Klubul ardelenilor

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mirela68 spune:

SERVUS la toata lumea!
Chiar daca nu-s prea "vorbareata" pe forum, obligatoriu trebuie sa subscriu la acest subiect.
Sunt din judetul Harghita - Toplita - si din cite am vazut doar ANINA mai este de pe-aici.
Sunt ardeleanca get-beget; m-am nascut, traiesc aici si nu as pleca din Ardeal (poate doar "dincolo" inspre vest) pt.nimic in lume.
Salutari si ginduri bune celor din Oltenia,Moldova,etc.
... si un banc scurt: studentul oltean studiaza si sta in gazda in Cluj. Intr-o zi vine de la cursuri si gazda, fiind plecata de acasa, ii lasa un bilet :
" Ia si maninca singur, vezi ca LABOSUL CU LUCSKOS E IN LER!"
bineinteles ca nu a inteles nimic si a ramasa flamind. Ardelenii sigur au inteles!
Cu prietenie Mirela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dana P spune:

Labos. ler, puiuc, sfeter, laibar, sustar, jeb, clop, mosini, poiata .........
fain mai zaceti, si zaceti, ca-mi mai ung si eu sufletu, si ma mai alinati.
tzucava-si
Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danab spune:

"Io sunt fata de la motzi,la,la,la,la,lalalala
Si mi-e drag cu voi cu toti,la,la,...."

Hei,Servus la toata lumea! Io-s nascuta la Brad( jud. Hunedoara), deci pot spune ca-s ardeleanca iar sotul meu la Cugir, ardelean si el.Ma bucur sa va "cunosc" !

Dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria spune:

No, tare-s mandra de sobektu' ista, ni la noi, cate am postat acilisha, au sarit ardelenii de peste tat!!!! Ai nostri ca brazii!Hai sa traim, sa fim sanatosi!
V.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anina_n spune:

Servus, Mirela !

Nici nu credeam sa mai vad vreo harghiteanca pe aici. Ma bucur sa te cunosc !
Voi, pe acolo, va pastrati limbajul ardelenesc. Am o sora care locuieste in Toplita si are 2 fetite foarte dulci. Cand vin pe la noi, e o placere sa le auzi cum vorbesc: stai o tara, mintenas, amu ni, ie(afirmatia asta imi place la nebunie!), tip-o la mine(mingea!).
In schimb, noi, pe aici in Ciuc, mai degraba vorbim cu accent secuiesc.
Desi avem rude in Cluj, Salaj, Hundedoara, rar ne intalnim cu ele, ca se ne mai molipsim si noi de fainul limbaj ardelenesc.
Imi face o deosebita placere sa citesc ce mai scriu ardelenii, pe aici.


Nina & Nina-Cristina (1 an si 6 luni)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cris1971 spune:

Tot ardeleanca si eu, din Alba Iulia, dar acum locuiesc in Arad.
Salut ardelenii si pe toti ceilalti pt ca nu am mai scris pina acum pe acest forum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DanaR spune:

Bucurestence, ardelendce, cand vreti sa va intalniti... Voi fi si eu prin Bucuresti pe la mijloc de august si din nou pe la inceput de septembrie...

DanaR

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela68 spune:

quote:
Originally posted by Anina_n

Servus, Mirela !

Nici nu credeam sa mai vad vreo harghiteanca pe aici. Ma bucur sa te cunosc !
Voi, pe acolo, va pastrati limbajul ardelenesc. Am o sora care locuieste in Toplita si are 2 fetite foarte dulci. Cand vin pe la noi, e o placere sa le auzi cum vorbesc: stai o tara, mintenas, amu ni, ie(afirmatia asta imi place la nebunie!), tip-o la mine(mingea!).
In schimb, noi, pe aici in Ciuc, mai degraba vorbim cu accent secuiesc.
Desi avem rude in Cluj, Salaj, Hundedoara, rar ne intalnim cu ele, ca se ne mai molipsim si noi de fainul limbaj ardelenesc.
Imi face o deosebita placere sa citesc ce mai scriu ardelenii, pe aici.


Nina & Nina-Cristina (1 an si 6 luni)



Servus Nina!
si eu ma bucur ca ne-am "intilnit".
este favoritul meu de vreo doi ani , stiam ca sunt citeva fete din Tg.Mures si cam atit din zona asta. Toplita fiind un oras mic s-ar putea chiar sa o cunosc pe sora ta,despre asta mai putem vorbi; mai multe despre mine la profil pers.

Cu prietenie, Mirela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura Takacs spune:

No Victoria, suntem mandre de tine, ca ai reunit ardelencele (deocamdata, ca barbatii vad ca nu se inghesuie). Ma, da de pe aici de peste "balta" nu sunteti nici una, io stau in New Jersey?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns descintec spune:

noa, am gatat un gulas shi am vin't linga voi. Amu ca am facut klubu ii binie, da ce facem cu el? Sa va zic io, merem la anu tate la Salciua, in contzed. Unie am fo io cu Vilma anu asta. Si luam tate fetele di pa forum care vreu sa vie. Shi^-n anu de dupa la anu, merem in Moldva, la ele. Apoi pin sud pe undeva. Shi^ dup-aia tocma la Paris. No, ce za^ceti?

PS semnu' asta ii "i^" de la inghetata

D.

Mergi la inceput