Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti(57)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sugubina spune:

Lumy_Clt voi cam la ce ore apareti in parc? ce carucior ai, ce culoare? Ca sa te recunosc!

Si pin ce zona de parc mergi?

Mirela te asteptaaam.

sugubina si Puficele Mara Diana si Ilinca Miruna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lumy_Clt spune:

Citat:
citat din mesajul lui sugubina

Lumy_Clt voi cam la ce ore apareti in parc? ce carucior ai, ce culoare? Ca sa te recunosc!

Si pin ce zona de parc mergi?

Mirela te asteptaaam.

sugubina si Puficele Mara Diana si Ilinca Miruna


De ex. acu tocmai le-am dat fetelor sa pape. Pan ne pregatim una alta mai dureaza, ca luam iaurtelul la pachet.
Azi ma intalnesc cu cumnatele, si le-am propus sa vina in parc, ca in casa aveam chef sa stau sa pierd bunatate de vreme.

Pai io am caruciorul rosu , uite-l aici
la plimbare
De obicei facem tur de IOR, dar stam aproape de intrarea de la piata Matei Ambrozie.

Va pupam

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Jocurban spune:

Adishor, Mary, va multumesc pentru aprecieri... atata distractie personala am si eu, in putinul timp liber, cu blogul...

Sugubina... vai ce mari sunt deja puficele tale! Nu-mi vine sa cred, ultima oara cand citeam pe forum abia ne dadeai vesti despre nastere...

Lumy... si Mara&Maia ... deja pe olite... Doamne, cum zboara timpul!!!

Ceci25, iti doresc multa sanatate si putere... cat despre simptomele sarcinii, atata vreme cat nu apar complicatii medicale, starea de rau poate sa te chinuie si cu 1 bebe in burtica, ori cu 3... Cat despre medicul de care spui ca esti dezamagita, sfatul meu e sa nu faci compromisuri: situatia ta e speciala, o sarcina cu tripletinu este atat de simpla ca una singulara si ai nevoie de o atentie cat mai mare din partea medicului. Daca nici pentru sarcina ta nu-si face timp, ar trebui sa-ti pui intrebari vis-a-vis de cazul in care chiar ai avea o urgenta si ar trebui sa se ocupe de tine...

Mispii, imi pare rau sa aud de problemele bebelusilor tai. Eu am o prietena cu baietei gemeni, carora li s-a depistat sindromul tranfuzor in al treile trimestru de sarcina (ea s-a dus rar la control si eco, locuind in mediu rural). Baieteii s-au nascut la 37 saptamani, prin cezariana de urgenta, unul din ei cantarind 3000gr si celalat 1200gr. Diferenta este enorma, insa ideea e ca a dus sarcina pana la final si copiii sunt bine, cel mic a recuperat mare parte din diferenta, in primul an... Iti urez mult succes si sa dea Dumnezeu sa primesti vesti bune!

Ada, acea umflatura poate fi din mai multe cauze... cel mai bine ar fi sa astepti sa vezi ce zice medicul dupa aceste 3 luni, inainte sa-ti faci ganduri negre... Succes!

Adishor, eu le dadeam fetelor sa manance asa: le asezam pe amandoua pe pat, una langa cealalta, cu capul usor ridicat pe o paturica rulata. le puneam bineroanele in gurite, cu capul inclinat intr-o parte, iar biberoanele le sprijineam cu cate un prosop, ca sa le tina exact pe pozitie. M-am descurcat singura foarte bine... ele mancau si eu doar le supravegheam si le mai aranjam sticlutele, daca miscau capul... Cand plangeau, le luam pe amandoua langa mine in pat si le imbratisam, sau le tineam in brate deodata. Iar in unele cazuri, am lasat-o pe cate una sa planga, si n-a patit nimic! Cat despre ajutor, mi-a fost de folos (si nu l-am avut decat 1 luna) la inceput, cand nu dormeam mai mutl de 3-4 ore din 24, in restul fiind ocupata sa ma mulg, sa hranesc fetele, sa le ingrijesc etc. Dar, de la 4 luni incolo, dupa ce am scapat si de colici si am renuntat si la lapte (din cauza oboselii), mi-a fost foarte usor.

Viss, ce sa spun... felicitari pentru curaj, pentru determinarea de a pleca din spital cat mai repede, pentru efort...Cat despre ceea ce ai povestit din spital, eu amintiri mai urate ca de acolo nu am in viata asta si ma doare sufletul sa citesc ca nici altora nu le-a fost mai bine (ma refer la emtodele cu apasatul pe burta, cu refuzul de a da calmante, cu organizarea pe etaje si urcat/coborat scari proaspat operata, cu cele 5 minute la incubator...)

Monas, felicitari!!! Nu fii ingrijorata, bebeii tai au greutate okey si odata ce vor incepe sa pape bine, vor recupera rapid greutatea! Insanatosire usoara si multa odihna cat mai poti! Eva Maria si Fabian Mihai, bine-ati venit pe lume, sa fie intr-un ceas bun!!! Si eu am nascut prematur (34 saptamani, Natalia 1600 gr si Sofia 1780gr). Am fost cumplit de deprimata si speriata... dar totul a fost si e in regula cu ele... Daca te pot ajuta cu orice sfat sau parere, o voi face cu cea mai mare placere!

Revin, abia am terminat de citit... mi-a luat o zi, printre treburi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sugubina spune:

Lumi-deci si voi iesiti in jur de doo. Perfect ,si noi la fel. Azi am aparut pe la 15.30 ca am fost la 14 programate la dr la vaccin.

Noi intram pe la Potcoava (venim dinspre Diham) si ne plimbam la lac pe IOR 1, din ce zici tu si mi-a explicat si mie Pufi Pufescu tu esti pe lacu nr doi. Ti-am tinut minte carutu sa stii . Al nostru e movaliu, da cre ca il stii deja.

Carla, bine ai revenit. Asa e-nu imi vine sa cred ca deja avem 4 luni ! Asa-i ca timpu trece repede? As vrea sa il opresc. Daia mai fac poze.
Tre sa zic ca am intrat sa vad Mazarichiile. Sunt ADORABILEEE! Au crescut, rad, vorbesc. Am vazut filmuletu cu ele in picioare la patut in care vorbesc una cu alta;si ala cu topoganu; sunt delicioase!! In 10z faceti un an, uau chiar ca ai fete mari!

Ce sfaturi ai pt mine legat de diversificare?
Pupacinizari!

sugubina si Puficele Mara Diana si Ilinca Miruna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rayuela spune:

Viss felicitari pentru sosirea puilor!Va doresc multa sanatate si recuperare rapida!
sincera sa fiu m-a cam ingrozit povestea ta cu cezariana,imi pare o experienta horror,dar banuiesc ca si eu voi ajunge in final la aceasta varianta,totul depinde de cum sint bebelusii.Oricum,consider ca suedezii au dreptate cind incurajeaza nasterea naturala,brrrr,episodul care l-ai descris cu uterul care nu se onctracta imi pare sinistru:((
Bine ca sinteti bine cu totii!!
Monas,panica asta cind te intorci acasa e fireasca,eu am avut-o la primul copil..imi aduc aminte cind am pus scaunelul de masina cu dinsa in holul casei..de unde plecasem 2 si iaca..eram 3.Ne uitam la ea,ne uitam unul la altul si ne-a cuprins panica:))Eu cred ca e normal,citeva zile e o bulversare totala,dupa care,incet incet ,apare rutina care e cea mai potrivita pentru fiecare in parte...si incep micile bucurii de zi cu zi...minunatia ca au facut caca,ca au dormit,ca au gingurit..si tot asa.E minunat,eu abia astept sa re traiesc toate momentele acestea,sint magice si trec atit de repede!Nu-mi vine sa cred ca fetita mea are deja 7 ani,timpul trece groaznic de repede...asa ca trebuie sa ne bucuram de fiecare clipa cit sint inca bebelusi!
Eu stau cu grija contractiilor,la ultimul control nu aveam deloc modificari de col,totul arata ok,dar...tot stau asa ,cu grija si ca pe ghimpi,sa ajung macar pina la saptamina 34 imi doresc...ca sa pot rasufla mai usurata.

Mami de Amelie si 28+ cu gemeni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mary1975 spune:

Mmammaruta, eu mai am 3 zile pana nasc, adica pe 18 dimineata fac cezariana. De internat a zis sa ma duc cu o zi mai devreme, adica de joi, fiind din alta localitate.
Ieri am fost la control, mi-a aproximat o greutate de 3kg ptr un bb , iar celalalt a zis ca e putin mai mititel, dar undeva tot pe acolo ...
Sunt coplesita de emotii, nu as sta nici un minut, am o energie de nedescris.
Pup toate burticile, bafta multa in continuare cu sarcina.
Pup si mamicile care au gemenasii asa de scumpi, ma uit mereu la pozele voastre, abia astept sa-i vad si eu pe ai mei .
36+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mmammarutza spune:

MARY1975, iti doresc din suflet tot binele!!! Sa fii tare, curajoasa si vei vedea ca totul va fi ok pana la urma. Pe 18 martie e ziua mamei mele . Am sa-i transmit ca din 2011, vor mai fi deodata cu ea inca 2 sufletzele.
Dar ce marisori sunt copilashii!
Bafta multa si asteptam sa ne povestesti cum a fost.

30 sapt. cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viss spune:

- buna din nou,fetelor.
-eu sunt nitelmai bine- ieri amavut apogeul-am facut si maimulta treaba- ca de, treb sa vina azi-maine pediatrul,preotul.seara eram rupta,hemoroizi,durere coloana de la anestezie, durerea operatiei..dar am cumparat crema hemotoizi, antinflamatoare mai puternice ptr coloana,am pus centura ptr operatie si sustinerea burtii restante, si dimineata am dormit 2 ore, ca azi noapte nu am prinsasa ca acum, cand sotul doarme, ca a facut si el planton,apoi a mers pe la servici cateva ore,bebicii dorm- mi se pare ca sunt in ton cu vremea de afara- fata de zilele trecute,ma simt ca-n paradis
-din pacate bebicii dorm ziua 2-3 ore intre programul de mese la 3 ore- cu biberon,ca ma contraindicatie, dar noaptea se frichinesc, au colici, plang..ma intrebam,dc au colici,de ce doar noaptea? ai mei nu au scaun cate 24h-36h,cat de des sa bag termometrul,sau supozitorul? 1 data pe zi, 1 data la 2 zile? am aflat si ca laptelepraf oricum constipa..atunci ce solutie am?

Dupa 3 ani de asteptari - cu ajutorul lui D-zeu, al doctorilor, si al prietenilor care ne-au sustinut intens -
- mami de 2 frumuseti: - SONIA IOANA si SERGIU IONUT

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viss spune:

mary- iti tinem pumnii, sa ai o nastere usoara,bebelusi sanatosi, si refecere cat mai rapida- ca eu acum stiu ce inseamna

Dupa 3 ani de asteptari - cu ajutorul lui D-zeu, al doctorilor, si al prietenilor care ne-au sustinut intens -
- mami de 2 frumuseti: - SONIA IOANA si SERGIU IONUT

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns manumanu spune:

VISS, de ce vrei sa folosesti termometru sau supozitor? Daca le dai lapte praf, poti incerca cu Milchzucker de la Humana (lactoza), sau sa le faci laptele cu ceai de musetel.

mamica de Anastasia si Radu, 23 noiembrie 2008

Mergi la inceput