LMA Fluturasi minunati !!! 2011 (47)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

cami ai mei au ajuns la un nivel superior....se lovesc oriunde apuca si Lucas loveste si ce are in mana nu stiu cum sa gestionez situatia...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina06st spune:


Ai mei nu se bat
Inca

Dar Luca ii ia orice jucarie din mana Ilincai . Noroc ca ea nu e suparacioasa



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

alina ai rabdare mami!!!! nici L nu era suparacios, nu tragea jucariile din mana copiilor, se juca cu I....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Somleac spune:

hi-hi ce-mi place cand mai moare si capra vecinului, ca a mea e si putrezita de mulr.

Alina, Ilinca nu e suparacioasa inca. sa vezi ce o sa sara si ea sa-si apere interesul.

Lavi, da se bat si inca cum, si Ilinca e cu ei in invalmaseala. orice ar fi ea ii tine partea lui Vic. Hihi si daca plange Vic ca s-a lovit ea vine si ma cearta pe mine" leaule!!!". Lavi eu zic sa te tii cat mai departe, ca oricum o dai tu pici cel mai prost din toata afacerea asta. Si la o adica sa-i pedepsesti pe amandoi la fel, fara sa incerci sa afli cine a fost de vina. Se ridica pedeapsa cand cei doi s-au inpacat. A si nu e de ignorat faptul ca Iasminei ii va prinde bine pe viitor acest frate batus de acasa. Cand va merge la scoala va fi antrenata si sigur nu va trebui sa mearga mami sa-i rezolve problemele cu baietii.

Si inca ceva stilul asta de a conditiona ridicarea pedepsei de impacare ii invata sa negocieze. Imi aduc aminte de o faza cand i-am pedepsit pe toti 3 baietii. Matia si Alex au cazut imediat la invoiala, dar Vic nicum nu vroia sa se impace. Mama mia ce se mai agitau astia pe langa el, dar piticul nu se lasa.Cred ca-i convnea time out-ul ca era cam obosit

Anda felicitari pentru multimea de teste pozitive. Asa mi-am facut si eu la Ilinca doar vreo fi vreunul care-mi iese negativ.

Spiridusha felicitari si tie.

Cami ma bucur ca iesirea voastra a avut si parti frumoase. La noi la biserica este o fetita operata pe inima, imediat dupa nastere la o clinica din Austria. Daca vrei cer amanunte de la parinti. Fetita are probleme foarte grave, i s-a facut o operatie provizorie si ca urmare nu mai creste. Ea are 3 ani dar are dimensiunile unui copil de 7-8 luni. Bine merge, vorbeste, face tot ce fac ceilalti copii doar ca este mica, ca o bijuterie. Cand se va face operatia definitiva, nu stiu la cati ani, ritmul de crestere se va relua astfel ca in cativa ani va ajunge la dimensiuni conform varstei. Va dati seama ce minune este natura asta?cum decide organismul nostru ca trebuie sa stopeze cresterea pentru a ajuta un organ bolnav care altfel nu ar face fata? Imi spunea mamica ca la clinica e plin de micuti asa. Si pe ea parintii o trateaza exact la fel ca pe un copil normal. Nu e infofolita, nu e rasfatata, mai are 2 surori si sunt tratate toate 3 la fel.

Eu iar am cazut in groapa Marianelor la lucru. Na din asta nu mai ies pana dupa pasti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki1979 spune:

neata va ofer si eu o cafeluta

n-am mai reusit sa intru de ceva vreme..timpul ne omoara

cami, iti doresc multa putere si gandire pozitiva..imi pare rau ca s-a confirmat diagnosticul..felicitari antoniei pt schiat, si eu mi-as dori tare mult pt vlad, insa iarna asta am ratat-o
madutza nasol ca te doare asa rau genunchiul..fizioterapia ti-a accentuat durerea ? pt cei cu dureri de oase, am aflat de un doctor sau specialitate, osteopta ii spune, am auzit ca face minuni..de fapt, pe niste cazuri concrete cu dureri de gat/coloana, etc i-a rezolvat in cateva sedinte desi erau de ani pe tratamente si umblati peste tot
bbyasmi, si ai mei se bat..sau mai bine zis se intarata unul pe altul, asta e cam apogeul din care ies flacari, cand efectiv orgoliile sunt puse la incercare..in rest joaca lor e o chiuiala si o bataie continua dar "in joaca"..ei se ciondanesc, se imbratiseaza, se trantesc, tipa, se pupa si o iau de la capat..
felicia parca tu ma intrebai daca n-am ce face cu porgramul meu de servici? din pacate nu, asta e realitatea..eu venind din provincie stiu ce diferenta mare este intre programul joburilor din tara si cel din capitala..in bucuresti e exploatare la maxim, nu-i intereseaza familie si viata personala..ma refer la corporatii, multinationale..iau copilasi din facultate si ii muncesc pana nu mai au putere sa-si doreasca altceva..dorm la servici, mananca acolo, practic aia e viata lor..rezista cativa ani si iau altii de la capat..cam asta e realitatea..de ce crezi ca majoritatea in astfel de companii sunt trecuti de 35-40 ani si n-au familii/copii..s-au complacut in situatia asta pana a devenit normalitate, nici nu stiu cum e altceva si nici nu-si doresc..
de aceea ma consider norocoasa, am un job care imi mananca mult timp insa cu mult, mult sub cei de langa mine..pot pleca cand vreau daca am urgente, nu ma intreab nimeni nimic daca imi fac treaba, pot veni la 5 dimineata si pleca la 3, am zile libere si zile ful..e departe de a fi ideal din punctul meu de vedere si al familiei mele, insa e mult peste ce-as obtine in alta parte.. de aceea nici nu-mi permit sa ma gandesc momentan sa-l schimb, pt ca stiu ce se intampla in jurul meu si mi-e frica..am avut o oferta si am refuzat-o doar din cauza programului, de frica de nopti dormite la birou si munca non stop
varianta cu fara job nu o mai detaliez ca pica din start, din pacate asta e viata, nu putem trai fara...si nu e vorba de bani bani bani..niciodata n-am picat in patima asta, m-am multumit cu un trai normal, indraznesc sa zic cat de cat fara grija zilei de maine, insa si cu timp pt mine si familie..nu mi-as vinde timpul copiilor pe salarii si faima profesionala, daca picam in patima asta crede-ma ca nu mai eram in 4 acum insa probabil eram si eu mai departe..profesional asta e o alta realitate nescrisa, din pacate femeile, cele care aleg sa nasca, chiar sunt discriminate..

hai ca m-am intins cat o placinta..

duminica am serbat-o si noi pe andruta, in cerc restrans, familia..a fost f incantata sa sufle in tort, a si gustat din el..s-a mancat tot tot, s-au lins pe degete am facut tort kinder pinguin si cred ca-l repet si la ziua lui vlad, a fost un deliciu vlad s-a comportat f bine, n-a mai fost gelos ca e ziua ei si el nu are parte de toata atentia..a f f incantat sa-i cante sora-sii, era primul care dadea tonul..a pupat-o de-a albit-o..i-a cantat si serenade la chitara, are o vechitura de chitara de jucarie de pe vremea cand era tacsu copil si e asa haios, a venit de la maica-mea cu un repertoriu bogat, stie toate hiturile romanesti si nu numai..il canta pe banica cu moga, pe corina, pe loredana, deepcentral etc etc le prinde f usor, ma bate gandul sa-i dezvolt putin inclinatia sa vedem daca prinde...aaa, si danseaza pe gagnam style de mori






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miki1979 spune:

somleac, multumim ca de obicei de sfaturi..tare folositoare eu n-am inteles cum e cu patima marianelor la lucru..or fi maniacelor

asa...ieri am avut liber si am umblat cu piticii prin spitale.
i-am refacut andrei ecografia abdominala si se pare ca are ceva dilatatii la rinichi, cred ca sunt si urme ale pielonefritelor ca m-a intrebat dr daca a avut ceva la rinichi fara sa precizez eu nimic.. azi merg la nefrolog cu ea si sigur sigur facem cistografia, cat mai repede..sunt aproape sigura ca are reflux, sper insa sa nu fie de operatie..
am fost si cu vlad la clinica numai pe urechi l-au pus la f multe aparate si i-am facut si audiograma..are hipoacuzie usoara, timpanele cam opace semn de mutle otite la ctiv, are disfunctie tubara -nu-i functoneaza cum trebuie trompa lui eusachio, dar cica n-are lichid in urechi acum si ca nu e nevoie de tuburi momentan..par f profesionisti si e primul loc in care am vazut aparatura de genul asta..chiar si uitatul cu aparatul ala in ureche e facut pe ecran mare, sa vada si okiul nostru.. ma rog, suntem pe tratament si revenim la control peste o saptamana..n-am tras inca concluzia, parca nici nu mai speram sa scapam de operatie..om vedea

va pup si va urez o zi frumoasa...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ailed_dota spune:

neatza!
miki, multam de cafea si sanatate la pruncuti! Cred ca Somleac zicea de groapa Marianelor ca-i cel mai adanc loc de pe glob 11000 m parca.......Somleac spor la treaba si sper sa ajungeti la "suprafata" repede.
Si mie mamaie imi zicea ca atunci cand se certau mama cu matusa daca ea se baga , asa pica prost ca ele se impacau si ea...asa ca am tras concluzia ca tb sa se descurce... deocamdata una tipa si alta tine teoria chibritului...( mama vai de nepotii mei din partea Mariei)
roxy, si eu m-am bagat in mucenici rau...
yasmy, cami, yvy, alina ,mary
ina!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicitas spune:

Buna dimineata mamicute !
Miki draga te inteleg. Stiu ca nici fara banuti nu se poate. La noi cel sacrificat este tati deocamdata. Lucreaza 12-14 ore pe zi si sambata pana la 3. El lucreaza in afacerea fratelui sau, este greu, dar este si motivat pentru ca ii place si stie ca isi ajuta fratele. Mi mila uneori cand il vad ce obosit este, si este si incapatanat, foarte rar isi ia concediu.
Si sora mea lucreaza in programare si o vad ca este stoarsa si ce este nasol este ca firma ei nu are deloc program flexibil, asa ca deocamdata ca este doar casatorita e ok, dar cand ai copii, nu mai este.
Cumnatul lucreaza in cercetare tot in IT la universitate si voia si el sa-si gaseasca job la o firma, ca sa fie mai bine platit. Eu i-am zis sa stea bine pe funduletul lui, ca bine ii este acolo, cu program flexibil si surse de venit din diferite proiecte, iar in timp un profesor are prestigiu . Pai daca fac un copil macar el sa fie mai liber. Si acuma dupa ce nasc, el este baza mea. O gramada de lume credea ca el este taticul lui Miriam.

Mamica fericita de Miriam 01.03.2011
38 saptamani+ AMR 2 s

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Somleac spune:

Miki ma bucur tare ca aveti sperante de bine. Doamne ajuta. Ce frumos povestesti de Vlad. Cat despre lucru eu nu-s cu patima e cu musai finalizam un proiect mare si trebuie sa fim cu toate gata, inclusiv maruntisurile pe care le-am tot lasat coada. Asta e trece ea si perioada asta si revin vremurile relaxate .

Am primit de 8 martie canita pictata cu o inimioara de la Vic. Sotul a bagat-o in masina de vase si adio inimioara.Asa ca ieri am repictat inimioara pe canita. Waw ce super e. Ma gandesc ca de pasti sa iau cani din astea albe si sa le pictam sa le facem cadou.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicitas spune:

Miki am auzit ca e ft bun tort kinder pingui! Cred ca o sa fac si eu poate de Pasti.
Pup toate fetele mai ales (Deea si Roxy ca s-au gandit la burtica mea)!
Pe de-o parte abia astept sa scap si pe de alta nu prea, ca imi place cu buburuza acolo miscandu-se.

Mamica fericita de Miriam 01.03.2011
38 saptamani+ AMR 2 s

Mergi la inceput