Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti(57)

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Monas spune:

Multumesc fetelor pentru raspunsuri. O sa astept atunci sa vad atunci cu CNPurile.
Mary1975: sa va traiasca, sa vedeti ce fericice va fi de acum. Sa va bucurati de dolofani, ca au greutate frumoasa rau:).
A ajuns si fetita mea azi la 2100 grame si tare bucuroasa sunt. Baiatul il cantarim mai pe seara.
De azi inauguram si vigantolul, nici nu stiu cum am ajuns la ziua 14 de viata, ca mie mi se parea departe..
Maine voi ramane singura cu amandoi pana la ora 18.00 si-s tare ingrijorata despre cum ma voi descurca. Noroc ca nasa mea mi-a spus sa o chem in caz de urgenta...Dar vreau sa ma descurc.
Va pup si sper sa mai intru repede aici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns manumanu spune:

Mary, felicitari!!! Minunate greutatile si minunat ca poti alapta!

Monas, iti tin pumnii sa te descurci maine!

mamica de Anastasia si Radu, 23 noiembrie 2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monas spune:

manumanu: ma uit la semnatura ta si asa as vrea sa fiu si eu cu pisoii mari ca ai tai..
Ai mei deja imi anunta o zi furtunoasa, au gaze, sunt cam balonati, maraie. Of...sa vad cum ma descurc cu ei, ca nu prea vreau sa planga mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mary1975 spune:

Monas, bafta azi, chiar daca esti singura, te vei descurca, ai sa vezi.
Si eu sunt singurica pana la ora 7.
App fetelor, eu le-am pus numele la baieteii mei Luca Mihai si Ianis Gabriel.
Mmammarutza sa stii ca si mie medicul meu mi-a zis ca e diferenta intre ei de 300 g aproximativ la eco de 32 sapt, si la nastere a fost doar de 140 g. Masuratorile sunt cu plus minus cateva sute de grame, dr meu a zis ca depinde din ce unghi se masoara si capul bebelusului.... eu zic ca nu e cazul sa te sperii. Curaj, totul o sa fie bine. Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monas spune:

Iarasi am intrebari. Actele pentru alocatiile copiilor se depun odata cu nasterea lor sau odata cu intrarea in concediu de crestere copil? Si daca e prima varianta, unde ?

E ora 9, baiatului i-am dat un rasol cu lapticul. fetei i-am dat bine , zic eu. Mi-a iesit faza cu dat biberon sprijinit pe paturica si vad ca le place. Cred ca noaptea in maternitate numai asa le dadeau, ca se pricep sa suga, si nu adorm ca la mine in brate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns manumanu spune:

MONAS, sa vezi ce repede cresc! Asa eram si eu la inceput, ma ujitam la semnaturile fetelor cu copii "mari" ... nu-mi imaginam cum va fi... acum e perioada cu "testarea limitelor", ale mele (limitele) sunt bine puse la incercare, si ai mei sunt "cuminti" fata de ce aud si de la alte mamici. Dar e MINUNAT oricum, si atunci, si acum. Multa bafta azi.

Citat:
citat din mesajul lui Monas

manumanu: ma uit la semnatura ta si asa as vrea sa fiu si eu cu pisoii mari ca ai tai..
Ai mei deja imi anunta o zi furtunoasa, au gaze, sunt cam balonati, maraie. Of...sa vad cum ma descurc cu ei, ca nu prea vreau sa planga mult.

mama de Eva si Fabian din 8 Martie 2011


mamica de Anastasia si Radu, 23 noiembrie 2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andutza_02 spune:

Buna fetelor!
Off nu am mai intrat de un car de vreme dar iata ca mi-am facut un pic de timp.
Ada_23 si eu am inceput o cura de slabire ca nu se mai putea si am de dat jos 15 kg ca sa ajung la silueta pe care o aveam odata.
Referitor la copilasi ale mele sunt mult mai ok acum decat erau cand erau bebelusi pentru ca pana pe la 2 ani nu am avut o noapte dormita cap coada dar va spun sincer ca sunt super fericita si stiam de la inceput ca va veni un moment dat cand se vor rezolva toate.Am fost super optimista si ne-am descurcat singuri cu ele.Adica nu e f greu dar nici usor.Sfaturi in caz ca nu stiti ce sa faceti in cazul in care parerile va vin din toate partile, incercati sa va bazati si pe instinctul vostru.
Ca incheiere acelora ca erau speriate ca nu se vor descurca stati linistite doamnelor o sa fiti niste mamici minunate, si eu eram la fel fara un dram de experienta, nici pampers nu stiam sa pun :)))) si in cateva luni eram maestra.
Va pup si daca aveti nevoie de vreun sfat sau o vorba buna sunt pe aici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CAMELIA28 spune:



Bun venit tuturor gemenasilor, le dorim viata lunga si frumoasa si parintilor sanatate si putere sa-i creasca mari si voiosi!

Ma mai gandesc si eu uneori la cum ma voi descurca, dar imi trece repede pt ca stiu ca o voi face bine, mi-am crescut fratele mai mic, am nasit cativa copii si am stat cate putin cu toti copiii prietenilor, stiu ca nu-i acelasi lucru, dar am acumulat ceva experienta.

Noi ne monitorizam tensiunea care a crescut de la 9-10 la 12, f rar 13.
Nu mai mananc sare deloc si inghit sulfat de magneziu (dupa 4 zile de perfuzii) si parca tot nu scade, sunt umflata ca un cozonac de Paste.
S-a mai confruntat cineva cu asta?

Eu m-am ingrasat 20 kg pe cantar, ca nu se vad si nu-mi fac iluzii ca pana ce nu termin alaptatul as putea tine vreo dieta, la mine oricum nu merge decat Montignac +sport , cu care am reusit si in trecut sa slabesc.

Si inca ceva: care cadita e cea mai indicata? Cea clasica sau cea cu forma anatomica pt bebe? Parerile auzite pana acum sunt impartite..

Are cineva de dat colacei de baie care sa nu fie roz?

V-am pupat cu drag!

30+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rayuela spune:

Bine v-am regasit,felicitari la mamicile proaspete!
am fost si noi la ecografia de 28 de saptamini,si ...surpriza,doamna doctor a fost draguta si ne-a spus secretul.Am in burta un baietel si o fetita!Mi-au dat lacrimile cind am auzit,banuiam eu,dar acum am avut confirmarea!
baiatul are 1300kg si fetita 1280kg,totul e ok si cresc conform graficului,sint foarte foarte foarte bucuroasa!
Vreau sa va intreb,ca nu am ajuns inca la astfel de discutii cu moasa mea,in ce constau injectiile alea sinistre de care povestiti voi?Trebuie sa le fac eu?Cind,in ce saptamina,si unde,adica se fac in burta,in fund,unde?Scuzati-mi ignoranta,dar inca nu mi s-a spus nimic ,d'aia intreb.Dor tare?

Mami de Amelie si 29+ cu gemeni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monas spune:

Rayuela: bravo, sa creasca bebicii atat cat vrei, sa fie puternici cand vor sosi:). Daca intrebi de injectiile de maturare pt plamani, eu am facut de 3 ori doza dubla, cate una pe saptamana. Le-am facut in fund. Nu a durut injectia ci dupa injectie, insa nu asa de rau. Acceptabil as zice:).
sa le faci, pt ca-s f f bune pentru plamansii bebicilor.

Mergi la inceput