Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti(61)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anahadasa spune:

Buna tuturor!
Ma bucur ca povestiti despre kg luata in sarcina, eram si eu curioasa, am luat deja 17 kg la aproape 31 de sapt, sunt convinsa ca mai pun 5, cel putin, si ma gandeam cate las in spital… Ma apropii vertiginos de 85 si sper sa nu trec de 90...
Si cele care ati nascut natural la gemeni sau intentioanti sa nasteti, jos palaria! Tot respectul, din partea mea! Nu cred ca exista curaj mai mare!


Ana, mami de doi strengari si 30+ cu

https://picasaweb.google.com/117260797393410259869/Anahadasa#

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adipapazi spune:

anahadasa, lasi greutatea copiilor plus 2 placente care fac impreuna 1 kg plus likidele de la amandoi, cam 1 kg jumate. cam 7 kg lasi la spital i urma ansterii, mai slabesti 1 macar in primele zile de dupa cezariana, cand bei doar supa de albituri si celebrul ceai de chimen si anason pt stimularea lactatiei (cumpara-l de acum). numai 17 kg? esti belea. oricate kg iei, las ca le dai jos cu ambitie si putin efort dupa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna_a spune:

buna fetelor,

inca sunt la municipal, patul e f comod, dar totusi nu reusesc sa dorm decat 3 h pe noapte si sunt terminata de oboseala; iar ziua iar nu dodm ca fie lucrez, fie am vizite pe la 3-5; voi ati avut aceeasi problema in ultima luna? Mi-a facut inclusiv un diazepam injectabil aseara si am dormit de la 12 la 3.20 cand am fost la baie si apoi pauza; la 5 ma apucasem de munca ca ma apucasera nervii ca nu mai putea dormi.

si inca ceva; au inceput sa-mi curga sanii, m-am facut numai pete aseara si azi; e oare vre-un semn ca scap in curand?

maine - poimaine poate mai insist sa fac o eco si poate ma mai lasa 2-3 zile acasa sa ma pot si eu odihni putin.


34+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna_a spune:

si inca ceva pt cele care au nascut la municipal; daca-mi puteti spune cam cum merge treaba pe aici
- cam cat este doctorul? mana a 2-a?
- anestezit, neonatolog, asistente, moasa?
eventual imi dati pe privat dc nu vreti sa scrieti aici

mersi


34+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna_a spune:

si inca ceva pt cele care au nascut la municipal; daca-mi puteti spune cam cum merge treaba pe aici
- cam cat este doctorul? mana a 2-a?
- anestezit, neonatolog, asistente, moasa?
eventual imi dati pe privat dc nu vreti sa scrieti aici

eu nu scap de cezariana ca fata de jos, cea mare, e cu capul in dreapta, fundul in col si picioarele pe stanga
iar cea mica de sus, e tot transversal, e cu capul in stanga si picioarele spre dreapta
sper sa am numai taietura de jos verticala, ca a nascut o fata gemeni pe la 31-32s acum cateva zile si cica au taiat-o si vertical si orizontal ca o fetita era cu capu-n jos si cealalta transversal; poate a fost ca s-au grabit ca au luat-o de urgenta ca cica nu prea-i mai auzeau inima uneia

mersi


34+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anahadasa spune:

Off, Anna, imi pare rau ca nu te poti odihni! Puiutii au nevoie sa fii cat mai in forma acum... Dar ce lucrezi in spital? Iti omori timpul cu lucru' de mana... sau?
Cat au avut gemenasii aia nascuti la 32 de sapt? Din curiozitate...
E normal sa curga sanii in perioada asta, se pregatesc pt alaptat, elimina colostrul, primul lapte, foarte bogat in vitamine si anticorpi. Asta e un semn ca vei putea alapta, succes!

Ana, mami de doi strengari si 30+ cu

https://picasaweb.google.com/117260797393410259869/Anahadasa#

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna_a spune:

fetitele nascute cam la 32s aveau cam 1350 si 1500 max si sunt ok; cica respira, dar le mai pun si masca cu oxigen un pic, dar oricum sunt bine

eu lucrez pt munca, support IT pe oracle applications; nu am intrat in prenatal inca si nuci nu am sa o fac pana nu nasc, as innebuni sa ma uit pe pereti; asa mai fac cate ceva, mai 4h, mai 6h, mai 10h ieri; imi las si eu lucrurile in ordine
azi nu a mers baza ca au facut niste mentenanta si eram si obosita rau, am reusit sa dorm un pic dupa amiaza, dar acum iar mor de plictiseala

nu e o idee nici sa mai tricotez ceva, ma apucasem acasa de un pulovaras, ia sa-i zic sotului sa mi-l aduca




34+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitza35 spune:

eu,si cred ca majoritatea fetelor de aici avem taietura de la cezariana orizontala....eu stiu ca asa se face,cele verticale sunt doar in caz de probleme....

vara asta :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adipapazi spune:

anna, pai nu ai PM activat. sau cel putin eu nu il vad.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anahadasa spune:

Uterul se taie intotdeuna pe orizontala, chiar si la urgente, doar taietura de la suprafata se face pe verticala, ca e mai rapid si usor pt medic. Poate ca asa au taiat-o pe biata mamicuta! Bine ca-s ok gemenasele.
Fetelor, voi aveti ceva materiale, carti sau reviste electronice despre gemeni? Ca eu pe net am citit cam tot ce-a fost, destul de putine informatii si cum stau in pat, m-as mai delecta si eu cu cate ceva. Daca exista vreo adresa comuna cu informatii sau cineva are materiale si e binevoitor si-mi poate trimite pe e-mail, v-as fi recunoscatoare.

Ana, mami de doi strengari si 30+ cu

https://picasaweb.google.com/117260797393410259869/Anahadasa#

Mergi la inceput