In fiecare zi cu Dumnezeu (partea a 7-a)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns camiT spune:

Unmaaaaaaare pentru toti oamenii care-si hranesc sufletul cu "apa vietii" si privesc tinta la Mantuitorul nostru drag, Domnul Isus Hristos.


Poze la: http://www.score.is.tsukuba.ac.jp/~dorinte/albums/albums/david/thumbs.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Arhistefy spune:

"Nu va ingrijorati, deci, de ziua de maine; caci ziua de maine se va ingrijora de ea insasi. Ajunge zilei necazul ei." (Matei 6:34)

Exista doi hoti care-ti vor fura mereu linistea - ziua de ieri si ziua de maine. Isus a spus: "Nu va ingrijorati, dar, de ziua de maine..." De ce? Pentru ca El stie ca ai deja destule pe cap azi! Dumnezeu nu-ti va darui harul sau pentru a putea infrunta ziua de maine pana cand aceasta nu va sosi. Ai avut vreodata atacuri de "dar daca..."? Dar daca bursa de valori nu-si revine? Dar daca medicamentul pe care-l iau nu-si va face efectul? Dar daca...? Ai grija, esti pe punctul de a cadea in plasa ingrijorarilor!
Celalalt domeniu in care riscam sa esuam este viata in umbra regretelor zilei de ieri. Cu totii facem greseli - chiar si cei dintre noi care ne consideram grozavi si credem ca nu facem niciodata greseli. Ia aminte la urmatoarele cuvinte:"...caci fiecare isi va purta sarcina lui insusi" (Galateni 6:5). Cu totii purtam povara apasatoare a greselilor si framantarilor. Toti spunem si facem lucruri pe care n-am fi vrut sa le spunem sau facem. Intrebare: "si ce pot face?" Increde-te in Domnul, caci El va rezolva toate lucrurile. Are aceasta putere! El ne poate curata greselile. Cand spui ceva ce n-ar trebui sa spui, in loc sa te ingrijorezi gandindu-te daca ai ofensat pe cineva, cere-i Domnului sa le faca cunoscut faptul ca inima ta a fost curata, chiar daca "ai vorbit cu picioarele...". Crede ca Dumnezeu va lucra la inima lor si te va ierta. In acest fel nu va trebui sa te ingrijorezi urmatoarele trei zile si sa stai crispat cand intalnesti persoanele cu pricina.
Dumnezeu nu este "maretul care a fost odinioara" sau "minunatul ce va fi candva". El este extraordinar chiar acum! Asa ca traieste in prezent si bucura-te de bunatatea Sa.


La toate gandurile negative pe care le-ai putea avea, Dumnezeu are un raspuns pozitiv pentru tine.

Cu drag,
Mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Arhistefy spune:

"Ferice de omul...care are o mare placere pentru poruncile Lui!" Psalmul 112:1

Intr-o zi, doi motani stateau de vorba, cand unul l-a intrebat pe celalalt de ce incerca mereu sa-si prinda coada. "Pentru ca mama imi spunea mereu ca fericirea sta la coada, asa ca incerc mereu s-o prind". Prietenul lui a replicat: "Dar cand mergi nu te insoteste mereu?" Stii ceva? Cand urmaresti fericirea, aceasta te va ocoli; insa cand mergi impreuna cu Dumnezeu te va insoti. Biblia spune: "...Ferice de omul...care are o mare placere pentru poruncile Lui!". Cand ne concentram asupra implinirii voii Sale, nu mai este loc pentru nefericire. Insa adevarata fericire mai presupune ceva:
1) Ai grija la cuvintele pe care pe spui! Ia aminte la urmatoarele cuvinte: "Moartea si viata sunt in puterea limbii..." (Proverbele 18:21). Cuvintele tale au putere, creand mediul in care traiesti. Deci, in loc sa spui ceea ce vezi, cauta sa vezi ce spune Cuvantul lui Dumnezeu, pentru ca El are pregatite pentru tine lucruri minunate.
2) Fii plin de apreciere! Este practic imposibil sa fii recunoscator si temator in acelasi timp. Recunostinta nu este doar opusul fricii; este una dintre cele mai pure forme ale iubirii, care ofera fara a pretinde nimic si cu toate acestea, in final, dobandeste mult mai mult decat ar avea nevoie.
3) Foloseste-ti optiunile! Gandul ca nu mai ai nici o alternativa te poate face sa te simti prins in capcana, manios si deprimat. Insa alaturi de Dumnezeu ai mereu alternative, pentru ca: "...la Dumnezeu toate lucrurile Sunt cu putinta". (Matei 19:26). Stiind acest lucru, poti incepe din nou si poti trasa noi teluri ale vietii tale. Oamenii fericiti cu adevarat stiu acest lucru!


La toate gandurile negative pe care le-ai putea avea, Dumnezeu are un raspuns pozitiv pentru tine.

Cu drag,
Mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camiT spune:

Luca18:9-14;v.13
"Vamesul sta departe si nu indraznea nici ochii sa si-i ridice spre cer;ci se batea in piept si zicea:"Dumnezeule, ai mila de mine, pacatosul!"

Daca am privi cu adevarat inlauntrul nostru, daca am privi la inima noastra, daca am privi la noi am striga cu toata fiinta noastra "Doamne Preasfant, iarta-ne pe noi pacatosii." Oh, cat adevar!
Credem ca atunci cand ii ajutam pe cei de langa noi, impartim in stanga si in dreapta si strigam in gura mare cat de buni suntem noi si ce multe fapte bune facem,Il slavim pe Dumnezeu? Ne inselam amarnic. Daca lasam ca faptele noastre bune sa fie vazute de Domnul si dorim cu orice pret aprecierea Domnului si nu a oamenilor, atunci sa privim la ceea ce ne pune Domnul pe inima.
Omul care implineste voia Domnului cea buna si nu voia oamenilor, va putea privi inlauntrul lui si va vedea ceea ce Dumnezeu pune.
Sa privim in fiecare zi la ceea ce suntem noi si la ceea ce Dumnezeu este. Vom descoperi cat de frumos este Domnul si o sa dorim ca frumusetea, bunatatea si sfiintenia Lui sa ne insoteasca tot timpul .

Cand Dumnezeu ii va descoperii omului inima lui acel om se va arunca la pamant inaintea Domnului si nu va indrazni sa ridice ochii spre cer caci va cunoaste atunci cat de pacatos este si va sti ca Dumnezeu este Sfant.
Sa ne smerim inimile ca sa fim inaltati si sa descoperim bogatia fara de sfarsit a Domnului.



Poze la: http://www.score.is.tsukuba.ac.jp/~dorinte/albums/albums/david/thumbs.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Arhistefy spune:

"Sa nu ai alti dumnezei in afara de Mine... Sa nu-ti faci chip cioplit...Sa nu iei in desert Numele Domnului..." Exodul 20:3,4,7

"Sa nu ai alti dumnezei in afara de Mine..." Prima porunca a fost data cu scopul de a te impiedica sa-ti traiesti viata urmarind orice moft este la moda! Acest lucru este foarte important in aceste vremuri in care esti incurajat sa te ocupi exclusiv de propria persoana ignorandu-L pe Dumnezeu. Aceasta porunca te prinde de guler si-ti spune: "Ia stai putin! Isus trebuie sa fie Domn in viata ta, asa ca pune-L pe primul loc!"

"Sa nu-ti faci chip cioplit..." Doi prieteni ascultau o predica referitoare la cele zece porunci, iar unul dintre ei a spus:"Ei bine, cel putin nu mi-am cioplit nici o imagine!" Desi insinua in gluma ca incalcase toate celelalte porunci, prima porunca este adesea cea mai "maltratata". Cei mai multi dintre noi nu ne inchinam viteilor de aur sau statuetelor de piata, insa cum ramane cu loialitatea noastra fata de lucrurile fara valoare eterna, precum placerea, puterea, posesiunile si statutul social? Nu este si aceasta o idolatrie? Orice lucru mai important decat Dumnezeu este un idol!

"Sa nu iei in desert Numele Domnului..." Nu te-ai saturat ca societatea sa permita limbajul profanator in filme, in muzica, pe autocolante si tricouri numindu-l "limbaj pentru adulti"? Insa acesta este doar un mod de a lua in desert numele Domnului. Ca si crestini care-i purtam numele in fiecare zi, in dezonoram de fiecare data cand nu traim dupa voia Lui. A sosit timpul sa luam titlul de "crestin" in serios si sa traim ceea ce predicam!


La toate gandurile negative pe care le-ai putea avea, Dumnezeu are un raspuns pozitiv pentru tine.

Cu drag,
Mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Arhistefy spune:

Te iubesc. Mi-am revarsat sangele ca sa te curatesc. Tu esti un om nou. Esti scump in ochii Mei si Eu te-am creat asa. Nu te critica si nu te dispretui pentru ca nu esti perfect. Aceasta nu te va conduce decat la frustrari. Vreau sa te increzi in Mine, in fiecare zi. Stai in puterea si in dragostea Mea si vei fi liber. Fii tu insuti. Nu lasa alti oameni sa-ti conduca viata. Daca ma vei lasa te voi calauzi. Fii constient de prezenta Mea in toate. Eu iti dau rabdare, dragoste, bucurie si pace. Cauta raspunsurile problemelor tale doar la Mine. Eu sunt Pastorul Tau, si te voi conduce. Urmeaza-ma doar pe Mine. Nu uita niciodata aceasta. Asculta si Eu iti voi descoperi voia Mea. Te iubesc, te iubesc. Lasa dragostea Mea sa se raspandeasca prin tine. Nu te ingrijora de viata ta, raspunderea pentru ea Imi apartine Mie. Eu te voi transforma astfel incat nici nu vei observa. Trebuie sa te iubesti pe tine si pe altii pentru ca Eu sa te iubesc. Nu te mai uita la tine. Priveste la Mine. Eu conduc, Eu transform, Eu fac totul, dar numai atunci cand nu te opui. Eu nu voi actiona niciodata impotriva vointei tale.
Esti al Meu. Fa-mi bucuria sa te pot face asemenea Mie. Lasa-ma sa-ti daruiesc bucuria si pacea pe care nimeni altul nu o poate da. Tu nu esti al tau. Eu te-am cumparat cu pretul sangelui Meu si Imi apartii. Singura porunca pe care trebuie s-o respecti este sa privesti doar la Mine, nu la tine insuti sau la altii. Nu te framanta ci odihneste-te in dragostea Mea. Nu incerca sa te schimbi singur. Lasa-Ma pe Mine sa te transform. Voia Mea este perfecta, iar puterea Mea este suficienta. Priveste doar la Mine. Te iubesc.

de la ISUS!



La toate gandurile negative pe care le-ai putea avea, Dumnezeu are un raspuns pozitiv pentru tine.

Cu drag,
Mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camiT spune:

si unpentru tine draga Mihaela. Tot respectul si aprecierea.



Poze la: http://www.score.is.tsukuba.ac.jp/~dorinte/albums/albums/david/thumbs.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Arhistefy spune:

Dragostea

Am cautat-o la poarta omenirii
Si-am cautat-o degeaba,
Ea nu era acolo,
Omenirea renunta-se la ea.


Am intrebat florile ,
Padurile, luna si stelele:
"O cunoastem, dar nu stim,
Unde se poate afla."


Si-am deschis o carte
Ce lumea renunta-se la ea,
Si-am vazut unde-i ea,
Ea, dragostea, este la Golgota.


Tu omenire, ce-alergi spre sfarsit,
Priveste la cruce si nu mai ura,
Preda-te in mana lui Isus,
Si-n veci vei iubi.


Iar tu , ce stii ce-i iubirea,
O,tu, ce-ai gustat nemurirea
Arata tuturor oamenilor din jur,
Caci dragoste-nseamna Isus.


Caci dragostea nu-i barfa,
nici ura, mandrie sau osanda.
Ci-i slujire si jertfa de sine,
Iubeste-i pe toti si rabda-i,
Asa precum Isus Salvatorul,
Te iubeste si rabda pe tine.


S IOANAS




La toate gandurile negative pe care le-ai putea avea, Dumnezeu are un raspuns pozitiv pentru tine.

Cu drag,
Mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Arhistefy spune:

„Nădăjduieste în Dumnezeu“ (Psalmul 43:5). Aminteste-ti, te rog, că nu există nici un moment în care să nu putem nădăjdui în Dumnezeu, oricare ar fi nevoia noastră sau oricât de mare ar fi dificultatea noastră. Chiar si când situatia noastră pare imposibilă, lucrarea noastră este să nădăjduim în Dumnezeu. Nădejdea noastră nu va fi zadarnică, si ajutorul va veni la momentul hotărât de Domnul.

O, de sute, si chiar de mii de ori am văzut că lucrul acesta este adevărat în anii vietii mele! Când părea imposibil să mai vină ajutorul, venea, pentru că Dumnezeu are propriile Sale resurse nelimitate. În zece mii de feluri diferite, si în zece mii de momente diferite, ajutorul lui Dumnezeu poate veni la noi.

Lucrarea noastră este să aducem cererile noastre înaintea Domnului si, cu simplitatea unui copil, să ne vărsăm inimile înaintea Lui, spunând: „Eu nu merit să mă asculti si să răspunzi cererilor mele, dar de dragul scumpului meu Domn Isus, de dragul Lui, răspunde rugăciunii mele. Si dă-mi harul de a astepta linistit până când vei binevoi să-mi dai ceea ce Îti cer. Pentru că eu cred că Tu o vei face la timpul Tău si în felul Tău“.

„Căci iarăsi Îl voi lăuda“ (Psalmul 43:5). Mai multă rugăciune, mai multă exersare a credintei noastre si mai multă răbdare asteptând îndrumări spre binecuvântări – binecuvântări din belsug. Am văzut de multe sute de ori că este adevărat si, prin urmare, continui să-mi spun mie însumi: „Nădăjduieste în Dumnezeu“.








La toate gandurile negative pe care le-ai putea avea, Dumnezeu are un raspuns pozitiv pentru tine.

Cu drag,
Mihaela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Arhistefy spune:

"...este bine si frumos ca omul sa manance si sa bea, si sa traiasca bine in mijlocul muncii lui, cu care se trudeste sub soare, in toate zilele vietii lui pe care i le-a dat Dumnezeu..." Eclesiastul 5:18

Cuvintele "a venit vremea" apar de sute de ori in Biblie. De ce? Pentru ca majoritatea lucrurilor, bune sau rele, nu sunt permanente. Viata este o suma de schimbari. Acceptand acest lucru nu numai ca vei putea face fata vremurilor rele, insa vei reusi sa nu te atasezi atat de tare de vremurile bune. In randurile urmatoare vei descoperi trei principii care te vor ajuta sa te bucuri de calatoria vietii:
1. Nu uita, fiecare zi e un dar. "...este bine si frumos ca omul sa manance si sa bea, si sa traiasca bine in mijlocul muncii lui, cu care se trudeste sub soare, in toate zilele lui pe care i le-a dat Dumnezeu..." Desi mereu te indrepti catre un alt tel, invata sa storci fiecare clipa de bucurie din el. Nu lasa ca viata sa-ti curga printre degete asteptand urmatorul eveniment major.
2. Apreciaza lucrurile marunte. Acestea se gasesc peste tot in jurul tau - bucuria de pe chipul unui copil, dragostea unui prieten, un somn bun, o fapta buna, o idee profunda. Cand apreciezi lucrurile pe care le ai, acestea se inmultesc. Asa ca fii recunoscator pentru lucrurile marunte si Dumnezeu iti va da si mai multe de care sa te bucuri (vezi Matei 25:23).
3. Nu crede. Exista doua minciuni pe care nu trebuie sa le crezi. Una este minciuna de genul "niciodata", care spune ca situatia ta nu se va imbunatati niciodata. Alta este cea care spune ca in cazul in care lucurile se vor inrautati, nu vei fi in stare sa le faci fata. Cuvantul lui Dumnezeu spune ca toate lucurile "au vremea lor". Ia aminte: "Toate isi au vremea lor..." (Eclesiastul 3:1). Sfarsiturile aduc cu ele noi inceputuri! Asa ca increde-te in Dumnezeu si norul sub care te gasesti va face loc razelor soarelui.


La toate gandurile negative pe care le-ai putea avea, Dumnezeu are un raspuns pozitiv pentru tine.

Cu drag,
Mihaela

Mergi la inceput