Stelute fericite de iulie-august 2013 (88)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns hadrianae spune:

Amalia, of, of, iti doresc multa putere! Mai ai putin de indurat si iti ti minunile in brate. Curaj!

Diana, Ce fain! Bravo!
Paula, si eu merg pana pe 15 iunie la serviciu. As fi mers mai mult daca nu trebuia sa ma intorc in Romania si sa imi iau o marja, sa nu ma trezesc ca nasc prin avion. Dar o sa am un concediu de aproape 3 saptamani de Paste. Plec duminica asta. De-abia astept!

Fetelor, stiti care e treaba cu noua platforma?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana_popa27 spune:

Adriana
Delia da!! asa sunt de fericita. nu ca as fi lucrat nevoie mare in ultima vreme ca nu faceam mare lucru dar ideea ca sunt libera ma bucura. Am de facut sapt asta un catalog pt un concurs de copii si e cam mult de lucru la el dar macar sa nu mai merg deloc la ore ca mi-am strans ca desteapta pe ultimele 2 luni tot.
Paula multa bafta cu scoala. Mie mi-e si rusine sa-mi sun coordonatorul ca ma ia ala la bataie . Nu am facut absolut nimic pt scoala


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doxy spune:

Eu pe Rares si pana la supermarket I'll pun in scaun auto si mereu a fost asa. De distante lungi nu mai zic... dar intrebarea era alta, daca un nou nascut e mai bine sa l pui in scoica sau landou.
Eu de la maternitate si pana acasa l am dus in brate desi aveam landoul cu mine. Nu a fost distanta mare si sotul a mers incet. Sunt de acord ca e riscant asa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doxy spune:

Eu avand si landou si scoica am putut sa compar si diferenta e mare referitor la comoditate. Landoul are sistem de prindere/fixare iar in interior bebe are o centurica de siguranta. Asa ca ambele variante sunt foarte sigure, diferenta e data de confort mai ales pe distante lungi. Eu la rares n am avut centurica de siguranta din interior, dar acum o s o cumpar ca vreau samergem la mare si pe distante lugi nu vreau sa risc.

Diana ce te invidiez pentru meseria ta! Eu ieri am desenat un copacel si I'll coloram cu atata pasiune ca se uita sotul ciudat la mine. Dar eu is la nivel de clasa intai.: ))))))))))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula_m spune:

Acum faceam si eu calculele la munca cu contabila. Pana la urma la cat ati optat? 1 an sau 2?
Adriana, tu intri in concediu de crestere dupa legile Ro sau Luxemburg (parca)?

Oxana
, e simplu. Daca ai landou, care sa fie certificat si sa aiba un sistem sigur de fixat pe masina, landoul. Daca nu, scoica. Daca nu poti fixa landoul, sa stea nemiscat la frane, (accidente), mai bine nu, cred ca faci mai mult rau.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happy_ama spune:

Delia, in principiu de la o policlinica/spital oarecare. La particular sunt infernal de scumpe. In Buc la spital sunt cam 50RON toate. Vezi daca nu gasesti o lista cu centre medicale agreate pe site-ul politiei rutiere

Happy Ama 27+ si Eva

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hadrianae spune:

Cred ca nici sa-l tii in scoica toata ziua nu e indicat. Dar in masina sau la plimbari scurte cu caruciorul, chiar nu cred ca le afecteaza coloana. Desi noua ni se pare ca stau chirciti, cred ca este o pozitie comoda si ergonomica pentru ei.

Oxana, mie imi place cum suna Letitia Maria. Nu mi se pare o problema ca este atat de des intalnit. A fost tot timpul, nu e un nume care este deodata la moda si o sa fie o intreaga generatie cu acelasi nume si dupa aia trece trendul. E un clasic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doxy spune:

Paula eu am optat pentru 2 ani de nevoie. Dar dupa un an incep sa mi caut job si daca gasesc din a doua zi ies la servici la un an si doua zile.: D Din experienta stiu ca ma apuca depresia relativ repede, la sarcina asta cred ca va fi din toamna cand va veni vremea urata iar sotul va incepe munca intensiv. Imi dau seama ca ma apuca depresia cand incep sa ma uit la telenovele pe canal D.: ))))))))))

Iar legat d landou foarte bine ai punctat. Daca bebe nu e fixat in landou iese foarte urat in caz de accident. E ca si cum ar sta in scaun/scoica fara centuri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delia_timpau spune:

Buna fetele ,

Sunt si eu pe la serv, dar am zis ca intai sa fiu la zi cu cititul si admir pozele; am adaugat si eu 2 pozite noi, ca sa fiu regulametara pt Bobitza

Bobitza, draga mea, eram pe-aici, mai prin umbra, pt ca ma enerveaza maxim sa va scriu de pe tel si nici la calc nu imi place sa stau acasa..Am avut un we dragutz, ne-am plimbat si noi prin IOR ieri, si am reusit sa facem un puzzle de 1000 de piese de vineri pana duminica Aseara am facut un chec cu dovlecei, o bunatate si cam atat..

Bobitza, ce radiezi Ti-am admirat pozele inca de ieri de pe Fb

Diana, la fel, imi place stilul tau hippie si te prinde tare bine!




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hadrianae spune:

Oxana, sunt de acord cu ce zice Paula. Daca ai landou care se fixeaza bine si sigur, go for it. Pentru cine nu are varianta asta, scoica este sigura si nu creeaza probleme copilului.

Paula, eu lucrez la institutiile europene si astia au un sistem propriu de asigurari, concedii etc. Concediul de maternitate e de 20 de saptamani . Poti sa ti-l iei cu maxim 6 saptamani inainte de a naste sau poti sa lucrezi pana la sfarsit. Fiind atat de scurt, majoritatea prefera sa stea pe baricade pana nu mai pot. In timpul concediului de maternitate se primeste salariul intreg. Dupa aia, mai ai optiunea de a-ti lua 6 luni concediu de crestere a copilului, in care nu primesti salariul de baza, ci doar diferite alocatii care se adauga in mod normal la salariu. Concediul asta poti sa il iei oricand pana implineste copilul 12 ani. Poti sa il iei deodata, sau fragmentat. Cam asta e in mare.

Mergi la inceput