Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti(60)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui mmammarutza


Am descoperit cheia succesului: Danonino adaugat la piureul de fructe si la cereale si un varf de cutit de unt adaugat la piureul de legume si masa merge struna la ambii pitici

mami din 17.04.2011


Iaurturile si untul se introduc in alimentatia copiilor cel mai devreme la 7 luni din cauza continutului ridicat de proteina animala, grasime si sare. Acestea le supra solicita sistemul digestiv si rinichii.

Danonino nici macar nu e iaurt, e o amestecatura de proteina din lapte, lapte praf, indulcitori si chimicale. Se recomanda pt copii iaurtul simplu, cat mai natural, cu termen de valabilitate cat mai mic, ideal sa contina doar lapte si culturi lactice.



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns manumanu spune:

Mmammarutza, are dreptate Laura, in niciun caz nu are ce cauta Danonino in meniul unor bebelusi asa mici! Dupa 7 luni noi le-am mai dat iaurt simplu (facut acasa din lapte si iaurt cat mai natural, am luat o iaurtiera din aia electrica) sau din cele de la Humana uneori.

mamica de Anastasia si Radu, 23 noiembrie 2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariadna33 spune:

Nici eu nu le-am dat niciodata danonino, timp de un an le-am facut iaurt in casa din lapte de vaca cu o iaurtiera, dupa aceea le-am dat Muler, milli sau napolact.Untul l-am introdus mai tarziu, si pana la un an fara sare.
Monas, ca sa se obisnuiasca cu gustul legumelor, le poti face un piure cu lapte la inceput, vor accepta mai usor. Cartoful eu l-am evitat la inceputul diversificarii pentru ca baloneaza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladydy32 spune:

buna fetelor . am si eu o curiozitate , cand se simte cu mana pe burtoca inima bebeului ca bate ? sau se simte vreodata ? ca eu pun mana pe burta jos si simt asa niste batai dar acum nu stiu ce sunt , poate sunt in imaginatia mea dar nu cred .
chiar nu stiu , poate vorbesc prostii , dar eu asa am simtit .pup dulce

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariadna33 spune:

m-ai facut sa zambesc, Lady Inima bebelusului n-o s-o simti cum bate, insa vei simti ca bebe sughite Nu acum, ci mult mai tarziu. bebelusul (viitorul bebelus) sau embrion, cum ii spun medicii in stadiul acesta de dezvoltare, la 5 saptamani de gestatie, este depistat de ecograf cand are cel putin 2 mm. Peste circa o saptamana, adica la aproximativ 6 saptamani se va inregistra o activitate cardiaca la ecografie, insa inimioara lui se va dezvolta cu adevarat mai incolo. Te asteptam cu vesti despre micutul tau bebelus care se va vedea data viitoare la ecograf, in saculetul lui gestational care ii va fi culcus timp de 9 luni de zile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 2apples spune:

nu vei simti inimioara, doar miscarile si sughitul bebelusului, mult mai tarziu, dar il vei auzi si vedea la eco... minunat!
Fetelor, mie nu imi raspunde nimeni-nimeni? deloc?:(

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariadna33 spune:

Citat:
citat din mesajul lui 2apples

Diana, eu nu am facut nici progesteronul, nici HCG, pur si simplu am avut rabdare, e vorba de cateva zile pana ti se confirma ecografic ca e totul ok. Nu te sfatuiesc neaparat sa faci la fel, insa ce vreau sa spun e ca trebuie sa incerci sa fii cat mai linistita si cat mai putin stresata, sarcina e lunga si natura isi urmeaza cursul firesc. Sigur ca trebuie sa fii atenta si sa faci alegerile bune, dar daca vei citi pe net si vei merge la cateva zile la n doctori iti vei face mai mult rau. Iti spun astea pentru ca si eu am fost extrem de stresata si panicata in sarcina si acum, dupa nastere, realizez ca mi-as fi facut un bine daca as fi fost putin mai relaxata...
- pt fetele cu copii mai mari am si eu 2 intrebari: le-ati dat Debridat? si pt ce, ce a facut? e cam controversat, sa le dau, asa cum a zis pediatra?
- a ramas vreuna dintre voi asa ca mine cu o burta groaznica dupa nastere? acum, la 2 luni jumatate, continui sa fiu intrebata daca-s insarcinata, e moale, lasata si mare. nu scade parca deloc, sunt exasperata.



da, eu am dat debridat unuia din copii care a avut colici, ii dadeam alternativ cu infacol, adica 3/4 de pipeta infacol inainte de o masa si 3/4 pipeta debridat inainte de masa urmatoare, a fost singura solutie de scapa de colici (bine, am schimbat si biberoanele pe Dr. Brown, desi aveam inainte tot unele anticolici de la Mam, s-ar putea si asta sa fi contribuit)

da, eu am avut burta mare cateva luni bune dupa nastere, cred ca cel putin 5-6 luni ziceai ca sunt inca insarcinata, incet-incet s-a retras burta fara sa fac sport in afara de ridicat copiii si acum nu mai am deloc, desi eu nu am fost niciodata genul acela atletic cu muschiuleti pe burtica, inainte de sarcina aveam chiar un exces ponderal de vreo 10 kg si burtica. Acum sunt slaba piele si os, si nu mai am nici burtica.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

2apples, eu le-am dat Bonisan si Sabsimplex, de debridat am auzit cam la un an dupa ce scapasem de colici. burta mi-a ramas si mie cateva luni mare si umflata si am primit si eu intrebarea daca sunt insarcinata din nou la vreo 2-3 luni dupa ce nascusem (ceea ce m-a deranjat cumplit, apoi am realizat ca nu poate fi decat prostie mare sa intrebi asa ceva o proaspata mamica, mai ales de gemeni. Plus ca la o sarcina burta creste mai vizibil de pe la 3-4 luni , deci eu ar fi trebuit sa fi ramas insarcinata eventual un pic inainte de a naste ). Va trece in timp, usor-usor. Pe mine m-au ajutat orele multe de impins carutul prin oras. Mergem in ritm alert cate 2-3 ore. Daca ma opream in parc pe o banca, incepeau scancelile si supararile, asa ca preferam sa merg si ei sa doarma.



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxxy2 spune:

buna mamicilor si viitoarelor mamici de gemeni.
Am aflat alaltaieri ca voi avea 2 fetite,insa am primit vesti proaste.Am colul uterin deschis 10,6mm si am intrat azi in saptamana 23.M-au internat imediat in spital si am iesit astazi. trebuie sa stau de acum incolo numai in pat,nimic altceva.
Mi-au prescris Progesteron,mai iau fier si acid folic.
Asa cum va scriam,daca va mai amintiti de mine,am plecat in tara nu inainte de a ridica rezultatul amniocentezei,care este forte bun,insa nu am putut intelege din acele hartii ce sex aveau copiii.
Am fost in tara,mi-am pus la punct casa impreuna cu al meu,insa am gresit pentru ca am ridicat greutati,am facut un foarte mare efort timp de 2 saptamani.
Rezultatul este ingrijorator,m-am intors inapoi si am facut controlul pe 1 septembrie,fetitele stau foarte bine,se misca incontinuu,insa eu trebuie sa am foarte mare grija de acum incolo.
Sper ca totul va fi bine,urmatoarea vizita o am peste 2 saptamani.
Doctorul de azi care mi-a facut iesirea din spital mi-a zis ca nu sunt alte remedii de a se inchide colul in afara de repaos total la pat.
Alt doctor de la camera de garda insa mi-a spus ca in cel mai rau caz mi pot pune serclaj.Am o prietena in tara care a avut serclaj cu ambele nasteri,cica iti coase colul uterin dar oricum trebuie sa stai in pat.
Mai vin cu vesti,insa nu garantez ca intru des,acum scriu stand i pat culcata si mi-e destul de incomod.
va doresc toate cele bune si eu sper sa ajung macar in saptamana 37 de sarcina,adica inca 15 saptamani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mary1975 spune:

2 apples : Eu le-am dat debridat la ai mei copilasi si s-a cunoscut ... adica aveau scaunel aproape zilnic, ( inainte ieseau la 3-4 zile ) iar burtica nu-i mai durea asa tare. Le dadeam 1,5 ml de trei ori pe zi, si de doua ori gripe water baby, cate 1 ml.

Burta mare am avut-o si eu, acum e una micuta... Pe la 2 luni imi plimbam copiii cu caruciorul, iar o '' prietena '' cica : maaama zici ca mai astepti un bebe, asa mare e burta ta. Nici acum nu pot uita acele cuvinte care veneau din gura celei mai bune amice. Dar a trecut... azi ma invidiaza ca sunt slaba si ca arat mai bine decat ea si chiar ma suna si ma intreaba daca tot asa bine arat sau m-am mai ingrasat. Stai linistita, nu te stresa, ca o sa slabesti, 2 bebelusi or sa aiba grija si de silueta ta.
2 Apples,eu nu ti-am raspuns pana acum, ma gandeam ca intrebarile le-ai pus mamicilor cu multa experienta in spate...

Mergi la inceput