Gemanutzele!

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui liliac1
Cu Andra...daca ar fi constiincioasa as fi cea mai linistita mama de pe fata pamantului. Dar este lenesa si sfidatoare. De cele mai multe ori ma/ne ignora si chestiile astea ne fac sa ne pierdem rabdarea. Asta este rezultatul cresterii unui copil care n-a avut niciun fel de limite impuse si avand o mama prea permisiva. Nu e greu cu Radu pe cat este de dificil cu ea. Povesti luuuuungi si nu prea frumoase

Mvai, ce ma intereseaza subiectul asta ? Cat de mare e Andra ? Ca tocmai am avut o discutie, in contradictoriu, cu maica-mea care sustine ca sunt prea relaxata cu copilul Alex - si ca o sa-l scap din mana, ca face ce vrea si daca spun NU pana la urma tot eu cedez, ca e smecher, ca face prea putine teme suplimentare si ca eu nu insisit ..etc, etc, etc.
Are pe undeva dreptate - simt cu copilul asta ca trebuie sa imi aleg bataliile - pentru ca este foarte rezistent la ce nu ii convine si nu am nervi efectiv sa ma lupt cu el in toate (mancarea, TV-ul, ordinea, scoala) ...asa ca eu gandesc sa stau in capul lui cu scoala si cam atat ...si ce daca mananca prea multe dulciuri, asta este ...si ce daca se uita prea mult la TV, daca se uita dupa ce si-a facut temele "so be it' ..etc, etc, etc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliac1 spune:

Ola, madamelor!!

Lora Ce draguta esti tu cu toate!!!
Nici eu nu-s cu Sandra Brown. Daca va spun ca toata copilaria tarzie mi-am dedicat-o lui Cioran, Tutea sau Camus chiar ca o sa ma incadrati la cei mai ciudati Gemeni Ca sa nu mai zic ca daca sunt stresata rau imi iau cate-un compendiu de mate si imi sparg capul cu diverse teorii. Hai ca-s praf din punctul asta de vedere!! Iar cultura generala...zero barat taiat in 15 patratele
Si...tare te admir ca iesiti cu cortul!!! Eu nu stiu daca as putea M-am coconit. Sau poate e de la spondiloza?

buflea maica, ce de-a activitati prestati voi Bravo voua!!
Si eu am cu cine sa las copiii ca doar stau la 10 min de mers agale de ai mei, numai ca eu sunt genul care daca nu-i la munca atunci e cu copiii, clar! Si ai mei mai imi spun sa-i las, si sotul...dar constiinta Nu si Nu Am o structura nasoala...
Ca sa zic tot-tot mie de fapt chiar imi place sa am copii in jurul meu, imi organizez toate raportat la ei, cand fac un calcul primul lucru la care ma gandesc este sa se potriveasca si cu ei asa ca daca mergem la teatru, atunci sa fie de papusi, daca e vreun concert atunci sa fie cu acces pt copii si tot asa... Ca sa nu mai zic ca nu stiu cum reusesc dar toate se raporteza la ei. Daca am un ban in plus in buzunar, in loc sa merg sa-mi iau ce-mi trebuie pt mine, gasesc eu sa-i investesc in cate-un rahat pt ei Noroc ca am sotul care-i mai cu picioarele pe pamant si ma vede

Despre Andra...face in septembrie 9 ani. Ca si tine, eu cedez de fiecare data. Numai ca am ajuns intr-un stadiu de obraznicie greu suportabil. Tipa la toata lumea, este mereu nemultumita, nu face nimic decat impinsa de la spate. Nu i-am dat niciodata teme suplimentare. Are un cap extraordinar de bun!!! Numai ca se risipeste din cauza de lene. Temele si le face cu maaaaaare greutate si nu pt ca nu stie ci pt ca este cea mai mare pierzatoare de timp. Cum sa-ti explic oare??
Sa spunem ca are de scris 10 randuri. Ei, pana se apuca ma trec toate apele. Cand ziceam ca in sfarsit s-a asezat la birou incepe: mi-e sete, mi-e pipi, ma mananca, ma doare, ma strange coada, etc... Asa ca o luam de la capat. Incepe sa scrie...si se opreste in mijlocul cuvantului, la mijlocul literei. De ex. are de scris cuvantul "gradina", ea scrie asa "gra" si de la d face doar cerculetul. Se opreste ca are nu stiu ce problema...si daca nu-i spun sa se apuce isi gaseste de joaca. MOR!!!! Pentru ca cele 10 randuri le-ar scrie in 10-15 min! Ei, la noi dureaza peste o ora!!! Il avem si pe Radu care e mic si are nevoie de putin atentie. Ca sa fie liniste sa se poata concentra Andra la teme de cele mai multe ori il ejectez Si uite-asa petrecem noi zi de zi!

Partea cealalta, de impertinenta, o are cu ai mei. Urat de tot! Iar maica-mea a ajuns sa planga din cauza ei. Si pe buna dreptate pentru ca eu i-am spus de multe ori ca n-au voie sa o contranga in niciun fel. Si ndaca pana acum "The limit was the sky" acum caut solutii sa cobor limita asta...
Cu noi aplica tactica aia cu "da, mama, imediat mama" iar imediatul asta se transforma in "niciodata" Nu ma contrazice dar nici nu face ceea ce trebuie. Spre ex. ne asezam la masa. O strig sa isi stranga ceea ce are imprastiat si sa vina. Vine un raspuns f diplomatic: "Da, imediat!!!" Ei...pot sa fiu convinsa ca trebuie sa-i mai spun de nu stiu cate ori. Radu intre timp termina de mancat, mie mi se raceste castronul si ea nici vorba sa se clinteasca. Si ori de cate ori ii spun sa vina nu ma contrazice dar nici nu vine.
La culcare e la fel...
Si-ar mai fi

Of, ce mesaj lung si trist! Dar v-am spus ca nu-s in mood.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Aoleu, aoleu ... cam asa este si Alex, doar ca nu este lenes, din contra este foarte stresat de lumea inconjuratoare. Nu ii place sa intarzie - chestie care este buna daca nu ar fi o obsesie ... daca totusi se intampla sa intarziem undeva, oriunde, la sporturile lui, la scoala, la un playdate ...nu mai vrea sa se duca . In toamna a trebuit sa-l duc la doctor, dimineata normal ...si am anuntat la scoala ca intarziem, deci totul era oficial ...ei bine, nu a mai vrut deloc la scoala in ziua respectiva, dar asa, cu isterie ... la hockey la fel, daca nu ajungem la timp la patinuar, pur si simplu nu mai vrea sa joace meciul.

Cu lectiile nu am probleme ca si le face in 2 min, intr-o dezordine si un dezinteres infiorator ...odata si le-a facut in drum spre casa de la scoala ...eu vin, le corectez si in jumatate din cazuri rup foaia - si atunci incepe show-ul - lacrimi, acuze, ieri de ex mi-a spus "daca ai rupt foaia atunci te rog sa-mi faci tu lectiile ca eu mi le-am facut si tu nu imi repecti mie munca" ... reallly ? Deci lectiile si le face in 2 min, eu rup foaia, plange si se isterizeaza 30 min, dupa care si le face iar, cu mine in spatele lui, in 5 min.
La lectiile supilentare insa, se miorlaie si negociaza 30 min, ca sa le faca apoi in 10 min ...

Cu bunicii este similar - adica e foarte nerespectuos, ii pacaleste mai ales ca ai mei nu stiu engleza si au un mare handicap aici ...dar norocul meu este ca maica-mea, profesoara de profesie, este the iron lady asa ca nu prea ii merge desi inceaarca in mod constant.

In afara de asta, aceeasi problema o am si eu cu spusul de 100 de ori ... mai fetelor, se face ca nu ma aude, sau exact ca Andra zice "da, da, mai da-mi 5 min" .... eu nu stiu cum sunteti voi dar eu ma duc langa el, ii inchid TV-ul, il avertizez ca daca nu strange in momentul ala il pocnesc, dupa care il pocnesc - acum sa nu incepeti sa-mi spuneti ca "traumatizez copilul" ca nu il traumatizez.

Acum sa nu credeti ca este un copil atat de rau, nu, deloc ... este foarte inteligent, ii merge mintea spirt, invata din mers si bune si rele, este foarte atletic - fetelor, daca l-ati vedea cum joaca hockey sau soccer, ce muschi are la picioare si ce fund a facut de la patinaj , este foarte confident, se misca sigur pe el, are idei personale si in general are asa tendinte de leader ... si este desigur, frumusel, frumusel , sincer, vad in el un viitor macho / alpha man, daca am grija sa stau "on top of him" ca sa nu o ia pe araturi .

Doar ca este un copil greu de crescut, cu el nu te plictisesti niciodata si ai senzatia ca parinte ca mereu trebuie sa fii vigilent ...si cateodata este obositor sa fii mereu cu garda sus

Hai ca v-am zapacit ! Dar daca tot m-am laudat atat, va mai pun si niste poze

http://www.flickr.com/photos/13498000@N05/6855437726/in/set-72157629631028499

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Dupa cum vedeti, fiu-meu ne invata ca viata e plina de incercari ... comparativ cu fica-mea care este copilul ideal. E blanda, este relaxataaaaa, nu tzipa, este foarte detaliata in tot ce face, face lucruri care nu ii convin numai asa ca sa faca placere cuiva (chestie care fiu-meu nu ar face decat daca are el un avantaj), este o placere sa o cresti, e receptiva la orice comparativ cu fiu-meu care este rezistent la orice ... nu se enerveaza decat foarte rar, nu o afecteaza mai nimic din jur, nu este deloc, dar deloc atletica - daca ar fi dupa ea nu ar face nici un sport dar face patinaj, dans si inot ca sa ne faca noua placere , este in general foarte flexibila.

Asa ca, eu de cand am cei doi copii ai mei, imi dau seama ce mult conteaza personalitatea, in formarea unui adult ... cochetez chiar cu teoria ca personalitatea si inclinatiile native conteaza mai mult, procentual vorbind, decat educatia ... am avut odata o discutie pe forum despre asta - eu cred ca educatia nu formeaza personalitati ci doar le modeleaza.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackgirl0 spune:

Horoscop maine:

Ai o discutie foarte serioasa cu partenerul de viata si primesti de la el idei valoroase, sfaturi utile si informatii pe care te poti baza. In astfel de momente descoperi cat de serioasa este relatia voastra, pentru ca nu iubirea este cea care va apropie cel mai mult, ci niste principii de viata care va aseamana. Ganditi la fel, aveti aceleasi dorinte de la ziua de maine si va uniti fortele intr-un sens comun din care amandoi aveti si de invatat, si de castigat, deopotriva. Formati o echipa buna!

Am vazut ca ati scris mult, ma bucur, insa am sa citesc cand voi putea (sper, curand)! Promit!

Tb sa ma plang, caci altfel nu sunt eu. De 2 zile abia apuc sa respir: ieri cabinet plus garda, cand barbat'miu imi spune ca are 39.6 febra si ca merge acasa. Am stat linistita, caci stiam ca am in casa de toate si ca stie cum sa se doftoticeasca. In fine, seara se muta mama la noi sa aiba grija de Dragos, ca cel mic sa nu intre in contact cu bolnavul. De dimineata, la 9, cand am iesit in garda, sotul cu febra 38.5 zicandu-mi ca ii este foame si sa-i fac ceva de mancare si ca de ieri dimineata el nu a mancat nimic ca nu a indraznit mamei sa-i ceara ajutorul. Mama pe de cealalta parte ca a vazut ca nu i se solicita ajutorul si nu s-a bagat. In 3 ore libere dimineata am facut cumparaturi/de mancare/curatenie/spalat rufe. Mers la munca (nebunie), intors acasa, sotul cu febra 39.2 si nemancat. iIncalzeste supa, fa-i ceai, da-i medicamente, schimba-i lenjeeia de pat. Acum stau cu genta injectabil langa mine, ca dc nu-i cuminte il intep in fu.nd. Noroc ca este ascultator si acum se simte mai bine. Din pacate, Dragos tot miauna la usa dormitorului ca vrea sa se joace cu tati si nu intelege de ce nu se poate. Sper sa-si faca efectul pastilele, caci nu cred sa mai fac fata la o noapte alba.

Dilema 2 este legata de gradinita lui Dragos: a fost acceptat si la a treia gradi cu program normal (4 ore), iar pt gradinita a doua unde era pe lista de respinsi am pus o pila. Acum am la dispozitie o saptaman sa aleg o gradinita si nu stiu care. detaliez mai tarziu care/ce/cum, acum sunt cu copilul in brate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Black, sanatate multa ...
Si la mine este la fel cu mama si barbata-meu ...frate, nu s-ar ruga / oferi unul altuia din tot felul de explicatii pe care eu nu le inteleg. Drept urmare, ca sa-mi usurez eu munca, stau intre ei si ii pun pe amandoi sa se exprime - barbatul imi spune mie ce doreste si eu ii transmit maica-mii ...

Cat despre gradinita, pentru 4 ore pe zi, eu as alege-o pe aia mai aproape de casa ... crede-ma ca nu conteaza prea mult ce fac acum la gradinita, conteaza sa fie putini in clasa, sa fie aproape de casa si sa fie curat.

Succes !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackgirl0 spune:

Buflea, ai o frumusete de baiat! Iar poza www.flickr.com/photos/13498000@N05/6858323984/in/photostream/" target="_blank">asta imi place cel mai mult! Pacat ca nu v-am zarit si pe voi, parintii, in poze!

La sfaturi de copil ascultator/strangator nu ma pricep, oricat as vrea sa va ajut (pe tine si pe Liliac) si stiu ca si pe mine ma asteapta acelasi lucru. Dragos nu strange/nu aduna, nu este obisnuit fara pampers, chit ca cere pt pipi olita, nu mananca singur cu lingurita, mazgaleste in loc sa deseneze si in general face dezordine. Daaar "ma ajuta" la intins/strans rufe, gatit (adica ia 3 oale si 2 linguri si zdrangane si el in ele), iar azi am schimbat impreuna lenjeria lui tati.

Liliac, te inteleg la dorinta de-a fi cu copilul mereu in brate, asa mi-as dori sa pot si eu. Insa ma gandesc si la perioada de-acum 2 ani cand stateam acasa si nu stiam de voi avea vreun loc de munca. Ma apuca si vina cand sunt aiurea in garda in loc sa fiu acasa, mai ales ca al meu sot, la nervi, imi reproseaza multe si acesta este unul din lucruri (ca nu stiu sa fiu mama. ), dar nici nu da solutii in plus la cum sa ne crestem finantele. Numai spun nimic rau de el, caci il vad asa bolnav si necajit si mi se face mila. Si chiar este baiat bun de cele mai multe ori.

La noi nu merge sa fiu intermediar intre el si mama, exista pb de comunicare de fiecare parte. Nici eu nu am cea mai stralucita relatie cu mama, insa vad ca am putut apela la ea cand am avut nevoie, mai ales in ultima perioada.

Cu gradinitele in cauza (toate de stat, toate cu predare exclusiva in germana cum a solicitat huzband ):

1. cea aproape de mama (2 intersectii) program scurt, copil respins, a necesitat pila. Nu are curte cu verdeata, ci beton, cladire noua si in principiu este destul de fitoasa, fiind foarte solicitata, probabil ca are rezultate. Situata intr-o zona de case, foarte linistita.

2. cea la distanta intermediara, program scurt, copil acceptat. Cladire imbunatatita, curte mare, dar iarasi doar cu un petic de verdeata. Aflata intre case, insa intr-o zona destul de circulata.

3. cea aproape de noi, program prelungit, copil acceptat. Curte imensa, cu multa verdeata, insa in cartier, intre blocuri.

Mama jura ca nu are pb cu ora de luat copil, se deplaseaza oriunde atata timp cat platim transportul si ii asiguram copilului mancarea. No, descurcati-ma ca nu stiu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackgirl0 spune:

Si mai scriu un mesaj, sa am si eu 3000 de mesaje si poate primesc si-o steluta in plus!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Multumesc Black, toti copiii sunt frumosi ...iar noi nu suntem in poze ca nu suntem asa de frumosi .

Poza care ti-a placut este una extrem de reusita facuta anul trecut cand fica-mea a graduat gradinita - dar nu te lua dupa aparente, nu se iubesc asa ca in poza aia, se joaca impreuna numai cand nu au altceva de facut, in rest - se bat / cearta non-stop.

Auzi - dar de ce e asa de important unde e localizata gradinita, intre blocuri sau intre case ? Ca doar nu ii scoate pe trotoar, tot intr-o curte ingradita trebuie sa ii tina.

Din ce ai zis acolo, eu as alege-o pe ultima, aia de langa tine care are si program prelungit ... zici ca are curte mare si daca Doamne Fereste nu are cine sa-l ia, sau te bushesti cu maica-ta si iti face vreo figura, ii prelungesti programul.
Pe locul 2 ar fi aia aproape de mama ta - doar pentru ca e noua si pentru 4 ore de stat acolo nu cred ca conteaza cat de mare e curtea.

Ar trebui sa mai iei in considerare cati copiii sunt in clasa - cu cat mai putini, cu atat mai bine - au parte de mai multa atentie si impart si mai putini microbi. Mie mi se pare ca nr de copii din clasa e mai important decat marimea curtii ... sau nu ?

Cat despre statul acasa cu copilul - o sa va oripilez pe toate acum , asta daca deja nu m-ati citit prin alte parti . Eu pun extrem de multa valoare pe profesia in care m-am pregatit atatia ani. Ma risc sa spun ca o pun pe acelasi nivel cu meseria de mama ... si asta nu ma face mai putin buna si nu inseamna ca imi iubesc mai putin copiii. Profesia ma defineste ca adult, am investit efort si resurse in ea, ani de zile si nu as renunta tocmai acum la a vedea roadele acestor investitii. Eu cred ca o femeie le poate face pe amandoua, nu perfect, dar intr-un echilibru acceptabil.
Timpul petrecut cu copilul nu se masoara in lungime ci in calitate - si fiecare dintre cei implicati trebuie sa invete sa traiasca si pentru el, chiar si un copil de 3 ani.
In spiritul acestei teorii, eu m-am intors la serviciu dupa 3 luni de la fiecare nastere, cu placere si fara regrete, mai ales ca copiii stateau cu bunicii acasa deci stiam ca sunt pe maini bune ... si nu am auzit niciodata la copiii mei ca imi duc lipsa, tocmai pentru ca probabil au crescut de mici cu prezenta limitata a noastra in viata lor. Eu nu cred in teoria ca "copilul are nevoie de mama non-stop" - copilul are nevoie sa stie ca e responsabil pentru viata lui, si-o traieste independent si se poate baza pe cineva atunci cand are nevoie ...ori aceasta confidenta se poate construi si cu un numar limitat de ore pe saptamana petrecute cu el, nu trebuie sa stai in fundul si la dispozitia lui zi de zi.

Asa ca, nu are rost sa te simti vinovata si nimeni nu are dreptul sa te faca vinovata ... a incercat si barbata-meu o data sa sugereze (cand ii ajunsese cutzitul la os cu parintii prin casa) sa ma lipesc eu de un part-time si am refuzat categoric ... unul la mana ca in profesia mea part-time ar insemna sa fac ceva foarte entry level si in al doilea rand ca eu nu ma duc la serviciu ca sa ies din casa, ma duc pentru ca imi place, ma echilibreaza emotional, ma completeaza ca adult si in plus, dar asta tine de mine in particular, nici nu sunt gospodina si nici nu am de gand sa fiu vreodata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doinabita spune:

Buna!
Fetelor, eu mi-am pastrat serviciul pe vremuri cand erau copii mici.Am incercat cu cresa, nu a mers, deci am platit 6 ani femeie sa aiba grija de ei si a fost bine...A trebuit sa fac asa caci altfel cu trei copii nu ne-am fi descurcat financiar. Lucram o zi da, una nu...In ziua libera spalam...cu Albalux...de ma lua dracii, gateam , facem curat, plimbam copii...La fiecare weekend lucram 3 zile la rand apoi urmatorul aveam 3 zile libere...Cand prindeam un eveniment, mai ales in sezon(nunti, botezuri) lucram in particular sa fac banuti...Peste toate am facut si o postiliceala de contabilitate si comert...Am mers cu toate gramada...dar nu am vrut sa ma rup de viata de zi cu zi...Deci ca femei chiar si cu copii e bine sa ne urmam cariera.Pana la urma in viata copii cresc...pleaca pe drumul lor in viata si...asta este...Pana sa se intample cu Dan am facut si o facultate la F.F pe care nu am terminat-o pentru o jumatate de an...Asta este...

Ia sa vedem horoscopul:

Mentine-ti cheltuielile in limite rezonabile. Pentru a lua cele mai bune decizii, pot face niste socoteli ale ultimelor tale cheltuieli. Profita de situatiile profesionale cu tact si diplomatie; vorbaria se dovedeste a fi inutila.



Mergi la inceput