Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti(63)

Raspunsuri - Pagina 30

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adipapazi spune:

alexa, ai incercat cu foehnul pe burtica? ei se linistesc si de la zgomotul lui, cica seamana cu ala din burta mamei. la noi a mers. si culca-le pe burta de la 1 luna. nu se sufoca.
subscriu la ce zice generaleasa sugubina cu disciplina, sa doarma in camera lor de mici, in urletele celuilalt, nu stii cat de mult vei aprecia asta mai tarziu. pupi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mmammarutza spune:

ALEXA, subscriu la ceea ce au spus SUGUBINA si ADIPAPAZI. Incearca si cu fhoenul. Cat despre culcatul pe burtica, este FOARTE, FOARTE sanatos!!!Pe langa faptul ca elimina aerul care mai ramane pe ici-colo, isi intaresc musculatura spatelui. Don't worry, sunt convinsa ca stiu sa-si intoarca singurele caputul dintr-o parte in alta stand pe spate (ai mei au stiut din a 2-a zi de viata).
Mai mult decat atat, pe mine de la maternitate m-au incurajat cu dormitul pe burtica, iar picii mei de atunci dorm 90% din timp asa.

La fel, cu dormitul separat. Sunt perfect de acord sa le culci separat de voi. La inceput e mai greu ptr. voi, cateva zile, din cauza plansetelor,dar iti vei multumi mai tarziu.

Te pup si colici cat mai putine!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mmammarutza spune:

ERATA: in mesajul anterior, am vrut sa spun "stiu sa-si intoarca intr-o parte si in alta caputl stand pe BURTA"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui mmammarutza
Cat despre culcatul pe burtica, este FOARTE, FOARTE sanatos!!!



mami din 17.04.2011


Recomandarile multor medici este de evitare a culcatului pe burta fara supraveghere permanenta pentru ca la varsta asta ei nu isi pot misca singuri capul. De multe ori a fost asociat sindromul mortii subite cu dormitul pe burta.



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitza35 spune:

asta cu dormitul separat de mici ca mai tarziu e ok e discutabila...
As vrea sa cred ca noi nsuntem o exceptie. Din prima zi si pana acum 2-3 saptamani Eva si Dragos au dormit singuri, fiecare la el in patut, in camera lor. O perioada am dormit eu cu ei in camera pe o canapea pt ca Dragos a mancat noaptea pana la un anu jumatate si imi era mie mai comod uneori.
In ultimele saptamani Eva s-a hotarat brusc sa refuze dormitul in patut.Cateva zile a tinut faza cu adormitul, singura pe canapea (asigurata) si mutataul ulterior in patut.Dar nu s-a multumit doar cu asta, a supralicitat.Acum nu mai se culca sera fara tati, bineinteles ca tot pe canapea...e mutata apoi.Asa ca , daca pana acum culcarea lor era cam treaba mea, acum la cererea publicului a intrat tati in rol. In timpul asta eu ma dau pe netr, Tv.... cam ce facea tati pana de curand. Dragos inca mai prefera patutul, rar se cere sa doarma in alta parte. Cosleepingul la noi nu a mers cu toate ca pe perioada virozelor l-am incercat.... atata se foiesc, trag suturi, imi baga degetele in toate orificiile ca pana la urma sa se ceara la ei in camera....
aveam programata vizita la ikea in we pt a schimba mobila de la ei si a lua paturi de juniori....dar cred ca mai aman vizita ca pe viscolul si zapada asta nu-mi vine deloc sa plec
Mi-e suficient mersul la serv....

2+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alexa_H spune:

Buna dimineata!

si chiar ca buna. Fetele au dormit ca niste ursuleti toata noaptea (exceptand mancat si schimbat).
Mi-e cam teama sa le pun pe burtica sa doarma. Asa le mai tinem si stiu si ele din primele zile de viata sa intoarca capsoarele dintr-o parte in alta singure...dar sa le las in patut asa mi-e teama.

Oricum...m-am cam prins care e faza. FARA AER IN BEBELUS!

Le-am tinut dublu de timp pe umar pentru scos aerul inghitit dupa fiecare masa si au si iesit afara bine si cu multe parturi de vreo 2 ori de caciula azinoapte.
Si pentru ca nu mai mi s-a rupt sufletul auzindu-le cum plang, au dormit frumusel in patutul lor.
Constat ca daca totul e ok, ele dorm continuu 24 din 24.

Va multumesc pentru recomandari. Foehnul inca nu l-am pus in practica...sper sa nu fie cazul prea curand...dar o voi face in caz de urgenta.

Va pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns speranta76 spune:

Eu toti trei copiii i-am culcat pe burtica inca din primele zile, la primul mi-a fost intr-adevar teama,dar apoi mi-am dat seama ce pe salteluta cu cearceaful intins nu aveau ce sa pateasca. Si a mers de minune in conditiile in care am avut 3 copii cu colici cat cuprinde. La fete a mers si uscatorul de par foarte bine, am ajuns sa inregistram zgomotul uscatorului pe cd si sa il punem la somnic
Cu somnicul in patul mare, la noi in primele luni cam asa a fost, erau si colicii si pe burta noastra se linisteau si si-mi era mai usor, dar "invatul are si desvat" (vorba ardeleneasca), asa ca acum nu avem nici o treaba, dormim in patut fara nici un protest si sa nu credeti ca le-am lasat sa planga,totul a venit de la sine, dupa ce le-am intarcat, incet, incet au inceput sa nu se mai trezeasca noaptea si sa nu mai avem probleme.
Asa de multe prospete mamici sunt ca nu m-am putut abtine sa nu intervin, m-au apucat nostalgiile mie dor de bebelusele mele!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxxy2 spune:

buna tuturor si va multumesc mult pentru raspunsuri.
vreau sa va spun ca dupa ce v-am scris de roaseata,le-a trecut definitiv dupa vreo 2 zile,creme din cele ce mi-ati scris voi nu se gasesc aici,dar Canesten a fost excelent,iar acum stau atenta ca la fiecare schimb de pampers sa le aplic un strat foarte subtire de crema pe baza de oxid de zinc.
Ce sa va mai spun,azi facem 6 saptamani,am crescut in greutate,Laura a luat in 2 saptamani 500 de grame,la fel si Francesca si totusi ma ingrijorez pentru ca Laura care are acum 4,2 kg si e mai grasuta nu mai suge bine de la san,e lenesa si nici cu biberonul nu se omoara,chiar daca e laptele meu,mi-am cumparat pompa manuala si ma mulg atunci cand am timp,numai atunci cand e practic imposibil le dau si lapte praf.
In schimb Francesca care e mai micuta,are 3,8kg,suge foarte bine de la san,nu se lasa cu una cu doua.
Acum le schimb si eu dupa ce mananca,le mai las putin ca sa nu regurgiteze.
am incercat sa imi pun o poza ca profil insa mi-a dat eroare,server error,as vrea tare mult sa pun poze,sunt 2 frumuseti de copii.
in functie de timp o sa incerc sa imi fac un album pe net.
au inceput sa doarma mai mult noaptea,un 4-4 ore si jumatate.
trebuie sa ies ca Francesca mea incepe sa dea semne ca ii e foame,va pup.
am o intrebare,eu am o carticica care se numeste Alimentatia sugarului,e de pe vremea lui Ceasusescu si scrie acolo ca in a doua luna trebuie sa manance de 6-7 ori cate 110-130 grame de lapte,e adevarat?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitza35 spune:

hei speranta

Ce mai faceti voi? Gradi, bunici? Vreo deplasare?

Asa-i ca te apuca dorul de burtica si bebelusenie?

2+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hellen79 spune:

alexa relax, eu incep sa ma obisnuiesc cu urlatul, baitul meu urla 24 din 24, motivat sau nu, doarme in brate daca nu urla in brate, doarme doar leganat acuma incerc sa-l imprietenesc cu scoica ca mi-a nenorocit coloana
in privinta colicilor eu am incercat sa le dau la inceput infacol, bonisan si gripe water clasic nu cel cu girafa care am inteles ca e mai ok-nu am gasit , schimbat biberoane fara efect, fion efect doar pe moment, cel mai bine dormit pe burta noi mai avem, or trece in vreo 2 luni
subscriu la ce a zis adi in legatura cu baietii 1 sunt mult mai fragili ca fetele, diferenta dintre ei este de 1 kg baitul fiind mai indesat, este o diferenta si de constitutie inre ei, dar el mi-a facut rosu in gat, are probleme cu constipatia, canale infundate la ochii, are probleme de reflux - si nu prea pot sa-i dau lapte AR ca e gras si mie frica sa nu-l fac prea indesat asa ca ne luptam cu regurgitat la greu si urmarit greutatea cate gr ia pe saptamana si o feteaza pe buni cu bratele la greu rade la ea, in rest e sobru, si se lipeste cand il ia in brate si ofteaza
pitica nici nu sti ca e in casa manaca,rade sta in pat si se uita la albinute
cu dormitul fata doarme in patul ei, baiatul doarme leganat pe picioare si lasat singur in patul mare- daca am noroc il mut la el in pat fara sa-l trezec, dar parca il las in apa cand il mut, ca sa nu spun il las noaptea dormind ma duc sa sterilizez, fierb apa, pun rufe la spalat ma foiesc trantesc nu se scoala ma duc si ma asez in pat poate dorm incet in alta camera in secunda 2 l-a piscat cineva de fund
eu cu LM stau prost de la oboseala cred ca s-a cam dus, nu era el mult dar imi place sa-i vad cum se lupta cu sanul ca niste purcelusi


Mergi la inceput