Gemanutzele!

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Black, lasa-l, nu-l mai fortza ... dar nici nu te mai agita. Daca crezi ca e de stat in spital, nu mai pune 100 de pile in miscare ci spune-i ca i-ar fi mai bine in spital si lasa-l sa ceara el spitalul, tu doar ii sugerezi calm ce ar fi mai bine si il lasi sa aleaga el "raul".

Cat despre amica, eu nu l-as apara pe sotz, mai ales daca nu ii dai dreptate - da din umeri si spune-i, in gluma, ca nu stii ce a fost in capul tau cand l-ai luat . Scapi mai usor asa si lasi mai putin loc de barfe pe la spate daca recunosti ca sotul greseste, decat sa incerci sa-l acoperi si sa-l scoti alba ca zapada.

Doina, inteleg ce spui ... si chiar cred ca este foarta multa munca ... eu te incurajez sa perseverezi. Barbata-meu are o verisoara care are o firma care organizeaza evenimente - nu te gandi ca are vreun sediu, ceva - de acasa, ii vine comanda de "o nunta" sau "un parastas" si se pune cu burta pe telefoane si angajeaza toate serviciile - inclusiv bucatareala ... reclama din gura in gura este foarte buna, iti faci un nume si lumea apeleaza. Eu iti doresc cat mai multe comenzi, chiar daca e multa munca ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doinabita spune:

Buflea,sunt de acord cu ce spui tu, dar depinde de oras, al nostru e mic...si iti trebuie mai multe, nu poti sa faci asa ceva fara niste autorizatii, caci ma "mananca" cei mari si dau de dracu...Ma multumesc cu atat, pana imi bag gaze si imi iau ceva cuptor mare, si aragaz mar cu 6 ochiuri, am in plan ceva, am construit langa bucatarie inca o incapere, nu avea destinatia care vreu sa i-o dau, dar am facut-o ulterior cu gresie si faianta si am amenajat-o ca lumea...mai astept sa imi aduca gazele pana acolo si apoi urmeaza sa fac ceva.Nu ma astept la afacere , dar ceva v-a iesi caci e orasul mic si totul merge f. prost...Am vasele , tot ce trebuie ...pentru cantitati mari, tavi etc...Voi vedea ce v-a iesi.

LA MULTI ANI SARABTORITILOR DE AZI!

Black, ce face sotul tau? ii e mai bine?
Ia sa vedem ce zice la horoscopul de azi:


Nu accepta niciun fel de cadou astazi. Se poate sa fie unul neplacut, in cele din urma. Pastreaza o linie de conduita clara si dreapta si vei fi protejat de astre. La locul de munca apar tensiuni din cauza unor lucruri nespuse.

La noi a aparut soarele in sfarsit...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Doina, respectele mele ... imi place atitudinea ta, adica imi place ca ai totusi un plan in cap si nu esti negativista ..orasul mic este un avantaj in ceea ce priveste clientela dar si un dezavantaj in ceea ce priveste competitia care te poate sapa pe la spate.

Sa mai spuneti ca nu se potriveste horoscopul asta - asa este, eu am o zi nu prea buna ... m-am clantzanit cu barbata-meu de ieri si am culminat cu o busheala de dimineata ... ieri a stat toata ziua in gradina si nenicaaaa, cand face el ceva, toata lumea trebuie sa lesine de admiratie iar el are tot dreptul sa fie nemultumit ca nimeni (adica eu) nu il ajuta ... iar de dimineata a reusit iar sa ma trezeasca cu toata activitatea lui din baie (tras apa, dat drumul la robinet, spalat pe dinti, tushit, suflat nasul ...etc) pentru ca nu inchide usa de la baie ... pentru ca nu ii pasa ca mai exist si eu in dormitorul ala si dorm. Ce ma seaca pe mine este ca barbata-meu nu se cearta, dar emana rautate, raceala si ironie ...si daca il provoc la discutie, pleaca din zona ... fix cat sa-mi strice tot cheful.
Acum problema mea este ca fata are astazi dans si el e ala care de obicei o duce sau ma suna sa imi spuna ca nu poate si plec eu mai repede de la serviciu, sa o duc eu. Ei bine, azi, daca nu va putea sa o duca, nu o sa ma sune ... o sa prefere sa piarda fata dansul decat sa ma sune pe mine ... si eu nu vreau sa piarda dansul ca fac repetitii pentru spectacolul final care este in 3 sapt, deci chiar nu e indicat sa lipseasca ... si nu stiu cum sa fac, ca sa rezolv problema - ar trebui sa il sun eu sa vad daca se poate duce ...adica tot eu sa fac primul pas, damn it !

Black, ce mai face sotul ? Da-ne un semn, sper ca ati trecut cu bine de weekend.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackgirl0 spune:

Sot mai bine, a scapat de febra, maine planuieste sa mearga deja la munca, chit ca are medical pana miercuri inclusiv, insa ii este frica de concediere. A scapat doar cu alt antibiotic oral si spalaturi pe gura cu penicilina. Nu l-am mai intepat, zau ca imi era mila de el. Ieri am si iesit la plimbare toti 3, sper insa sa nu devina viteaz aiurea.

Buflea, al meu sot cand este suparat pe mine tace si el dar parca nu asa in dauna copilului. De obicei eu sunt cea care trage de el. Nu merge si la voi? Nu-mi cade mereu bine sa trag de el, dar prefer asa decat sa fie atmosfera rece in casa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Sigur ca merge ...daca il sun acum sa vorbim despre dansul fetei, vorbeste ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat. Daca nu il sun, nici el nu suna ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doinabita spune:

Buflea, nu am fost niciodata negaivista, mereu caut solutii pentru orice. Dar cum spui si tu sunt in oras "rechini" care ar putea sa incerce sa"muste"...dat eu stau la "tupilis" si ma comport precum felina...nu mor caii cand vor cainii...Stiu ca banul primeaza dar...am eu stagegiile mele, caci vreau sa fac ceva la nivel redus pentru inceput, avand ani de experienta in spate, nu din carti, din practica...Nu ma infoi, nu ma arunc in fata cu capul...tac si fac...
Black, ma bucur mult ca sotul tau e bine. Barbatii, in general cand ii doare ceva au tendinta de a amplifica totul, eu il stiu pe al meu.Cand a avut o criza de dureri de spate(le avea, nu se preface), gata...repaos la pat ducem mancarea la pat...nu voia sa puna supozitoare...pana nu m-am dat la el tare...si tratamentul aferent..la fel a trebuit sa ma urlu nitel la el...Eu cand ma doare...merg cu treburile caci li se pare "ciudat"...adica cum? sa nu pot?? II ignor si fac ce am de facut , imi iau pauza cand simt ca trebuie..imi iau medicamentele.Ma intreb ce ar fi facut barbatii daca ar fi nascut copii ei? Normal ca nu sunt toti la fel...

Ia sa vedti ce scrie horoscopul de azi:


Fereste-te sa iei pozitii categorice, indiferent de domeniul de activitate. In dragoste iti place sa sari din floare in floare, insa este bine sa fii prevazator in privinta riscurilor. Astazi apar schimbari de care nu esti informat din vreme, ceea ce te ingrijoreaza. Vei vedea insa ca in curand iti vei gasi drumul.

Cica noi "gemenii" ne place sa sarim din floare in floare...gogosi...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liliac1 spune:

black daca el se simte in muschi atunci lasa-l in pace. Doar stii cat de important este aspectul asta pentru el. Daca il mai tii acasa contrar dorintelor lui stii ca-i faci un deserviciu. Sotul meu seamana izbitor cu al tau
Bine ca si-a revenit!

doinito jos palaria in fata ta! Cum te descurci tu cu atat de multe chestii!

buflea tu iti cunosti sotul cel mai bine. Si pe tine de asemeni. Acum...faci cum crezi tu ca este mai bine in avantajul copilului. Eu personal l-as suna si l-as ruga sa imi povesterasca ce-au facut azi la dans.

La noi e pe dos. Eu sunt aia care tratez cu detasare nervii si isteriile lui, nici nu-i raspund, ma enerveaza cumplit atitudinea lui de tzatza. Imi vad de-ale mele cu calm si cu detasare. Extrem de rar ma manifest vocal dar atunci inseamna ca treaba e nasoala rau de tot. Si dupa ce se agita ca un sifon...tot el vine la mine. Discutam ca si cum n-ar fi fost niciun fel de problema
Altadata ma enervam si ma precipitam si ieseau scantei. Eu spuneam si el spunea, si eu, si el, si ajungeam sa regretam. Asa ca m-am schimbat doar eu...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doinabita spune:

Liliach, si eu la fel ca tine...le tratez astea cu sotul deatasat, mai de mult ma agitam...si degeaba...Acum las cand e nervos si cand se calmeaza : Bum!Ii demonstrez ca nu a avut dreptate si gata.Cand sunt eu capoasa...recunosc...dar mai rar sa fiu capoasa...Iar cu celelalte, pot sa le fac caci sunt invtata, mereu experimentez retete noi, fie de bucatarie, fie de prajitureala...dar mai fac foarte des si combinatii in ambele si imi ies f. bine, dar recunosc ca imi si place.Sa iti dau un mic exemplu: O preitena avea un botez mai micut cu 40 persoane...bani mai ...si nu gasea varianta.I-am gatit singura tot...Bineinteles sarmalutele la ceaunul mare in curte...ci celelalte la doua aragaze...ciorba de burta si multe altele pt. aperitive.Nu am vrut ajutor decat la curatat zarzavaturi si infasurat sarmale.Si am avut multe chestii pentru aperitiv(chiftelute, ruladele din carne porc, din pui) pe care le-am facut singura.A iesit totul f. bine.De la acel botez mic, ma tot cauta diversi pentru ca le-a placut mancarea, aranjarea pe farfurii, dulciurile tot.Nu folosesc la prajituri creme instant, numai din cele clasice, fierte pe foc....care sunt greu de facut, dar si gustul e super.Pentru noi in casa mi se pare joaca atunci cand fac cateva feluri de mancare...Daca ma apuc undeva la ora 9 de gatit pt. casa, pana la ora 13 pot sa fac vreo 4-5 feluri relaxat...Am inca o rapiditate...dar cat ma mai tine nu stiu...ca am si o varsta...mai am nitel si fac: 50

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui liliac1
buflea tu iti cunosti sotul cel mai bine. Si pe tine de asemeni. Acum...faci cum crezi tu ca este mai bine in avantajul copilului. Eu personal l-as suna si l-as ruga sa imi povesterasca ce-au facut azi la dans.

La noi e pe dos. Eu sunt aia care tratez cu detasare nervii si isteriile lui, nici nu-i raspund, ma enerveaza cumplit atitudinea lui de tzatza. Imi vad de-ale mele cu calm si cu detasare. Extrem de rar ma manifest vocal dar atunci inseamna ca treaba e nasoala rau de tot. Si dupa ce se agita ca un sifon...tot el vine la mine. Discutam ca si cum n-ar fi fost niciun fel de problema
Altadata ma enervam si ma precipitam si ieseau scantei. Eu spuneam si el spunea, si eu, si el, si ajungeam sa regretam. Asa ca m-am schimbat doar eu...

Oh ! Liliac, parca nu am fi din aceeasi zodie ...sau tu esti pe aici pt ca sotul e Gemeni ? ...deci eu ca sotul tau, isterieeee cat cuprinde, avalansa verbala, explicatii sute, taiat firul in 44, analize peste analize, lacrimi de nervi, dat cu fundul de pamant ... al meu, calm ca piatra, are frate un sistem de aparareeee - cand mai apuca sa spuna ceva, culeg cuvintele alea de pe buzele lui si le disec litera cu litera si nu stiu cum dar gasesc o varianta pentru orice litera. Al meu spune scurt varianta lui, care desigur crede el ca este cea mai buna si detine adevarul absolut, dupa care a plecat din calea mea, ca nu imi tine piept ...daca ma ambalez prea tare si ma duc dupa el, se suie in masina si pleaca de acasa si pe mine ma lasa fierband. Cand se intoarce, ma miroase si daca inca mai pute a scandal, ma evita ... a doua zi se comporta ca si cum nimic nu s-a intamplat timp in care eu nu dorm, divortez de 5 ori pe noapte, scornesc tot felul de razbunari ..etc, etc, etc. Asta ca sa intelegeti cine conduce actiunea si scenariile la mine in familie

Ieri nu am sunat ca am aflat via Romania, adica de la socara-mea, ca barbata-meu avea in plan sa se duca la dans ... am sunat-o sa ii spun La Multi Ani si tocmai vorbise cu el la tel si fara sa stie mi-a spus ce planuri are fiu-sau .

Azi dimineata m-am sculat inaintea lui si cand a intrat el in baie, eu eram deja jos ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blackgirl0 spune:

LA MULTI ANI, FETELOR!!!!!!


Oficial, suntem de azi in zodia noastra! Deschid capitol nou si sper sa gasesc si ziua sarbatoritilor!

Buflea, pliz, imi spui din nou ziua ta, in speranta ca totusi nu a fost azi!

Eu dau de baut, tocmai ce mi s-a nascut finutul azi, ora 17.30, geaman nou-nout ca si mama lui, fina mea!

CAPITOL NOU


Mergi la inceput