Prietene fara titlu (84)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

Salutare si-o cana cu inka - nu de alta dar cafele am baut deja doua pe ziua de azi.
Pe mine m-a lovit damblaua p-aici.Am devastat debaraua si am umplut deja vreo doua cutii cu boarfe si mai am inca una mare adusa de la frate-meu.Si inca urmeaza.Toate-s la balcon acum si urmeaza sa le ducem si pe-astea la casa ca m-am enervat.Nu se mai putea asa N-am mai pastrat decat intr-un dulapior din balcon - un ciocan,niste cuie ,niste becuri de rezerva si surubelnite plus alte cateva chestii maruntele,plus trusa de creme si perii de facut pantofi.In rest la revedereeeeee Sambata trecuta am carat de p-aci vreo 4 sacose numai cu haine si jucarii Nu-i adevarat cate tampenii se pot strange intr-o casa .
Nu mai vreau sa vad in debara decat chiar incaltamintea,gentile si jucariile.Ma rog,nu se prea poate ca in partea de sus mai am si niscaiva perne,paturi,de-astea ... dar asta e,pe-alea le mai suport.
Inca abia astept ca saptamana asta soseste mobila pentru camera fetitei lui frate-meu ei atunci mai pot evacua in sfarsit acolo si din jucariile de bebe.
Diana nu s-a dus azi la desen,se joaca in dormitor.Aseara n-am vrut sa-l mai trimit pe Tudor la mami ca batea f. tare vantul,dar atat a insistat Diana ca pana la urma am lasat-o pe ea.Azi la amiaza de la plimbare,Tudor a fost insa "parcat" deja acolo - altfel nu reuseam eu sa debarasez pe-aici ma ocupam cu el de lego,cuburi si altele de gen.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

Nohat tuuulai ! Ia priviti: http://www.ziare.com/scoala/admitere/admiterea-la-facultate-numai-cu-examen-1158440
Oi fi trimis prin telepatie ministrului cu pricina ideile mele de zilele trecute? Deocamdata e vorba de admitere la facultati,dar tare mi-e ca nu va dura mult,pana se revine si cu examenele de admitere in licee ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

Hello vai ce aglomeratie pe aici
Moni-te tot astept sa mai zici una alta,ca tu esti sufletul aici
Ingrid si Bee-nu mai ziceti nimic.
Eu nu prea am noutati,is cu unii in interviuri care ma tot freaca,sper macar sa iasa ceva ca e firma europeana,ma lupt cu profii de la scoala lui A care ma streseaza ba ca e ok,ba ca nu are chef de lectii-normal ca nu are si treb motivat ca dc era ok nu avea diagnostic,si cu treburile in casa si cu gatitul ca sunt in pana de idei-totusi le-am facut azi kataif cu brinza crocant, placinta cu mere si piure uc carnaciori de casa,maine cred ca bag nist evinete,ceva ciuperci si o placinta faina cu carne si vegetale sa ajunga si pe weekend ca treb sa mai si fac curat-in rest s-a cam racit si asteptam sapt viitoare cele 15C c cu soare sa ma pot apuca de curatenie si altele.
Va pup ca sunt cam obosita si treb sa merg sa iau copilul de la terapie si apoi sa o duc pe E la pian si noi sa ne dam cu bicla

Denisa cu Emma Andrea 6 ani si Mark Alexv4 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

Io m-am "mutat" pe la alte subiecte daca tot bate vantul p-aci.
Maine am drum de Ungaria.In rest noutatea e ca dupa ce am mancat inghetata duminica seara - m-a prostit Diana ,atat a insistat ca am cedat - acum suntem amandoua "aranjate" cu gatul - raguseala,durere.Io chiar n-am luat nimic pentru asta - n-am mai gasit nimic de "supt" pe-acasa si parca-s oarecum mai binisor deja.Diana in schimb deja si tuseste iar aiurea,ei i-am mai dat si ceva sirop pentru asta.
Am plecat la nani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

Buna dimineata!
Moni, ai prestat la greu la subiectul cu concediile in Romania. Chiar ca ai fost corecta si am aceeasi parere cu tine. Unde mergeti anul acesta?
Eu am fost bolnava (nu ca sa nu pot scrie, adevarat), am tusit noaptea, am facut febra, chestii minore. Diana a facut conjunctivita. Ceva era musai sa ia si ea, macar sub o alta forma.
Noi am facut curatenia de primavara, trimite primaria in fiecare an o masina sa stranga obiectele de care nu mai ai nevoie si toamna la fel. Asa ca am scapat de o groaza de lucruri care prisoseau, inclusiv aparate vechi, haine, plapumi, perne...
Bine ca ai casa, le-ai dus acolo, altfel ce faceai? Cand ai doi copii se strang de nu-i adevarat. Le dai tu la cumnatica, dar pana atunci e nevoie de loc sa le tii. Cum se mai simte ea?
Tudor tot racit sau i-a trecut? Sanatate multa.
Am vazut poza cu fetita, intradevar seamana mult dar cand era mai micuta, acum Diana s-a lungit si se tot lungeste....mai ales picioarele de barza. In fine. Am scris ca a vazut-o pe fie-ta inaotand si a ramas cu gura cascata, citez: "mami, ce bine inoata Diana!"? Acum s-a ambitionat. E ceva bun ca vizioneaza filmele tale.
Azi ne vin niste musafiri de prin Oltenia si stau pana luni. Sotul, dragutul de el, are program de gatit.
Mergi azi la Debrecen? Te rog sa ne spui cum a fost.
Denisa, daca nu te deranjeaza prea tare, imi pui si mie reteta de placinta cu carne si vegetale? Io habar nu am de ce vrei retete de la Genu, cand tu faci niste bunatati...
Ultima data mi-a gatit "pachetele marocane" dupa o reteta primita pe mail. Snitele de porc umplute cu un sos de ciuperci si un feliuta de morcov (pe lung), prinse in scobitori (el le-a cusut) si date la cuptor, cu cartofi sau orez ca si garnitura. Super i-au iesit.
Tu faci sport, la sala sau acasa? In toate pozele din concediu arati tonifiata si fara celulita. Daca ai un secret, spune-ne.

Alex face si singur lectii sau doar cu profesorii? Nu-i lasa sa te necajeasca....asta iti mai lipseste.
Bee, zau ca nu stiu de unde sa incep. Pai jur ca l-as atarna de o usa pe profesorul care a uitat sa-ti treaca nota. Si tot tu esti vinovata sau cum? Sa pierzi un an de bursa de merit ca si cand ar fi bani de o cafea....e inadmisibil. Ah, in primul rand trebuia sa te felicit ca ai bursa de merit. Bravo, bravo.
Te-ai interesat daca se mai poate face ceva? Sper ca da, e mult prea nedrept ca din cauza unui tembel sa ramai fara dreptul tau.
Imi pare rau de Anuta. Sincer. Saraca, sa o muste chiar de cap. Cate zile trebuie sa ia antibiotic, 10? Mai, ce ghinion are...
Despre problema acarienilor nu stiu daca am mai scris. Dar convingerea mea e ca Diana e sensibila la ei in primul rand. Nu o sensibilitate mare, caci atunci ar fi rau, dar ceva este. Am scos perne cu puf, plapumi cu puf, jucarii de plus, tot ce poate tine asa-zisul praf cantonat in camera. Perdelele le spal odata la 2 luni, praful il sterg zilnic. Sa stii ca se vad rezultatele. Acum sa mai scapam si de perioada de primavara cand se activeaza din nou alergiile la diversi factori si gata.
Revin ca am ceva treaba.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

Am revenit.
Lili, cate plombe are Nicolas? Eu sunt mai ingrijoarata de maselele definitive, i-au iesit (nu de tot)cele de la 6 ani si daca se cariaza, am pus-o. Am vorbit deja cu stomatoloaga sa i le sigileze cand sunt gata, macar sa stau linistita. La cele de lapte inca n-am vazut carii, se spala regulat dar cam aiurea daca nu stau langa ea...
Cristina, ati avut intalnire de gradul 0, eu nici n-am vazut-o pe Brandusa, doar in poze. Probabil ca as recunoaste-o, are o figura aparte.
Cum e Razvi, se bucura de casa, tu ai terminat cu mutatul?
Iar am treaba.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ingrid S spune:

Am uitat sa o intreb pe Lili daca a luat si Cosmin varicela. La Nicolas incep sa i se usuce primele bubite, nu?
Urata vreme, jur. Frig cat cuprinde, ba ploua, ba iese soarele. De marti se face frumos, trecem la 20 de grade.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teolinda spune:

Salu'

Io-s pe-aici. Tuflita de vremea asta naspa. E un vant la noi de cateva zile...ceva de speriat. Azi noapte a atins apogeul.E cam nor.. o atmosfera apasatoare care imi da o durere surda de cap. Iar cireasa de pe tort e ca sunt la CM.

Zile astea am tot umblat de colo -colo.. sa rezolv niste treburi pe la primarie, camera de munca.
Miercuri l-am dus pe Nicolas la gradi cat sa ii faca poza de "absolvire a gradinitei".
Ieri am trecut pe la scoala.. cica in etapa a 2-a au inscris doar dintre copii monoparentali.. ca asa le-a aceeptat sistemul.

Ba mai mult am aflat ca parintele meu duhovnic e f. f. f grav bolnav. Stiam ca e bolnav da' nu ca acum ar fi pe ultima suta de metri. Ultima data am vorbit cu el acum vreo luna si jumatate. Evident ca nu mi-a zis ca n-ar fi bine ... ca niciodata nu mi-a zis de ce sufera. Stiam ca face dializa dar acum am aflat ca are cancer la prostata. Din pacate incerc sa vb cu el la tel da' nu imi raspunde. Sa incerc sa ma duc la spital.. nu mi se pare oportun asa.. hodoronc, tronc. Sincer nici eu nu sunt convinsa ca as vrea sa-l vad in starea in care este acum. Uff...

Acestea fiind spuse.. ce sa zic.. am o stareeee.

INGRID - Nicolas este bine, ii tot cad cojitele. E cam plictisit de-atata izolare cu toate ca desfasoara o gramada de chestii pe-aici. Nu-i suficient fara copii prin preajma. Nici pe-afara nu poate iesi din cauza ca-i ff vant.
Cosmin inca nu a facut.. am inteles ca in aprox. 2 sapt. Deci pe duminica il astept.
Nicolas are toate maselutele de lapte plombate. Are o dentitie de lapte foarte avariata... Desi se spala riguros.. evident ca asta nu-l ajuta prea mult.
Eu sunt de parere ca "materialul" e baza. stiu eu pe cineva care se spala de Paste si de Craciun si desi are 60 ani nu are NICI o problema , nici o carie..

Piua ca trage Cosmin de mine..revin..

LILIANA COSMIN ANDREI (28.01.2010) si NICOLAS ALEXANDRU (6.12.2005)

www.dropshots.com/teonic" target="_blank">POZE


"Exista un singur copil frumos pe lume, si este al fiecarei mame!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

Neata si o cafea-sunt pe fuga ca treb sa scol copiii sa ii duc la scoala si apoi eu la gym si curatenie
Moni-drum bun si asteptam vesti bune te rugam
Lili-sanatate si sper sa nu ia si Cosmin totusi,ai grija si de tine
Ingrid-estio dragutza ca de obicei,as vrea eu sa fiu happy cu corpul meu dar nu sunt-merg de 3-4 ori la gym,la sala,nu acasa,cate 1h si incerc sa alerg sau clase cu profesoarele care stiu ele bine ce treb lucrat,acum am cam 2kg in plus fata de cum vreau eu,sper pe vara sa ajung la 54.
reteta e asa: se caleste ceapa rosie cu 600gr de carne de vita tocata si se pune si 250 ml vin alb cand se caleste-se da la racit.Separat se calesc 2 ardei galbeni sau rosii si cu 3 praz si se da la racit. Apoi se pun 2 cupe,cam 500 gr de brinza rasa-eu pun asiago cu feta si parmesan,se amesteca toate 3.
Iti trebuie un pachet de foi de placitan,aluat sub forma de foi mai groase din alea de se gasesc la frigidere si se pun cate 2 foi,compozitiei si se ruleaza ca struderul si se da 30 min la cuptor.
Te pup!

Denisa cu Emma Andrea 6 ani si Mark Alexv4 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bee spune:

Buna fetele.
Hai sa revin si io in trupa, ca-s azi la facultate si am treaba. Deci pana la 7 nici gand sa scap.
Ingrid, la mine-i complexa treaba. Si seful a gasit scuza ca oricum nu cumulam 2 burse. Pai si daca-s pt doua treburi diferite si mi-am batut capul cu ambele, care-i problema. Nu-s eu tocmai bataioasa, cred. Asta este. Azi am aflat ca a uitat sa-mi semneze si nicte rapoarte de activitate. I-am trimis un mail, sa-si aminteasca. Varsatorul, deh si peste 60 de ani tot varsator ramane, nu?
Liliana, ce sa inteleg ca nu l-ai putut inscrie inca pe Nicolas unde ai vrut? Cu dentistul am rezolvat, multumesc. Aproape de socrii mei in Militari. A fost o prima sedinta, am avut toti emotii, dar a trecut. Plombam toate maselele de jos. Si cand apar alea de 6 ani le sigilam, ca-i predispusa la carii, evident. Bine ca nu a fost o forma de varicela urata. Sper sa fie la fel si la Cosmin, daca o face.
Denisa, bafta cu interviurile. Of ce tare esti tu cu sala aia! Io-s varza cu programul. Unde sa mai bag si o sala? Poate sala de mese. Si uite asa cu tzigara ca hobby, stress cat incape si program minunat am o tenisune de vis. Dar ramane intzepenita la valori foarte mari, orice fac. O sa ma caut. Stiu ca-s coapta. Parca vad: diabet de tip 2, ca nu-s depasita degeaba, ceva probleme cu hormonii si alte alea. Bleah.
Mie chiar mi-e rusine sa merg la doctor. Sa ma vada femeie de 33 de ani obosita, haituita si peste greutate. Sa zic eu ca incerc sa slabesc? Nu incerc suficient. Azi am mancat cateva cafele pana la ora asta si multa apa. Si diseara recuperez.
Maine o sa merg in 2 vizite cu copiii (o sa moooor) si Duminica am musafiri (cu copii mici), deci pune-te masa, ia-te masa. Asta pe langa ca pana luni tb sa fac niste proiecte (bine, lejereanu e adevarat, ca-s creativa si n-are cine sa ma contrazica la scoala, iar daca nici eu nu le fac, nimeni nu pune mana).
Fetele cu copii mai mici. Ai vostri au fobii sau temeri? Ca Tavi e cam speriat de bombe. Urla cand vede alti caini (decat ai nostri), ii e frica de gashte, cai, curcani, capre. De fapt ii e frica de animale in general. Apoi ii e frica de motociclete si toate chestiile care fac zgomot. Si mai are si altele, dar nu-mi vin in cap (sa cada, sa se loveasca).
M-am intins.

Mergi la inceput