Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti (58)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sugubina spune:

Buna dragelor,

Monas ce tare ai zis cu ""Am inceput si eu sa devin mai insensibila la urlaturi." !! Stai linisitita tuate avem parte de urlaciuni si maraieli si nu poti mereu sa ii alini.

Asa e, am observat si eu uneori lumea are un soi de invidie pe noi, ca avem doi pui. Si pe mine socrela "ma incurajeaza" ca oo sa vezi cand or luao deabusilea si tre sa stai cu ochi pe ei, ca isi rup capu si fug si aterizeaza, ca acu e usor da sa vezi ce vine!! Frateee in loc sa taca dreq sau sa zica chestii de bine ea vorbeste aiurizme.

Ce cand erau nou nascute stiam ce sa le fac? Am invatat pe parcurs si voi continua asa.. Dupa ce ca nu vine sa le vada si nu ma ajuta, se mai si baga. Sincer tanti la coratenie vine mai des ca ea. (o data pe sapt!)

gabitza35 vazut poze, ai niste bebei superbi!! au niste ochi asa frumosi!

Io tocma m-am intors de 45min din IOR, am dat legume. Ne-a prins ploaia da ne-am adapostit sub pod. Era si Lumi, poate ne prindem si maine, sper sa fie frumoos!

Puficele va roaga sa le dati un vot la concurs.

Sugubina si Puficele Mara Diana si Ilinca Miruna 6.11.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monas spune:

taman cand vroiam sa ies si eu cu vampirashii, a inceput ploaia si nu am mai iesit. sper ca maine sa fie bine afara ca musai sa iesim, pt ca noi suntem cam lenesi la iesit afara.
fetelor, m-au rupt azi bebicii, numai in brate au vrut. ma dor mainile de ma frectionez noaptea cu alifii. azi iar i-am mai lasta la urlat, nu stiu ce au dar pe la ora 6-7 seara ii apuca si urlaaa...nici in brate nu-i potolim. asa ca i-am lasat sa urle.
deja ne urmaresc maandoi cu privirea, si imi vine sa-mi trag palme cand par nefericiti. sper sa vina si ziua cand ne vor zambi constient, ca altfel
au inceput sa pape mai mult la fiecare masa, si asta ma bucura, sa recuperam si noi din greutate, sa ajungem din urma bebicii de varsta noastra.
pana acum m-am descurcat cu taiatul unghiulitelor se la maini, ii prindeam in timpul somnului. insa ce fac cu cele de la picioruse? ca tb sa-i dezbrac si se trezesc si cred oricum ca-s mai sensubili la picioruse si se trezesc oricum? voi cum procedati cu piciorusele?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adishor_1975 spune:

ladies Viss, Monas, Sugubina, Mirela, Rayuela, Gabitza

ca bine ziceti, confirm si eu tot ce ati scris voi

si eu le las sa urle.. Mara tzipa in fiecare zi cam pe la aceeasi ora, are programul de seara de activitati concertistice, intre 17 si 20. indiferent ce-i faci, are o cantitate de energie de consumat, iar sorella ei o sustine, of course. prin urmare.. le mai las sa urle, sa pot merge la toaleta, sa ma imbrac s.a.

da, e mai greu singura, dar este mai bine acasa doar cu tati decat sa fie si "scumpa mea soacra", ca mama este bolnavioara acum

cat despre invidie, si eu am inceput sa o simt in jurul meu, dar ignor. c'est la vie!

sunt tot in fata provocarilor:
- cum sa procedez cand o hranesc pe una si brusc incepe sa urle si cealalta?
- cum sa castig timp, ce sa comprim, ca sa am si eu o jumatate de ora de liniste?
- cum sa le fac sa le fie foame in aproape acelasi timp, nu decalat?

pupici, wend placut tuturor, petrecere frumoasa de 1 Mai Muncitoresc
Adishor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela2 spune:

neata

eu le tai unghiile cand sunt trezi
la picioare nu le am taiat pana acum
ar cam trebui ca vad ca le au cam crescut
ai mei ziua dorm decalat, mananca decalat
e ca naiba
cand ne om diversifica nush cum om face
eu ma chinui sa i fac sa mance in acelasi timp, dar sclifositul de razvi nu vrea

abia ii reglasem si a trebui sa vina vaccinul
iar s a dat peste cap toata munca mea
aseara cand am iesit hop si ploaia
ne am asezat in fata farmaciei sub balcon si am stat acolo
cand s a oprit ne am plimbat
au fost cuminti, au dormit
am ajuns acasa s au trezit, i am schimbat si i am pus la nani in pat, au protestat ei un pic, dar au adormit relativ repede
baleste razvan de jale
si se uda si s a iritat iar pe fatuca in jona guritei si sub barbita
nu mi place
frasu are o piele de tigan, nici o buba n are pe el
in schimb razvi.............are o piele asa de sensibila...of
sper ca nu ne ies dintii de acum


mami cu motaneii Razvan si Robert (26.12.2010) si mami de Vlad (12.12.1999)

colacei de inot pentru bebelusi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monas spune:

Buna dimineata sau ziua,
M-au omorat bebicii mei. Nu stiu ce au dar sunt cam nevricosi. Mai ales Fabian nu stiu ce are e nervos, nici in brate nu e multumit, nici in pat, nici in scoica, nici in patutul lui. Aporape ca-mi vine sa-i dansez , numai ca sa-l vad si pe el multumit putin. Nu stiu ce sa-i mai fac. Drept e ca de doua nopti doarme noaptea cate 6=7 ore, insa apoi cand se trezeste,
e jale mare. Nu plange intr-una insa are o fatza nefericita...ceea ce ma stoarce si pe mine de orice .
Sunt cam debusolata din cauza asta.
Voi cum petreceti de 1 Mai?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sugubina spune:

Apai dc nu plange si face urat eu zic sa te linistesti..Cum isi manifesta "nervii" astia?

Si Ilinca e mai serioasa asa, nu rade decat bagata in seama si dragalita, nu din orce ca sorsa. Sunt diferiti ca si caracter ce sa ii facem.

Citat:
citat din mesajul lui Monas

Buna dimineata sau ziua,
M-au omorat bebicii mei. Nu stiu ce au dar sunt cam nevricosi. Mai ales Fabian nu stiu ce are e nervos, nici in brate nu e multumit, nici in pat, nici in scoica, nici in patutul lui. Aporape ca-mi vine sa-i dansez , numai ca sa-l vad si pe el multumit putin. Nu stiu ce sa-i mai fac. Drept e ca de doua nopti doarme noaptea cate 6=7 ore, insa apoi cand se trezeste,
e jale mare. Nu plange intr-una insa are o fatza nefericita...ceea ce ma stoarce si pe mine de orice .
Sunt cam debusolata din cauza asta.
Voi cum petreceti de 1 Mai?

mama de Eva si Fabian din 8 Martie 2011


Puficele va roaga sa le dati un vot la concurs.

Sugubina si Puficele Mara Diana si Ilinca Miruna 6.11.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns manumanu spune:

Hristos a inviat! Pupam toate mamicile si gemenutii!

Sugubina, asa pateam si noi, se gasea cineva sa ne spuna "sa vedeti cum o sa fie... bla bla"... La un moment dat nici nu-i mai bagam in seama, dar stii ceva? Nu numai ca au avut dreptate, dar a fost (si este) de 100 de ori mai greu... Trece una, vine alta La noi, acum e perioada crizelor si a negatiilor. Sunt curioasa ce mai urmeaza.

Monas, relax. Pune-le muzica, sau jucarii muzicale, sau jucarii din alea care se misca, ceva trebuie sa functioneze.

De 1 mai (de fapt, nu neaparat, asa s-a nimerit) am fost in Muzeul satului la targul de produse bio-traditionale, ne-am plimbat, ne-am intalnit cu colegi de gradinita (tot gemenuti, pereche, de aceeasi varsta), am avut crizute de luat in brate in mijlocul aleii, am cules flori, ne-am jucat cu frunze si pietre pana am obosit. Si la pranz n-au mancat decat supica si painica, si neaparat NUMAI singuri si neajutati (ca imaginati cum aratau hainele - pt ca nu mai accepta bavetica, si-o smult de la gat cu tipete - ), neaparat FARA carne... neaparat NUMAI cu o ANUMITA lingurita si neaparat sa batem bine cu lingura in masuta, sa intinda supa peste tot si sa "pescuiasca" stelutele din supa numai ca sa se joace cu ele, nicidecum ca sa le manance.

mamica de Anastasia si Radu, 23 noiembrie 2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitza35 spune:

Manumanu cand povestesti de ai tai parca o vad(deocamdata) pe Eva mea. Ea e cea independenta,nu vrea sa pape decat singura.Intotdeauna are lingurita ei cu care "mananca" (ii si reuseste de cele mai multe ori... depinde si de consistenta mancarii)Eu cu lingurita mea incerc sa o fentez si sa-i strecor si eu in gurita cate ceva.Aaa...si faza cu babeticile....ce or avea frate cu ele, ca nu apuc sa le pun bine la gat si incepe scandalul,tipa, trag de ele... e de ajuns sa inceapa unul,ca e musai si celalat sa-si dea seama ca il deranjeaza si pe elDragos e cel cu batutul cu lingurita in masa...si nu mai vor lingurite de plastic de ceva luni,mancam cu cele de inox....astea rasuna si mai bine.
In parc Dragos se joaca cu frunzesi pietre Eva e mereu in inspectie la carucioare,triciclete,plase... e miloaga parcului,unde se mananca hop si ea
Acum,cam de o luna Eva are o problema cu barbatii peste 30-35 ani, nebarbieriti,cu barba,mustata sau negriciosi.Nu stiu de unde i se trage, dar cand vede un astfel de exemplar e musai sa o iei in brate, se lasa cu plansete, urlete,suspine,se ascunde la pieptul meu,daca o mai si baga in seama respectivul... sa te tii plansete. Eu sper sa ii treaca repede faza asta,ca e cam grea si nu pot sa o tin in brate cat stam la joaca... am iesitla joaca, apoi sa ne jucam nu sa stam in brate... asta se poate si acasa

mami de gemenasi



poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitza35 spune:

Eu calaresc netul de o saptamana in cautarea tricicletelor "perfecte" ... sa fie mai compacte sa pot baga 2 in portbagaj,sa aiba muzicute, suport pe picioare,maner cu bucla aia mare sa-mi fie mai usor la manevrat, daca se poate si silentioase.... voi de care aveti sau ati avut?

mami de gemenasi



poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mmammarutza spune:

Buna, fetelor!
Noi suntem inca in spital, pana maine sau poimaine, cred.
CARLA-STEFANIA si LUCA-STEFAN s-au nascut in ziua de Florii si sunt foarte bine. Mananca, dorm, mananca, dorm, asistentele spun ca am noroc de niste copii extraordinari. Sper sa se pastreze si acasa la fel!
Nu am reusit sa va scriu ptr. ca nu am avut putere de navigat pe net aici in spital.
Dupa ce ajungem acasa si ne instalam, promit sa revin cu detalii.



Mami de CARLA-STEFANIA si LUCA-STEFAN din 17.04.2011.

Mergi la inceput