Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti(63)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mary1975 spune:

Buna dimineata,
Amary, eu am facut doar DT. TT si amniocenteza nu am facut.
Azi am copii cuminti ... sper sa ramana toata ziua asa. Mai nou sunt atrasi de sticle goale, le rasucesc pe toate partile, se joaca cu ele mult timp. Daca le-as da si niste cabluri ar fi cei mai fericiti .....
Cine vrea sa-i mai vada pe pitzisorii mei :
https://www.facebook.com/#!/video/?id=1709157796

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui mary1975

Buna dimineata,
Amary, eu am facut doar DT. TT si amniocenteza nu am facut.
Azi am copii cuminti ... sper sa ramana toata ziua asa. Mai nou sunt atrasi de sticle goale, le rasucesc pe toate partile, se joaca cu ele mult timp. Daca le-as da si niste cabluri ar fi cei mai fericiti .....
Cine vrea sa-i mai vada pe pitzisorii mei :
https://www.facebook.com/#!/video/?id=1709157796

Mami de 2 baietei Luca-Mihai si Ianis-Gabriel ( 18 martie )




Pune si niste fasole sau margele colorate in ele si inchide bine capacul. Vor si si mai interesante :)



http://bazar.desprecopii.com/search.asp?searchtxt=Laura25&searchtype=2&view=gallery&show=current" target="_blank"> Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=114871" target="_blank">Cugetari gemene, http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=77878" target="_blank">Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viss spune:

-buna dimineata! fetelor.
- la cateva intrebari- am nascut la 37 sapt.si 1 zi.desi pe la 22 sapt colul era intredeschis, dupa repaus la pat, plimbari rare cu masina, cele mai lungi in Cora/carrefour ptr cumparaturi ptr bagaj spital, la sf. colul era inchis, contractii ioc.asa ca se poate, eu cred ca mai stateam, sau nu eu- ei, dar eu eram rupta- de insomnii, varsaturi, nelinisti. deci stati cuminti si lucrati la psihic
- vroiam sa va zic ca atmosfera la noi in casa s-a schimbat considerabil- fata de acum cateva luni- sunt mai activi, dar obosesc si mai repede, deci perioada de adormire, leganare a scazut, in 10 minute, max.15 sunt culcati.apoi merg in 4 labe perfect, unul dupa altul in sir indian, se catara la pat, trec la fotoliu, scaun, se coboara, iar in 4 labe, se mai pun in fund, o iau iar la cautat un sertar ceva..deosebirea e ca am inceput sa gatesc in timpul zilei, sa mai spal si vase, dat cu aspiratorul..au inceput sa ne imite- stiu sa faca miam-miam cand le place mancarica, sau cand poftesc la ceva de pe masa, intind mana, iar sonia face din mana ca un fel de pa, alteori intinde mana dc vrea sa-i dai mana, si o strange pe a ta, razandtopaie dc ii tin de subbrat- i-am invatat sa sara pe salteane putem juca frumos impreuna, ca si cum as avea copii mari- de fapt sunt- au facut ieri 10 luni
- alexa- ne gandim la tine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monas spune:

Buna dimi,
amary: eu am facut DD si TT. daca era si "cvadriplutest" il faceam si p-ala. Eu zic ca mi-0a sprins bine sa-l fac si pe TT, dr mea mi-a spus sa-l fac si oricum doream si eu, asa ca l-am facut. Nu esti batrana deloc la 33. Esti chiar juna:), eu ce s amai zic:).
mary: ce flacai mari si frumosi...si ce mamica super esti! (ma tras cu ochiul si la fotografii).Adevarat ca de acum ne mai lasa sa facems i una alta, insa nu prea mult, ci cu masura. Par egzamplu acu tre s afac curat, s avedem cat reusesc.
Va pup si mai revin dupa ce termin.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sugubina spune:

amary09 am facut si eu TT, si asa e la gemeni citisem ca nu da info chiar precise. Depinde de dr dc e dinala suflator in iaurt f prevazator atunci iti va da TT.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CAMELIA28 spune:

Buna fetelor,

va rog sa-mi spuneti cat inseamna 20 g cereale (in cupe de LP sau in lingurite) si ce mancau copii vostri la 5-7 dupa amiaza. Eu le dau lapte dimineata, fructe cu cereale fara lapte (in loc de biscuiti) la ora 11 si legume cu ficat/carnita/ou la ora 14. Acum tatonez branzica calcica ,le-am dat 2 zile cate putin pt ca sunt alergici si voiam sa vad daca fac bubite.
Si inca ceva: pot sa le pun cartof ? Dar orez?

Mami de taurasi gemenasi Luca si Marc 11 mai 2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina257 spune:

Am o intrebare pt toate mamele de gemene care au nascut deja si au nascut prin cezariana :ati facut cineva anestezie epidurala?ca sunt tot felul de pareri pro si contra si nici nu sti ce sa alegi

Multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anahadasa spune:

Eu am nascut cu rahie, mi s-a parut super ok, le-am auzit primul urlet, am conversat cu medicii, mi s-a explicat tot ce mi se va face..., cat despre epidurala, nu stiu, am auzit de mamici care au nascut asa, dar eu n-am prea multe informatii.
Eu am nascut la 37 de sapt fara o zi, ca tot vorbeati de asta, Natalia a avut 3000 gr si Matei 2800gr. O greutate buna pt gemeni, dar ultimele doua luni am stat la pat, ultimele doua sapt in spital.
Alexa, Dumnezeu sa te ajute, in curand vei avea parte de marele moment, intalnirea cu piticutele!

Poze noi la semnatura!

http://www.facebook.com/media/set/?set=a.10150558884612392.437380.624067391&type=3

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui alina257

Am o intrebare pt toate mamele de gemene care au nascut deja si au nascut prin cezariana :ati facut cineva anestezie epidurala?ca sunt tot felul de pareri pro si contra si nici nu sti ce sa alegi

Multumesc


Epidurala se face in cazul nasterilor naturale. Nu cred ca se poate face cezariana cu epidurala. Se poate face anestezie rahi (si eu tot asa am facut) care te face sa nu mai simti deloc de la mijloc in jos, dar sa fii constienta. Cred ca epidurala e mai 'slaba', atenueaza durerea, dar nu cred ca e destul de puternica pt cezariana.



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CAMELIA28 spune:

epi sau rahi e acelasi lucru, cea de la nastere naturala e mai mult analgezie si se cheama peridurala.

Eu am facut epidurala la cezariana si recunosc ca mi-a fost mai rau decat dupa anestezia generala facuta la o operatie ulterioara(am avut ameteli, dureri de cap si greturi). Mi s-a explicat ca la epidurala analgezia dureaza mai mult (dupa operatie)decat la cea generala, plus ca asa cum spune Ana , auzi copiii din prima si mai stiu ca doctorii o prefera.

Mergi la inceput