scoala Spectrum(2)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns psichoMom spune:

Alina, ai dreptate! Multumesc!
Dupa ce imi varsasem iar naduful intr-o postare, am citit din nou ce ai scris si m-am calmat! Asa este de ce mi-ar pasa mie de ce spun niste straini care nu imi cunosc copilul dar isi permit sa mi-l jigneasca?

Tillia, ce natie era copilul despre care vorbesti? Si noi avem unul in clasa care nu vb romaneste bine... dar ambii parinti sunt turci si din pacate, nu are cum mai mult! Dar nu are FB pe linie... inra-a doua abia a trecut clasa...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina1972 spune:

Dragii mei "carcotasi",
vreau sa va spun un singur lucru: NU IMI ESTE RUSINE CU COPILUL MEU !!
...Si nici cu mine, nu am de ce sa-mi ascund identitatea. Sunt pe deplin raspunzatoare de cele scrise aici si nu ma ascund de nimeni, nici cand laud , dar mai ales cand critic....
Ma intreb, oare de ce acele persoane (din exterior )care ne cunosc mai bine decat noi copiii nu au si ele curajul sa-si asume vorbele?....Cred ca voi ramane cu intrebarea...
Ma scuzati acum, dar ma duc sa-mi mai invat copila vre-o doua trei cuvinte in engleza (ca sa depasim recordul precizat de Tillia), caci examenul Cambridge nu se pune...(e trucat)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

In loc sa va ambalati impotriva unora care incearca sa va prezinte situatia reala mai bine v-ati folosi energia incercand sa indreptati ceea ce ACEIA nu au reusit, sau nu au reusit pe deplin sa indrepte.

PS. Cine si unde v-a jignit copiii??????

PPS. Trucate sunt multe in Spectrum. X-ulescu obtine un rezultat slab sau poate chiar dezastruos. Mama lui vine a doua zi la invatatoare sau la directiune. Drept urmare a treia zi X-ulescu repeta ACELASI test si iese primul sau al doilea pe clasa. Si se mai si lauda apoi in fata colegilor cu asta! S-a intamplat de mai multe ori. Cu X-ulescu, cu Y-ulescu, cu Z-escu. In clase diferite.
Sau, ca sa fie toata lumea multumita, X-ulescu ia un B sau chiar -FB (in loc de I) si-apoi toti ceilalti au FB sau -FB. Cum sa mai stimulezi copilul sa invete cand el stie ca orice gogomanie ar scrie tot FB are in carnet, in conditiile in care X-ulescu, despre care toti colegii stiu ca este tufa, trebuie sa nu ia mai putin de B?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danaionela spune:

Ceea ce scrii CAPCAUNELE mi se pare de SF. Eu nu-mi inchipui cum un parinte poate sa se duca la scoala si sa-i ceara invatatoarei sa-i schimbe nota copilui? In plus nu inteleg ce are de castigat cel mic... si cum invatatoare face asa ceva?
Ceea ce mi se pare foarte grav este cum de atatia parinti ( banuind ca stiu ceea ce se intampla acolo) isi trimit copii la aceasta scoala, ca banuiesc ca se aude in interiorul ei. Totusi vorbim de o scoala particulara, care costa niste bani si care in fiecare an are mult mai multi copii. Chiar nu s-au sesizat parintii celor de acolo, pentru ca daca la scoala fetelor mele s-ar intampla asa ceva eu as face multe, multe reclamatii. In schimb eu am auzit de la cativa parinti care au avut si mai au copii acolo ca au fost multumiti, nu este perfect ( nicaieri nu este perfect)...
Eu vad ca tu esti putin revoltat pe aceasta scoala, banuiesc ca ai motivele tale...
Daca este asa cum spui tu, ma felicit ca nu mi-am dat fetele acolo si am preferat o scoala noua, care este la inceput de drum si care doreste sa-si faca un nume bun...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tilia spune:

Citat:
citat din mesajul lui psichoMom
Tillia, ce natie era copilul despre care vorbesti? Si noi avem unul in clasa care nu vb romaneste bine... dar ambii parinti sunt turci si din pacate, nu are cum mai mult! Dar nu are FB pe linie... inra-a doua abia a trecut clasa...




Este romanca dupa mana si turcoaica dupa tata, traita toata viata in Romania, nu are probleme de vorbit limbi romana.

Eu va sfatuiesc sa vorbiti cu o invatatoare de la stat si sa va duceti o data copilul sa dea o lucrare de control cu ceilalti, ca sa puteti sa judecati corect nivelul la care se afla.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns psichoMom spune:

Citat:
citat din mesajul lui Tilia

Citat:
citat din mesajul lui psichoMom
Tillia, ce natie era copilul despre care vorbesti? Si noi avem unul in clasa care nu vb romaneste bine... dar ambii parinti sunt turci si din pacate, nu are cum mai mult! Dar nu are FB pe linie... inra-a doua abia a trecut clasa...




Este romanca dupa mana si turcoaica dupa tata, traita toata viata in Romania, nu are probleme de vorbit limbi romana.

Eu va sfatuiesc sa vorbiti cu o invatatoare de la stat si sa va duceti o data copilul sa dea o lucrare de control cu ceilalti, ca sa puteti sa judecati corect nivelul la care se afla.


OK, am citit de ce ai luat avertismentul si am inteles care era problema ta cu respectiva copila :))

Draga mea, copilul meu vine din scoala de Stat! Sarumana, am experimentat deja! Si da, tocmai a fost testat in aceasta vara atat la Romana cat si la matematica de catre o invatatoare de la Stat cu experienta de 35 de ani in invatamant...

Capcaunule, spune-mi si mie cum dracu se trucheaza un exament Cambridge luat cu punctaj maxim??? Si zici ca nu-mi jignesti copilul... Nici cu faza asta, nici cand zici ca TOTI copii de la Spectrum au telefoane mobile si jocuri electronice la ei, si asta fac in timpul orei... Sa-ti fie rusine!

Alina, ne primesti si pe noi sa studiem cu voi alfabetul si 2-3 vorbe in engleza? Hai poate si la romana ca am inteles ca si acolo stam prost rau!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui psichoMom
Capcaunule, spune-mi si mie cum dracu se trucheaza un exament Cambridge luat cu punctaj maxim??? Si zici ca nu-mi jignesti copilul... Nici cu faza asta, nici cand zici ca TOTI copii de la Spectrum au telefoane mobile si jocuri electronice la ei, si asta fac in timpul orei... Sa-ti fie rusine!

Eu plec de la premisa ca ma exprim bine in romana. In limbaj avocatesc, am proprietatea termenilor. Reciteste toate postarile mele si arata-mi punct cu punct:
- unde am afirmat ca se trucheaza examenul Cambridge?
- unde am afirmat ca TOTI copiii au telefoane mobile si jocuri electronice la ei?
- unde ti-am jignit copilul?

Daca nu gasesti deloc unde, ce facem cu ultima ta propozitie care te dezonoreaza?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns psichoMom spune:

OK...

La afirmatia (ironica) a Alinei cum ca examenul Cambridge luat de fiica ei a fost tucat, tu ai venit imediat cu replica : Trucate sunt multe la Spectrum.... Scuza-ma, dar eu de aici asta am inteles, si asta ai vrut si tu sa lasi sa se inteleaga.

Ref la telefoane si jocuri electronice... exact asta ai apus mai devreme (nu am timp sa caut postarea exact): ca toti au si asculta muzica in clasa si se joaca cu ele pe sub banci. Cum sa nu ma simt jignita cand fiul meu nu numai ca nu apare cu asa ceva la scoala... dar nu are deloc!
Cum sa nu ma simt jignita cand tu vii si afisezi atat de mult dispret fata de noi, cei care am facut o optiune pentru scoala asta din motive mai mult decat intemeiate. Sunt multe lucruri pe care tu le afirmi si care, asa cum spuneam cu alta ocazie, contin jumatati de adevar expuse tendentios si (repet) jignitor pentru noi si copiii nostri!
Nu sunt inconstienta! Nu mi-as lasa copilul sa se piarda intr-o scoala unde merge doar sa se joace si sa-si strice educatia! Nu merg la doamna sa ma milogesc sa-i dea FB in loc de B. In cazul lui Matei nici nu este nevoie. Am avut doua cazuri in clasa care au incercat asta dar anul aceasta nu mai sunt... Nu le-a mers si au plecat, ofensati ca ce scoala particulara e aia care nu-i da FB copilului din principiu... Cei slabi au si I si S . Asta se intampla la noi in clasa si asta ma intereseaza! PUNCT!

Nu, nu pe mine ma dezonoreaza ce am spus mai sus!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina1972 spune:

Draga Danaionela,
Ceea ce ai auzit tu despre scoala este adevarat. Nu este perfecta, dar exista si multi parinti multumiti. Si nu ma refer la cei care sunt multumiti ca scapa 7 ore de copil, ci ma refer la parinti carora le pasa!!! Capcaunul generalizeaza exceptiile.... Adica, nu pot spune ca o parte din povestile lui nu sunt adevarate, dar nu este regula...
Si crede-ma, la noi in clasa nu se va intampla niciodata asa ceva.
In legatura cu examenul dat a doua oara de X-ulescu, Capcaunul a uitat sa povesteasca si continuarea. Este vorba de examenul claselor a 4 a, pentru repartizare in clasa 5-a. Dar, dupa ce s-a aflat de nota schimbata, parintii celorlalti copii au sesizat directia. Rezultatul? Acel copil a mai dat o data examenul (dar de data asta nu mai erau aceleasi intrebari) a primit nota adevarata si a fost repartizat la clasa unde merita sa fie....
In ceea ce priveste calificativele nemeritate, crede-ma nu ma intereseaza ca fata mea sa aiba doar FB... Daca merita S sa ia S !!!
Important e sa stiu care e nivelul ei si daca mai are de "lucrat" pe undeva. Iar acest lucru il determin eu (din exterior) nu ma bazez doar pe ce spune doamna invatatoare (desi nu s-a inselat, pana acum). O metoda de siguranta a mea...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina1972 spune:

V-ati inscris la cluburi?
Vad ca si anul acesta insista cu inscrierile online, dar de data asta nu pe situl scolii, ci pe lumina...
Noi (adica ea, dar eu m-am comformat)am ales arta colajului si bineinteles, tehnica ebru (nu i-a trecut, inca).

Mergi la inceput