Klubul ardelenilor

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Laura Takacs spune:

Gulasu' facutu-l-ai in ceaun? Noi il facem afara la foc de lemne, da' bun ii! Io vin la anu'in tzara, numa' sa-mi spui unde-i Salciua, ca stau prost cu geografia, is ceva ani de cand am plecat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns descintec spune:

D-apai, tulai domne, io stiu geografie, daca la Salciua, care ii in Alba, m-o dus Vilma? Shi^ Vilma-i din Galati!! Salciua ii tocma in inima Apusenilor. Este pensiune faina acolo si are apa calda tata zi^ua, culmea confortului pentru romani :)

D.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinaw spune:

quote:
Originally posted by Anina_n

Servus-toc,
ma alatur si io, klubului ardelenilor.
Is nascuta si crescuta in Miercurea Ciuc, cu origini in Salaj. Al meu sotior, imi spune, "draca mea, draca". Ii nascut si crescut, tot in M-Ciuc. Dar spune ca la origini este din neamul lui Dracula.

Nina



No Szervusz Nina,

Si eu tot din Csikszereda mi-s si barabu-mio la fel si sintem in Bucuresti de 10 ani. Ia uite ce mica e lumea. Cream ca nu mai gasesc pe nimeni de la mine din oras.
Unde ai terminat liceul? La Goga? In ce an?

Tina si bebe Robert (plecat la bunici la Ciuc)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinaw spune:

Szervusz si tie mirela (si tuturor ardelencelor), vezi ca a mai aparut una din Harghita. Io mi-s aia!

Sa auzim numa de beni
Tina si beb e Robert

quote:
Originally posted by mirela68

SERVUS la toata lumea!
Chiar daca nu-s prea "vorbareata" pe forum, obligatoriu trebuie sa subscriu la acest subiect.
Sunt din judetul Harghita - Toplita - si din cite am vazut doar ANINA mai este de pe-aici.
Sunt ardeleanca get-beget; m-am nascut, traiesc aici si nu as pleca din Ardeal (poate doar "dincolo" inspre vest) pt.nimic in lume.
Salutari si ginduri bune celor din Oltenia,Moldova,etc.
... si un banc scurt: studentul oltean studiaza si sta in gazda in Cluj. Intr-o zi vine de la cursuri si gazda, fiind plecata de acasa, ii lasa un bilet :











" Ia si maninca singur, vezi ca LABOSUL CU LUCSKOS E IN LER!"
bineinteles ca nu a inteles nimic si a ramasa flamind. Ardelenii sigur au inteles!
Cu prietenie Mirela


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gongutza spune:

No ia uite ma cati ardeleni sunt p-aci pe forumu asta si eu nu stiam!Pana acum am numarat trei albaiulience...deci eu as fi a patra.ce dor mi-e de Alba Iulia si de Cluj(acolo am facut facultatea).M-am mutat in Bucuresti din septembrie 2002 si pot sa spun ca m-am obisnuit cu agitatia dar cel mai mult imi lipsesc oamenii din Ardeal.Cu graiul ardelenesc am avut niscaiva probleme,mai ales cu accentul...cum ziceam doua cuvinte urma exclamatia:tu esti din Ardeal!
DA!Sunt ardeleanca si imi place!
M-am mutat aici ca m-am casatorit si cu serviciul.
Ne vedem pe forum!
Pupici!

adina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns descintec spune:

quote:
Originally posted by gongutza

M-am mutat aici ca m-am casatorit si cu serviciul.


adina



Adina, auzi ...si e bun serviciul asta la pat?

D.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gongutza spune:

Avand in vedere ca sunt "satisfacuta" din punct de vedere profesional as putea spune ca e bun la pat dar il prefer pe sotzul meu.
Sorry pt eroare,dar sunt cam desi nu am baut altceva in afara de apa,suc si cafea dar am muuuuulte pe cap in momentul asta.Dar cred ca v-ati distrat o tara( a se citi tzara).

adina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cary spune:

Eu una credea ca e unul e acasa iar altul la servici si ma gandeam:
_Doamne ce mai munceste lumea in ziua de azi,banii sa iasa ca in rest.....totul e OK.
O zi bune.......la servici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns parpalak spune:

Grumpiri fierti, grumpiri prajiti, zama de grumpiri.. (sau grumpeni) :) .. grumpirii care se tin in spais :) (shpais).. eehhh...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria spune:

Tulai, Parpalace,nu mai pomeni cele bune de mancare ka mi-i o pohta.... Mai bine haidetz sa punem de-o intalneala, cele care suntem in Buc., cel putin, sa trajem o barfa, sa facem nukleu', ka dup'aia or vini si fetili de peste mari, kand or auzi ce bine ni-i noua aicia...
V.

Mergi la inceput