Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti(62)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns 2apples spune:

eu am nascut in duminica Rusaliilor. si a doua zi era liber legal. La nastere si terapie intensiva au fost super profi. Totusi s-a cunoscut, pt ca nu prea aveau timp sa treaca pe la noi dupa ce ne mutasera in salon, imediat dupa terapie intensiva. Eu care eram super anemiata si nu puteam sa merg la fel de repede ca celelalte fete am trecut prin momente groaznice, de exemplu nu eram in stare sa ajung la toaleta, nu aveam voie vizitatori care sa ma ajute si nu trecea nimeni pe la mine. Iar cand treceaum imi spuneau ca trebuie sa ma mobilizez. De parca nu incercam:( De abia seara urmatoare la ora 19 s-a intrat in ture cu personal normal si si-au dat seama ca am nevoie de niste perfuzii sa pot merge, sa imi vad si eu copiii si sa ii alaptez. Poate din cauza asta nu am reusit sa am lapte cu toate eforturile ulterioare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monas spune:

Buna dimineata mamici,
Mary1975: o fi o perioada acum asa? Puii nostri vad ca-s de=o seama, si exact prin aceeasi etapa ca si tine trec si eu ..nu mai am chef de nimic, desi as putea printre picaturi s afac cate ceva. Ieri am atins apogeul cred, pt ca de azi sunt hotarata sa fac ceva. Nu s emai poate asa. Azi nopate am avut program "artistic" iarasi, urlete de s-a trezit tot blocul (am auzit lumea mergand la baie dupa ce noi ne-am potolit cu laptele). Sotul meu a facut si un puseu de tensiune, asta-mi mai lipsea. Dimineata faceam haz de necaz amandoi cum ca cei mici sunt pusi sa ne xtermine. Asa face si Fabi al meu, cum psui tu, inoata ca pestele pe uscat. In plus, pt ca nu poate face ce face Eva (exploreaza pe unde vreaq muschiul ei, ca are o viteza de-a busileaaa) se pune pe urlat si icnit si nu s eopreste pana nu est eajutat. Treaba asta ma enerveaza la culme, pt ca Eva in etapa aceea nu urla ci se muncea singurica.
Cam atat despre noi deocamdata.
Va pupam si revenim cu vesti de pe "front"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anahadasa spune:

Monas si Mary, ce experiente frumoase traversati voi! In curand vor aparea primii pasi!
Si baietelul nostru s-a nascut in Vinerea Mare si de Pasti am fost in spital si s-a observat ca asistentele erau absente, medicul n-a mai venit la vizita dimineata, vreo doua zile a fost cam pustiu... De aia mi-e teama de sarbatori, in cazul in care copiii sunt prematuri au nevoie permanent de supraveghere si daca personalul medical nu-si face treaba... Dar ma rog lui Dumnezeu sa ma ajute sa duc pana la 38 de sapt. Citeam aseara ca 50% dintre sarcinile gemelare se nasc intre sapt 34 si 37, dar eu sper sa facem parte din cealalta jumatate!

Ana, mami de doi strengari si 33+ cu

https://picasaweb.google.com/home

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adipapazi spune:

ohhhhhhhh, mary, in ce film povestesti joaca toate mamele de gemeni. mai ales eu. eu sunt special guest star. sunt neepilata cu saptamanile, am nevoie de revizie totala, din bara in bara. abia am reusit o mare vitejie, razbunandu-ma pe toti aia care fac si altceva decat sa aiba rutina ingrijirii copiilor, mai ales pe sotzul care pleaca des in delegatii in hoteluri scumpe, cu carciumi selecte etc. mi-am tatuat sprancene, ca aveam un pitic pe creier ca nu am sprancene, iar acum sunt indragostita de ele, sunt superbe.
da, greu sa faci si mancare, si menaj, si copii, si parc, si adormit, si sterilizat.
asa ca nu te simti vinovata, da ignore la ce zic aia pe strada si fa in fiecare zi macar 5 minute ceva pt tine.macar sa asculti o melodie in liniste, cand dorm picii.

ma bucur ca iti plac posturile mele. daca vrei, lasam copiii cu tatii si mergem sa ne cafelim.
chiar, nu vreti o intalneala intre mamele de gemeni?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexa_H spune:

Offf fetelor!
Si eu care imi propusesem dupa ce nasc sa ma transform intr-o super manechina rapitoare...sa arat cum aratam la 20 de ani.
Eu de pe-acum abia reusesc sa imi fac unghiile, parul, etc...probabil faptul ca nu ies deloc din casa m-a transformat in ceea ce sunt.
Si am remarcat mai nou ca mi se intaresc si calcaiele ingrozitor de tare. Cred ca de la cele 80kg pe care le am.

Noapte buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mary1975 spune:

Adipapazi, o sa ajung abia anul viitor in Bucuresti . Ne cafeleam noi pana acum daca locuiam mai aproape. Aici in oras mai e o familie cu gemeni, dar de cate ori ne vedem la plimbare, trec pe langa mine parca as fi invizibila ... si chiar nu stiu de ce, ca eu de la distanta le zambesc si le caut privirile si ma gandesc ca poate de data asta ma lasa sa ma uit putin la copilasi si poate mai schimbam si vreo 2-3 cuvinte. Si colac peste pupaza nici la buna ziua nu raspund...
Mi-ar face maaaare placere sa pot iesi la plimbare si sa cunosc mamici cu gemeni.
Deci Monas, treci si tu prin aceeasi perioada ca si mine, oofff, sunt constienta ca va trebui sa-mi revin cat de repede pot. Trebuie sa ma mobilizez si eu, ca nu-mi place ce vad in oglinda ....
De luni intra sotul in concediu ptr 2 saptamani, poate vor sta altfel lucrurile dupa zilele astea cu putin ajutor.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 2apples spune:

Si la mine a inceput perioada aia. Sunt f usor de nemultumit. Si nu ma plac deloc dpdv fizic. nu ma plac si pt ca-s rea cu cei dragi cam din senin. Fizic, de vreo saptamana ma straduiesc sa repar cate ceva, desi, de exemplu, zona abdominala la mine sigur nu are sanse fara vreo operatie pe care nu o voi face niciodata. Dar nici macar aceste eforturi nu au succes. Ce e drept nu am energie pt sport.
cred ca lipsa somnului e principalul vinovat, si faptul ca ultimele luni se scurg in aceeasi rutina, o fi obositor sa auzi plansete la dublu si sa repeti aceleasi jocuri, aceleasi gesturi, in 2-3 camere si un parc.
Asta nu inseamna ca nu ne va fi dor mai tarziu de perioada in care copiii nostri au fost bebelusi minunati

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monas spune:

Buna dimineata mamici,
Sa zicem ca am dat startul la a face cate ceva pentru mine. Il leganam pe Fabi la unul dintre somnuri si m-am pensat. Nu va zic ce am starnunat, ce-mi curgea nasul etc etc. Dar am reusit. Si Joi mi-am facut programare la epilat.Am zis! :). Nu ma mai suport deloc. Nu mai vb de burta...intr-o zi copilul unui vecin m-a intrebat daca mai am alt copil in burta. Deci tre s afac ceva sa slabesc macar 6-7 kg. De frica nici pe cantar nu m-am mai urcat de cand am nascut. Azi planific tot la un somn al lor sa-mi curat unghiile. Macar cate putin cate putin s ama simt si eu om.
In alta ordine de idei, mai important este ca azi nopate am avut un episod urat cu Fabi, mi-a facut febra 38.8 eram disperata. AM reusit sa i-o scad, insa imi fac reprosuri ca am gresit eu undeva de a facut el asa? Poate nu l-am imbracat bine ieri cand am iesit un pic pe langa bloc? Acum sotul (atentie Mary ca al meu sta cu noi de ceva vreme si a ajuns sa ma streseze rau)nu ma mai lasa sa-l scot pe baiat afara. O sa ies doar cu Eva primprejur pe aici.
Adipapazi: eu subscriu la iesit cu mamici, mai ales ca acum o perioada am cu cine sa-i las pe amandoi. Cred ca ne putem bate pe locul de campioana la neepilat. Eu asta vara am, atins apogeul..si m-a facut mama o paroasaaaa....of si vai.
De stres, mamcici dragi, am ajuns sa ma port urat cu cei din jur, si mai ales cu mama care ma ajuta atat. Nu stiu , trebuie sa pun o ordine ceva la mine..mama comenteaza de sot, el comenteaza de mama si de mine...mi s-a cam urcat toata lumea in cap si nu e bine. Uite ca mi-am varsat ofurile la voi.
Va pup si va tin la curent.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 2apples spune:

exact ce spui tu, Monas, traiesc eu. Exact exact. Oful cel mai mare e burta si treaba cu mama-sotul. macar nu-s singura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela2 spune:

mary draga mea, asa cum zice si adina, ce pensat, ce coafat
am fugit acum 2 zile la frizeria din colt ca sa mi scurtez parul ca aratam ca muma paduri
de pensat noaptea, epilat...traiasca spuma de ras a lui M si bicul, si operatiunea asta se executa cand dorm ei...la salon n am mai ajuns de vreo 2 ani
restul nu mai conteaza
arunc repede o toala pe mine, trec cu mana prin par, imi prind bretonul cu o clamita si gata....la joaca, la sters la cur, la facut papa, in parc.......
n am timp acum, cand dorm ei le fac ceva de mancare sau imi trag sufletul stand la tv sau pe net

si soc, nu stiu cand a trecut anul, Robi merge de vreo saptamana, alearga deja, e asa de mandru si asa de tare ii place ca se poate deplasa in 2 picioare.....
Razvi de la sf Andrei a inceput si el sa paseasca, dar ii e cam teama
de vb sunt la capitolul mama, papa, tata baba......chestii simple
Robi spune mama meaaaa, e tare dulce si rad
se joaca impreuna, rad se pupa, se musca, se trag de par.....
cu somnul e greu in continuare, ziua au 2 reprize de nani, fara lapte rar se culca, noaptea au 1 -2 mese de lapte, depinde cat de mult mananca seara

azi s au trezit la 7 si un pic, ora lor, nu i am bagat in seama si m au strigat de numa, m am facut ca dorm, la un mom dat nu se mai auzea nik, atipisera fiecare cum a picat in patut, erau tare dulci, dar cum m am miscat cum gata, au sarit ca arsi........dar era 8 juma

din astea facem noi
pupici mamicilor

mami cu motaneii Razvan si Robert (26.12.2010) si mami de Vlad (12.12.1999)

colacei de inot pentru bebelusi

Mergi la inceput