Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti(63)

Raspunsuri - Pagina 28

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mmammarutza spune:

ANNA A, bine ai revenit!!! Sa fiti sanatosi toti, asta conteaza! In rest, toate-s pasagere...colicile,orele de nesomn etc.
Carla mea a inceput cu colicile pe la 3 luni si au tinut-o vreo 3 sapt-1 luna. Iar cand era episodul (seara pe la 8.30-9), sotul meu o lua in brate, o tinea intr-o mana, cu spatele la el,cu mana lui direct pe burta ei si un pic in aer......era singura pozitie in care se linistea...E greu la inceput,dar trece...Si vin vremuri superbe
Luca,in schimb, nu a stiut ce-s alea colici...Barbat,ce mai!
In privinta laptelui,RELAX! Eu niciodata nu am avut suficient, intotdeauna ai mei au primit supliment LP. In total,am alaptat 1 luna jumate, din care ultima perioada era de genul...50 ml/zi Si de-aia, multumim lui Dumnezeu, copiii mei nu au racit niciodata, cel mai mult ce au avut au fost mucii...vreo 2 sapt. Speram, cu ajutorul lui DD, in viitor sa nu avem alte neplaceri!!!

RAYUELA, sunteti tare frumosi si aveti niste copilashi minunati!!! Sa va traiasca sanatosi!

Va pup pe toate cu drag!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mmammarutza spune:

ADISHOR, cum e cand te intorci? Cred ca nu e prea placut...Eu zic ca faci f. bine ca le dai la cresa...Eu am asa, ceva...nu stiu ce...impotriva bonelor, in sensul ca sunt de parere ca e mai bine ptr. copil la cresa decat cu bona/bunica/matusa. La cresa/gradi sta in colectivitate, are un program, invata unele chestii pe care sunt convinsa ca un cadru nespecializat nu are cum sa i le transmita,indiferent cat de mare e bunavointa.
Sigur, sunt si dezavantaje... Unul ar fi ca acasa cu bona nu este atat de expus la boli. Dar eu cred ca odata dus la cresa, cand va fi vremea de gradi, copilul va avea deja o anumita imunitate.
E doar parerea mea, s-ar putea sa fie una gresita!
Eu stau acasa pana la 2 ani, desi in anul al al doilea nu mai primesc indemnizatie pentru ca mi-e mai convenabil asa...din toate punctele de vedere. Intentionez insa ca atunci cand voi merge la serviciu din nou sa-i dau pe pici la cresa. Si asta nu ptr. ca nu ne-am permite o bona sau 2, ci din principiu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rayuela spune:

Multumim pentru complimente
Toti gemenii de aici sint absolut superbi,din pacate am cam pierdut firul si nu sint la curent cu noile gravidute sau noile mamici de gemeni,pentru ca nu prea am mai avut timp sa intru.Oricum,eu vreau sa le multumesc in mod special mamicilor si celor care au fost gravide in acelasi timp cu mine,nu stiu ce m-as fi facut fara incurajarile,sfaturile si sustinerea voastra,m-ati ajutat enorm!
amary09,secretul slabirii mele este unul simplu,pur si simplu nu am mai apucat sa maninc!Stiu ca e o greseala,dar din pacate nu am avut prea mult ajutor,in afara de tatic,dar am fost si singura cu toti 3,deci nu numai cu gemenii,plus o fetita in clasa intai,care are nevoie de atentie ,afectiune,de facut lectii,de impletit coditze dimineata,etc etc etc!
Rezultatul este ca am ajuns de la 78 kg(in ultima zi de sarcina,saptamina 37) la 50 ,greutatea mea initiala,in timp record,dar cu ce pret!La un moment dat ameteam si nu intelegeam ca de fapt nu am mincat nimic vreo 24 de ore:)Nu recomand cura asta de slabire "silita",mai bine mincat sanatos is sport.Dar un lucru pot sa mentionez,in timpul sarcinii am mincat foarte sanatos si echilibrat,multe legume,fructe,peste,si nu am exagerat cu dulciurile,desi poftele erau mari:)
Succes tuturor,o sa incerc sa intru mai des sa fiu la rindul meu de folos,mai ales viitoarelor si proaspatelor mamici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitza35 spune:

eu i-am dat la gradi la 1 an si 10 luni, cam prin octombrie. Visam ca in decembrie cand voi incepe serv sa fie deja acomodati si sa inceapa atunci cu programul lung, aka si somn acolo, pt a-i duce si lua eu.... fara sa ma mai aglomerez in casa cu mama/soacra
Vorba aia cu "socoteala de acasa nu-i totuna cu cea din targ" e adevar absolut. Am bifat o saptamana de gradi, program scurt... primele 2 zila fara plans, cu despartire cu voie buna... deja radiam. Apoi a inceput plansul dimineata la despartire... cam nasol. Apoi am racit, rau... asa ca 2 saptamani acasa cu mine. NE-am facut bine, hop la gradi. Si am tot mers, cam 2 saptamani legate...apoi raceala nr 2. Asta ne-a cam tinut pe tusa o saptamana, a fost mai usoara. Apoi am inceput serviciul si cum nici vorba de program lung a trebuit reluat turneul bunicelor. Am mai bifat o raceala, apoi a venit vacanta. Din vacanta am venit iarasi bolnavi, gradi pauza totala pana acum. Program lung? Vise....
De mancat nu manaca acolo mai deloc. Niciodata micul dejun, odata ca mai mereu ajungem dupa ( pana la episodul gradi eram matinali, acum dormim si pana la 10 ) iar second nu le place/atrage... ei stiu
La pranz Dragos papa doar supe/ ciorbe, rar felul 2 Eva paine goala si piure (cand este)
Asa ca pt noi nu e tocmai o super experienta
Prea multe nu am invatat, avem totusi cateva achizitii. Nu e vina educatoarelor/ gradinitei... dar mai mult am stat acasa decat acolo.
Si saptamana asta stam acasa... poate din februarie facem o noua incercare.... sau renuntam pana la toaqmna

2+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mmammarutza spune:

Cred ca imbolnavirile sunt la ordinea zilei la copiii proaspat inscrisi la cresa/gradi. Dar sunt convinsa ca perioada asta nasoala trece si apoi se acomodeaza organismul si devine mai puternic si imun la raceli.
De asemenea, sunt ferm convinsa ca si copiii se vor acomoda cu colectivitatea, iar cu timpul vor manca si vor dormi acolo fara probleme. Doar ca necesita timp, la unii mai scurt, la altii mai indelungat.
Toate mamicile mi-au spus ca inceputul e greu, dar apoi nu mai vor copiii sa lipseasca de la gradi .
Asa, ca, RABDARE si va fi bine!
GABITZA, sanatate multa la toti!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexa_H spune:

Va multumesc tuturor! :)

Am mai adaugat o noapte alba la colectie. :) Sugubina, schimbate, mancate, dormite....urla ca din gura de sarpe. Si pe rand, ca sa fie clar ca nu se doarme toata noaptea.
Saracutele, sigur au colici ca se chirceau si le lua tipatul din somn. Si la fel de repede se calmau si adormeau instant. Apoi dupa maxim cateva minute, iar...ca niste crize.
Le-am dat deja infacol si espumisan. Azi o sa incercam si bonisan...sab simplex nu se mai gaseste.
Avem salteluta de masaj pentru calmarea colicilor dar ineficienta se pare. Am incercat TOTUL...nimic nu le calmeaza. Asteptam sa treaca in timp.

Nu le-am scos inca afara. Le scot la fereastra. Inca ma simt stangace la capitolele hranit, schimbat si somn...:(

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mmammarutza spune:

ALEXA,imi pare rau sa aud ca au colici, ca se chinuie si va chinuie si pe voi...:(((( Incearca si cu foen-ul pe burtica, poate merge... Nu e usor, dar trece!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monas spune:

Alexa: vai..nu-mi aminti de colici. Parca povestesti despre noi. Nu te ingrijora ca nu se mai gaseste sab simplex, pt ca are aceeasi substanta activa ca si Infacolul. Pe burta daca le tii? Sau sa le culci ziua (dar sa le supravecghezi) pe burtica nu pe spate? Of..ai mei duoa ce mancau adormeau si dormeau fix 5 minute apoi incepea "dansul"...
mai poti incerca cu colief. e mai scump, insa la mine ii mai potolea..


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 2apples spune:

Alexa... pana la 2 luni baietelul meu urla continuu, am incercat toate metodele si picaturile. Cresc si le trece de la sine.
Cu laptele, nici eu nu am reusit natural, decat m-am chinuit zadarnic 3 saptamani, pana m-au cam obligat doctorii sa intrerup medicamentos lactatia care era oricum aproape nula. O sa raman mereu cu un regret, dar copiii se dezvolta f bine, nu mi s-au parut bolnaviciosi pana acum.
Deci curaj, totul va fi si mai usor:) Felicitari pentru papusele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elenacatalin spune:

Alexa - eu procedam asa: le alternam: infacol, sab simplex, debridad (aveau probleme si cu constipaatia), dar cea mai eficienta metoda era masajul cu o crema din chimen si anason, se gaseste la farmacia dona, dupa masaj bagam un scutec 1 min la cuptorul cu microunde si inveleam burtica....la mine mergea de minune!!!

Te-am cautat in maternitate, in ziua in care ai nascut a nascut si cumnata mea! Se nascusera gemeni fata si baiat mai devreme si am crezut ca esti tu! Am sunat-o pe Raluca si mi-a spus k tu ai doua fete, identice chiar (soryy ca nu am retinut :()...cred ca imediat dupa am plecat din Polizu ai intrat in sala de nasteri!

Sa iti traiasca fetele si sa te bucuri de ele!!!

Elena mami de Radu si Tudor 26.11.2010

Mergi la inceput