Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti(61)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sugubina spune:

Bine ai venit in Gemenie Gabriela ! sa dea Dumnezeu sa duci sarcina cat mai mult si sa ai doi copilasi sanatosi si frumosi. Cum a fost cand ai aflat ca sunt doi? sotu cum a reactionat?

O anna esti la Municipal, super tare! si eu am stat interata acolo. Vezi ca e o camera de baio dus pe holu mare, da recomand sa iti iei sotu sa te ajute sa faci dus sa nu cazi peacolo.

De Dr tau am auzit de bine, eu zic sa stai cuminte acolo. E super restaurantu si noi comandam mereu. Vezi poate incerci salata greceasca: it is to die for! Se pare ca te-a bagat la salon bun - e gen rezerva ala. Bebeii tai au luat bine in greutate. Eco ti-a facut el sau dr Klein. colegele cum sunt? ce probleme au? la ce dr sunt? cre ca v-ati povestit deja vietile da??

Pupicei si stai cuminte acolo!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mmammarutza spune:

ANNA, stai cuminte acolo! Trebuie sa rezisti mai mult, nu numai 10 zile. Eu am nascut la 34 sapt. si 5 zile, copiii au avut 2300 gr. si 1800 gr. A trebuit sa stau in maternitate 16 zile, pana fetita mea a atins greutatea de 2000 gr. Si, crede-ma ca nu e extraordinar, cu atat mai mult cu cat, fiind prematuri, erau pe sectia de prematuri, nu cu mine in salon. Eu mergeam la alaptat din 3 in 3 ore.
Abia am asteptat sa ajung acasa desi conditiile din spital au fost foarte bune (singura in salon, LCD, caldura, vizite la discretie, sotul a dormit cu mine cateva zile etc.). Dar spitalul e spital si acasa e acasa .
La fel am avut si eu colul in ultimele 2 saptamani, sters, dar inchis.
Deci, strange din dinti, rezista ptr. ca e mai sanatos sa stai acum mai mult in spital, decat dupa nasterea ingerashilor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mmammarutza spune:

Welcome, GABRIELA! Sa fie intr-un ceas bun! Multa sanatate, ai grija de tine si de voi, ca acum la inceput riscurile sunt mari!
SUGUBINA, am "devorat" azi blog-ul tau, e super! Nu ma saturam sa lecturez. Mi le si imaginam pe Pufice facand ceea ce povesteai tu.
MONAS si celelalte fete cu copii neastamparati noaptea, chiar nu stiu ce sfat sa va dau...Imi imaginez ca greu va poate fi...MONAS, parca tu intrebai zilele trecute de retete ptr. bebe. Pe reclamamascataatentie o sa gasesti mai multe retete care imi apar si mie intr-o carte de pediatrie scrisa de 5 medici pediatri in 1986. Mie mi se par ok.

Noi suntem ok, piticii se rostogolesc de pe spate pe burta si invers , nu mai trebuie sa fiu eu in fundul lor cand se satura de stat pe burta si sa-i intorc . Luca face o miscare tare sexy , respectiv sta in 4 labutze si se leagana fata-spate . Si ca totul sa fie complet, intre timp si chiuie cu o pofta de ne prapadim de ras.

O seara buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mmammarutza spune:

Scuze! Nu am vut sa fac nicio reclama mascata! Nu stiu cum sa dau link :( E vorba de site-ul copilul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna_a spune:

nu e chiar rezerva, e salonul 44-45, 2 camere care comunica, separate de un zid; eu sunt in cea cu 3 si in cealalta sunt 5
suntem numai 2 aici; fata asteapta sa nasca; a mai fost o fata dar a pierdut sarcina la 22s azi

hmmm, sa stau mai mult de 10 zile acum, in loc de 16 dupa, mi se pare acceasi chestie; macar atunci as avea ce sa fac
oricum am stat linistita; dar eu zic ca probl treb rezolvate la timpul lor

oricum, nu stiu de ce treb sa stau un spital; toata medicatia e pastile, le pot lua si acasa; pat am si acasa; sotul poate sta cu mine; si in caz de ceva in 10 min sunt la spital

poate zice dr mainw go home forest :)
sarbatoresc si eu 2 ani de la cununie duminica
vom vedea, oricum si fizic si psihic sunt mult mai bine


34+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adipapazi spune:

anna, 10 zile de stat cu ele IN burta fata de 16 z de stat cu ele la terapie nu se pot compara. fomeie, lipeste-te cu superglue de pat si zaci acolo ca zaci bine. pai cand nasti, te doare de te zapaceste fo 5 zile, timp in care din 3 in 3 ore te mulgi sau te duci la alaptat, inclusiv noaptea, alesbules somn. daca nasti prea devreme, o sa le tina la terapie intensiva si nu cred ca vrei sa le vezi cu tevi pe gat, furtune in burta si branule in cap, cu tifon pe oki ca le face fototerapie pt icter si in timpu asta tu sa te mulgi in kinuri groaznice ca sa iti declansezi lactatia. daca nu poti singura, vine o tanti si iti stoarce tzatzele de simti pana in creieri.si asta e partea frumoasa. poa sa faca intoleranta la laptele tau/lapte praf, ca nu au inca nush ce enzime care sa-l digere etc. gasesti numai la happy pampersi pt greutati mici. haine mici la kiabi/ next sau la carrefour, masura 000.pe scurt, de ce sa te kinui atata, in loc sa sari direct la idilicul alaptat de la sine, cu copii independenti de apaate?
fa gaura in pat si stai la 180 de grade. daca toate iti zicem sa stai locului, stai locului. vb cu drul sa ai neonatolog bun la nastere. poate te baga pe fir cu ana culcer.fereste-te de neonatoloaga jianu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 2apples spune:

anna, stai cuminte acolo, acum le e mult, mult mai bine in burta, decat daca ar fi afara, un copil la varsta asta gestationala, nefiind pregatit pt viata extrauterina, trebuie "ajutat", dupa cum stii. Ti-ar fi si tie greu sa le vezi conectate la toate cele. Orice zi in plus conteaza.
Si e mai bine sa fii in spital, unde, daca ai ceva contractii se poate interveni rapid cu o perfuzie mai puternica si cu efect mai rapid decat pastilele. Sau se pregateste imediat sala de operatii, tu, etc. E greu spre final, dar, dupa toate lunile de sarcina, acum merita sa te mai chinui putin.
Nu mai continui, dar iti tinem pumnii:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monas spune:

Gud morning!
Am avut o noapte de lux . M-au trezit doar o data pe la 2 amandoi pt laptic. Apoi pe la 5 Fabi se foia si am crezut ca vrea iar. Apana am venit eu cu laptele adormise la loc. Am adormit si eu. La 6 Eva a papat (dar era deja dimineata si nu s epune) Iar Fabi la 7. Vai ce lux pe mine.
Mai greu a fost cu adiministrarea de azi dimi a tuturor siropurilor si picaturilor la Fabian. L-am si inecat de am zis ca-mi trag una in cap decat sa-l mai vad asa. Nu vroia neam sa mai ia siropuri...nu stiu cum sa fac sa i le mai dau...sunt si multe, el plange..Am incercat cu lingurita, cu seringa aia de Nurofen cu aia de Eferalgan ..cu biberonul..Cre ca o sa i le pun nopatea in lap[te sa nu se prinda si gata. Voi cum porcedati cand ati avut siropuri?Le luau de bunavoie?
Deja e feerie mare la noi. Eva il calareste pe unde-l prinde.Parca e accelaratul cand trece peste el. Isi rad unul la altul, ganguresc. Apoi cand se plictisesc se cam paruiesc.
Va pupacim

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela2 spune:

neata

noi suntem cu muci a doua tura
si am luat si eu de la ei virusii

e cumplit, in sensul ca abia respira si sunt si ragusiti si tusesc
dar in afara de prospan si zamuri de nas nu le fac/fac nik
aspiram mucii, punem zamuri, le dau sirop de tuse si gata

tre neaparat sa cumpar un aparat de aerosoli, ca sa respire mai bine
in rest dormim in scoci, mor de picioare de la atata leganat
mi s a tocit curul de la stat pe scaun, ca eu stau pe scaun si ei in scoici la picioarele mele si pt ca noaptea se infunda, se trezesc si iar in scoica, numa ca atunci pun scoica langa mine in patul mare, ca ei n au dormit never in patul mare si oricat as vrea eu sa doarma, nu dorm
asa ca scoica sa traiasca, cred ca pana la vreo un an juma nu le vand, numai din pct asta de vedere,

in rest nik nou

pupici

mami cu motaneii Razvan si Robert (26.12.2010) si mami de Vlad (12.12.1999)

colacei de inot pentru bebelusi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viss spune:

-ana-mai femeie ca bine zise colega mai devreme.adipazi mi-esti draga de morvb.direct cum as face-o eu,pacat ca nu prea am timp.acum dorm..deci,sa continuam, mai femeie, stai potolita.eu am stat la pat -din dec. pana in martie.ma scotea sotul o data pe sapt din casa,cu masina,pe jos 10-20 minute ca treb sa-mi mai cumapr ptr spital ,si-mi scotea ochii 2 zile-am avut extrauterina, avort menstrual,oprire in evolutie,si zeci de mii de injectii,pastile,tincturi,creme..cand ma gandeam ca mi-a pus Dzeu mana in cap,uitam ca mi s-a intepenit partea stanga,si am intorceam pe dreaptanu aveam voie sa fac treaba, decat sa stau..nu aveam leptop,stateam la net 15 minute suspendata pe scuan cu piciorele pe masa tv,sa fiu inclinata.numaram orele cand vine sotul de la servici,si cei 4 pereti mi-au fost cei mai buni prietenifuse horor,da,dar nu imposibil.as mai trece odata,de 10 ori dc as sti ca nu pierd sarcina ,si ca totul va fi bine
-am citit de o colega care pierduse baietelul.m-am infiorat,m-am bagat sub plapuma si am [romis ca voi fi mai cuminte,cea mai cuminte,ca nici in gand nu voi mai vocifera
-am avut colul intredeschis din luna a 5-a.si m-am operat la 37 sapt.si 1 zi.cred ca as mai fi stat,ca se inchisese colul,desi se scurtase.dar bebicii au avut 3060g si 2060 g.nu au stat la prematuri nici o zi,si dupa ~ 50 ore de la nastere m-am externat cu bebicii la pachet.nu aveam lapte praf in casa, ca nu am crezut in veci ca totul va fi asa bine,si fara sa stau o sapt in spit.nu scap.
-stai potolita,si sub supraveghere.dc esti acolo,si na, se intampla ceva-sa nu crezi vb aia-mie nu mi se poate intampla,da? esti in spital,se poate interveni imediat,nu exista certitudinea ca totul va fi bine si asa, dar ai datoria sa faci cat mai multe ptr acest lucru, bine? dc sfatul medicului e asta,stai bre acolo.sub supraveghere medicala.acasa nu o ai.eu sunt medic,dar asta nu inseamna ca le stiu pe taote.si dc se intampla ceva,nu aveam eco, intram in panica si uitam tot ce stiam poate..nu poti asculta bataile inimii copilului,pulsul, nu poti verifica dilatatia..col dechis/inchis..deci,ia-te dupa sfatul lo0r please, nu mai insista tu cu a ta, ca vrei acasa..ai conditii nene,mai bune decat aveam eu in ultima luna de sarcina- ieseam afara prin ploaie/zapada sa merg la baie, nu aveam cu cine vb..asa ca.sa nu te aud ca te gandesti la altceva decat la binele copiilor taisi la cat de bestal va fi cu 2 bebici mirosind a lapte,gangurind,si apoi tragandu-se de par, furandu-si suzeta,sau dandu-si cu jucaria in cap unul altuia
-ai atatea lcururi la care sa te gandesti..ce culoare de lejerie de pat vei cumpara,ce culoare va avea lumina lampei din camera lor..dar la covoras te-ai gandit?noi am cumparat unul cu "winnie the pooh"-bestial.eu nu am avut asa ceva la vremea meadar era unul cu tom si jerry-ei colorati cu maro inchis,pe fond crem-cuoloarea capucinului..mai ca ma asezam turceste pe jos in Obor sa stau sa ma gandesc ce sa aleg,dar zise sotul-"ala cu culori mai inchise "-adjudecat
- teinca o data.sedere placuta la pat oriunde ai fi,dar sa fiti bine

Mergi la inceput