Cate persoane ... ?

Cate persoane ... ? | Autor: Ioana77

Link direct la acest mesaj

De cand am nascut pana la 4 luni si jumatate, cand a trebuit sa ma intorc la servici, am stat singura cu Arturicii.

Atunci am decis ca nu am curaj sa las o singura doamna sa stea cu ei, asa ca am angajat 2 bone. Una vine la 8 si pleaca la 16, una vine la 11 si pleaca la 19.

Acum Arturicii au 9 luni, un program f f clar, se joaca linistiti impreuna la ei in camera (nu au cum sa iasa singuri).
Acum sunt in situatia de a angaja noua bona deoarece una din ele m-a anuntat ca pleaca.

De bebeii vostri cate persoane au avut grija?
Cum e la gemeni cand incep sa mearga?
Exagerez eu oare cu 2 bone? Poate ar fi suficient o bona + o menajera de 2 ori/sapt?

Multumiri anticipate,

Ioana,
mama Arturicilor YANN & PHILIP
________________28.01.2004_______

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Theodora spune:

Eu nu am avut un servici care ma astepta si sa fi fost nevoita de imprejurari sa-mi caut bona pt copii!
Asta nu inseamna ca nu aveam nevoie de un job...ardeam de multe ori,din cauza problemelor economice pe care multe din voi le cunoasteti!
As fi putut lasa copiii cu cineva si sa lucrez,dar tocmai pt ca nu am avut incredere ca cineva o poate face cel putin la fel de bine ca mine si neavind posibilitatea de a avea 2 bone,am preferat sa raman eu cu ei!
Si nu regret nici o clipa,am crescut impreuna si am invatat impreuna sa traim...
Ne-am despartit doar de o saptamana,acum cind au 2 ani jumate pt ca a venit momentul sa mergem la gradinita!
Si daca la inceput ne-a placut,vineri am devenit copii normali...au plins,mai ales Alexandros,de mi s-a rupt sufletul si plingeam si eu pe strada!!!
Maine mergem si mai multe ore,de la 08.30 la 12.00!!!

Am deviat de la subiect,dar stiti cum e si sigur ma intelegeti!!!
Nu cred ca exagerezi,daca asa simti tu ca e bine,asa e bine!!!
Poate cind vor fi putin mai maricei,va fi mai usor sa ai doar o bona!!!




Theodora, Alexandros, Yannis
POZELE NOASTRE: aici www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=4480" target="_blank">Povestea-nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 2girlsmum spune:

Nici eu nu am pe nimeni..as vrea sa pot lucra macar cateva ore pe zi, dar nici eu nu am curaj sa ii las cu nimeni..plus ca ceea ce ar trebui sa platesc cuiva ca sa stea cu 2 gemeni ar intrece cu mault ceea ce as castiga eu intr-un part -time...
Theodora, ce mai bucur ca ne spui ca nu ai regretat nici o zi din acest luung timp, pana la varsta la care i-ai putut da la gradi...Noi doua avem varste asemanatoare si ma ajuta mult sa citesc prin ce ai trecut tu..

Ioana, tu stii cel mai bine daca 2 este prea mult..daca iti poti permite si simti ca asa este cel mai bine pentru baieti, asigura-le tot ce este mai bine pentru ei.Ei sunt investitia cea mai importanta. Nu te lasa influentata de nici o opinie.

Patricia si fetitele Miriam si Ruth (6.12.03)

Fotografiile Noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirupati spune:

Si eu cred ca daca iti permiti doua bone sa mergi mai departe pe varianta asta, ca e bine si pt copii sa se obisnuiasca cu diferite persoane, sa fie mai deschisi.
Noi avem o bona dar nu full-time, ci doar cind Peter, sotul meu, e de serviciu. El are un program mai ciudat, lucreaza patru zile cu patru, deci e liber patru zile la rind si atunci sta el cu ei si se ocupa (pampersi, papi, nani, plimbare etc). Iar cind lucreaza, vine bona care se intelege excelent cu bebelinii. Si sta ea cu ei de la 8 dimineata pina cind vin eu la 18:30, cam asa. E f scump - in Londra ingrijirea copiilor costa o avere... Am fi vrut sa-i dam la gradinita, dar costa ... cam 800 de lire de copil, pe luna ... Exact, 800 de lire ...


Mergi la inceput