ce ati face?(2)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pisigri spune:

Pai mariuta, fetele spun ca daca te-ai nascut si ai fost boteza crestin ortodox, nu poti sa ajungi in Rai decit daca faci "ce spune preotul/biserica"; eu intreb: de ce? atita timp cit biserica spune si cere lucruri pe care Dumnezeu nu le spune si nu le cere in Biblie? La asta se rezuma intrebarea mea.



http://scrisoaredelamosul.blogspot.com/

http://pisigri.blogspot.com/

Mami de Ilinca (5.03.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katya spune:

Pisigri, dar ce spune preotul/biserica? La biserica se citeste Evanghelia-deci se aude cuvintul Domnului, la biserica se pogoara Hristos, in Duhul Sfint, in piine si vin, la biserica rostim Crezul, credinta noastra in Treime, spunem cu totii Tatal nostru, 'ne iubim unii pe altii', ne spovedim Domnului si ne impartasim cu El, ne rupem citeva ore pt a fi in acel cadru care trimite la El. Ce spune Biserica si e departe de Biblie? Spune tu daca din ce-am zis eu e ceva ce nu e-n Biblie-in afara de Crez(care vine de la sinod) si de indemnul 'sa ne iubim unii pe altii'-ca-n rest, tot ce-am zis, a facut si Iisus, ba inca si Fericirile le zicem la biserica.

Eu am impresia ca cei care neaga si critica sint cei care nu cunosc exact, caci daca ai cunoaste exact si ai zice: stiu exact ce e acolo, dar consider ca nu e necesar sa particip, atunci f bine, nu participa.

Cine vrea 'sa tina in friu multimea’? Stii cine tine in friu o multime, oricare ar fi ea? Doar ignoranta, necunoasterea!

Si tu amesteci raiul cu ce zice preotul. Eu am zis ca preotul tine rinduiala, acultarea, deontologia profesionala, cum sa zic, si nu poate face anumite gesturi cind vrem noi si ca, din aceasta cauza, un om n-ar tb sa se indeparteze de Dumnezeu. Din cauza protului sau a bisericii. De aici importanta cunoasterii atit a Cartii, a Dumnezeului cit si a dogmelor bisericii-prin aceasta intelegind atit ce-a zis Mariuta-ca da, e imp sa stii Cine e Dumnezeu, cit si doctrina bisericii din care faci parte.

Inteleg ca intrebarea ta de fapt s-ar rezuma la: poate cineva intra in rai chiar daca nu participa la viata bisericii si nici la tainele ei-anume spovedania, impartasania, maslul etc? Chiar daca a refuzat sa se uneasca cu Hristos prin Impartasanie? Sau spovedanie?

Cine crezi ca poate sti in afara de Domnul?

Biserica poate zice ca nu, dar Biserica face si ea ascultare, credinciosul face ascultare, deci, pe scurt, unii se supun si accepta cu totul Biserica si invataturile ei, altii nu, considera ca ajunge doar sa crezi si sa nu faci altceva.

Dar important e sa stii toate astea, nu la batrinete sa-l afurisesti pe preot ca nu te-a trimis el in rai. Zic si eu: sint carti, e internetul, cititi si aflati.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katya spune:

Tirguiala eu zic ca nu e intre preot si om in biserica, cred ca prin afara ei, atunci cind omul incearca cumva sa afle cam cum e Dumnezeu asta si ce vrea, sa vedem noi daca Il acceptam sau nu, daca e pe placul nostru, ce avantaje am avea si ce obligatii, nu de alta, dar nu se stie, poate chiar e viata pe dincolo si sa stim ce vrea de la noi, pe scurt, eu cred ca omul ar dormi linistit daca i s-ar spune doar ca Domnul il iubeste si atit, el nu tb sa mai faca nimic, nu-i necesar sa-L cunoasca.

De asta cred ca-l preocupa pe om raiul si iadul, nu ca ar vrea sa cunosca pe Dumnezeu si sa-L iubeasca, ci sa faca acolo, ca un fel 'asigurare de lumea ailalta'.

Nu ma refer la nimeni cind zic asta, asa am observat si dedus eu. Caci cine chiar cauta sa creada, acela crede fara doar si poate si spre biserica zboara, nu tb sa-l trimita nimeni, se duce singur.

V-am pupat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katya spune:

Mai dau un ex si plec, nu de alta, dar am impresia ca omul face o distinctie intre credinta si Biserica, acestea sint cam ca teoria cu practica, nu stiu cum sa zic. Sau uite: daca esti mama si-ti iubesti copilul, ai putea sta departe de el? Sa zicem ca-l duci la bunici sau la internat, nu alergi macar la sf de sapt sa-l iei in brate? Sau cu sotul tau: chiar daca unu-i in Ro si altul in Italia la munca(dau si eu un ex, putea fi-n Canada), va multumiti sa va iubiti doar asa, cu gindul unul la altul? Sau abia asteptati sa va gustati si mincati?

Asa si cu Dumnezeu: El ne-a aratat la Cina cea de taina cum e cu Trupul si Singele si ca vrea sa fim asftel uniti cu El ca, altfel, nu vom avea viata: poate se refera si la viata asta, dar si la cealalata. Si daca Biserica inlesneste aceasta intilnire cu Domnul, nu tb sa ne bucuram?

Daca ne voia singuri, fiecare cu credinta lui ascunsa,neimpartasita cu ceilalti, nu intemeia biserica,asa ca sa fiti convinsi ca biserica nu spune acolo niste chestii popesti, bisericesti si romanesti.

Va doresc sa gasiti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

am urmarit cu interes discutiile voastre, de cateva ori am vrut sa scriu, dar am renuntat.

uite, cu tot respectul fata de credinta si valorile voastre, eu am o mica intrebare lumeasca, daca vreti : cand mai aveti, doamnelor, timp pentru a va documenta/studia religia, pentru a reflecta asupra celor scrise, pentru a participa la slujbe, etc. ? pentru ca lucrurile acestea sunt atat de profunde, necesita timp de gandire si reflectie, participare la slujbe, discutii cu preotul sau alti enoriasi, studiu individual, samd. eu abia am timp pentru familie si casa, in cele 2-3 ore care imi raman dupa ce vin de la serviciu, in timpul saptamanii, iar sambata si duminica nu mai stiu pe ce sa pun mana mai intai : curatenie, spalat rufe, mers la cumparaturi, scos copilul pe afara, etc.

sincer, cand/cum reusiti voi sa aveti ragazul necesar pentru studiul si aprofundarea credintei, pentru practicarea acesteia ? pentru ca lucrurile acestea nu se fac la repezeala, in graba, doar ca sa fie bifate pe lista zilnica cu "to do". necesita alocarea unui timp, zilnic sau periodic. cum faceti astfel incat sa echilibrati balanta ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katya spune:

Corina, pai cum cind? Poti citi in pauza de la munca sau seara la culcare sau duminica dupa amiaza sau simbata seara sau in concediul de maternitate, nu exista sa nu-ti faci timp.Sau in loc de forum sau de facebook sau de vb la tel sau in loc de uitat la tv, asta-i buna.

Tu vrei sa zici ca nu citesti nimic? Ca n-ai momente libere?

In afara de asta, informatia nu vine de azi pe miine, vine in timp, azi un pic si miine un pic, daca ma-ntrebai la 25 de ani, nu stiam absolut nimic din ce-am scris aici.

Mincatorul meu de timp nu e o lectura religioasa pe care, din pacate, n-am mai practicat-o de vreun an, tot din lipsa de timp, mincatorul meu de timp e forumul de ex si sg cale de a ma restrictiona e cred inchiderea contului altfel..toata ziua cu nasul aici,plus ca degeaba.

Sper ca te-am lamurit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_alinta spune:

si eu as vrea sa stiu care dintre voi semnati condica la un loc de munca ? stiu ca michelle e casnica , nu stiu katya si greieras daca au vreun loc de munca .
pura curiozitate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katya spune:

Tocmai pt ca e pura curiozitate +rautate/malitiozitate, eu una n-o sa-ti raspund. Nu de alta, dar puteti la fel de bine sa va duceti si la clubul cartilor sau la al filmelor sau la ce s-o mai citi pe Dc si sa le-ntrebati la fel: cum de au timp de citit si unde lucreaza.

Exact cum a facut ch-dana ieri: cind vezi ca la ce ti-a raspuns omul intrebat, nu ai cum a-l pune la punct sau a-i da o replica ustutratoare, iei o mina de ceva si arunci cu cuvinte precum : inchizitie, puturosenie etc.Acuma ati gasit; cel credincios e vreun putiros.
Poate ca-i de fapt destept si munceste putin pe bani multi.

Si cu asta, sa fiti sanatosi, ma bucur ca v-am cunoscut dar ma bucur si sa ne despartim!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns greieras spune:

CorinaDani raspund si eu ca si Katya: nu am ajuns sa cunoastem totul peste noapte. Eu de pilda incerc sa iau timp sa citesc putin din Biblie si sa ma rog in fiecare zi. M-am intors la Dumnezeu acum 20 de ani. Depinde ce consideri tu prioritate in viata. Daca ai sti ca esti bolnav si ai nevoie de tratament, asta devine o prioritate chiar daca ai sau nu timp.

A_alinta eu sunt casnica, dar asta nu inseamna ca nu fac nimic. Sunt implicata in activitati care necesita timp, fac voluntariat si homeschooling o buna parte din zi. De fapt de multe ori mi-as lua un serviciu, pentru ca ar fi mai usor decat sa "stau" acasa.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

Citat:
citat din mesajul lui Katya

Corina, pai cum cind? Poti citi in pauza de la munca sau seara la culcare sau duminica dupa amiaza sau simbata seara sau in concediul de maternitate, nu exista sa nu-ti faci timp.Sau in loc de forum sau de facebook sau de vb la tel sau in loc de uitat la tv, asta-i buna.

Tu vrei sa zici ca nu citesti nimic? Ca n-ai momente libere?

In afara de asta, informatia nu vine de azi pe miine, vine in timp, azi un pic si miine un pic, daca ma-ntrebai la 25 de ani, nu stiam absolut nimic din ce-am scris aici.

Mincatorul meu de timp nu e o lectura religioasa pe care, din pacate, n-am mai practicat-o de vreun an, tot din lipsa de timp, mincatorul meu de timp e forumul de ex si sg cale de a ma restrictiona e cred inchiderea contului altfel..toata ziua cu nasul aici,plus ca degeaba.

Sper ca te-am lamurit.


momente libere nu prea am. asta e situatia, din pacate. de citit citesc pe net, printre picaturi, de la serviciu . acasa nu am timp mai deloc, tot mereu e cate ceva de facut, treburi casnice obisnuite, iesit cu copilul pe afara, etc. ajung acasa in cel mai fericit caz pe la 18:30-19:00, iar la 22-22:30 imi pica ochii in gura si adorm la tv, nici macar un film nu pot sa-l urmaresc cap-coada. sunt atat de obosita uneori, incat chiar si daca mi-as propune sa citesc ceva, ar trebui sa fie ceva usor, in nici-un caz nu as putea "procesa" texte cu continut prea filozofic sau religios.

iar la serviciu, ipotetic vorbind, daca m-ar vedea cineva cu o carte religioasa in brate/pe masa, s-ar uita toti ciudat. majoritatea colegilor mei nu sunt practicanti, nu merg la biserica, nu au astfel de preocupari. e adevarat ca majoritatea sunt tineri, cu varsta intre 26-35-38 ani. si chiar daca ar fi practicanti, cu siguranta nu vor sa aduca acest subiect in discutie sau sa recunoasca, risca sa fie etichetati sau priviti ciudat. asta e realitatea, din pacate.

dar ca sa fiu bine inteleasa, precizez faptul ca, desi sunt botezata ortodox, nu sunt in randul credinciosilor. incerc sa fiu un om cat de bun pot eu, cu siguranta perfecta nu sunt. insa nu am fost niciodata in apropierea credintei, parte din cauza vremurilor in care am crescut, parte din cauza meseriei tatalui meu, care interzicea categoric orice apropiere de tot ce inseamna religie (pe vremea comunistilor, adica). acum sunt prea batrana si sceptica pentru a ma mai convinge cineva. insa ii respect si pe undeva ii admir pe cei care pot sa fie credinciosi, cu conditia sa-si vada de implinirea sufleteasca fara a incerca sa-i converteasca pe altii, cu orice pret sau cu insistenta iesita din comun. nici eu nu incerc sa-i conving pe credinciosi de contrariul celor in care ei cred. consider ca putem convietui cu totii, in echilibru, daca dam dovada de o minima toleranta.

Mergi la inceput