Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti(57)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Rayuela spune:

Monas felicitari,ce surpriza,chiar de ziua mea:))Pot sa-ti spun,ca fetita nascuta pe 8 martie,ca nu e o mare3 bucurie,stiu ca ma enervam ca oricum toate fetele primeau flori,primeau bomboane si atentii,multi nici nu-si dadeau seama ca e ziua mea:))Numa un taximetist a fost simpatic,i-am zis chiar ca e ziua mea de nastere(nu mai stiu un de aveam treaba) si m-a dus gratis:)
Sanatate multa!

Mami de Amelie si 27+ cu gemeni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela2 spune:

sugubina da de unde ..... l am pus si fuge ca ars
fusaram si noi in parc tare fain
au dormit de au rupt

mami cu motaneii Razvan si Robert (26.12.2010) si mami de Vlad (12.12.1999)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenacatalin spune:

Buna fetelor,

Tzi-tzi multumesc pt raspuns :).

Felicitar noilor gemenasi, sa fiti fericiti si sanatosi!!! Monas refacere rapida!

Am iesit si noi afara de 2 zile, ca s a mai terminat cu vantul :D. Azi am participat 4 persoane la scosul afara :D. Nu se intampla tot timpul asta, dar oricum e nevoie de 2 persoane, cel putin.

Copiii sunt bine sanatosi, mancaciosi! Mami se bucura cat mai mult de timpul petreecut cu ei, pt ca o sa plece la munca :(....

Sugubina sunt bestiale piticele! Iti sta bine cu noua tunsoare...asa vreau si eu sa ma tund, dar trebuie sa il mai las sa creasca k pe 11 iunie am nunta :) si sa imi pot face ceva la par...apropos...mi- am comandat si rochia de mireasa :D. Dar dupa nunta direct la coafor cu foarfeca in el :).

O seara buna,

Va pup pe toate

Elena mamica lui Radu si a lui Tudor 26.11.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viss spune:

hai ca dorm amandoi inpatul nostru,tati aplecat dupabatista bebelusului.nu mai am timp sa corectez greselile de ortografie,bine?
- deci miercuri operatia- cezariana.cu rahi-epidurala- amfost mufata la cateter ulterior,cu calmante la 2h.uterul meu mare, a fost o problema, nu se contracta dupa, nu se eliminau lohii, risc septicemie,asa ca dr avenit de 4 ori,asistentele de alte ori,si-mi apasau burta, uterul cu mainile,coatele,sa declanseze contractiile.iar eu eram rupta in 14.am facut tensiune mare pe durere,dar lucrurile s-au rezolvat, au venit si lohiile si uterul a inceput sa coboare.
-ziua 2,ceva mai bine,dar nu vroiau sa-mi bage calmante,ca iar se relaxeaza uterul.pana la urma,iar tensiune mare,pumni in pereti,plansete,concluzia- calmante.usor mai bine,dar datul jos din pat era un chin,insa la 12 treb sa mergem la bebici.tinandu-ma de pereti,am ajuns,palida,in genunchi aproape.cand am intrat si i-am vauzt amandoi in acelasi patut,imbracati in nite costumase,m-a bufnit un bocet fetelor, de ma tineam cu o mana pe uter,si una pe inima,ca nu aveam aer.erau copii meierau asa frumosi,si ireali de vii.erau in ei toate sperantele si trairile mele din ultimii 3 ani,toate mamicile erau cu ochii la mine,si asisitente ma certau ca le fac rau. dar nu-i lusasem in brate inca, eram pe scaunel in fata patutului lor,si nimeni nu-mi putea lua cdreptul acelor 5 minute de hohot de plans,in care viata mea de dinainte se stergea cu buretele,si lasa loc celei de-acum. treb sa vars toate temerile, nesiguranta, off-urile..a fost sublim


Dupa 3 ani de asteptari - cu ajutorul lui D-zeu, al doctorilor, si al prietenilor care ne-au sustinut intens -
- mami de 2 frumuseti: - SONIA IOANA si SERGIU IONUT

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viss spune:

ziua 2- chin.dc maaeam in pat era relativ ok,dc madadeamjos,eraca si cum nu m-amdat jos niciodata,durerea era aceasi.dar la 3 ore treb mers labebici.sio faceam,cu toate putrile mele stranse intr-un pumn.ram rabla salonului.ammers la ei deci,la 12,si la 3.dupa la 2h, ammers lapansat,ametlile rau asa mari,ca amleinat in anticamera,m-a puspe pat acolo, numai palme nu amluatapoi a treb sa ma urc pe masa gineco ptr panat..am facut-o si pe asta.dar la masa bebici seara de ora 6, nu m-am dus.nu mai puteam efectiv,as ca ma fost la 9,iar la 12 nici una din slaon nu ne-am dus.dar dormind vreo 2 ore dupa lesin,mi-am revenit nitel,mai ales psihologic- de,primisem iar calmant,mai ales ca acum aveam voie- avand si lohii
-si m-am gandit,ca treb sa ma misc mai mult,sa ma dau jos din pat,de atatea ori pana bubui de durere,ptr ca altfel nu-mi revin.si amfacut-onoaptea.
-ziua 3, eram mult mai fresh.am mers pe scari la bebici, fara sa mai iau liftul,am coborat scari.ni se spune apoi, ca azi neonatoloaga decide care bebici unt ok de plecat acasa, cu acordul ei mrgem la gineceolog sa vdem ce spune si el. bine,si dc noi vrem sa plecam acasa..la mine 3 fete ale salaonului vroiau sa plece,eu nici nu ma gandism la asta, ptr ca cu 1 zi urma,eram rabla salonului.si na,belea, ca bebicii mei au primit acordul,si cand m-a intrebat neonato dc vreau sa plec, am ridicat mana tiptil.iarasi uimire,ce mamica curajoasapai zic, eu,acu i-am facut, nu treb sa-i si cresc? nu puteam fetelor sa zic altceva..nu am putut..cu taote ca ,ulterior mi-am dat seama ca as fi putut sa mai stau 2 zile, s-ami revin.dar exaltarea a fost prea mare
- deci, din salon de 4, eu am plecat acasa, oprata miercuri-xternata vineri.repede suna sotul, sa aducabagajle-el era in fata spitalului, trimit pe o prietena acasa sa le aduca,nasii sa aduca hainele, eu sa vb cu neonato-sa-i faca eco lu asta mica-problema cu colonul ,acte ptr externare..alergam pe scari de exaltare de la 11 la 5.30 amajuns acasa.la iesire spital eram asa slabita si palida, ca ma tinea sotul cu o mana ,eu de pereti.cand nu vrut sa-mi faca poza- de teama sa nu lesin,pe holul de la fertilizare in vitro- am izbucnit in plans, eu acolo vroiam poza si basta,pe jos- pe gresie- dar acolo



Dupa 3 ani de asteptari - cu ajutorul lui D-zeu, al doctorilor, si al prietenilor care ne-au sustinut intens -
- mami de 2 frumuseti: - SONIA IOANA si SERGIU IONUT

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viss spune:

nu am timp s achimb semnatura,peste 5 min. dam laptle, avm programla 3 ore,uneori la 2,5.
- prima noapte horor. a nu s-a cacat din 5 mese nici un scaun,amandpi eramcu ei in brate, cheauni,rupti de oboseala, de dureri eu,nu dormau decat 15 minute dupa mas,a si apoi iar..am adormit de la 5.30-7 ,ca la9. plecamla scos capte fire resorbabile. in tai amluat 3 biscuiti si niste apa plata,mi s-a aprut superb sa maplimb cu masina 30min si sa mananc asemenea festin in liniste.dar ce noapte..
- apoi, a 2-azi cand au dormit legate 3 ore intre mese, am zis ca e vis.pe rand, atipimcate 30 min-1h eu si laur, intre mese.
- baiatul e cuminte, mananca,doarme ,in patut bebe,nu-l arde,nu-lpisca. dc nu-i dau sa manance la 3 ore, intarzii cu sora-sa plange.e mortal, iti vine sa-l mananci, de cumintel ce e.
- fata- e altfel.vrea in brate, nu leganat, dar tinuta la caldura operatiei mele, a uterului. se frichineste din cauza scaunelor rare.ti se rupe sufletul.neonatoloaga, ca am trecut pe la ea dupa fire, a zis sa pun 1 minut plic ceai musetel,in apa in care pun lapte praf.asa ca ieri a facut scaun spontan,apoi dupa ceai.
- da, nu pot respira deloc.respira pe gura, si greu.
-pe ea am mai fraierit-o sa doarma in patul nostru de la 5-7,cand se frchineste,o frec pe burta, si adormim aman-trei, sa mai dormim si noi..
- primele zile greu,le dadeam de mancare,uitam de babetica. se udau ,ii schimbam,nu le place sa-i dezbraci, nici sa-i imbraci. nici la baie, nici la masaj, or fi prea mici? nu aveau decat 3 zile ieri..


Dupa 3 ani de asteptari - cu ajutorul lui D-zeu, al doctorilor, si al prietenilor care ne-au sustinut intens -
- mami de 2 frumuseti: - SONIA IOANA si SERGIU IONUT

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mmammarutza spune:

VISS, mi-au dat lacrimile cand am citit mesajul tau! Deja ma imaginez si eu in ziua cea mare in care imi voi vedea copilashii. Oricum, te felicit! Ai avut mare curaj sa pleci acasa la 2 zile de la operatie...si cu 2 copii...Bravo! Cica asa e si in strainatate.
Toata lumea spune ca la inceput cand ajungi acasa e mai greu, pana isi creeaza si ei si tu un program. Eu iti tin pumnii sa fie bine!

Am o intrebare: ca greutate au avut la nastere?

Pupici la toate!

29+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monas spune:

Buna fetelor,
Sunt sosita cateva minute acasa si tb sa ma intorc la spital. AM citit mesajele voastre pe nerasuflate, va multumesc din inima, nici nu stiti cata nevoie am de ele. Cand voi fi acasa, va povestesc si eu cum am ajuns sa nasc prematur si cum a fost la mine operatia. Pot sa va spun ca eu sunt f f bine dupa cezariana.
Eva si Fabian papa numai lapte de la mine , Fabian la biberon iar Eva azi a avut si ea doua mese la biberon, dar alterneaza cu gavajul asta.
Nu stiu sigur cand vom pleca din spital, eu sper ca cel tarziu Miercuri.
Aseara am avut prima izbucnire de frica, sunt f f speriata pt cand voi veni acasa, daca ma voi descurca cu ei. Sunt destul de cuminti, papa bine, fac kk, pisu. Insa ma sperii daca se ineaca cand papa (sunt cam lacomi), si mi-e teama sa nu li se faca foame in acelasi timp. O sa va scriu mai mult la intoarcere.
Nu am timp sa va scriu fiecareia in parte, insa tare as vrea.
Sper sa depasesc starea asta de panica, imi vine si acum sa plang. Mi-e tare frica cand vom veni acasa, pe cont propriu.
Viss, tu singura ai grija de ei?
Incurajati-ma, ca tare am nevoie!
Va pup pe toate

34+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sugubina spune:

Viss saracuta prin ce ai trecut..Era naspa rau cand te apasau cred; imi aduc aminte cand aveam gheata si sacu de nisip pe burtaaa ce oribil era.Ce frumos ai povestit cand i-ai vazut prima oara!
Si eu m-am emotionat cand te-am citit.
Hai ca o sa fie bine, va obisnuiti voi unii cu altii, va faceti cat de cat program (adica tu dupa ei te vei adapta )

Niste nume superbe le-ai dat!

Laptic ai?

Eu am fost azi cu fratimiu si cu Puficele afara in IOR, ne-am super plimbat iar 2h, a fost foarte frumos, plin de lumina asa totul. Parca m-am incarcat cu energie! Toata lumea sare la noi, suntem vedete, deh deja ne-am obijnuit. Luam masa de LM (la bibi) in parc, nu maraie nu plang so nu ma fac de ras.

sugubina si Puficele Mara Diana si Ilinca Miruna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns manumanu spune:

VISS, felicitari pentru copilasi si pentru curajul tau de a pleca atat de repede din spital! Nu ne-ai spus greutatile bebeilor. Pe noi ne-au tinut 2 saptamani, desi nu era necesar, a trebuit sa fac eu urat de tot ca sa ne dea verde la plecat acasa. O saptamana am stat singura cu ei in salon, ma ajutau uneori asistentele si mai venea mama in cate-o noapte, dar era cumplit de greu si stresant si pentru ei si pentru mine. Pana la urma am zis ca eu plec pe semnatura, nu ma intereseaza protocoalele lor, copiii erau f bine si ei nu ne dadeau drumul pt ca Anastasia nu avea inca 2500 gr, ci vreo 2400 (nici nu avea cum, cred ca simtea si ea stresul spitalului, cum am ajuns acasa cum a inceput sa pape mai bine si sa ia in greutate). Am stat acolo tot timpul, nu m-am dus acasa nici sa fac un dush, faceam cum puteam intr-o baie de serviciu a unui cabinet gol... ce sa va spun, nu sunt cele mai placute amintiri, dar tin minte ca dupa cezariana mi-am revenit destul de repede, a treia zi eram deja in salon si mergeam la ei din 3 in 3 ore, ma miscam intr-una pe coridoare ca sa imi revin. Cand citesc ce scrii tu, retraiesc momentele... dar a fost minunat cand mi i-au adus in salon si i-am simtit ai mei pentru totdeauna! Si eu am plans langa patut cand erau la terapie intensiva (desi s-au nascut la 37 sapt au fost pusi 1 zi-2 la incubator pentru monitorizare)...

Acum mai trebuie sa va intrati in ritm acasa, asta va fi cel mai greu... toate fetele au povestit asta, asa e, dar va trece. Sa nu va epuizati, incercati sa va odihniti, pe rand, cand dorm ei, daca va mai poate ajuta cineva - mama, soacra etc.- nu refuzati. Tin minte ca si noi in primele nopti eram chiauni, cum avem si bucataria la parter cred ca am urcat si coborat scarile pana la epuizare, sotul a facut tensiune peste 15 dupa 3 zile, eu eram la pamant, pana ne-a venit ideea sa facem o "statie de prelucrare a laptelui" pe hol la etaj, am pus o masuta TV cu toate cele - termos, fierbator, LP, o cutie cu biberoane, prosopele, te miri ce mai era - si a inceput sa mearga mult mai usor, mai ales noaptea si cand incepeau ei sa urle... si ne-au ajutat mult mama si soacra, stateau noaptea pe rand cateva ore cu mine ca sa ma ajute sa-i hranesc.

Dar o sa va itrati in program, uite si Sugubina ce frumos povesteste, o sa iesiti curand la plimbare... va fi cald si frumos, nu ca la noi, ca dupa ce am venit din spital in decembrie a inceput gerul.

De nasucul infundat nu stiu ce sa zic, poti incerca cu putin ser fiziologic bagat pe nasuc cu o seringa mai mica (de 2 ml), dupa care imediat sa bagi o bucata de servetel moale rulata ca un "betigas"... mie mi-au aratat asistentele in maternitate, insaptamana aia (din pct asta de vedere a fost bine ca am stat atata, la iesire eram experta in ingrijire) si ies eventualii muculeti uscati (formati de la plans sau de la lapte). Dar si batista bebelusului e OK, noi am folosit-o mai tarziu, insa zgomotul de aspirator ii linisteste la varsta asta.

Va doresc si tie si lui MONAS refacere rapida si sa va acomodati cat mai repede cu bebeii! MONAS, asteptam povestea nasterii!

mamica de Anastasia si Radu, 23 noiembrie 2008

Mergi la inceput