Azoospermie

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cardozzo spune:

Si am uitat sa spun: nu fumez, n-am fumat niciodata, beau doar ocazional (cam la 1 luna), fac sport (sala de 4 ori/sapt), sunt normoponderal (1,78 m, 74 kg, fara burta), nu lucrez in mediu toxic, nu prea am alt stress decat problemele astea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela_tutuianu spune:

as vrea sa-ti trimit un mesaj privat dar nu este activat . sau poate un mail .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cardozzo spune:

Am activat cutia postala.
Am rezultatul pentru prolactina facuta sapt asta: 46,91 pentru un interval de referinta 3,46 - 19,40 ng/ml, deci tot mare.
Astept acum ATPO si eco tiroidiana de luni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena74 spune:

cardozzo,

Eu nu sant optimista de felul meu, in domeniul asta, noi am vrut doar sa facem ce se poate face acum in medicina ca sa nu regretam mai tarziu.

Te rog activeaza PM sau mail, as vrea sa-ti dau datele unui androlog din austria cu care am corespondat la un moment dat, poate reusesti sa-l contactezi si sa discutati putin.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela_tutuianu spune:

indiferent cat de bun se spune ca este un medic , cautarea informatiilor tot trebuie sa o facem . din experienta , cand am venit cu intrebari suplimentare medicii cu care am colaborat au avut o reactie diferita . adica le place sa vada ca te intereseaza si ca vii cu idei . deh , unde-s doi puterea creste .

vreau si eu numele medicului din austria pentru sotul meu . a avut - are azospermie - criptozoospermie . multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cardozzo spune:

Am rezultatul si la ATPO: 15,68 la un interval de referinta 0 - 5,61 ui/ml. deci de 3 ori mai mare decat limita maxima...practic sunt dereglat hormonal din toate punctele de vedere

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emilia.m spune:

Nu te agita inutil ca o sampanie ca rezultatul de la ANTI TPO inseamna ca este foarte posibil sa ai ce am si eu adica Tiroidita Autoimuna Hashimoto.
Nu e mare lucru, organismul tau considera ca tiroida e corp strain si lupta impotriva ei.
Boala asta e cronica si se tine sub control cu Euthyrox (luat cu simt de raspundere in fiecare dimineata) si nivelul anticorpilor se scade cu suplimente de Seleniu.
Endocrinologul iti va da tratament (adica iti va spune ce doza de euthyrox/levothyroxina sa iei astfel incat sa scada TSH-ul) si iti va spune sa eviti tot ce contine iod (sare iodata - gasesti la plafar sare fara iod, fructe de mare, peste, varza etc).


Copiii sunt mainile cu care ne prindem de rai.

PCOS, Tiroidita Autoimuna Hashimoto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANI.G spune:

Citat:
citat din mesajul lui cardozzo


Nu sunt adeptul injectarii cu testosteron pentru ca am si o infectie prostatica cu E coli de care nu prea reusesc sa scap si nu vreau sa creez probleme si mai mari.

nu, nu, clar nu ai nevoie de testosteron in cazul in care prostata deja sufera
greu de scapat de ecoli, de fapt greu de scapat cam de orice se cantoneaza in prostata, datorita invelisului ei gros si a faptului ca o cantitate infima de antibiotic reuseste sa treaca de invelis

vezi cu prolactina si tiroida ce faci
ai fi surprins sa vezi niste rezultate
mai e o chestie ...orhita ca orhita...lasa canalele seminale !
important e sa produca testicolele ceva, ca ii extrage de acolo
si nici nu e de mirare la valorile astea hormonale ca s-au atrofiat, ca nu primesc comenzi adecvate

ai incredere
si felicitari pt. ca ai curajul sa vorbesti despre problema ta
ajuta enorm


dap, ne-au intoxicat cu iodul asta peste tot


Despre infertilitate si nu numai :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cardozzo spune:

Am facut ecografia tiroidina. Din fericire nu e nimic ingrijorator, dimensiunile sunt normale, ecostructura e omogena, fara noduli, singurul lucru care merita atentie fiind o circulatie intratiroidiana crescuta insa aceasta hipervascularizatie nu necesita decat o monitorizare dupa 3 luni.
Partea proasta este ca dl. dr. insista cu tratamentul substitutiv de testosteron spunandu-mi ca neadministrarea lui o sa-m creeze probleme mai grave, gen ingrasare, lipsa de energie, libido scazut, osteoporoza, stare generala proasta etc. si ca eventuala crestere in dimensiuni a prostatei din cauza testosteronului nu este semnificativa, fiind doar specifica varstei.
Pana atunci urmeaza sa fac sapt. asta RMN pt hipofiza si sa refac testosteron ceva mai detaliat. Iau insa niste suplimente nutritive gen omega 3, vit. E, seleniu, un complex de vit pt prostata, glucosamina si condriotina si folosesc o crema pt tromboflebita si nu stiu dc ar trebui sa renunt la ele pt a nu influenta eventual rezultatul. Dc stie cineva sunt ochi si urechi, am uitat sa-l intreb pe doctor.
Ce e mai rau e ca dl doctor nu-mi da aproape nicio sansa sa mai am spermatogeneza spunandu-mi ca actualele analize hormonale, examenul clinic si antecedenta cu orhita sunt probe clare ca nu se produs SP si ca celulele seminale au fost distruse ireversibil, cele Leydig de testosteron fiind mai rezistente. Ceea ce nu inteleg este cum se face ca dc tot au supravietuit celulele care produc testosteron nivelul mi-a scazut in 2 ani de la 5 la 2,75. Daca ar fi normal sa scada cu 1 unitate pe an ar insemna ca in 8 ani sa nu mai ai productie de testosteron, ceea ce e absurd...
Pana una alta urmeaza RMN...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elbereth spune:

cardozzo cu tiroida se pare ca lucrurile nu sunt deloc asa rele. Nu-ti face griji cu ATPO - eu am avut la ultimele analize Anti-TG de peste 60 de ori mai mare decat valoarea normala. Si totutsi, cu 50mg Euthyrox imi tin TSH-ul in jurul valorii de 1 si ceva, iar FT4 la fel, in limite normale.
E foarte bine ca vei face acel RMN. In primcipiu, nu cred ca vitaminele afecteaza nivelele hormonale, asa ca nu cred ca e nevoie sa intrerupi tratamentul. Totusi, cel mai bine ar fi sa intrebi medicul.
Cat despre efectele lipsei de testosteron, din pacate medicul tau are dreptate - in timp apar astfel de probleme :(
Totusi, cred ca pana nu incerci o punctie/biopsie testiculara nu poti avea certitudinea ca nu exista spermatogeneza. Secretia celulelor Leyding este controlata prin secretia de prolactina si de LH. Pentru ca la tine prolactina este f mare si LH-ul deja a luat-o in sus, normal ca scade secretia de testosteron. Insa, cred ca daca reusesti sa mai scazi prolactina, e posibil sa se mai regleze un pic si testosteronul.
Bafta multa la RMN iti doresc!

PS - Daca nu te deranjeaza, poti sa ne spui la ce medic mergi?

Mergi la inceput