pe care laptele de vaca nu le contine (laptele de mama este singurul aliment natural care contine toate acele elemente atat de necesare copilului). Asa incat, trecerea la laptele de vaca e bine sa se faca mai tarziu, sigur asociata si cu consumul de alimente diverse (fructe, legume etc.). Noua pediatra ne-a mai atras atentia sa nu trecem la lapte de vaca in anotimpul cald.

mamica de Anastasia si Radu, 23 noiembrie 2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANUSKKA spune:

Stiu ca lucrurile s-au schimbat si nu stiu daca in bine.Nu stiu daca stiti dar de cand sunt noile reglementari a crescut f mult nr copiilor cu diabet si al copiilor de 1-2 ani obezi.Cunosc cazuri concrete,cu copii care au fost alaptati cu formula si inceput diversificarea mai tarziu,si care au mult peste greutatea normala si care au parinti f responsabili si si-au alimentat copilul ca la carte cum se spune,deci nu poate fi vorba de parinti iresponsabili.Diversificarea nu am facut-o dupa ureche ci dupa manualul sotilor Capraru si la recomandarea pediatrei,care nu e de acord cu toate schimbarile de acum,hotarate la congrese sponsorizate de x sau y companie producatoare de lapte formula.
Dar in sfarsit,nu vreau sa conving pe nimeni eu m-am hotarat am sa aman diversificarea pana dupa 4-41/2 si dupa ce-or manca bine legume si fructe le bag laptele de vaca,chiar daca va fi sub un an.
Sper sa ma mai primiti in club chiar daca am o alta parere,le respect pe ale voastre si va multumesc pentru sfaturi.
In alta ordine de idei acum gangurim de vreo 4 zile si suntem niste super scumpe.Taica-su e azi de serviciu,sunt singura dar sper sa fie bine.Inca n-am incercat alimentarea simultana,mi-e teama sa nu se inece,dar o sa trebuiasca sa ma invat ca sa nu mai planga una in asteptarea lapticului.

mamica de Aniela si Daria 27.09.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JoAnn spune:

buna fetelor

sunt si eu o fericita posesoare de doua bubuline gemene

ANUSKKA si eu am nascut la Cuza-Voda pe 23 oct 2010.
bebelinele au stat la prematuri fiindca, s-au nascut la 34 de sapt.
atunci aveau doua pompe,e adevarat ca se mai stricau...dar o faceau cu randul.
eu am fost incurajata sa alapltez...
doua asistente care erau mai ciufi... nu imi dadeau voie la bb fiindca imi curgea un pic nasul...
dar am vb cu dr. bebelinelor si ea a zis ca e bine ca sunt un pic racita, fiindca astfel le transmit anticorpi bubulinelor.

va doresc multa sanatate.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sugubina spune:

Apropo de raciala-dady a venit putin mucios si au luat si Puficele si am luat si eu! Eu care ma mandream ca de un an nu am mai racit! Cre ca oboseala isi spune cuvantu.

Fetele sunt duar mucioase, daca nu am scos cu batista bebelusului la greu! (Grozava inventie!) Cu pompita mica mai rau chinui bebele..Asa cu aspiratoru vad ca sunt fascinate de zgomot, si tac cat le aspirez. Interesant e in toiu noptii de pus aspiratoru care face un zgooomooot!

Joann pupici la bubuline!

sugubina si Puficele Mara Diana si Ilinca Miruna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

bine v-am regasit, sa averti un 2011 mai bun, plin de liniste si reusite si multa, multa sanatate tuturor!

mirela, felicitari pentru motanei, am vazut si pozele, sunt niste scumpi, sanatate multa si refacere rapida!

sanatate tuturor gemeneilor si mamicilor!

Mergi la inceput