Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (56)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns viss spune:

mammarutza- ma bucur ca dr este mai optimist, ceea ce implicit te face si pe tine mai optimista.
- eu am fost la eco bebici vineri- adica la 34 sapt+ 3 zile,si ai mei aveau asa- fata 3kg, si baiatul 2,7 kg.niste babani.colul era de 2cm, s-a mirat dr ce lung e,la asa copii,si mai ales ca in sapt. 23 era intredeschis, si acum e bine mersi inchis. ce l-o fi apucat?eu as vrea sa nasc in sapt 37 cu cezariana, tare mi-e frica sa-i las mai mult sa nu se imputineze lichidul, sa nu intre vreunul in suferinta fetala,bla, bla-uri de-ale mele, sau mai bine zis paranoia.
- misto e ca dr, m-a anuntat ieri ca nu mai naste la giulesti, decat la privat unde eu nu pot merge, din lipsa bani- ceea ce ea stia.m-a indrumat sa ma duc la alt dr sa ma rog de el sa ma nasca,dar nu l-a sunat personal.asa ca, am emotii, dc ala nu ma primeste.ii tai ei jugulara,dupa ce ies din cabinetul lui ,ce ziceti? e o idee buna?

34 SA+ viitoare mami de 2 buburuze:

AMR 2 SAPT.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mmammarutza spune:

Mama mia, VISS! Ce mari sunt copilashii! Pai nu mai ai de ce sa te temi! La greutatea asta, cu siguranta vor fi super ok.
Ma bucur sincer ptr. tine. Eu ma rog prima data sa trec de 30 de sapt. (30 e hop-ul la sarcina gemelara), iar apoi ma rog sa ajung la 34 de sapt. ca sa pot sa nasc in Romania. Ca daca nu ajung la 34, va trebui sa nasc in Ungaria, ceea ce nu-mi surade deloc.
Cat priveste dr., parerea mea e sa nu te ingrijorezi. Daca dr. ta ti-a spus sa apelezi la dr.X, sunt mai mult decat sigura ca ei au vorbit in prealabil. Asa ca tel. in prezenta ta nu mai avea de ce sa-i dea. Eu am observat ca dr. acorda o atentie deosebita sarcinilor gemelare, cel putin din ce am vazut eu pana acum.
In concluzie, capul sus ca totul va fi ok!

26+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monas spune:

Buna fetelor,
viss: si eu am aceleasi temeri ca si tine cu imputinatul lichidului. acum mai am doua saptamani pana la urmatoarea eco si stau ca pe ace, nu stiu de ce . ai niste dolofani de bebici, ai mei erau la ultima eco cam mici (dr a spus ca-s ok, insa comparativ cu ai tai ...). eu nasc la spital privat pt ca dr mea doar acolo face cezariene si mi0e teama sa nu fie nevoie sa-i mai tinem in spital pe bebici din cauza greutatii, ca si asa costurile sunt peste puterile noastre. dar sa speram ca nu va fi nevoie. sa ne spui ce ai facut la dr miercuri, cum a decurs consultatia si tot tacamul.
mmamaruta:sa vezi ce repede va trece, nici nu-ti vei da seama cand. si eu ma l;uat destul de putin ca greutate, insa am zile cand abia reusesc sa ma ridic din pat. bebicii, mititeii, se pravalesc unul peste celalat, mi-e o mila de ei:). ce-i drept abia astept si eu va-i vad, si sa cap de senzatia asta de neputinta pe care o am din cauza burtii. eu eram destul de vioaie si cand ma vad cum ma misc acum... oricum sa ai incredere ca vei trece cu bine si peste 30 si peste 34 saptamani
mari 1975: hai ca mai este doar atat de putin si vei tine flacaii in brate . eu una abia astept sa-i vad pe ai mei bebici. chiar daca a fost greu, o sa uiti repede tot greul.
mariadan: eu luam inainte cartea bebelusului pentru orice prietena care nastea. consideram ca e musai sa o aiba. insa in ultimul timp cam realizez ca la mine s-ar putea sa nu am timp sau starea necesara sa completez. ...ma mai gandesc.


32+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Kariris

iei doua carti ale bebelusului si iti doresc sa ai timp sa le si completezi! Fetele mele au 3 ani si 7 luni si inca nu am pus o poza in cartile respective. Am toate datele notate dar nu am apucat.


subscriu.

eu am ales prin urmare doar sa notez, si asta fac mai rar in ultima vreme, din lipsa de timp...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

Citat:
citat din mesajul lui mary1975

Buna mamici si viitoare mamici de gemeni si tripleti. Sunt si eu o viitoare mamica de gemeni, vor fi baietei, sunt fericita ca am ajuns pana aici cu sarcina, sper sa fie bine si pe 18 martie, cand sunt programata la cezariana. Va urmaresc de ceva vreme si am vazut ca aici pot gasi informatii utile ptr sarcina mea si de ce nu si ptr ce va urma dupa nastere. Mai multe despre mine : sarcina a fost obtinuta prin FIV, la prima incercare, am avut perioade destul de lungi cu sangerari, dureri abdominale, intepaturi pe jos , etc, dar acum sunt mai bine, cu toate ca sunt tare mareeee. M-am ingrasat 23 kg pana acum, ma misc tot mai incet, dar ptr puiutii mei incerc sa caut zi de zi forta necesara ptr a merge mai departe.
Sarcina usoara viitoarelor mamici si multa sanatate bebelusilor care deja au venit pe lume .
O duminica placuta !

Mary 33+



bun venit si bafta multa pe 18 martie!
Doamne ajuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

viss, chiar ca bebicii tai sunt mari! f bine, sper sa fie totul bine pana in sapt 37 si la nastere, de asemenea.

mmammarutza, si eu tare ma plictiseam in pat si oricum am ajuns cu greu la 35s. rabdare, ca mult a fost, putin a ramas.

intreba cineva, scuze ca nu mai stiu cine, despre vigantol. asta cel mai bine o poate stabili medicul, dupa consultatie. eu parca pana la 1 an si jumatate le-am dat vigantol, picaturi, 2 pe zi, apoi am trecut pe pastile, vigantolleten 1000, una pe zi, dar la recomandarea medicului, noi avand si un usor rahitism.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mary1975 spune:

Multumesc ptr primire si incurajari.
Viss, ceva asemanator am patit si eu, numai ca l-a mine a fost la 24 de sapt, cand dr mea mi-a zis ca va pleca cateva sapt la Sibiu, asa ca am avut timp sa gasesc un alt medic cu care sa nasc la Giulesti. Pana la nastere toate consultatiile le voi face la cabinetul lui particular. Acum urmatoarea eco e joi seara, sunt curioasa ce greutate vor avea cei mici, ultima data la 32+ aveau unul 2 kg si celalalt 1,7 kg.
Pupici la toate burticile, mamicile si bebicii.

Mary 33+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:



Salut pe toata lumea!

ANUSKKA uite ca a aparut o scoica de masina la bazarul umanitar: http://bazar.desprecopii.com/detail.asp?id=17941 Arata super si pretul este f.bun. (daca vrei sa o iei si ai nevoie de ajutor la cum sa procedezi la bazar, zi-mi si iti explic in detaliu).

Bun venit noilor gravidutze si mamici de gemeni!





Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramo1981 spune:

Buna fetele
Ma bucur sa vad ca va merge la toate bine si ca va apropiati de termenul de nastere!
Sa fie intr-un ceas bun si sa ducem toate sarcinile cat mai aproape de termen
Noi dupa cerclaj suntem destul de stresati, desi dr mi-a zis sa nu ma handicapez complet eu nu prea am curajul sa ies din casa, stau mai mult in pat cuminte, sa trecem de perioada asta
am vazut ca ati scris ca la 30 de saptamani e o perioada periculoasa la sarcina gemelara, de ce?
+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mmammarutza spune:

RAMO1981, mie mi-a spus dr. din Ungaria ca intre 20 si 30 de sapt. e perioada critica in sarcinile gemelare. In aceasta perioada de 10 sapt. e mai mare riscul de nastere prematura intrucat greutatea bebelusilor, plus placentele, plus lichidul, fac ca gravida sa arate ca una cu un singur copil gata sa nasca. Aici se poate adauga si presiunea asupra colului etc.
Iar pana la 30 de sapt., sansele ca gemenii sa supravietuiasca in ipoteza in care s-ar naste nu sunt decat intre 50-90% (depinde de sapt.).
Dupa sapt. 30, teoretic, gemenii au sanse 100% de supravietuire, insa trebuie stea cam mult la terapie intensiva.
Tu nu trebuie insa sa te ingrijorezi! Sunt convinsa ca poti iesi din casa, cu masina, insa sa te misti "in reluare" (citat de la dr.); adica nicio miscare brusca, fara plimbari lungi, fara stat mult in picioare, fara ridicari de greutati etc.
Ah, mie mi-a mai sugerat sa beau in fiecare seara 100 ml vin rosu ptr. relaxarea musculaturii. Ma obisnuiesc destul de greu avand in vedere ca nu obisnuiam sa pun alcool in gura decat din an in pasti.

Va pup pe toate!

27+ cu

Mergi la inceput