Mamici inimoase de Constanta***164***

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns vladis spune:

salutari din tara bubelor e jale... se inmultesc de la o ora la alta, azi noapte in somn si-a zdrelit vreo doua de pe fata, chiar daca am dormit cu el si l-am pazit in cap e plin, parca are capuse... si pe partea superioara a corpului, mai putin pe picioare. ii dau ketof seara si claritine dimineta, panadol ca e subfebril si am inceput de azi dimineata si aciclovirul, m-a pus naiba si am luat concentratie mica de 200 mg si are de inghitit la pastile... rox, daca ii dau 10/zi la concentratia asta e subdozat? adica ma gandesc sa nu fac fix un pix.
la zona cu pricina inca n-am umblat, ziceti sa ii dau cu crema obisnuita? adica are una preparata cu ceva nizoral in compozitie, sarmanul e in greva de pipi... cum o fi, doamne, sa te manance tot corpul??? of si vai!

eu o sa am liber de voie de nevoie, de luni cred ca intru in co ca sa stau cu el.


va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

pai iti trebe 4g pe zi.....
nu poate Miru sa ia din cel de 400mg? nizoral....ptr ce?
ia vezi daca gasesti capsule si le scoti continutul si le ia asa. mai simplu. acu nu te agita prea tare, ca de prea mare ajutor nu e odata ce eruptia e deja instalata, sincer

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boticelina spune:

Angi groaznic ce povestesti . Si la noi cele 20-30 de bubite de la pasarica au fost cele mai rele. Eu cum ti-am zis puneam un strat generos de Sudocrem (e pt iritatii de scutec, inca mai folosim pt ca fi-mea e fff sensibila, inca, down there). Si ii faceam si baita, rapid, dar zilnic, desi a mea a facut varicela in aprilie, nu era cald, dar ii facea bine sa fie spalata cu apa mai recisoara.

Medicamente n-a luat decat Xyzal si doar o data Panadol la inceput cand a avut un pic de febra.

Il si mananca rau? La al catelea val eruptiv sunteti? La noi au fost vreo 3. Of, ce mila imi e de Vlad...

Cornelia, e ok si maine, oricum e si mama acasa deci ma pot misca mai cu talent dupa amiaza, are cine sta cu mimoza. Sambata nu pot intre 10.30 si 13.30 pt ca are mamzel repetitie generala pentru spectacolul de duminica, dupa aia pot.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vladis spune:

Citat:
citat din mesajul lui roxanaz
acu nu te agita prea tare, ca de prea mare ajutor nu e odata ce eruptia e deja instalata, sincer

pai mai instalata de atat nu cred ca se putea bine ca nu i-am pus si carpa rosie pe burta, cum m-a sfatuit mama tot nu pricep cand ar fi benefica administrarea aciclovirului, ca doar nu stii dinainte sa iasa bubele ca o sa faca varicela... macar sa tin minte pt la nepoti acu-i dau inainte asa, poate se mai razgandesc din bube, ii dublez doza si le topesc, daca zici ca-i ok. saru'mana mult de sfaturi

EDIT: crema preparata cu nizoral o am de la o iritatie pe care o facuse in zona.

boti, e la al doilea val. urmeaza si al treilea?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papanash spune:

Vladis, am descoperit ca dispare aproape de tot mancarimea cu biter suedez sau romanesc ( eu am gasit romanesc) de la farmacie. Si al meu a avut peste tot, saracul. Vestea buna e ca se imunizeaza pe viata, vestea rea e poate agata orice virus in perioada asta, are sistemul imunitar slab de tot ! multa sanatate !

Mos Craciun exista !!!

..............................................................
Mama de papanas Andreiutz
( 02.10.2007 )

Oamenii sunt facuti sa fie iubiti si lucrurile sunt facute sa fie folosite.
Confuzia in aceasta lume este ca oamenii sunt folositi si lucrurile sunt iubite !



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

neata doamnelor
Angi, aciclovir trebuie sa iei dupa ce stii ca a avut contact, chiar inainte de a aparea eruptia. deci aia e acum, dati-i inainte si sper sa scapati cat mai repede
ce frig in dimineata asta! cica de maine se mai incalzeste... si saptamana viitoare ploua. yuck.
o zi frumoasa sa aveti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Leditia spune:

sarbatoritilor din ultima vreme.

Angi,multa sanatate,sa treaca repede.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kim222 spune:

fetele cucuietele
va rog ajutor..de unde iau si eu un costum de Mag!!!..sau macar chestia aia de pe cap

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cornelia spune:

Angi, imi pare rau ca e asa de urata eruptia de varicela. Va pupam! Azi sunteti mai bine?

KIm, grea misiune cu magul. Nu stiu ce s aiti spun. Poate la Maritimo, la magazinul de costume, dar au niste preturi .

Noi am reusit sa rezolvam costumele lui Vladimir. Pupici si multumiri Rox! Am mai apelat la matusa mea pentru o pelerina neagra, ca asta ne mai lipsea si cand sa zic gata, a aparut Maria cu costum de Craciunita , pentru serbarea de duminica cu cercul de teatru de la Palatul Copiilor. Pe asta l-am cumparat, ca asa "craciunita" mare de la care sa imprumutam costum nu am gasit


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vladis spune:

multumesc fetelor pt urari, se pare ca au fost cu noroc, azi e mai bine sa zic, insa azi-noapte cred ca a fost apogeul, a facut si febra mai mare, il mancau toate cele bube, era f agitat...

papanash, am citit si eu de bitter, insa am facut o mare prostie pt ca el are un fond alergic, noroc ca am apucat sa il dau doar pe cateva bube de pe piept, ca a inceput sa i se inroseasca pielea si sa il arda, parca iesea foc din el, dupa ce ca si asa suferea... l-am sters repede cu o carpa umeda si am continuat cu calamina.

kim, la pozele mele cred ca am una cu vlad mai mic in costum de bradut, insa eu zic ca merge bine si pt mag, e o pelerina verde si un coif ceva, acu noua nu ne mai trebuie ca sarim peste serbare. eu nu pot vedea pozele de la munca, insa tin minte ca am postat una mai demult. daca crezi ca va trebuie ma suni.


we placut tuturor, va pup

Mergi la inceput